• مرضیه محمدی
  • لی لی رضایی

هزینه تمام شده سیسمونی با جزئیات

۳-شهريور-۱۳۹۷, ۰۴:۱۵ عصر
ارسال: #141
RE: هزینه تمام شده سیسمونی با جزئیات
(۳-شهريور-۱۳۹۷ ۱۱:۱۵ صبح)'sherioshahab' نوشته است:  بله عزیزم همون عبدل آباده یکی از کوچه های منتهی به بازار پرده فروشاست ، اونجا بری از هر کی بپرسی راهنماییت میکنن ، قصد توهین ندارما الان یسری نیاین بریزین سر من ، اینقدر لباسا و جنسای گوگولو برای نوزاد دارن که من هر دفعه رفتم از اونجا چندتا تیکه لباس برای هاپوهام گرفتم اینقدر خوشگلن آدم دلش نمیاد نخره ، برای دختر کوچولوم بک تازه که به دنیا اومده بود چون خیلی ضعیف بود یه ست رختخواب و ساک گرفتم که بپیچمش لای پتوهاش وسایلشونم ساک داشته باشه ، هنوز که هنوزه از ساکش دارم استفاده میکنم دو ساله ، مفت گرفتما ، یه پتو یه ملافه یه بالشت کوچیک یه دشک یه آغوشی یه زیرانداز ضد اب یه ساک ست با پتوها فکر کنم ۵۰ تومنم نشد دو سال پیش

چه خووووب. مرسی از راهنماییت عزیزمتصویر: images/smilies/heart.gif

17 آذر 97 تبدیل شدم به یک عدد مامانتصویر: images/smilies/heart.gif
نقل قول
 سپاس شده توسط sherioshahab
۲۶-شهريور-۱۳۹۷, ۰۲:۴۶ عصر (آخرین تغییر در این ارسال: ۲۶-شهريور-۱۳۹۷ ۰۲:۴۶ عصر توسط aroosedey93.)
ارسال: #142
(۲-شهريور-۱۳۹۷ ۰۳:۵۶ عصر)'فاطیما خانومی' نوشته است:  
(۲-فروردين-۱۳۹۶ ۱۰:۲۲ عصر)'bahareh888' نوشته است:  
(۱۱-دي-۱۳۹۵ ۱۱:۳۴ صبح)'مامان پری' نوشته است:  من برای دخترم ست کریر چهار تیکه گرفتم مارک bebecar پنج میلیون
سه سری لباس نخی برای سایز 0 و1 شد یک میلیون صد هزار
پتو . قنداق فرنگی و چند قلم لوازم بهداشتی 850 هزار تومن
تا الان که چیزی نخریدم شده 7 میلیون
نمیدونم چه جوری با ده میلیون سیسمونی را جمع می کنند؟
90 در صد سیسمونی هنوز مونده

عرضم به حضورتون خانم مامان پری که زبان فارسی شکر هست و توش یه سری اصطلاحات هست که به کار بردنشون نه تنها بار معنایی داره بلکه بار عاطفی هم داره و همچین دل آدمو خنک می کنه.
یکی از اون اصطلاحات اینه: مرفه بی درد. بار عاطفی- معنایی کاملا منفی هم داره به زعم من. در دوره ای از تاریخ ایران زندگی می کنیم که متاسفانه به دلیل فساد مالی ناهمگونی زیادی در تقسیم منابع مالی بین مردم وجود داره. فاصله بین طبقه متوسط و طبقه متمول داره روز به روز بیشتر می شه. آدمای زیادی دارن از طبقه متوسط به یاری سیستم احتماعی اقتصادی نامناسب و غیر عادلانه به زیر خط فقر فشار داده می شن و به جاش تعدادی از آدما هستن که نه می دونن چه خبره و نه از حال همسایه و همشهری و فامیل گرسنه خودشون خبر دارن. به اونا می گن مرفه بی درد. شما با این نوشته خودتون کارد رو توی زخم اونایی که با مشکلات مالی دست و پنجه نرم می کنن و روز و شبشون پر هست از استرس و مکافات می چرخونید. توی همین سایت نوعروس هستن کسانی که به دلیل بیکاری همسرشون سالها توی عقد می مونن رابطه هاشون خراب می شن و رو به سردی می رن و وسعشون به حداقل نمی رسه. من خوندم که بچه هاشونو مجبور شدن سقط کنن. این چنین نوشته ای  ( شما بخونید پز دوزاری) دلشون رو می شکنه. وای به روزی که ما دلیل دلشکستگی کسی باشیم. اقتدار هستی کوتاه نمی یاد خانم محترم. با خوندن نوشته شما من شرمنده جوونای عزیزی شدم که مشکلات مالی جوونیشونو داره از بین می بره.  من و شمایی که سنی ازمون رفته باید الگوی تواضع و بزرگواری و اصالت باشیم برای این دخترای جوون. کسی که اصالت داشته باشه اونقدر چشم و دلش سیر هست که پُز شورت و زیرپوش یه بچه ۵-۶ کیلویی رو نده. 

