• آرایشگاه مدیس
  • جم

چاقی بچه ها را جدی بگیرید

۸-فروردين-۱۳۹۱, ۰۷:۲۳ عصر
ارسال: #1
 
چاقی بچه ها را جدی بگیرید
در سال های اخیر تعداد کودکان چاق در ایالات متحده آمریکا افزایش چشمگیری داشته است. براساس آمار حدود ده درصد از کودکان 5-4 ساله اضافه وزن دارند که این رقم نسبت به 20سال پیش دو برابر شده است.
اضافه وزن در میان دختران بیشتر از پسران و در سنین 5-4 سال بیشتر از سنین 3-2 سال دیده می شود. چاقی در سنین بالاتر بیشتر به چشم می خورد. به عنوان مثال حداقل یک پنجم کودکان 6 تا 12 سال اضافه وزن دارند. در دو دهه گذشته این رقم بیشتر از 50درصد افزایش داشته و تعداد کودکان چاق حدود دو برابر شده است. برای اکثر کودکان اضافه وزن نتیجه الگوی ناسالم تغذیه (مصرف کالری زیاد) و فعالیت بدنی کم می باشد. از آنجا که این عادات در اوایل دوران کودکی تثبیت می شود تلاش برای جلوگیری از چاقی را باید از سنین پایین آغاز کرد.
چه کودکانی چاق محسوب می شوند؟
والدین نباید صرفا به خاطر کم کردن وزن، رژیم غذایی مشخصی را به فرزند خود تحمیل کنند. هر کدام از کودکان پیش دبستانی دارای ساختار بدنی و الگوی رشد خاصی هستند. تعیین چاق بودن کودکان کار دشواری است زیرا در رشد آنها جهش های ناگهانی دیده می شود. این کار باید تنها پس از بررسی قد و وزن کودک و توسط متخصصان انجام گیرد.
کمک به کودکان چاق
کاهش وزن راه خوبی برای اکثر کودکان کم سن و سال نیست زیرا بدن آنها در حال رشد می باشد. باید برای کودکان تحت نظر متخصص یک رژیم غذایی تعیین کرد. با یک رژیم غذایی سختگیرانه، انرژی و مواد لازم به بدن کودکان نمی رسد. برای بیشتر کودکان کم سن و سال باید بر روی حفظ وزن کنونی تمرکز شود.
مهم ترین استراتژی برای جلوگیری از چاقی رعایت رفتارهای سالم تغذیه، فعالیت های منظم بدنی و کاهش فعالیت های نشسته (مثل تماشای تلویزیون و ویدئو و انجام بازی های کامپیوتری) می باشد. این استراتژی پیشگیرانه بخشی از یک زندگی سالم محسوب می شود که باید در اوایل دوران کودکی در نظر گرفت.
شیوه زندگی سالم
والدین و مراقبان می توانند با تهیه غذاها و تنقلات سالم، فعالیت های بدنی روزانه و ارائه آموزش های لازم مانع از چاقی کودکان شوند. غذاها و تنقلات سالم مواد لازم برای رشد کودکان را فراهم می کنند و فعالیت های بدنی از احتمال ابتلا به بیماری ها کاسته و به مدیریت وزن کمک می کنند.
در ضمن با ارائه آموزش های لازم، کودکان از عادات غذایی سالم آگاه می شوند و این عادات تا پایان عمر به کمک آنها می آید.
برای اینکه کودکان برای فراگیری رفتارهای درست غذایی و انجام فعالیت های بدنی تشویق شوند توصیه های لازم را در نظر بگیرید:
1-بر روی سلامتی کودک تمرکز کنید، نه رسیدن او به وزن خاص. بدون تاکید بر میزان وزن، رفتارهای مثبت غذایی و فعالیت بدنی را به کودکان خو د آموزش داده و الگوی خوبی برای آنها باشید.
2- بر روی خانواده تمرکز کنید. کودکان چاق را طرد نکنید. بلکه با کمک تمام اعضای خانواده برای تعیین رفتارهای غذایی و بیشتر کردن فعالیت بدنی تلاش کنید.
