کودک بد غذا !!!!!

۵-فروردين-۱۳۹۱, ۰۴:۵۴ عصر (آخرین تغییر در این ارسال: ۵-فروردين-۱۳۹۱ ۰۴:۵۸ عصر توسط عسل بانو..)
ارسال: #1
 
کودک بد غذا !!!!!
مقدمه

بسیاری از والدین از بی‌میلی به غذا و کم اشتهایی کودکان خود رنج می‌برند.
به گزارش ایسنا، بی‌اشتهایی یا بد غذایی کودک یکی از مشکلات جدی تغذیه‌ای است چرا که ممکن است منجر به سوء تغذیه جدی شود. بنابراین باید دانست تنها گرسنگی نیست که کودک را به سوی غذا می‌کشاند و یا فقط سیر بودن موجب دوری از غذا نمی‌شود بلکه عوامل گوناگونی مانند عادت‌های خانواده و آموزش‌هایی که کودک در خانواده فرا گرفته است بر اشتهای کودک تاثیر می‌گذارند.
استقلال طلبی و رشد ذهنی یکی از شاخص‌های اصلی دوران کودکی است که با ایجاد تغییرات شخصیتی در این دوران نسبت به سنین پایین‌تر همراه است. این مسئله می‌تواند با ایجاد روحیه استقلال طلبی در کودکان موجب بی‌نظمی در عادات غذایی آنها شود.
امروزه تغذیه کودک خیلی آسان نیست ممکن است کودکان نوپا یا پیش دبستانی یک غذا را سه روز پیاپی بخورند و روز چهارم از خوردن آن خودداری کنند و حتی حاضر به چشیدن آن هم نشوند. این مسئله نشان دهنده نداشتن یک الگوی غذایی مشخص در این کودکان است و ناشی از حس استقلال طلبی و میل به انتخاب غذا توسط خود آنهاست.
با توجه به نقش رفتار مادر در شکل‌گیری عادات غذایی کودک به منظور کاهش مشکل بدغذایی کوکان، توجه به برخی نکات تغذیه‌ای ضروری است.
والدین اگر هیجان زده باشند و به کودک فشار بیاورند سبب کندی جریان ترشح معده کودک و مانع از هضم غذای وی می شوند. بعلاوه کودک از توجه والدین لذت می برد و می آموزد که امتناع از خوردن، یکی از راه های جلب توجه آنان است. کودک معمولا غذای بخصوصی را برای مدتی دوست دارد و بعد ممکن است به غذای دیگری علاقه نشان دهد.

یعنی کودک غذایی را که تا دیروز دوست داشت و می خورد، امروز از خوردنش امتناع می کند. در این مورد، والدین با تغییراتی از قبیل تغییر در درجه حرارت و یا نوع پخت، یا شکل غذا (به عنوان مثال دادن شیر گرم یا سرد، دادن تخم مرغ آب پز یا نیمرو و... ) و تعریف و تمجید از غذا می توانند آن را مورد پسند و دلخواه کودک کنند. اگر کودک باز هم از خوردن امتناع کرد، والدین باید صبور باشند و کودک را به اجبار وادار به خوردن نکنند و پس از تمام شدن غذا، بشقاب او نیز با سایر بشقاب ها برداشته شود.
بدین ترتیب هم کودک یاد می گیرد که زمان صرف غذا نامحدود نیست و هم باعث می شود در وعده غذایی بعد، به اندازه کافی گرسنه باشد و غذا بخورد. نتایج مطالعات نیز نشان داده است که دریافت انرژی هر کودک از یک وعده غذایی به وعده دیگر بسیار متفاوت است ولی کل انرژی دریافتی روزانه بطور قابل توجهی ثابت است.

بدین معنی که معمولا کودک کمبود کالری و مواد مغذی در یک وعده را، در وعده بعد جبران می کند. لذا وظیفه والدین انتخاب و ارائه مواد غذایی مغذی و مناسب است. اگر کودک به خوردن بعضی از غذاها علاقه نشان نمی دهد چه باید کرد؟

اگر کودک علاقه کافی برای خوردن بعضی از انواع غذاها را ندارد مادر باید آن غذا را به روش های مختلف درست کند تا همان ماده غذایی با مزه و طعم جدید مورد استفاده کودک قرار گیرد و اگر باز هم از خوردن امتناع کرد می توان از جانشین های آن ماده غذایی استفاده نمود.

