• دکتر فاطمه خانی زاده
  • مدیس

نکات کلیدیه مربا ها وترشی جات

۱۳-مهر-۱۳۹۴, ۰۷:۲۹ عصر
ارسال: #11

RE: نکات کلیدیه مربا ها وترشی جات
سلام دوستان با توجه به اینکه الان فصل خیارشور گیری هست یه چگالی بهتون میگم که طبق اون بتونید مقدار مناسب نمک رو به دست بیارید که خیارشور شما نه شور باشه نه بی نمک، به این ترتیب که :آب نمک خیارشور و درست کنید و یدونه تخم مرغ و خوب بشویید بندازید توی آب نمک اگه تخم مرغ رفت ته ظرف نمک کم زدین و شوری مناسب نیست، اگه تخم مرغ اومده روی آب نمک زیاد زدین و خیلی شور شده، اگه تخم وسط آب شناور شد نمک کاملا اندازه اس و خیارشورتون عالی میشه، این یه قانون فیزیک که چگالی نام داره
نقل قول
 سپاس شده توسط مامان پریا نازی ، mah92 ، 2015 ، سپید8998 ، hengamehh ، 136383
۲۶-آذر-۱۳۹۴, ۰۶:۰۳ عصر
ارسال: #12
مهمترین نکته شوروترشی سرکه است بهترین مارک سرکه وردامی باشدمارکهای دیگه سرکه خیلی تندوتیزهستن من این روامتحان کردم طعم سرکه ورداخیلی ملایم تره وبهترمیشه شوروترشی انداخت
اینکه حتمابایدموادشورحتماخشک شده باشدمهم نیست می تونیم ازاب جوشیده به صورت مستقیم توی شوراستفاده کردویااب جوشیده سردشده استفاده کرد
یکی ازعلت هایی که شورماله میشه کمی نمک وخوب بسته نشدن درظرف می باشد
نقل قول
۲۶-آذر-۱۳۹۴, ۰۶:۲۳ عصر
ارسال: #13
بچه ها من مربای به درست کردم خیلی سفت شد چیکارکنم؟
میتونم اب بریزم توش دوباره بجوشونم؟ خراب نمیشه؟

خدایا لطفتو تو شب سی ویکم هرگز فراموش نمیکنم
بقیه زندگیمم هر طور خودت صلاح میدونی
اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم
نقل قول
۲۷-آذر-۱۳۹۴, ۰۴:۱۹ عصر
ارسال: #14
(۲۶-آذر-۱۳۹۴ ۰۶:۲۳ عصر)مه گل70 نوشته است:  بچه ها من مربای به درست کردم خیلی سفت شد چیکارکنم؟
میتونم اب بریزم توش دوباره بجوشونم؟ خراب نمیشه؟

آره عزیزم... میتونی توش آب بریزی و بذاری یکم بجوشه تا یکدست شه. من این کار رو کردم و مشکلی پیش نیومده!

Wink
نقل قول
 سپاس شده توسط مه گل70
۱۴-دي-۱۳۹۴, ۰۶:۲۸ عصر
ارسال: #15
دوستان ما پنج کیلو زیتون گرفتیم چون تو یخچال جا نمیشد گذاشتم تو بالکن که هواش خیلی خنکه.

حالا اب روی زیتون کپک زده . ( اصلا هم قاشق خیس توش نزدم )

چیکار کنم؟

شماها چه جوری ترشیجاتتون رو نگه میدارین که کپک نزنه؟

زندگی گرمی دلهای به هم پیوسته است

تا در آن دوست نباشد، همه درها بسته است.
نقل قول
۲۰-ارديبهشت-۱۳۹۵, ۱۰:۴۶ عصر
ارسال: #16
(۲۶-آذر-۱۳۹۴ ۰۶:۰۳ عصر)گراوند نوشته است:  مهمترین نکته شوروترشی سرکه است بهترین مارک سرکه وردامی باشدمارکهای دیگه سرکه خیلی تندوتیزهستن من این روامتحان کردم طعم سرکه ورداخیلی ملایم تره وبهترمیشه شوروترشی انداخت
اینکه حتمابایدموادشورحتماخشک شده باشدمهم نیست می تونیم ازاب جوشیده به صورت مستقیم توی شوراستفاده کردویااب جوشیده سردشده استفاده کرد

ببخشید یه سوال
ترشیایی که علاوه بر سرکه اب نمک هم اضافه میکنن چرا کپک نمیزنه ولی میگن باید همه ی سبزیجات خشک باشه
چه فرقی میکنه آخه
خب اگه خشک باشه دوباره آب نمک میریزیم خیس میشه دیگه