سلام به نظرم ایشون واقعا پز ندادند ایشون که مقصر توقعات بیجای دختر خانومشون نیستند اگر هم اعلام کردند گفتند تا ما اینجوری برخورد نکنیم در ضمن قیمت سیسمونی با توجه به وضع زندگی و توقع هر خانواده متفاوته شاید یکی ۳۰ میلیون خرج کنه ۱ ماه حقوقه باباشم نشه ولی یکی دو میلیون خرج کنه مجبور بشه وام بگیره من خداروشکر وضع بابام خوبه ولی با این که حامله نیستم مامانم داره خورد خورد میخره واسم مثل جهیزیم اینجوری فشاری هم بهش وارد نمیشه در ضمن سعی میکنم بهترین چیزا رو با قیمت مناسب تری پیدا کنم و بخریم ولی به طور مثال دختر عمه خودم باباش ورشکست کرده به بدبختی با وام جهیزیه بسیار عالی رو براش فراهم کردن گفتند یه ۴ سالی تا واما سبکتر شه نوه دار نمیشن چون دخترشون ۲۰ سالم نداشت ولی این خانم خانما ۶ ماه بعد اعلام کرد بارداره و سیسمونیش با طلا هایی که گردن مامان باباش انداخت یه ۳۰ تومنی شد خانواده بیچارش چقدر دیگه وام گرفتند بماند خانواده شوهرشم میگفتند کار خیلی زشتی کرده اینقدر خرج کرده و... یعنی عملا حتی اگه واسه حرف مردم اینکارو کرده بود نتیجه خوبی نداد مثلا ایشون خونه دار هستند ایا الزام به خرید کالسکه ای به این گرونی بود در صورتی که به گفته خودشون فقط ۲ بار استفاده کرده ولی به طور مثال دوست خودم غیر از یه کالسکه مکسی و یه نینی لای لای صندلی ماشینو یه ساک لوازم بچه و یه تخت کنار مادر و لباس تا ۳ ماه چیزی نخریده بود وسایل بهداشتیشم فیروز بود ولی با توجه به اینکه دانشجو بود از این وسایل بینهایت استفاده کرده بود به حدی که کیف در ۱ سالگی پاره شد و مجبور به خرید دوباره شد بقیه وسایلاشم غیر قابل استفاده ادم باید اینا رو در نظر بگیره و با توجه به نیازش خرید کنه چون با این تورم واقعا خرید وسایل غیرضروری که استفاده ای نداره صرفا بخاطر حرف مردم خیلی غیر منطقی هست 

در ضمن کل هزینه سیسمونی دوستم حدودا ۵ تومن شد که شامل کالسکه زپ اکسترا یه صندلی ماشین ولدون یه نینی لای لای مک لارن یه کیف بچه که دقیقا مارکشو یادم نیست یه تخت کنار مادر که یادمه با ۲۰۰ واسش ساختن واسه لباسم ۰ و ۱ از جونیورز خرید فقط از هر سایز ۳ تا بادی ۳ تا شلوار و یه مانتو یه پتو اسپانیایی ۲۵ تومنی بقیه روتختی و تشک تو خونه ای رو هم دوخت عروسکم یه خرگوش ما واسش خریدیم یه بسته جغجغه هم خودش خرید دیگه زیرانداز تعویض یکبار مصرفو دستمال مرطوب ایرانی  و پوشک بارلی و وسایل بهداشتی فیروز و یه شیشه شیر خوب که دقیقا مارکشو یادم نیست با دستشم شیر میدوشید واسه نینیش میگفت بهتره همین تازه اینم اگه خونه دار بود نینی لای لای و کالسکه نمیخرید ۲.۵ نمیشد  یه نصیحت واسه ایمنی نینیتون اگه ماشین دارید حتی اگه لباس نمیخرید صندلی ماشین بخرید خواهشا 