بعضی از مادران شکایت دارند که کودکشان گوشت تکه یا تخم مرغ نمی خورد و یا شیر کم می خورد و یا شیرینی زیاد طلب می کند. در زیر چند پیشنهاد برای راهنمایی این مادران اورده شده است. برای کودکانی که گوشت تکه ای نمی خورند: بهتر است گوشت را به قطعات بسیار کوچک و ریز تقسیم کنید که به خوبی پخته شود مثلا به صورت حلیم گندم درآید. قطعات بسیار ریز گوشت را مخلوط با حبوبات کاملا بپزید و نرم کنید. همراه با یک قاشق غذا خوری روغن زیتون و یک قاشق مرباخوری آب لیمو ترش یا آب نارنج تازه به کودک بدهید.
گوشت چرخ کرده را به صورت کوفته قلقلی درآورید یا به صورت مخلوط با گوجه فرنگی بجای سس روی ماکارونی بریزید یا کتلت (مخلوط کوشت و سیب زمینی و تخم مرغ) به شکل های کوچک و زیبا تهیه کنید و یا به صورت مخلوط با آب گوجه فرنگی و لوبیا و برنج (لوبیا پلو) بپزید. از گوشت مرغ یا ماهی استفاده کنید. اگر کودک هیچیک از انواع گوشت را نمی خورد از جانشین های آن استفاده کنید؛ مثل زرده تخم مرغ، سفیده تخم مرغ، عدس، پنیر با بادام یا گردو، لوبیا چیتی پخته شده، بادام زمینی بدون پوست، شیر و ماست.

برنج را در آب گوشت یا مرغی که می پزید بریزید و به صورت کته نرم، با انواع سبزی ها یا عدس ، به او بدهید. کودکانی که اصلا گوشت نمی خورند باید از نظر دریافت آهن مورد توجه باشند. برای کودکانی که تخم مرغ سفت شده را نمی خورند: تخم مرغ سفت شده را با کمی کره یا شیر نرم کنید.
زرده و سفیده تخم مرغ را بزنید و داخل سوپ بریزید و بگذارید چند جوش بزند. زرده و سفیده تخم مرغ را با کمی شیر (2 قاشق غذاخوری) مخلوط کرده و در روغن بپزید (خاگینه) سیب زمینی پخته شده و تخم مرغ سفت شده را رنده کنید و به آن کمی کره یا روغن زیتون بزنید (تقریبا مثل سالاد الویه ولی بدون سس مایونز) یا به آن ماست و روغن زیتون یا کمی شیر اضافه کنید.

تخم مرغ را بزنید و با نصف استکان ماست در ته قابلمه ای که برای او کته درست می کنید بریزید (مثل ته چین) ماکارونی را بپزید، آب کش کنید، یک تخم مرغ را بزنید و با یک استکان شیر مخلوط کنید، کمی پنیر در آن رنده کنید و با ماکارونی دم کنید. تخم مرغ را بزنید و با کمی خامه و آب لیمو به سوپ او اضافه کنید و بگذارید بپزد (از مصرف تخم مرغ خام یا نیم پز پرهیز کنید).

کودک بد غذا !!!! بخش اول


نظم در خوردن غذا بسیار مهم است و هم غذا خوردن مىتواند به نظم کودکان کمک کند و هم نظم مىتواند میزان میل کودکان را براى خوردن افزایش دهد . زمان هر وعده از غذا باید ثابت و مشخص باشد . این درست نیست که یک بار کودک را ساعت 6 بیدار کرد و به او صبحانه داد، روز بعد ساعت 10 و روز دیگر ساعت 8 صبح . باید یک زمان مشخص را براى هر وعده غذایى در نظر گرفت . این نظم کمک مىکند تا معده کودک براى خوردن غذا ، به طور منظم عمل نماید . نامنظم بودن ساعتهاى هر وعده غذا ، به بىاشتهایى کودک منجر مىشود .

برای کودکانی که شیر مادر یا هیچ شیر دیگری را نمی خورند: ماست را جانشین شیر کنید و دوغ و ماست را در وعده های غذایی کودک بگنجانید. در بعضی از غذاها از شیر استفاده کنید. مثلا آرد و کره و شیر را به سوپ اضافه کنید. ماکارونی و شیر و پنیر درست کنید. به کودک شیر برنج و فرنی بدهید.