3- برای صرف غذا و تنقلات زمان خاصی را در نظر بگیرید و تا آنجا که امکان دارد در کنار یکدیگر غذا بخورید. غذاهای سالم و متنوع تهیه کنید و به کودکان اجازه دهید در مورد خوردن آنها تصمیم بگیرند.
4- پس از مشورت با متخصصان، در مورد میزان غذای کودکان خود تصمیم گیری کنید.
غذاهای مناسب
غلات کامل
1- یک برش نان
2- نصف فنجان برنج پخته
3- نصف فنجان حبوبات پخته شده
سبزیجات
1- نصف فنجان از سبزیجات خام یا پخته
2- یک فنجان از سبزیجات پربرگ خام
میوه جات
1- یک برش میوه
2- 4/3 فنجان آب میوه
3 - نصف فنجان میوه کنسروی
4- 4/1 فنجان میوه خشک شده
لبنیات
1- یک فنجان شیر یا ماست کم چرب یا بدون چربی
2- حدود 60 گرم پنیر
گوشت
1- بین 60 تا 90 گرم گوشت کم چرب پخته، گوشت ماکیان و یا ماهی
2- نصف فنجان لوبیای خشک یا یک تخم مرغ که معادل 30 گرم گوشت بدون چربی است و دو قاشق سوپ خوری کره بادام زمینی نیز جای همین مقدار گوشت را می گیرد.
چربی ها و شیرینی جات
سعی کنید برای تأمین کالری مورد نیاز بدن کودک خود کمتر به چربی ها و شیرینی ها متکی باشیدو مصرف این مواد را محدود کنید.
دستور فوق مربوط به کودکان 6-4 ساله می باشد و کودکان3-2 ساله باید مقدار کمتری از مواد ذکر شده را مصرف کنند، البته به جز شیر.
رعایت نکات زیر نیز ضروری می باشد:
الف: تا حد امکان هنگام تماشای تلویزیون غذا یا تنقلات نخورید. این کار باعث می شود توجهی به سیری خود نداشته باشید و پرخوری کنید!
ب: غذاهای کم کالری تهیه کنید. کودکان باید بدانند که نباید هر روز شیرینی و خوراکی هایی چرب مصرف کنند.
کودکان را از مصرف هرازگاهی این خوراکی ها محروم نکنید. در غیر این صورت حریص می شوند!
پ: از زدن برچسب «خوب» و «بد» به غذاها خودداری کنید.
هر غذایی می تواند بخشی از یک رژیم غذایی سالم باشد، البته به شرطی که در مصرف آن اعتدال را رعایت کنید.
ت: کودکان را در برنامه ریزی، خرید و تهیه غذاها دخالت دهید تا به این وسیله به علائق آنها پی ببرید. به کودکان در مورد تغذیه مطالبی بیاموزید و آنها را به مصرف غذاهای متنوع تشویق کنید.
ث: از تنقلات بیشترین بهره برداری را بکنید. مصرف زیاد تنقلات به پرخوری منجر می شود. برای صرف تنقلات سالم ساعات خاصی را در نظر بگیرید. میوه ها، سبزیجات، غلات کامل، حبوبات، فرآورده های لبنی و گوشت های کم چرب گزینه های خوبی هستند. در دادن آب میوه به کودکان زیاده روی نکنید. آب میوه ها نسبت به میوه ها کالری زیادی دارند ولی مواد مغذی آنها کمتر است.
ج: کودکان را به انجام فعالیت های بدنی تشویق کنید و آنها را در فعالیت هایی مثل پیاده روی و دوچرخه سواری شرکت دهید.
چ: کودکان نباید روزی بیشتر از یکی دو ساعت به تماشای تلویزیون بنشینند و یا به بازی های ویدیویی و کامپیوتری بپردازند در حالی که کودکان آمریکایی به طور متوسط هفته ای 24 ساعت تلویزیون تماشا می کنند. یادتان باشد کاستن از فعالیت های نشسته، افزایش فعالیت بدنی را به همراه دارد