93/6/9 بهترین روز زندگیم
چه زود گذشت ...
نقل قول
۱۶-تير-۱۳۹۵, ۰۵:۰۲ عصر (آخرین تغییر در این ارسال: ۱۶-تير-۱۳۹۵ ۰۵:۱۲ عصر توسط hengamehh.)
ارسال: #17
(۲۰-ارديبهشت-۱۳۹۵ ۱۰:۴۶ عصر)elham.hamed نوشته است:  
(۲۶-آذر-۱۳۹۴ ۰۶:۰۳ عصر)گراوند نوشته است:  مهمترین نکته شوروترشی سرکه است بهترین مارک سرکه وردامی باشدمارکهای دیگه سرکه خیلی تندوتیزهستن من این روامتحان کردم طعم سرکه ورداخیلی ملایم تره وبهترمیشه شوروترشی انداخت

ببخشید یه سوال
ترشیایی که علاوه بر سرکه اب نمک هم اضافه میکنن چرا کپک نمیزنه ولی میگن باید همه ی سبزیجات خشک باشه
چه فرقی میکنه آخه
خب اگه خشک باشه دوباره آب نمک میریزیم خیس میشه دیگه

اتفاقا اگر زود مصرف نشه و تو بیرون یخچال جای گرم باشه کپک می زنه معمولا سرکه های کارخانه ای چون اسید هست و طبیعی نیست خیلی ترشه و تند و تیزه اما سرکه خونگی خیلی بهتره البته اگر ترشی کمتر هست دوست دارید ترشی سیب خونگی استفاده کنید سرکه سیب برای کم شدن کلسترول هم عالیه خاصیت درمانی هم داره

(۱۴-دي-۱۳۹۴ ۰۶:۲۸ عصر)دریا 34 نوشته است:  دوستان ما پنج کیلو زیتون گرفتیم چون تو یخچال جا نمیشد گذاشتم تو بالکن که هواش خیلی خنکه.

حالا اب روی زیتون کپک زده . ( اصلا هم قاشق خیس توش نزدم )

چیکار کنم؟

شماها چه جوری ترشیجاتتون رو نگه میدارین که کپک نزنه؟

حتما جاش گرم بوده من اب نمک درست می کنم زیتون را توش می ریزم یک استکان هم سرکه می ریزم New1

(۲۲-دي-۱۳۹۳ ۰۶:۵۱ عصر)RIME نوشته است:  برای درست کردن مربای البالو باید از شب قبل شکر رو ریخته رو البالوها وصبح که قشنگ شکر به خورد البالو رفت زیرگاز را روشن و با حرارت کم بپزیم و نباید اب اضافه کنیم این مدل که بدون اب هست خیلی طعم متفاوتی داره امتحان کنید

مربای توت فرنگی و شاتوت و توت و گیلاس هم همینطور
نقل قول
۱-آبان-۱۳۹۶, ۰۱:۰۱ عصر (آخرین تغییر در این ارسال: ۱-آبان-۱۳۹۶ ۰۱:۲۱ عصر توسط parmin.ab.)
ارسال: #18

نکته های مهم برای درست کردن مربا

1 _ برای آنکه مربا کیفیت بهتری پیدا کند، بهتر است شکر را چند ساعت (تقریباً ۱۰ ساعت) با تکه‌های میوه مخلوط کنید. به این مرحله شکرپاش کردن گفته می‌شود که برای بسیاری از مرباها از جمله مربای به کاربرد دارد.

2 - هرگز برای ترد شدن تکه‌های میوه، از آب آهک استفاده نکنید زیرا مصرف چنین مرباهایی برای افراد، به خصوص کودکان و زنان باردار خطرناک است.

3 - برای تهیه مربای به می‌توانید از به رنده شده، خلال شده و یا خرد‌شده استفاده نمایید. همچنین می‌توانید بسته به سلیقه خود از قالب‌های آلومینیومی و یا فشاری برای ایجاد طرح‌های مختلف استفاده کنید.

4 - پوست کندن به برای تهیه مربا کاملا سلیقه‌ای می‌باشد.

5 - بهترین انتخاب برای پخت مربای به، استفاده از ظروف مسی می‌باشد. استفاده از ظروف مسی در تهیه مربای به ارتباط مستقیم با کیفیت و رنگ بهتر مربا خواهد داشت. همچنین استفاده از دم‌کنی در پخت این مربا نتیجه‌ای مطلوب خواهد داشت.

6 - برای هم‌ زدن مربا بهتر است از قاشق چوبی و یا استیل استفاده نمایید

*نکاتی در مورد ترشی
نسبت آب نمک چند منظوره در شور و ترشی
پایه هر ترشی شوری آب نمک است که بدون آن مواد اولیه ناقص است. مواد اولیه شور انداختن از چهار عضو اصلی تشکیل می شود: سرکه برای اسیدی کردن، آب برای کاهش تیزی مزه اسید، شکر برای متعادل کردن اسید، و نمک برای طعم.