با شیر و کره و پنیر و کمی آرد، سس درست کنید و روی ماکارونی یا روی سبزی های پخته شده بریزید. برای کودکانی که سبزی یا میوه نمی خورند: کودکان ممکن است در این سن یک نوع میوه یا سبزی را نخورند و نوع دیگر را بهتر بپذیرند. هر کدام را که بهتر می خورند بیشتر بدهید. اما گهگاه سبزی ها یا میوه هایی را که نمی خورند باز امتحان نموده و پیشنهاد کنید.

سبزی هایی مثل کرفس و هویج را بپزید (نه خیلی زیاد که له شود بلکه کمی ترد باشد) و بگذارید کودک آن را با دست بردارد و بخورد. سبزی ها را ریز کرده و در سوپ او بریزید. کمی ماست چکیده بر روی سبزی های پخته بریزید یا سبزی را با نان و پنیر به او بدهید.

اگر میوه نمی خورد، آن را رنده کرده یا به تکه های کوچک تقسیم کنید و با کمی خامه یا ژله به او بدهید (مثل سالاد میوه)؛ یا در تهیه ژله به جای آب، آب میوه بریزید؛ یا ژله درست کنید و تکه های بسیار کوچک میوه را به ژله اضافه نمائید (فراموش نکنید میوه و سبزی ها را قبل از مصرف خوب شسته و ضد عفونی نمائید).

برای کودکانی که شیرینی زیاد می خورند: چون عادت به خوردن مواد شیرین از کودکی ایجاد می شود، لذا برای پیشگیری از ایجاد این عادت باید: خرید شیرینی و درست کردن غذاهای شیرین را کاهش دهید.

در غذاهای شیرینی که استفاده می کنید، شکر کمتری استفاده نمائید. مواد شیرین مثل بستنی و شکلات را به عنوان جایزه به کودک ندهید بلکه مقدار کمی از آن را جزو برنامه غذاییش بگذارید. از عکس برگردان یا برچسب های رنگی بعنوان جایزه استفاده کنید. مراقب دندان های کودک نیز باشید و بعد از مصرف مواد شیرین حتما دندان های او را مسواک بزنید.

بىاشتهایى روانى
بخش بزرگى از بىاشتهایى کودکان بیشتر جنبه روانى دارد . معمولا کودکانى که با یکى از اعضاى خانواده خود مشکل دارند، به غذا بىمیل مىشوند . کودکانى که پدر و مادر مستبد دارند و یا از طرف اعضاى خانواده خود اذیت مىشوند بىاشتها مىشوند . بعضى وقتها نیز کودک از طریق ابراز بىمیلى و یا غذا نخوردن قصد دارد نظر دیگران را به خود جلب کند . در این حالت مراقب کودک باید دقت کند و به شکلهاى مختلف به نیازهاى کودک توجه نماید . بسیار غمانگیز است که کودک بخواهد از طریق غذا نخوردن جلب توجه کند .
تجربه یک مربى
یکى از کودکان کلاسَم به نام "على" که بسیار خوب غذا مىخورد، بعد از مدتى دچار نوعى بىاشتهایى شد . در صدد بر آمدم تا علت این مشکل را بفهمم. بعد از مدتى توجه و جست وجو در رفتار خانواده او، متوجه شدم که برادر کوچک على به تازگى به حرف آمده است و حرفهاى جالب و بامزه مىزند و در خانواده مرتب مورد توجه و تایید است و على مدتى است که سعى مىکند با تکرار حرفهاى برادرش توجه خانواده را به خودش جلب کند، اما بزرگترها او را دعوا می کنند که چرا مسخرهبازى در مىآورد . على چندین بار به شیوههاى مختلف سعى کرده که با حرفها و کارهایش توجه خانواده را جلب کند، ولى هیچ نوع موفقیتى به دست نیاورده است . تا این که از طریق بىغذایى و بد غذایى با موفقیت توجه خانواده را به خود جلب کرده است . بخش دیگرى از بىاشتهایى روانى کاملا ناخود آگاه است؛ یعنى رفتارهاى خشن و تند پدر، مادر و مربى آن قدر آزار دهنده است که کودک به نوعى سعى مىکند تحت هر شرایطى از بودن در کنار این افراد پرهیز کند و چون در زمان غذا خوردن این نزدیکى بیشتر مىشود، کودک سعى مىکند که کمتر سر سفره حاضر شود و اگر با اصرار والدین حاضر شود با خوردن اندکى غذا، فورى از سر سفره بلند می شود تا خود را از این موقعیت آزار دهنده نجات دهد .