فروشگاه تم تولد آوای شادی ،برگزاری جشنی متفاوت مطابق با سلیقه شما
سایت نوزاد، جشن تولد کودک،فروشگاه تم تولد آوای،شادی
انواع سفارشات برای جشن سیسمونی،دندانی فارغالتحصیلی،و سالگرد ازدواج پذیرفته میشود
نقل قول
 سپاس شده توسط nastaran ، وسعت ، شادگل ، سراب ، سراب ، sevdayi
۱۳-مرداد-۱۳۹۲, ۰۶:۳۶ عصر
ارسال: #2
   
RE: چاقی بچه ها را جدی بگیرید
میلیون‌ها کودک در ایالات متحده، چاق هستند. در حالی که دولت در حال کار کردن بر روی برنامه‌هایی برای جلوگیری از این روند می‌باشد، کارشناسان تاکید می‌کنند که پیشگیری از خانه شروع می‌شود.

مرکز ملی پیشگیری از بیماری‌های مزمن می‌گوید: این کودکان در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به مشکلات استخوانی و مفاصل هستند، آپنه خواب و اعتماد به نفس ضعیف هم از موارد دیگر است.

والدین و معلمان باید برای توانمند سازی کودکان کوشش کنند به طوری که آن‌ها می‌توانند انتخاب‌های غذایی سالم، را برایشان معرفی نمایند.

به گفته‌ی کیم بیچ از فلوریدا «کودکان در معرض بمباران تبلیغاتی برای غذاهای ناسالم هستند، بنابراین مهم است که بزرگسالان مورد اعتماد، آن‌ها را با ارائه اطلاعات به اندازه کافی به انتخاب‌های مثبت برای سلامتی خود راهنمایی کنند.»


خرید ساده

اولین قدم برای داشتن «سلامتی در خانه» خرید مواد غذایی سالمی است که به سادگی می‌توانید از فروشگاه های مواد غذایی تهیه کنید.

مری جونز وربویسکی متخصص تغذیه اطفال در بیمارستان کودکان سیاتل، می‌گوید: باید از مواد غذایی که شامل روغن‌های هیدروژنه (چربی اشباع شده) و شربت ذرت با فروکتوز بالا است برای کودکان پرهیز کرد. همچنین مواد غذایی که سدیم، قند و چربی بیشتری دارند باید در رژیم غذایی آن‌ها به حد متوسط رسانید.

خانم وربویسکی لبنیات تازه، گوشت و مواد غذایی که دارای رنگ‌های طبیعی هستند و نیز بیشتر مواد مغذی که ویتامین‌ها و مواد معدنی به طور طبیعی در آن‌ها وجود دارد را توصیه می‌کند.

غذا خوردن سالم از سبزی فروشی‌ها، خواربار فروشی و غذاهایی که کشاورزان می‌فروشند، شروع می‌شود.


کودکان و نوجوانان را با اسنک‌های سالم خانگی آشنا کنید

ایجاد وعده‌های غذایی سالم، یک چیز مهم است، اما این که چگونه می‌توانید شما این‌گونه تنقلات را برای فرزندتان کنترل کنید، مطلب دیگری است. برای بسیاری از مردم بسیار آسان‌تر است که برای بچه‌ها، اسنک‌های از پیش آماده تهیه کنند در صورتی که تهیه غذاهای سبک و سالم در منزل بهتر است.


در آشپزخانه به بچه های خود مسئولیت بدهید

هنگامی که آشپزی می‌کنید، زمان بسیار خوبی برای آموزش دادن به بچه‌ها است. شما می‌توانید در حین آشپزی در مورد ارزش و تهیه‌ی وعده های غذایی با آن‌ها گفتگو کنید.

والدین می‌توانند الگوی خوبی برای فرزندان خود باشند. با بهره گیری از فرآیند پخت و پز هم دید مثبتی از غذاهای سالم را به بچه‌ها می‌دهند و هم در یک فضای دوست داشتنی، بیشتر در کنار یکدیگر هستند و از غذا خوردن باهم لذت می‌برند.
اولین قدم برای داشتن «سلامتی در خانه» خرید مواد غذایی سالمی است که به سادگی می‌توانید از فروشگاه های مواد غذایی تهیه کنید

وقتی که فشار کاری در آشپزخانه کمتر است می‌توانید از بچه‌ها دعوت کنید تا در انجام کارهای ساده تر با شما همکاری کنند.

خانم بیچ معتقد است که این کلیدی است برای این که کودکان اهمیت تغذیه‌ی سالم را درک کنند و به آن عمل نمایند.

این سبب می‌شود تا کودکان و نوجوانان مسئولیت سلامتی خود را با ساختن انتخاب‌های سالم در مورد مواد غذایی که می‌خورند، به عهده بگیرند.


