• مرضیه محمدی
  • لی لی رضایی

نکات مفید در مورد تربیت فرزندان

۱۰-مرداد-۱۳۹۷, ۰۲:۳۶ عصر
ارسال: #21
 
RE: نکات مفید در مورد تربیت فرزندان
 تصویر: ./uploads/201808/post_110348_1533121603_836abf5e48ef7f710040c9007212baa1.attach

تصویر: images/smilies/blush.gif
نقل قول
 سپاس شده توسط سراب ، nazgol22 ، عرووس946 ، Sahraa71
۱۱-بهمن-۱۳۹۷, ۱۰:۵۹ عصر
ارسال: #22
RE: نکات مفید در مورد تربیت فرزندان
اگر پیشرفت درسی فرزندتان برای شما اهمیت دارد، میتوانید از هر جایی که هستید با اپلیکیشن "قفلک" هر زمان که بخواهید گوشی فرزند خود را مدیریت کنید.
Ghoflak.ir
Ghoflak.ir
Ghoflak.ir
نقل قول
 سپاس شده توسط سراب
۱۳-بهمن-۱۳۹۷, ۱۰:۳۴ صبح (آخرین تغییر در این ارسال: ۱۳-بهمن-۱۳۹۷ ۱۰:۴۹ صبح توسط hadis sh.)
ارسال: #23
   
RE: نکات مفید در مورد تربیت فرزندان
هیچوقت سعی نکنیم احساسات فرزندمان را تغییر دهیم

مثلا وقتی بچه زمین میخوره ،نگیم درد نداشت، شجاع باش.
معمولا به پسر بچه ها میگیم مرد که گریه نمیکنه، ما باید حقیقت را جانشین آن سازیم.
آنها باید بدانند که چه احساسی دارند.
ما باید به انها کمک کنیم که بدانند چه احساسی دارند.

برای کودک مهم این است که بداند چه احساسی دارد تا اینکه بداند چرا آن احساس را دارد. وقتی کودک میداند که چه احساسی دارد، احتمال کمی وجود خواهد داشت که در درونش احساسات " در هم و بر هم" پدید آید...


دکتر فرهنگ هلاکویی

instagram : hadiis_sweet_home     
اشتراک تجربه های خرید جهیزیه 
نقل قول
 سپاس شده توسط عرووس946 ، ساحلی ، Sahraa71 ، سراب
  • تشریفات وندا
  • گروه ژ
۱۱-اسفند-۱۳۹۷, ۱۱:۴۶ صبح
ارسال: #24
 
RE: نکات مفید در مورد تربیت فرزندان
 تصویر: ./uploads/201903/post_107414_1551514595_bbc40843cc4cb5e46b9c09eac8389542.attach

خدایا شکرتتصویر: /images/smilies/new/lub.png

 
نقل قول
 سپاس شده توسط Sahraa71 ، سراب ، مامان جون آینده ، زندگی سالم
۱۲-اسفند-۱۳۹۷, ۱۲:۳۸ عصر
ارسال: #25
   
RE: نکات مفید در مورد تربیت فرزندان
چگونه فرزند باهوش تری تربیت کنیم:
بهترین زمان آموختن انواع دانستنیها و تحریک توانایی های اساسی کودک، دوران شش ساله اول زندگی تا قبل از رفتن به دبستان است. آموزش قبل از دبستان عبارت از این است که اطلاعاتی در اختیارفرزندتان بگذارید که مغز در حال رشد کودک، به آن نیاز دارد تا او در اولین سالهای شکل گیری مغز و فکرش بتواند به رشد ممکنه خود برسد.