ناهار کودک
ناهار کودک باید غذایى کامل با انواع مواد مغذى باشد . حداقل یک ساعت مانده به ناهار از دادن انواع تنقلات به کودک پرهیز شود. این تنقلات جلوى اشتهاى کودک را مىگیرد . به خصوص اینکه هرگز به کودک خود
هله و هوله ندهید. قبل از ناهار، کودک را از غذا مطلع کنید و اگر در خانه است، حتما او را از نوع غذا و یا اینکه غذا در چه وضعیتى است باخبر سازید . مىتوانید از نیم ساعت مانده به غذا، کودک را ترغیب به غذا خوردن کنید و بگویید غذا به زودى آماده مىشود .

مهم (غذاى نیم روز صبح ( میان وعده اول )
از آن جا که معده کودکان کم حجم است و غذاى کمى در معده آنها جا مىگیرد ، فاصلهى بین غذا خوردن کودک نباید خیلى زیاد باشد . کودکان، بین صبحانه و ناهار احتیاج به یک میان وعده دارند . این غذاى نیمروزى مىتواند انواع میوه، خشکبار، نان و شیرینىهاى سبک باشد . خوردن غذا در این زمان براى کودکان بسیار مهم است .
همراهى مادر با کودک در خوردن غذا مهم است؛ یعنى مادر در کنار کودک بنشیند، با او حرف بزند و با هم این غذاى نیمروزى را بخورند . کودکان در خوردن صبحانه یا ناهار و یا شام احتیاج به همراهى و همدلى اطرافیان خود دارند و دوست دارند که بزرگترهایشان در کنارشان باشند و آنها را همراهى کنند . اگر غذاى نیمروز نامناسب باشد، در ناهاِر کودک حتما تاثیر منفى مىگذارد . تنقلاتى مانند انواع شکلات ، آب نبات و حجم زیاد شیرینى موجب مىشود تا کودک سیرى کاذب پیدا کند و میلى به غذا نداشته باشد . استفاده از انواع خشکبار ، دانهها ، مغزها و میوهها به مراتب بهتر است .کودک بد غذا !!!! بخش دوم (راه کارهای موثر )


در مورد کودکان بد غذا اولاً باید گفت که در واقع خیلی از اون ها اصلاً بد غذا نیستند و این والدین هستند که از فرزندشون انتظار دارن زیاد تر از نیازشون غذا بخورن یا هر چیزی رو بخورن!!!
ما خودمون همونطور که بعضی از غذا ها رو با علاقه میخوریم و به بعضی دیگه علاقه ای نداریم باید به کودکمون هم حق بدیم که ذائقه مخصوص به خودش رو داشته باشه. البته شکل گیری ذائقه کودک تحت تاثیر عوامل زیادی هست که یکی از مهمترینها همون تغذیه تکمیلی کودک یا تغذیه در دوران از شیر گیریه . اما به هر حال چند تا راهکار میشه برای اینجور بچه ها ارائه کرد:
-اولاً اینکه سعی کنین فرزندتون رو در تهیه و آماده سازی غذاها مشارکت بدین. در مورد غذاهای مختلف بهش توضیح بدین و اثرات غذاهای مختلف رو به زبان ساده برای سلامتی انسان بهش بگین.

- فرزندتون رو مجبور نکنین بیشتر از میلش غذا بخوره چون اینکار باعث میشه آستانه سیری اون بالا بره و کم کم کنترلش رو اشتهاش از دست بده و در سنین بزرگسالی دچار پرخوری و اضافه وزن بشه.

- باید بدونیم که اگه دوستدار بچه های تپل مپل و چاق هستیم کاملاً اشتباهه . چاقی دوران کودکی پیامدهای خطرناکی داره و جزو مزمن ترین و درمان ناپذیرترین چاقی هاست. اگه فرزندمون رشد نرمالی داره و سالمه پس اون مقدار غذایی که دریافت میکنه براش کافیه لزومی نداره بخواهیم بیشتر از اون غذا بخوره.