عزیزم اینا که گفتی فقط کالسکه شود سرچ زدم 4 و خرده ای نی نی لای لای 1 تومن بقیه هم نگاه نکردم
خیلی گرون شده همه چی تازه خیلی مارکا هم موجود نیستتصویر: images/smilies/undecided.gif

خانوما اگه بعد قضیه تحریما کسی خرید کرده بیا بگه چی از کجا خریده و قیمتشو

خورشید من باش واسه روزای سرد زندگی

بزار با عشقت آروم بگیره دل به سادگی
نقل قول
۸-دي-۱۳۹۷, ۱۱:۲۷ صبح (آخرین تغییر در این ارسال: ۸-دي-۱۳۹۷ ۱۱:۳۲ صبح توسط mina.pirozi.)
ارسال: #143
(۲-شهريور-۱۳۹۷ ۰۳:۵۶ عصر)'فاطیما خانومی' نوشته است:   

در ضمن کل هزینه سیسمونی دوستم حدودا ۵ تومن شد که شامل کالسکه زپ اکسترا یه صندلی ماشین ولدون یه نینی لای لای مک لارن یه کیف بچه که دقیقا مارکشو یادم نیست یه تخت کنار مادر که یادمه با ۲۰۰ واسش ساختن واسه لباسم ۰ و ۱ از جونیورز خرید فقط از هر سایز ۳ تا بادی ۳ تا شلوار و یه مانتو یه پتو اسپانیایی ۲۵ تومنی بقیه روتختی و تشک تو خونه ای رو هم دوخت عروسکم یه خرگوش ما واسش خریدیم یه بسته جغجغه هم خودش خرید دیگه زیرانداز تعویض یکبار مصرفو دستمال مرطوب ایرانی  و پوشک بارلی و وسایل بهداشتی فیروز و یه شیشه شیر خوب که دقیقا مارکشو یادم نیست با دستشم شیر میدوشید واسه نینیش میگفت بهتره همین تازه اینم اگه خونه دار بود نینی لای لای و کالسکه نمیخرید ۲.۵ نمیشد  یه نصیحت واسه ایمنی نینیتون اگه ماشین دارید حتی اگه لباس نمیخرید صندلی ماشین بخرید خواهشا 

عزیزم دوستتون چه زمانی سیسمونی خریده؟
من الان تو نت سرچ کردم کالسکه و صندلی ماشین و نی نی لای لای که مارکشون گفتید بقیه که مارک نگفتید که هیچ.کالسکه 4/160/000 تومان تخفیف زده 3/744/000 تومان، صندلی ماشین 1/470/000 تومان تخفیف زده 1/150/000 تومان، نی نی لای لای 1/430/000 تومان یعنی فقط سه تا قلم 7/060/000 تومان اگر تخفیف ها رو در نظر بگیریم 6/324/000 تومان
احتمالا دوستتون خیلی وقت پیش خرید کرده چون گفتید بعد یک سال کیفش پاره شده از تابستون تا الان جنس ها سه برابر شده چه برسه یکی دو سال پیشه.در مورد مارک و پز دادن و چشم و هم چشمی حرفتون کاملا قبول دارم

