• تقی زاده
  • آرایشگاه مدیس

نکات مفید در مورد تربیت فرزندان

۲۲-تير-۱۳۹۸, ۰۹:۳۶ صبح
ارسال: #31

RE: نکات مفید در مورد تربیت فرزندان
فرزندانمان را با ترس‌های ذهنی بزرگ نکنیم.
ترسهایِ دست و پا گیری که از کودکی در درونمان ریخته اند را بر روی روان فرزندانمان خالی نکنیم.
ترس‌ِ از جن، از چشم خوردن، از موجوداتی که دیده نمیشوند، از انرژی های مثبت و منفی، از سنگینی و طلسم و بخت و ...
از خودمان بپرسیم نگران بودنمان چه اتفاقی را در ذهن بچه به وجود میآورد؟
در او چه ناامنی بیدار میشود؟اینکه فکر کند مادرم مرا با اسپند از شر یک چیز نامرئی که از سمت آدمها به سمت من ممکن است حمله کند محافظت میکند.
فکر کنید با خودتان. آیا این ترساندنِ ذهنی کودکتان نیست؟
مثلا به صورت ذهنی درگیر باشد که الان چشم خورده‌ام یا شاید طلسم شده‌ام و باید دعا بگیرم یا مثلا نکند جنی در من حلول کرده که من این رفتارهای مشکل‌دار را انجام میدهم؟
نتیجه‌ی این میشود که فرزندتان در بزرگسالی به جای متمرکز شدن بر زندگی‌اش و جستجو کردنِ دلایل مشکلات در خودش در یک دنیای ذهنی، به دنبالِ رفع مشکل است!
به جای ترسیدن‌های واقعی مانند ترسیدن از اینکه چقدر در هر رابطه تمایل دارد مورد سواستفاده قرار بگیرد؛ و یا ترسیدن از اینکه چرا وقتی میخواهد در جمع صحبت کند تمام بدنش قفل میشود؛ و یا ترسیدن از اینکه نمیتواند مرز سالمی در روابطش داشته باشد؛ و یا ترسیدن از اینکه نمیتواند کتابی را بخواند و یا تمام کند چون نمیتواند متمرکز باقی‌ بماند و یا ترسیدن از اینکه تمام روز میتواند در اتاقش باقی بماند و فقط فیلم نگاه کند و یا تلفن صحبت کند، میترسد که نکند کس طلسمش کرده است که نمیتواند تنبلی‌اش و یا شکست‌هایش را جمع و جور کند!
ترس ذهنی با ترس واقعی فرق دارد.
ترس ذهنی یعنی اعتقاد به وجود نیرویی بزرگتر و منفی در بیرون از ما که میتواند ما را درمانده و فلج کند و ترس واقعی یعنی محرکی در دنیای بیرون وجود دارد و در نتیجه ان شواهد رفتاری مشخصی دیده می شوند.
مثلا شما متوجه میشوید که در بیشتر مواقع در رویا به سر میبرید و این رویا پردازی شما را از دفاع کردن ِ پایان نامه‌تان دور میکند یا مثلا در شما توانایی تخریب بالایی وجود دارد و تمام روابطتتان با دلخوری از شما و رفتارهایتان تمام میشود. آیا این نشانه‌های واضح ترسناک نیستند؟ نشانه‌هایی که به واقع در جلوی چشم‌‌هایتان وجود دارد و ریشه‌اش در درون شماست.
اگر بدانید که این مشکلات به وسیله‌ی 'آدمهای' قبلی زندگیتان به وجود امده، به وسیله‌ی 'خودتان' ادامه دار شده است پس نتیجه میگیرید که به وسیله ی 'آدمهایی' دیگر میتواند با کمک خودتان ترمیم شود (به وسیله‌ی دارودرمانی و یا یک رابطه‌ی صمیمانه‌ی حرفه‌ای که بتواند دنیای روان شما را ترمیم کند).
اگر فکر کنید مشکلات به واسطه ی جن‌ها و طلسم‌ها و دعا گرفتن ها به وجود امده روزی هم نتیجه خواهید گرفت با کمک از آنها و یا فالگیر‌ها و یا دعاگیر‌ها باید ترمیم شوند!
پدر و مادرهایی که نمیتوانند ببینند نقش بیمارهای روانی خودشان بر فرزندانشان چطور میتواند فرزندانشان را مضطرب، درمانده و یا با خلقی نوسانی به بار آورد و به فرزندانشان آموزش میدهند که مشکلاتی که ما و شما در زندگی داریم فراتر از کنترل ماست، همان‌هایی هستند که خودشان در درماندگیِ عمیقی نسبت به مشکلات زندگی خودشان گیر کرده‌اند. فرزندان هم بزرگ میشوند و نمیتواند دلیل این مشکلات را در خودشان جستجو کنند و دوباره همین سیکل را به ذهن فرزندانشان وارد میکنند.
حتی اگر به عنوان پدر و مادر اعتقاداتی این‌چنینی دارید، این اعتقادات را در ذهن خودتان نگه دارید و تا قبل از بیست سالگی فرزندتان به او منتقل نکنید. اجازه دهید فرزندتان با علم و آگاهی از توانمندی‌های مشخص یک انسان بزرگ شود. توانمدی انسان در تشخیص بیماری‌ها و گره‌های روان و قدرتش در ترمیم گره‌ها.