- تا زمانی که کودک وارد اجتماع نشده سعی کنین از معرفی مواد غذایی کم ارزش بهش خودداری کنین مطمئن باشین اگه ذائقه کودکتون به این طعم ها آشنا نشه در بزرگسالی هم تمایل مفرط به خوردن این مواد غذایی نخواهد داشت. چرا برای اینکه فرزندتون رو تشویق به خوردن غذا کنین از نوشابه های گازدار و ... استفاده میکنین؟. بعد از این هم که وارد اجتماع شد اونها رو از خوردن تنقلات کم ارزش منع کامل نکنین بلکه خودتون هم این مواد غذایی رو به ماسبت هایی تهیه کرده و در مقادیر مشخصی با هم مصرف کنین تا فرزندتون دور از چشم شما دنبال این غذا ها نره...

- اگه کودکتون کم غذا میخوره با ترفندهایی همون غذای کم رو هم پر انرِژی بکنین: مثلاً به غذاش کره – حبوبات- گوشت و دانه های روغنی اضافه کنین .

- دسرهای شیری که براحتی هم تهیه میشن راهکاری برای دریافت لبنیات توسط فرزند شماست.

- کودکان عاشق غذاهایی هستن که با دست خورده میشه براش ماکارونی های شکل دار - کتلت و کوکو های کوچیک تهیه کنین و اجازه بدین با دست اون ها رو بخوره...

- اگه کودکتون غذاشو نخورده هیچ میان وعده ای بهش ندین و اگه ابراز گرسنگی کرد همون غذای باقی مانده رو براش بیارین.

- در جلوی جمع در مورد بدغذایی فرزندتون صحبت نکنین چون اینطوری فرزندتون بیشتر لجاجت میکنه.

- کلاً غذا و غذا خوردن رو به یه بحث داغ و حساسیت آور تبدیل نکنین تا حساسیت فرزندتون هم به این مسئه زیاد بشه. غذا خوردن هم مثل کارای دیگه جزیی از زندگی ماست و لزومی نداره بیش از حد بهش اهمیت بدیم.

- از ظروف رنگی برای کودکتون استفاده کنین .

- در هنگام خرید نظرشون رو در مورد خرید کدام نوع میوه ازش بپرسین.

- کودکان به رنگهای قهوه ای علاقه دارن میتونین از این روش هم برای خوراندن مواد غذایی مختلف به کودکتون استفاده کنین.

- اگه به فرزندتون وقتی که کم غذا خورده خیلی توجه کنین این باعث میشه از کم غذا خوردن به عنوان راهی برای جلب توجه استفاده کنه پس وقتی غذاش رو خوب خورده توجه بیشتری بهش بکنین و اونو تشویق کنین.

- تو محیط های شلوغ به کودک غذا ندین چون هرچه زودتر میخواد از غذا خوردن خلاص شده و به شلوغی بپیونده!!!

- در اندازه های کم برای کودکتون غذا بکشین تا حجم زیاد غذا باعث نشه اشتهاش رو از دست بده مطمئن باشین اگه میل داشته باشه بازهم خواهد خواست.

- اگه کودکتون آروم غذا میخوره عجله نکنین چون اگه عجله بکنین اون هم ترجیج خواهد داد اصلاً نخوره.

- کودک رو به رعایت وعده های غذایی ملزم بکنید: صبحانه- ناهار و شام و 2 الی 3 میان وعده .

- همراه کودکتون غذا بخورین و از غذا تعریف بکنین. این باعث میشه اون هم به خوردن غذاها ترغیب بشه.

- کودکتون رو به پارک و پیاده روی ببرین این باعث میشه اشتهاش بیشتر بشه.


کلام آخر
غذا خوردن یکى از نیازهاى اساسى کودکان است که باید به آن اهمیت دهید تا دچار ضعف جسمى و روحى نشوند و همیشه شاداب باقی بمانند .

فروشگاه تم تولد آوای شادی ،برگزاری جشنی متفاوت مطابق با سلیقه شما
سایت نوزاد، جشن تولد کودک،فروشگاه تم تولد آوای،شادی
انواع سفارشات برای جشن سیسمونی،دندانی فارغالتحصیلی،و سالگرد ازدواج پذیرفته میشود
نقل قول
 سپاس شده توسط nastaran ، elize ، وسعت ، شه بانو ، farzane h ، سراب ، sami92 ، نگارانه
۸-فروردين-۱۳۹۱, ۰۷:۲۲ عصر
ارسال: #2
 
RE: کودک بد غذا !!!!!
.::توصیه هایی برای افزایش رغبت کودکان به غذا خوردن::.