آموزش در حال داشتن سرگرمی

بیان واقعیت‌های تغذیه ای برای فرزندان بسیار مهم است. کودکان در آشپزخانه با استفاده از انواع بازی‌های هرم غذایی، فلش کارت‌ها و ریاضیات ساده مانند محاسبه ساده‌ی کالری غذاها و این که چه موادی کالری بیشتری دارند و یا اینکه چگونه کالری اضافی را بسوزانیم آشنا می‌شوند.

نگهداری کودکان و درگیر کردن آن‌ها از ابتدا تا پایان به یادگیری آن‌ها و راهنمایی‌های تغذیه ای و ورزش کمک می‌کند. به یاد داشته باشید که کودکان آنچه را که از طریق بازی و سرگرمی می‌آموزند بهتر عمل می‌کنند.

یک مدل غذایی سالم را انتخاب کنید که همه‌ی گروه های غذایی را شامل شود و اعتدال داشته باشد. بعض از غذاها را هم مانند شیرینی و کیک را به طور کلی حذف نکنید. راهی پیدا کنید و طوری برنامه ریزی نمایید که غذاهای مورد علاقه‌تان را در مواقع خاصی بتوانید استفاده کنید. مثلاً فقط در میهمانی و یا آخر هفته‌ها.

ترجمه: معصومه آیت اللهی

بخش تغذیه و آشپزی تبیان

خدایا تا عمر دارم شکرت میکنم برای وجود همسرم و دخترمتصویر: images/smilies/heart.gif
نقل قول
 سپاس شده توسط سراب
۱-دي-۱۳۹۲, ۱۰:۱۸ عصر
ارسال: #3
RE: چاقی بچه ها را جدی بگیرید
بچه وقتى پول خور بشه معدش بزرگ میشه و خیلى سخته که رژیمش بدیم
نقل قول
  • خرید اقساطی
  • خرید اقساطی
۴-دي-۱۳۹۲, ۰۷:۵۸ صبح
ارسال: #4
RE: چاقی بچه ها را جدی بگیرید
دوستان دختر منم ماشالا از نظر قد و وزن نسبت به سنش بزرگ تره و من از حالا که سه سالش تمام شده دارم بهش کم خوردن و درست خوردن رو آموزش میدم البته متخصصین بهش رژیم نمیدن میگن الان نمیتونه همکاری کنه از طرفیم اگه حالا که واسه برداشتن خوراکی باید از یکی کمک بگیره اگه نتونم کنترلش کنم دوسه سال دیگه هرگز بتونم Huh

دوستان اصفهانی لطفا یه پزشک اطفال عالی بهم معرفی کنید New1
نقل قول
 سپاس شده توسط سراب
۴-دي-۱۳۹۲, ۰۹:۱۷ صبح
ارسال: #5
   
RE: چاقی بچه ها را جدی بگیرید
ستایش جون نباید کم خوردن رو بهش یاد بدی که

باید زیاد فعالیت داشتن رو بهش یاد بدی

ببرش پارک یا توی خونه بزار بازی های تحرک دار انجام بده

من عاشق بچه ی تپلم

تو رو خدانزار لاغر بشه ههه

تصویر: /images/smilies/new/3 (12).gif
نقل قول
 سپاس شده توسط عسل بانو.
۵-دي-۱۳۹۲, ۱۱:۳۰ صبح
ارسال: #6
RE: چاقی بچه ها را جدی بگیرید
سراب جان حرفت کاملا درسته اماااااااااااااا این دخملک ما پایه غذاخوردنه یعنی هر کی هرچی بخواد بخوره این خانم زودتر نشسته سر میز و تا آخر غذا هم امکان نداره از جاش جم بخوره خوب حالا چند ماهیه که داریم روش کار میکنیم که با حس گرسنگی آشنا بشه و بدونه وقتی گرسنست باید غذا بخوره خوراکی های مفید و مضر رو بشناسه هر وقت رفتیم خونه کسی نپرسه غذا چی دارید غذای بشقابش که تمام شددیگه وقتشه از پای سفره پاشه به جای اینکه بگه بازم میخوام باید بگه خدارو شکر دستتون درد نکنه خوشمزه بود و..... البته تو این راه دراز نقش مادر شوهرم رو هم نباید نادیده گرفت که با هر زبونی گفتم بهش هله هوله نده تو کتش نرفت حالا مدتیه کمتر میبرمش خونشون و دیگه هرگز نمیزارم اونجا تنها بمونه خلاصه خواهر حالا بگی نگی مادر شوهرم هم بهتر شده فقط ترسم از اینه که یا از این ور بوم بیفیم دخترم همینطوری تپل بمونه یا از اون ور بوم بیفتیم از غذا متنفر بشه کاش کسایی که تجربه ای تو این زمینه داشتن میومدن راهنماییم میکردن