هراسم نیست از آدمها , خدا صبح ها , در خانه ام آواز میخواند تصویر: /images/smilies/new/lub.png
نقل قول
 سپاس شده توسط B and I
۱۵-مرداد-۱۳۹۸, ۱۰:۰۹ صبح
ارسال: #32

RE: نکات مفید در مورد تربیت فرزندان
۵۰ عبارتی که باید همیشه به فرزندان خود بگویید
مترجم: الهام صدوقی نیا

یک روان‌شناس کودک لیستی از موارد حیاتی که باید به کودک گفته شود را آماده کرده است که به والدین کمک می‌کند تا بتوانند عمق عشق و احساس خود را به فرزندان‌شان نشان دهند و به آنها محبت کنند. چه چیزی از این مهم‌تر؟ این جملات شما تا ابد در ذهن او خواهد ماند و شخصیت اورا در جامعه شکل میدهد.

_بیان نظرات و عقاید

من به تو اعتماد دارم
_می‌دانم که راست می‌گویی
_به تصمیم تو احترام می‌گذارم
_کار آسانی نیست اما تو از پسِ آن بر می‌آیی
_تو هر کاری را به بهترین نحو انجام می‌دهی
_تو این موضوع را کاملا درک می‌کنی
_چطور توانستی این کار را به این خوبی انجام بدهی؟
_به من بگو چطور این کار را کردی تا من هم بتوانم به خوبی‌ِ تو این کار را انجام دهم
_تو می‌توانی این کار را حتی بهتر از من انجام بدهی
_در این مورد تو از من هم بهتری

پشتیبانی از آنها در انجام کارهای سخت

_می‌‌فهمم که چقدر زحمت می‌کشی
_می‌دانم که تو چطور تلاش می‌کنی
_برای این کار خیلی زحمت کشیدی و نتیجه‌ی آن هم را دیدی
_ پیشرفت فوق‌العاده‌ای داشتی
_می‌دانم که وقت زیادی برای این کار گذاشتی
_می‌توانم تصور کنم که برای رسیدن به این هدف چطور تلاش کردی
_برای کسب چنین نتیجه‌ای باید خیلی تلاش کرده باشی
_هر سعی و تلاشی نتیجه می‌دهد

تشکر برای اوقاتی که با شما گذرانده‌اند

_واقعا ازت ممنونم که با من همراه بودی
_بی‌صبرانه منتظرم تا فردا با هم بازی کنیم
_همراهی با تو در این کار خیلی لذت‌بخش است
_من واقعا از بازی کردن با تو خوشحال می‌شوم
_ واقعا خوشحالم که امروز در خانه پیش من هستی
_ بودن با تو واقعا من را شاد و خوشحال می‌کند

کمک به ارزیابی کارها

_در این مورد چی فکر می‌کنی؟
_تو باید به خودت افتخار کنی
_ به چه چیزی بیشتر از همه افتخار می‌کنی؟
_ نظرت در مورد این موضوع چیست؟
- نظرت در مورد کار خودت چیست؟
_ به نتیجه‌ی کاری که انجام ‌می‌دهی فکر کرده‌ای؟
_دوست داری این کار چطور پیش برود؟

تشکر کردن از کمک آنها

_ از تو برای انجام دادن این کار ممنونم
_واقعا خوشحالم که به من کمک کردی تا این کار را انجام دهم
_تو واقعا به من کمک بزرگی کردی
_ممنونم که درک می‌کنی
_اگر تو نبودی واقعا نمی‌دانستم باید چیکار کنم
_ بدون کمک تو موفق نمی‌شدم
_ با کمک تو این کار را زودتر انجام دادم
_خانه واقعا تمیز و مرتب شده ازت ممنونم

توصیف چیزهایی که می‌بینید

_اتاقت خیلی مرتب است
_ وای این فوق‌العاده است که خودت تختت را مرتب کردی
_رنگ‌های خیلی زیبایی در این تصویر هست
_ من دیدم که تو خیلی سخت تلاش کردی
_آفرین، من دیدم که چطور خودت میز را تمیز کردی

بیان احساسات

_بودن در کنار تو را واقعا دوست دارم
_وقتی در خانه هستی واقعا خوشحالم
_خیلی دوست دارم در تیم تو بازی کنم
_دوست دارم نظرت را بدانم
_واقعا از داشتن تو خوشحالم و خدا را شکر می‌کنم
_وقتی تو کنار من هستی و به من کمک می‌کنی واقعا خوشحال می‌شوم

هراسم نیست از آدمها , خدا صبح ها , در خانه ام آواز میخواند تصویر: /images/smilies/new/lub.png
نقل قول
ارسال پاسخ

تمامی اظهار نظرهای کاربران صرفا نظرات شخصی آنان بوده و تمامی مسئولیت متوجه اظهار کننده نظر می باشد.

ارسال پاسخ صفحه قبل صفحه بعد ثبت نام