نقل قول
 سپاس شده توسط النازی ی ی ، ailineto
  • تشریفات وندا
  • گروه ژ
۴-بهمن-۱۳۹۷, ۱۰:۴۸ صبح
ارسال: #144
سلام خانومای گل...
امیدوارم همه به خصوص اونایی که نینی تو راهی دارن حالشون خوب خوب باشه.
بچه ها من نمیدونم این رسم سیسمونی دقیقا از کی و کجا شروع شده...
نمیدونم چرا بعضیا با وجود اینکه اینقد جامعه پیشرفت کرده بازم خودشونو درگیر این طور رسم ورسومات اشتباه کردن.
آخه کدوم عقل سلیم میگه خرج بچه یه خانواده دیگه رو باید یه خانواده دیگه بدن؟!!!!
اونایی که معتقد به دین و مذهب هستن... کجای دین اسلام اینو گفته؟ پیامبر برای بدنیا اومدن امام حسن به حضرت فاطمه سیسمونی دادن؟!!!
اونایی که معتقد به دین هم نیستن این رسم مسخره با عقل جور درمیاد؟!!!
حالا فکرشو بکنین چه زیادن پدرمادرایی که بجای خوشحالی بخاطر نوه دارشدنشون زانوی غم بغل گرفتن و هر روزی که به بدنیااومدن نوشون نزدیک تر میشن عصبی تر و استرسی تر میشن...
فکر کنین چه مادرای بارداری که بجای داشتن آرامش روحی بخاطر جور شدن یا نشدن سیسمونی تا روز زایمان استرس دارن و حتی بعدشم نگران زخم زبون شنیدن هستن...
ما چقدر آدمای حقیری هستیم که باید بخاطر چنین مسائل پیش پا افتاده ای زندگی که مثل آب رودخونه در گذره رو به خودمون زهر کنیم.
اون از عروسی که بجای گذروندن یه دوره شیرین بخاطر جهیزیه میشه بدترین دوران زندگیمون اینم از بچه دارشدنمون.
یکی هم نیست به ما بگه دیگه بسه... اینقد عقلمونو آک بند نزاریم... اینقد چشم و هم چشمی نکنیم... اینقد بخاطر حرف مردم دل همو بدرد نیاریم...
من الان دوباره باردارم... کسایی که تو تاپیک برنامه ریزی بارداری هستن میدونن چه اتفاقی برام افتاده...
اون دفعه قبلم روزی که برای جاریم سیسمونی آوردن من اعلام کردم این یه رسم خیلی مسخره است و قرار نیست خرج بچه منو کس دیگه ای جز خودم و شوهرم بدیم و جوری حرف زدم که حتی پدرو مادر جاریم هم گفتن حرفام درسته و این رسم خیلی بی اساسه ولی خب اونا بخاطر حرف مردم خریدن...
کسایی که میاید و میگید که وای چقد سیسمونی گرونه و چقد قیمتا بالا رفته و .... کسی که مارو مجبور به خرید نکرده... بچه یه روزه چه میفهمه اتاق چیه؟ چه درکی از اینهمه وسایل و لباسو اسباب بازی داره....؟  چرا ما خودمونو گول میزنیم با این حرفا که مثلا تو هوش بچه تاثیر داره و...؟؟؟ برین زندگی نخبه های علمی و هنری تاریخو بخونین ببینین اونا چجور کودکی داشتن...
خریدن یکی دو میلیون تومن لباس اونم فقط برای استفاده 3 ماه واقعا کار عاقلانه ای نیست... یا خرید کالسکه 5-6 ملیونی و خریدهایی ازین دست...
اون چیزی که از نظر علمی روی بچه تاثیر مثبت داره فقط آرامش و تغذیه صحیح مادر در دوره جنینی و شیردهی و رشد کردن در یه خانواده شاد و آرومه و شادی و آرامش هم درسته به میزانی پول نیاز داره ولی نه اینقد که ما خودمونو درگیرش کردیم.
امیدوارم خودمون تلاش کنیم و این رسوم مسخره رو از ریشه بکنیم.

نقل قول
 سپاس شده توسط مونا26 ، راحیل rahil ، moomoo ، پروانه ابریشم ، Sahraa71 ، mahboob21 ، Gandom62 ، mari90 ، Miss_glad ، shirin joon ، باران پاييزي ، سراب ، توت فرنگی 97 ، mina.pirozi ، دخترک ، marjantt ، پری سیما 89 ، رهگذر@ ، sherioshahab
۱۵-بهمن-۱۳۹۷, ۱۰:۱۶ صبح
ارسال: #145
من به مامان و بابام گفتم نمیخام سیسمونی چون یکم الان شرایط مالی اشون اوکی نیست
گفتم خودم فقط چیزایی که احتیاجه میخرم و ربطی به هیچ کس نداره که حرف بزنن خودم جواب همه رو میدم
مامانم میگه نه اگه قراره خودت بخری ام باید کامل بخری آبروی ما رو میبری
بهش میگم مادر جان من نمیتونم توام که نمیتونی
واجب نیست چرا خودمونو تو دردسر بندازیم
اتاق دوم مام خیلی کوچیکه جای هیچی نیست
میگه نه میرم یه النگو دارم اونو میفروشم حرص میده به من ای خدا