کاربرد اقداماتی از قبیل التماس، انحراف فکر، پاداش، تهدید، اجبار و تن در دادن به کودک سالاری، هیچ گونه اثر مثبتی در بهبود وضعیت تغذیه کودکتان نداشته و وضع موجود را بدتر می سازد.
به گزارش سلامت نیوز دکتر سید ضیاءالدین مظهری متخصص تغذیه و رژیم درمانی و رئیس انجمن علمی غذا و تغذیه حامی سلامت ایران توصیه هایی برای افزایش اشتها و رغبت کودکان به غذا خوردن مطرح نموده که در زیر می آید :
1- ایجاد محیط شاد و لذت بخش هنگام صرف غذا
2- به کارگیری رنگ های گرم مثل قرمز و نارنجی و حذف وسایلی که دارای رنگ های آبی و سبز می باشند به عنوان سفره و ظروف صرف غذا و لیوان
3- صرف غذا به همراه خانواده در یک محیط پرنور و روشن
4- رعایت تنوع در تهیه غذا و استفاده حتمی از چهار گروه اصلی مثل نان و غلات، سبزی ها و میوه جات، شیر و لبنیات، انواع گوشتهای سفید و قرمز، تخم مرغ و حبوبات و دانه ها و مغزها در طول وعده های غذایی روزانه
5- کاهش مقدار نمک اضافی و به کارگیری نمک یددار
6- عدم استفاده از بستنی، شیرینی و تنقلات به عنوان جایزه
7- توجه کامل به خواب زود هنگام شبانه و استفاده حتمی از صبحانه و ترتیب دادن زمان فعالیت و بازی و ورزش های سن کودکان در فضاهای باز و فاقد آلودگی
8- افزایش میان وعده های نیمروز، عصرانه و قبل از خواب به وعده های صبحانه، ناهار و شام
9- عدم حذف فوری غذاهایی که کودک رغبتی به خوردن آنها نشان نمی دهد و تکرار ارائه همین غذا در فرصتهای دیگر در کنار غذاهای مورد علاقه کودک
10- کاربرد اقداماتی از قبیل التماس، انحراف فکر، پاداش، تهدید، اجبار و تن در دادن به کودک سالاری، هیچ گونه اثر مثبتی در بهبود وضعیت تغذیه کودکتان نداشته و وضع موجود را بدتر می سازد.

فروشگاه تم تولد آوای شادی ،برگزاری جشنی متفاوت مطابق با سلیقه شما
سایت نوزاد، جشن تولد کودک،فروشگاه تم تولد آوای،شادی
انواع سفارشات برای جشن سیسمونی،دندانی فارغالتحصیلی،و سالگرد ازدواج پذیرفته میشود
نقل قول
 سپاس شده توسط تینار ، شه بانو ، maman bahar ، rozrita ، nanajojo ، سراب ، نگارانه
۵-تير-۱۳۹۲, ۱۱:۴۵ صبح
ارسال: #3
RE: کودک بد غذا !!!!!
خیلی عالی بود ممنونننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننن
نقل قول
  • خرید اقساطی
  • خرید اقساطی
۱۳-مرداد-۱۳۹۲, ۰۶:۳۳ عصر
ارسال: #4
   
RE: کودک بد غذا !!!!!
فرزندم غذا نمی‌خورد! 6 توصیه
همۀ متخصصان اطفال بر سر این موضوع متفق القول اند که بهترین راه حل، نشان دادن کمترین حد ممکن نگرانی است. با این حال، این کار آسان نیست. 6 توصیه داریم که می‌توانند به شما کمک کنند.

1)باید بدانید که شرایط نقش بسیار مهمی بازی می‌کند
دلایل کاملاً منطقی متعددی وجود دارند که یک کودک به دفعات، از غذا خوردن امتناع کند:

وعدۀ قبلی غذایش خیلی حجیم بوده است.

در بین وعده های غذایی، چیزهای زیادی می‌خورد.

او خسته یا مضطرب است، مثلاً شب ها.

او در حال گذار از یک دوره ای است که کمتر رشد می‌کند، بنابراین نیاز کمتری به خوردن دارد.
قبل از این که بگویید فرزندتان "بد غذا است" یا بدتر "مشکل تغذیه ای دارد"، تمام این موارد را بررسی کنید.