دوستان اصفهانی لطفا یه پزشک اطفال عالی بهم معرفی کنید New1
نقل قول
 سپاس شده توسط عسل بانو. ، pegah91 ، ❤...M...❤ ، سراب
۵-دي-۱۳۹۲, ۰۲:۵۱ عصر
ارسال: #7
 
RE: چاقی بچه ها را جدی بگیرید
ستایش با این تعریفات عاشــــــــــــق دخملت شدم
منم یه دختر دایی کوچولو دارم که اشتهاش برای غذا خوردن خیلی کمه ولی عادت داره به ناخونک زدن
مامانش هرچی که داره درست میکنه میاد بر میداره میخوره
مثلا سیب زمینی خام پیاز خام نخود و لوبیا سبز انبه
یه چیزاییمیخوره که من واقعا خنده ام میگیره ولی برا غذا خوردن باید آسمون به زمین بیاد تا بشینه سر سفره و غذا بخوره
برا همین مامانش همیشه کاهو و میوا ها رو ریز ریز میکنه و تو بشقاب روی میز و توی خونه میذاره رد میشه دوته دونه بر میداره
یا مغزها مث گردو و بادومو کشمش اینا

سعی کن توام عادتش بدی به کاهو و سبزیجات مثلا یه بشقاب کاهو براش بذار که نه از غذا خوردن بیفته نه اینکه چاق کننده باشه
غذاهای کم حجم ولی مقویم خوبه تا معدش کوچیکتر شه

تو از کوچوکی به دخملیت چطوری غذا دادی که اشتهاش خوب شده؟

فروشگاه تم تولد آوای شادی ،برگزاری جشنی متفاوت مطابق با سلیقه شما
سایت نوزاد، جشن تولد کودک،فروشگاه تم تولد آوای،شادی
انواع سفارشات برای جشن سیسمونی،دندانی فارغالتحصیلی،و سالگرد ازدواج پذیرفته میشود
نقل قول
 سپاس شده توسط pegah91 ، سراب
۷-دي-۱۳۹۲, ۰۲:۰۶ عصر (آخرین تغییر در این ارسال: ۷-دي-۱۳۹۲ ۰۲:۱۵ عصر توسط ستایش89.)
ارسال: #8
RE: چاقی بچه ها را جدی بگیرید
عسل جون مرسی از راهنماییت تپلو کلا سبزیجات دوس نداره اما میوه ها رو چرا با کمال میل میخوره میدونی چیه من باید مفهوم کلمه خوردن رو براش جا بندازم Winkیه اتفاقی افتاد خیلی حالم گرفته شد ما براش الگو رو باربی و سیندرلا در نظر گرفتیم و روتختی و پرده و تزیینات اتاقشو باربی انتخاب کردیم حالا صبحونه ساعت 10 نون و پنیر خوره یه ساعت بعدش 2تا موز خورده تو بازار وقتی اومدیم دوتا بیسکوییت ساقه طلاییی خورده بازم میگه لیمو شیرین میخوام منم بش گفتم از غذا خبری نیست تا بابا بیاد حالا این شکمو رفته عروسک باربیشو گرفته دستش بهش میگه باربی مامانم بهم غذا نمیده میخوام باربی بشم مامان تو هم بهت غذانمیده Huh خداییش خیلی ناراحت شدم ایالا تا عید یه سه چهار کیلو کم کنه لااقل یه نتیجه ای هم ازش بگیریم New1

میدونی از صبح که پا میشدم دقدقه غذای بچه رو داشتم چون بهش شیر ندادم غذاب وجدان گرفتم همه چیزو از بهترین نوع بهش میدادم مثل مولتی ویتامین و قطره آهن و ... تو غذاهاشم حتما 25 گرم کره میریختم روزی دو وعده کباب میخورد که شامل کوشت گوسفند جگر و قلوه ماهی و میگو میشد حتی میگو رو قاطی پوره سبزیجاتش میکس میکردم هر روز بیرون میرفتیم و تو کالسکه هم بهش بیسکوییت و شکلات و میوه و... میدادم میدونی عسل حتی گاهی با خودم کباب و سیب زمینی و .... میبردم بهش غذا میدادم تو بازار و مهمونی و ... کلا فک میکردم اگه به خوردنش نرسم از نظر هوشی شاید پایین تر از همسناش بشه تو خوراکیا جبران میکردم