وزن اولیه 71
شروع رژیم 2/12/95
هدف اولیه 67 تا اول فروردین
نقل قول
 سپاس شده توسط باران پاييزي ، سراب ، توت فرنگی 97 ، پری سیما 89 ، پروانه ابریشم ، رهگذر@
۱۵-بهمن-۱۳۹۷, ۱۰:۲۲ صبح (آخرین تغییر در این ارسال: ۱۵-بهمن-۱۳۹۷ ۱۰:۲۴ صبح توسط سراب.)
ارسال: #146

نفس چیزایی که واجب هست رو بخر
حتما نباید تند تند لباس بخری برای بچه ای که نمیدونی
چند کیلو هست
سفیده یا سبزه
بلنده یا کوتاه
تپله یا لاغر و ..
چیزایی که واقعا نیاز هست رو بخر بقیش رو به دنیا اومد با خودش میری با دل خوش میخری
به به♥

ف.مثل.فرح
اگر ادم داشته باشه مورد ینداره که
ولی هیچ کدوم ازاین رسما واجب نیست
بیشتر پدرومادر از روی دل دوست دارن برای نوشون خرید کنن
وگرنه هیچ اجباری وجود نداره

تصویر: /images/smilies/new/3 (12).gif
نقل قول
 سپاس شده توسط نفس1371 ، توت فرنگی 97 ، پری سیما 89 ، رهگذر@
۱۵-بهمن-۱۳۹۷, ۱۰:۲۵ صبح
ارسال: #147
بچه ها تخت و کمد چیز واجبیه؟
کالسکه و کریر چی
من هیچی نمیدونم
کاش بچه هایی که الان تو این بازار دارن خرید میکنن بگن چند تموم شده براشون

وزن اولیه 71
شروع رژیم 2/12/95
هدف اولیه 67 تا اول فروردین
نقل قول
 سپاس شده توسط سراب ، پری سیما 89
۱۵-بهمن-۱۳۹۷, ۱۰:۳۳ صبح (آخرین تغییر در این ارسال: ۱۵-بهمن-۱۳۹۷ ۱۰:۴۳ صبح توسط باران پاييزي.)
ارسال: #148