2)استفاده از تمام جایگزین ها
نگرانی عمدۀ والدین این است که چون فرزندشان از خوردن غذا یا خوردن برخی مواد غذایی خودداری می‌کند، تمام مواد مغذی را که بدنش نیاز دارد، دریافت نکند. این نگرانی کاملاً بی مورد است، کودک نمی‌گذارند که از گرسنگی بمیرند... اما برای اینکه شما خاطر جمع شوید، چند پیشنهاد داریم که می‌توانید در صورت لزوم آنها را جایگزین غذای کودک تان بکنید:

سوپ، مواد خام یا پوره ها به جای سبزیجات پخته

کمپوت یا آب میوه ها به جای خود میوه

ماست، پنیر یا دیگر لبنیات به جای شیر

تخم مرغ، لبنیات یا حبوبات به جای گوشت.

3)کمی سرسخت بودن
اگر فرزندتان مثلاً از خوردن سبزیجات امتناع می‌کند، در تمام وعده های غذایی این مواد را برایش آماده کنید اما بقیۀ غذا را تغییر دهید: برای مثال گراتین گل کلم و ماهی، یا به همراه گوشت یا سیب زمینی و... اغلب باید در بیش از ده مورد، یک مادۀ غذایی را به کودک بدهید، تا آن را قبول کند. اگر آن مادۀ غذایی را با خوراکی های دیگر همراه کنید، شانس خود را بالا برده اید.

4)جدا کردن یا مخلوط کردن؟
گوش به زنگ فرزندتان باشید و سعی کنید او را بشناسید. بعضی بچه ها در برابر روش پوشش مقاومتی نشان نمی‌دهند، در این روش تکه های سبزیجات و غذاهایی را که دوست دارد را به چیزهایی که به طور عادی دوست ندارد، اضافه می‌کنید.

اما بعضی دیگر می‌خواهند چند لقمه از سبزیجات بخورند اما از خوردن چیزهای دیگری که با آن مخلوط شده، امتناع می‌کنند. تا قبل از اینکه منوی غذای خانوادگی تان مختل شود، سعی کنید آن را به دست بگیرید و جلوی خراب شدنش را بگیرید.

5)جلوی هرزه خوری فرزندتان را بگیرید
بچه ها مثل همۀ بزرگترها نباید هرزه خوری کنند، اما نه به خاطر اینکه ممکن است مثل بزرگترها اضافه وزن پیدا کنند، به این علت که هرزه خوری ممکن است جلوی اشتهای کودک را بگیرد. بنابراین از دادن خوراکی در بین وعده های غذایی به کودک خودداری کنید، خصوصاً برای تشویق کردن، آرام کردن یا دلداری دادنش.
6)شروع کردن با مهم ترین ها
فرزند شما یک سری الویت های غذایی دارد و دنبال خوراکی هایی می‌گردد که بیشتر ترجیح می‌دهد نسبت به آنهایی که کمتر دوست دارد، و این کاملاً طبیعی است. اما این وضعیت نباید تا آنجا پیش رود که کودک فقط از یک گروه غذایی، تغذیه کند. بنابراین سبزیجات (یا مواد غذایی دیگر را که کودک عموماً از خوردن آن خودداری می‌کند) را در اول وعدۀ غذایی به او بدهید. گرسنگی اش بقیۀ جریان را پیش می‌برد!

تهیه و ترجمه : گروه سلامت سیمرغ

خدایا تا عمر دارم شکرت میکنم برای وجود همسرم و دخترمتصویر: images/smilies/heart.gif
نقل قول
 سپاس شده توسط سراب ، نگارانه
۲۶-شهريور-۱۳۹۲, ۰۳:۵۴ عصر (آخرین تغییر در این ارسال: ۲۷-شهريور-۱۳۹۲ ۰۲:۲۸ عصر توسط 10311.)
ارسال: #5
RE: کودک بد غذا !!!!!
مامانای مهربون سلام.پسرم ده ماه داره و باید اول مهر بره مهد .اونا هم بچه ای که شیرخشک نخوره قبول نمی کنند.اما بچه من فقط یک بار شیرخشک خورد و بعدش دیگه لب نزد.نان2 بهش دادم.سرلاکم براش خریدم خوب نمی خوره.بگین چیکار کنم.شیر معمولی هم که زیر یکسال نباید بهش بدم.لطفا کمک کنین.
نقل قول
 سپاس شده توسط سراب
۲۸-آبان-۱۳۹۲, ۱۰:۴۹ عصر
ارسال: #6
RE: کودک بد غذا !!!!!
به نظر من شیر خودت رو بریز توی شیشه اگر خورد بعد از چند بار یه خورده شیر خشک بریز توش تا با طعمش اشنا بشه و بعد کم کم زیادش کن.