دوستان اصفهانی لطفا یه پزشک اطفال عالی بهم معرفی کنید New1
نقل قول
 سپاس شده توسط negar90
۷-دي-۱۳۹۲, ۰۲:۲۸ عصر
ارسال: #9
RE: چاقی بچه ها را جدی بگیرید
خواهر زاده منم ماشالا تپله و هر ترفندی به کار گرفتن که لاغرش کنن نشد.به نظرم خیلی اشتباهه بچه ها رو تو کوچیکی لاغر کردن.خب تو سن رشدن و از لحاظ روانیم وقتی بهشون هی بگی نخور و چاقی و باید لاغر بشی آسیب میبینن.
ولله آدم جیگرش کباب میشه وقتی بچه های چاقو میبینه اولش آدم خوشش میاد ولی بعد..
ستایش جان همه سعیتو بکن و نذار همین روندو ادامه بده که هرچی بزرگتر بشه بدتر میشه.
خواهرزادمو اول از جلوش برمیداشتن غذارو الان 6سالش خودش یواشکی میخوره.یشترش البته تقصیر مادربزرگشه.چون خوااهرم شاغله و میزاردش پیش مادرشوهرش.تحرک و فعالیتم نمیتونه بکنه از بس تپلیه.زود به نفس نفس میفته!
جوریم باهاش رفتار نکن که بچه احساس چاقی کنه و فکر کنه با بچه های دیگه فرق میکنه.مثلا همش نگو باید لاغر بشی و چاقی و ...اونوقته که به شدت اعتماد به نفسش میاد پایینو و حس خود کم بینی پیدا میکنه.
مثلا پر پرو ما میومد تو خونه از بیرون ناراحته ناراحت میگفت دوستام مسخرم کردن ولی خواهرم باهاش منطقی حرف میزد میگفت آدما باهم فرق میکنن یکی چاقه یکی لاغره یکی کوتاه یکی بلند.البته امیدوارم به این مرحله ها نرسه که خیلی سخته.
ایشالا زودی لاغر بشن.

من و پسملی 38 هفتست که با همیم
دوست دارم عزیز دلم
نقل قول
۹-دي-۱۳۹۲, ۱۱:۲۷ صبح
ارسال: #10
RE: چاقی بچه ها را جدی بگیرید
nazanin banoo جان درسته والا من بهش نمیگم چاقی فقط تو خیابون آدمای چاقو بهش نشون میدم میگم ببین این خانومه یا آقاهه خیلی غذا خورده تا حالا چندباریم آبرومونو تو خیابون برده مثلا تا یه آدم چاقو میبینه میدو میره جلوش با چشای باز نگاش میکنه Surprisedبعد داد میزنه وای ی ی ی مامان این آقاهه چقد غذا خورده چقد شکمش گنده شده 3 (12)یعنی خداییش تو این موارد من بیچاره فقط دنبال یه سوراخ موش میگردم راستی براش عروسکای باربی هم خریدیم که نشون بدیم کسایی که غذا کم میخورن لباسای خوشگل تنشون میکنن بعدم با هم قرار گذاشتیم که اگه غذا کم بخوره براش از اون لباسا میخرم +تاج الماس و کفش تق تقی کاش کسایی که تجربه ای در این زمینه دارن میومدن و راهنماییمون میکردن از چهار سالگی باید به فکر تناسب اندام بچه ها بود چون تا آخر سه سالگی مغز بچه ها کاملا رشد میکنه اگه اشتباه نکنم 98% کامل میشه اما بعد از اون دیگه رژیم غذایی خیلی رو رشد مغز تاثیر نداره

دوستان اصفهانی لطفا یه پزشک اطفال عالی بهم معرفی کنید New1
نقل قول
 سپاس شده توسط negar90 ، fatemeh64 ، سراب
ارسال پاسخ

تمامی اظهار نظرهای کاربران صرفا نظرات شخصی آنان بوده و تمامی مسئولیت متوجه اظهار کننده نظر می باشد.
ارسال پاسخ صفحه قبل صفحه بعد ثبت نام