منم دقیقا همین مشکل رو با مامانم دارم...گییییییر داده نه ما باید بخریم...میگم بابا من شاید بخوام یه چیزی بخرم گرون باشه اخه دلم نمیاد به تو بگم اونو بخر برام که...اونوقت مجبورم قیدشو بزنم.ما گهواره برقی خریدیم اصلا نذاشتیم متوجه بشه اما خوب چون جا نداشتم بذارمش مجبور شدم بهش بگم که برام بذاره تو انباری اما پشیمون شدم.گیر داده 1/5 خریدی بابات عین 1/5 رو میریزه به حسابتتصویر: images/smilies/undecided.gif لباس نوزادی از سایت سفارش دادم خواستم فقط نظرشو بدونم ببینم خوبه یا نه یا مثلا چه سایزی بگیرم خوبه ...گیر داد پولشونو من میدمتصویر: /images/smilies/new/sad.pngبازم پشیمون شدم.حالا یه سری چیزا خریدیم اصلا بهش نگفتم به خدا.از ترس اینکه باز بگه من میدم.تا بحثش پیش میاد همش میگه سیسمونی با ماست حرف بیخود نزن تمام.
من دلم نمیاد اصلا.بابا الان دیگگه وقت خوش گذرونیشونه چرا باید پول کالسکه و سیسمونی بچه مارو اونا بدند.صحبت کالسکه شد الکی واسه اینکه گیر نده  گفتم من میخوام کالسکه 15 تومنی بخرم گفت خیلی سنگینه که گفتم پول دارم میتونم بخرم (همش واسه اینکه کمی پا پس بکشه و حداقل واسه کالسکه نگه ما میخریم) منتظر بودم بگه باشه چون خیلی زیاده خرید این یکی با خودتون اما از اون لحظه تا نزدیک 40 دقیقه بعدش هربار يواشكي نگاهش كردم ديدم تو فکر بود.اصلا انگار تو این دنیا نبود..خیلییی دلم سووووختتتتتصویر: /images/smilies/new/sad.pngاومدم بهترش کنم بدترش کردم.فکر کنم داشت به این فکر میکرد چطور پس انداز کنیم که بتونیم براش کالسکه 15 ملیونی بخریم..تصویر: /images/smilies/new/sad.png 
 از طرفي شوهرم به شدت مخالف خريد سيسموني از طرف خانوادمه.خيلي عاقله خيلي درك ميكنه.اگه يه تيكه لباس واسه سيموني بخرم و مامانم پولشو بده كلي ناراحت ميشه..ميگه نذار بهشون فشار بياد خودمون ميديم.من فقط معزلي كه دارم مامانمه..از لطفشه..از خوبيشه اما من نميخوام بيشتر از اين فشار بياد روشون.الان نوبت ماهاست كه دست اونارو بگيريم نه اينكه تا عمر داريم آويزونشون باشيم.....
نقل قول
 سپاس شده توسط سراب ، پری سیما 89
۱۵-بهمن-۱۳۹۷, ۱۰:۴۷ صبح (آخرین تغییر در این ارسال: ۸-اسفند-۱۳۹۷ ۰۸:۳۳ صبح توسط توت فرنگی 97.)
ارسال: #149
(۱۵-بهمن-۱۳۹۷ ۱۰:۲۵ صبح)'نفس1371' نوشته است:  بچه ها تخت و کمد چیز واجبیه؟
کالسکه و کریر چی
من هیچی نمیدونم
کاش بچه هایی که الان تو این بازار دارن خرید میکنن بگن چند تموم شده براشون

نفس جان حتما که نباید مارک بگیری دلیجان کارای قشنگی زده سرویس کاملش 600-700 تومنه تازه اگه بری از انبار بزرگ ولی عصر خرید کنی طرفای کهریزکه تو جاده قدیم قم با 2 تومن تمام سیسمونی نینیو میتونی بخری.

گر جان به جان من کنی جان و جهان من تویی سیر نمیشوم ز تو تاب و توان من تویی
نقل قول
 سپاس شده توسط سراب ، نفس1371
۱۵-بهمن-۱۳۹۷, ۱۱:۰۰ صبح (آخرین تغییر در این ارسال: ۱۵-بهمن-۱۳۹۷ ۱۱:۰۱ صبح توسط mina.pirozi.)
ارسال: #150
فرح جون واقعا درست میگی هر کس باید از خودش شروع کنه اصلا هم کار حرف کسی نداشته باشه هر کس هر چیزی گفت خیلی محترمانه بهش بگه ما داریم بچه دار میشیم وظیفه ما هست قرار نیست که پدر مادر تا آخر عمر جور ما بکشند و این رسم کاملا غلطه و دور از عقله وقتی بگی دور از عقل دیگه طرف جرات نمیکنه چیزی بگه.من که خودم و شوهرم از حالا که هنوز اقدام بارداری نکردیم داریم خورد خورد میگیریم بیشترم چیزهای واجب خرج های اضافی نمی کنم بارداری از اولش خرجش سنگینه.حتی یکی دو تا چیز هم بدونی که حتی شوهرم بفهمه (چون پول مال خودمه نفهمیدنشم گناه نیست) می خوام بگیرم بذارم خونه مامانم بگم کادو از طرف خودشون بهم بدن چون این روزها اینقدر خرج سنگینه که آدم بزور از پس مخارج زندگیش بر میاد مخصوصا بابا مامانامون که بازنشسته هم هستن حالا ما خرج هم بندازیم رو دستشون
نقل قول
 سپاس شده توسط سراب ، پری سیما 89 ، توت فرنگی 97 ، beniz
ارسال پاسخ

تمامی اظهار نظرهای کاربران صرفا نظرات شخصی آنان بوده و تمامی مسئولیت متوجه اظهار کننده نظر می باشد.

ارسال پاسخ صفحه قبل صفحه بعد ثبت نام