مهم نیست چه چیزهایی را برای ترشی شور انتخاب می کنم، این چهار مورد همیشه به یک نسبت مشخص حضور دارند:
یک فنجان سرکه
یک فجان آب
یک دوم فنجان شکر
یک قاشق غذا خوری نمک

تا وقتی بتوانید قسمت های مساوی آب و سرکه، یک دوم فنجان شکر بعلاوه یک قاشق غذا خوری نمک در ازای هر دو فنجان مایع را به خاطر بسپارید، قادر خواهید بود به سادگی فرمول خود را با هر مقدار مواد و آب نمک تنظیم کنید. برای درست کردن آب نمک ترشی شور، کافیست چهار ماده اصلی را به همراه هر ادویه ای که دوست دارید را به جوش بیاورید. سپس کافیست این مایع را درون شیشه هر نوع شوری که دوست دارید درست کنید بریزید. همین که آب نمک هم دمای اتاق شد، درپوشش را بگذارید و داخل یخچال قرارش دهید.
ترشی شور را تنها پس از ۲۴ ساعت داخل یخچال بودن می توانید استفاده کنید. با این حال هر چقدر مواد بیشتر در آب نمک بمانند، طعم بیشتری می گیرند و خوشمزه تر خواهند شد.

ادویه جات و طعم دهنده های شور و ترشی
ترشی های شور با انواع بسیاری از ادویه جات، دانه ها، و سبزیجات خشک شده طعم می گیرند. ترشی شور خود را می توانید با ادویه جات مخصوص ترشی که در فروشگاه ها عرضه می شود طعم دار کنید و یا می توانید خودتان در خانه یکی بسازید. دستور ثابتی برای درست کردن آب نمک طعم دار وجود ندارد. خود را محدود نکنید و از هرچه دوست دارید کمک بگیرید، سیر، علف لیمو، و حتی انواع مختلف نمک. ترکیباتی که می توانید با آنها طعم بسازید بی نهایت است.

آنچه می توانید ترشی شور کنید
حالا که نسبت درست کردن آب نمک را می دانید و چند ایده خوب هم برای طعم دادن دارید باید انتخاب کنید که از چه چیزهایی برای شور درست کردن باید استفاده نمایید. برای اینکه کارتان را راحت تر کنم در ادامه می خواهم لیستی از ۲۰ ماده ( میوه و سبزیجات ) به شما معرفی کنم که برای ترشی درست کردن بسیار مناسب هستند.

ترشی و شور میوه ها
ته پوسته های باقی مانده از هندوانه، برای ایجاد طعمی شور و شیرین.
شور گلابی را می توانید به انواع سالاد اضافه کنید و یا مستقیم و به عنوان میان وعده از آن لذت ببرید.
شور انجیر به همراه انواع گوشت کبابی فوق العاده می شود.
از لیمو هم شور های بسیار خوش طعمی می توانید بسازید.
از ترکیب انگور با دارچین و فلفل سیاه نیز شور خوبی می توانید درست کنید.
به شور انبه زنجبیل پوست کنده و ادویه جات بو داده اضافه کنید.
گوجه فرنگی های گوشتی را تبدیل به شور کنید تا دیگر هیچ وقت پول پای کچاپ ندهید.
آناناس را نیز می توانید تبدیل به شور کنید.

ترشی و شور سبزیجات
لوبیا سبزها را می توانید همراه با پوستشان تبدیل به شور کنید.
سبزیجات پخته ای مانند فلفل دلمه ای های رنگارنگ نیز می توانند تبدیل به ترشی شوری زیبا و خوش طعم شوند.
ترب های تازه نیز برای استفاده در شور مناسب هستند.
شور گل کلم که یکی از معروف ترین ها است، گل کلم را با هویج و فلفل دلمه ای ترکیب کنید.
اگر به دنبال شوری تند و سوزان هستید فلفل سبز های تند برای این کار عالی هستند.
با تبدیل کردن کرفس به شور برای سالادهایتان دیگر نیازی به سس ندارید.
ذرت را نیز به لیست شورهای خود اضافه کنید، ذرت را کامل و یا فقط با دانه می توانید تبدیل به شور کنید.

تنها با یک شیشه و چهار ماده اصلی می توانید تبدیل به یک شور انداز حرفه ای شوید، و با انواع و اقسام میوه ها و سبزیجات خوشمزه ترین و متفاوت ترین طعم ها را به وجود بیاورید.