خداجونم هیچ کی رو گرفتار ادم بد نکن .
نقل قول
 سپاس شده توسط سراب
۲۸-آبان-۱۳۹۲, ۱۱:۱۳ عصر
ارسال: #7
RE: کودک بد غذا !!!!!
به نظرمن چند بار تو خواب شیشه بهش بدی به مزش عادت میکنه پسرمن که برعکس بود شیشه رو گرفت و دیگه شیر منونخورد
نقل قول
 سپاس شده توسط سراب
۳۰-آبان-۱۳۹۲, ۰۹:۴۴ صبح
ارسال: #8
RE: کودک بد غذا !!!!!
دختر من از دو ماهگی اصلا لب به هیچ شیری غیر شیر من نزد با اینکه من شیرم کم بود.خیلی هم لاغر بود. الانم که 2سالشه از شیر معمولی خیلی بدش میاد کلا کم غذاس. بغضی بچه ها ایجورن نمیشه کاریش کرد من هر فیلمی سرش در آوردم جواب نداد.واقعا بچه بد غذا آدم پیر میکنه!!!!!!!!

خدایا مرا به چشم برهم زدنی به حال خود وا مگذار
نقل قول
 سپاس شده توسط سراب ، saharpouyan
۱-آذر-۱۳۹۲, ۰۱:۱۰ صبح
ارسال: #9
RE: کودک بد غذا !!!!!
مشکل من با بچم اینکه الان 2 سالو 5 ماهشه خیلی کم غذاست غذای خودمونو نمیخوره همش شیشه میخواد غذاش شیر موزوشیر برنج توی شیشه هست دیوونم کرده خیلی لاغره ازگشنگی هم بمیره غذا نمیخوره تا شیشه برسه دستش هنوز موقع خواب به پستونک وابسته هست چجوریترکش بدم کمکککککککککککک تجربیاتتون رو بگین لطفا
نقل قول
 سپاس شده توسط انوشا ، سراب
۱-آذر-۱۳۹۲, ۰۱:۳۲ صبح
ارسال: #10
RE: کودک بد غذا !!!!!
[quote='گوش مروارید' pid='2740739' dateline='1385070043']
مشکل من با بچم اینکه الان 2 سالو 5 ماهشه خیلی کم غذاست غذای خودمونو نمیخوره همش شیشه میخواد غذاش شیر موزوشیر برنج توی شیشه هست دیوونم کرده خیلی لاغره ازگشنگی هم بمیره غذا نمیخوره تا شیشه برسه دستش هنوز موقع خواب به پستونک وابسته هست چجوریترکش بدم کمکککککککککککک تجربیاتتون رو


دختر منم هم سن دختر شماست .10 روز پستونکو ازش گرفتم .نه تنها شب میخورد در طول روزم ازش جدا نمیشد.بعد 5 روز عادت کرد و اذیتمم نمیکنه .یه شب پستونکش افتاد لای اسانسور و نصفه شب بود واسه همین مجبور شدم بدون پستونک بخوابونمش دیدم خوابید.منم دیگه براش نخوابیدم.اما یه دونه پستونکشو پیدا کرد از تو کمد منم قبل اینکه بذاره دهنش سرشو قیچی کردم.یه ذره گریه کرد و خوابید الانم 9 شبه پستونک پاره رو میگیره دستش میخوابه
میخوام ماه بعده شیشه رو ازش بگیرم.

یعنی من عاشق اون لحظه ام که میاد پیشونیمو میبوسه این دخملم Heart
نقل قول
 سپاس شده توسط si si ، سراب ، ❤...M...❤
ارسال پاسخ

تمامی اظهار نظرهای کاربران صرفا نظرات شخصی آنان بوده و تمامی مسئولیت متوجه اظهار کننده نظر می باشد.
ارسال پاسخ صفحه قبل صفحه بعد ثبت نام