هراسم نیست از آدمها , خدا صبح ها , در خانه ام آواز میخواند تصویر: /images/smilies/new/lub.png
نقل قول
 سپاس شده توسط (صبا) ، jupiter ، 136383 ، Meri Khano0o0o0m
۴-آذر-۱۳۹۶, ۰۱:۲۸ عصر
ارسال: #19

چند نکته مهم برای درست کردن ترشی :

خلوص سرکه
سرکه ترشی باید خوب و خالص باشد، بهترین نوع آن سرکه ای است که از انگور، کشمش و سیب تهیه شود.

جوشاندن سرکه
چون یکی از دلایل کپک زدن ترشی ها، ناخالص بودن ترشی هاست، بنابراین بهتر است سرکه را قبل از استفاده به مدت چند دقیقه جوشانده و پس از سرد شدن استفاده کنید.

سبزی ترشی
معمولا سبزی ترشی هفت نوع معطر است که به هفت سبزی معروف است، اما می توانید بر حسب سلیقه خود سبزی ها را انتخاب کنید. هفت نوع سبزی عبارتند از: شوید، نعناع، جعفری، مرزه، گشنیز، ترخان و ریحان. 

عمل آوری سبزی ها
بهتر است سبزی ها را پس از پاک کردن و شستشوی اولیه به مدت 2 ساعت در آب و نمک قرار داده تا سبزی برای جذب سرکه آماده شود. (مقدار شوری آب و نمک باید مانند آب برنج باشد) سپس سبزی را در آبکش ریخته و روی آن آب بریزید و بگذارید آب آن برود، پس از این که مطمئن شدید آب اضافه آن گرفته شده است، سبزی را خرد کرده و به مت یک روز روی پارچه نخی بریزید تا کمی خشک شود. این سبزی برای استفاده در ترشی آماده است. 

جوشاندن میوه ها در سرکه
میوه هایی که می خواهید در تهیه ترشی از آنها استفاده کنید باید قبلا در سرکه بجوشانید.

ظروف مورد استفاده
ظروفی که در آنها ترشی تهیه می کنید باید سفالی، بلوری یا چوبی باشد و هرگز از ظروفی که از جنس پلاستیک یا روی هستند برای این منظور استفاده نکنید. 

محل نگهداری ظروف ترشی
ظروف ترشی باید در جای خنک نگهداری شوند. 

نگهداری ترشی ها
هر ماده شناور در سطح ترشی یا سرکه باید فورا برداشته شود. 

ادویه های لازم برای تهیه ترشی
ادویه های پر استفاده در تهیه ترشی عبارتند از: نمک، میخک، فلفل سبز، فلفل قرمز، فلفل سیاه، شوید خشک، زنجبیل، سیاه دانه، گلپر، هل، زیره، نعناع خشک، پودر خردل، زردچوبه، برگ مو، برگ آلبالو که به ترشی طعم و عطری دلپذیر می دهند. 

مقدار سرکه و نمک لازم
سرکه باید به مقداری اضافه شود تا روی مواد را بپوشاند. 
همچنین باید محلول آماده شده را بچشید تا نمک آن بیش از اندازه نباشد.

هراسم نیست از آدمها , خدا صبح ها , در خانه ام آواز میخواند تصویر: /images/smilies/new/lub.png
نقل قول
 سپاس شده توسط Meri Khano0o0o0m
۲۲-آبان-۱۳۹۷, ۱۱:۰۹ صبح
ارسال: #20

مربای گلابی یه مربای پاییزی خوش طعم :

شکر : 800 گرم
گلابی : 1 کیلو
آب : مقداری
سرکه : 1/3 پیمانه
گلاب : 2 قاشق سوپخوری
آب لیموی تازه : 2 قاشق سوپخوری

گلابی ها را پس از شستن پوست گرفته و خرد کنید.
گلابی ها را در مقدرای آب و سرکه قرار دهید و بعد از کمی آنها را خارج کنید. این کار برای جلوگیری از سیاه شدن آنها است.
گلابی ها را در قابلمه لعابی ریخته و روی آنها تا جایی که سطح گلابی ها پوشیده شود آب بریزید.
ظرف را روی حرارت قرار دهید تا گلابی ها  بپزند.
بعد از پخته شدن گلابی ها را در صافی بریزید.
شکر و زعفران را به آب گلابی اضافه کرده تا چند جوش بزند. باید شربت تقریباً قوام بیاید. سپس شربت را صاف کرده و گلابی ها و آب لیمو را به شربت اضافه کنید.
بعد از این که شربت چند بار جوشید زیر قابلمه را خاموش کرده و صبر کنید خنک شود.

نقل قول
ارسال پاسخ

تمامی اظهار نظرهای کاربران صرفا نظرات شخصی آنان بوده و تمامی مسئولیت متوجه اظهار کننده نظر می باشد.

ارسال پاسخ صفحه قبل صفحه بعد ثبت نام