سالم تغذيه كن ، سالم زندگى كن
عروس آینده ...
نقل قول
 سپاس شده توسط سراب ، Sahraa71
۱۳-اسفند-۱۳۹۷, ۰۳:۱۲ عصر
ارسال: #26
     
RE: نکات مفید در مورد تربیت فرزندان
خیلی از پدر و مادرا از همون کودکی از عصبانیت فرزندشون به شدت به وحشت میوفتن. بعضیا به محض اینکه بچه شون خشمش رو بروز میده میترسن که نکنه برن تو موضع ضعف! پس به محض اینکه بچه اعتراض می کنه، شروع می کنن به قدرت نمایی و ایجاد رعب و وحشت، صداشونو میبرن بالا، تحقیر می کنن، رو بچه شون دست بلند می کنن و خلاصه به هر رفتاری متوسل میشن که تو جایگاه قدرت بمونن.(والدین خودشیفته)
بعضیا تا بچه شون ابراز خشم می کنه از درون خالی میشن و می ترسن که این یعنی بچه مون کلا دوستمون نداره!(والدین بی اعتماد به نفس)
بعضی دیگه به محض اینکه صدای بچه شون میره بالا تو ذهنشون از آینده می ترسن که امروز اگه جلوی اینو نگیریم پس فردا می خواد چی بشه! و هر روز قراره گستاخ تر و ناسپاس تر و بی ادب تر بشه! پس سریع احساس خشم رو در فرزندشون بی اعتبار می کنن که دیگه بال و پر نگیره، که مبادا این عادت کنه و یه فرد و عصبی و پرخاشگری بشه که بیا و درستش کن! (والدین مضطرب)
همه اینا یعنی پدر و مادرا از خشم به عنوان یک احساس سالم و سازنده و لازم که در وجود هر آدمی قرار داده شده می ترسن! پس هر طور شده می خوان سرکوبش کنن و به فرزندشون هم یاد میدن که با این احساست راحت نباش و تا خشمگین شدی یه کارى بکن که خشمت از بین بره!
یعنی در واقع دارن یک بخش مهم از وجود فرزندشون رو می کَنَن میندازن دور! و بچه شونو با دست خودشون ناقص می کنن. در حالیکه اون چیزی که مشکل سازه پرخاشگری و رفتارای مخربه نه احساس خشم! احساس خشم در ما نهاده شده تا از ما در مقابل خطرات و آسیب ها محافظت کنه، مثلا وقتی کسی داره بهمون توهین می کنه خشمه که اگه در وجود ما درست جریان پیدا کنه باعث قدرت و قاطعیت در کلام و چهره و بدن ما میشه تا جدیت ما رو به فرد مقابلمون انتقال بده. خشمه که باعث میشه وقتی کسی تو کار ما دخالت می کنه، ما با اقتدار مرزهامون رو مشخص کنیم تا بار بعدی این اتفاق نیوفته!
شما فرض کنید که نجارین و ابزار اصلی تون اره برقیه، یا آشپزین و ابزار اصلی تون چاقوس! حالا فکر کنید که به خاطر خطرناک بودن این ابزارها شما ازشون بترسین و ببَرین اونها رو جایی بذارین که نبینینشون! خب چی میشه؟ بله شما هرگز کار باهاشون رو یاد نمیگیرین و ازشون هیچ استفاده ای نمی تونین بکنید! احساس خشم و واکنش هاى ما هم در بدو تولد، دقیقا شبیه به همین مثاله، خشم در کودک در ابتدا خیلی بدوی و ناشیانه اس و می تونه بزنه تخریب کنه اما این ماییم که به عنوان پدر و مادر باید با صبوری نحوه ابراز پخته و سازنده اش رو بهش یاد بدیم تا فرایند رشد نرمالی داشته باشه.

هراسم نیست از آدمها , خدا صبح ها , در خانه ام آواز میخواند تصویر: /images/smilies/new/lub.png
نقل قول
 سپاس شده توسط Sahraa71 ، nazgol22 ، سراب
۱۵-اسفند-۱۳۹۷, ۱۰:۵۱ صبح
ارسال: #27
   
RE: نکات مفید در مورد تربیت فرزندان
چگونه به کودکان یا نوجوانان امید بدهیم؟

تفاوت ریزی بین جملات نا امید کننده و امیدوار کننده وجود دارد که اگر رعایت نشود حتی جملات به ظاهر مثبت باعث ایجاد تنش و نگرانی در کودک/نوجوان میشود. به این مثال دقت کنید.

فرزند: بابا من دارم سعی میکنم توو نمایشنامه‌ی مدرسه نقش اول رو بگیرم، به نظرت میتونم؟

‌پاسخ یک : پسرم نمیخوام نا امید بشیا ولی تو تا حالا جلوی جمع نمایش بازی نکردی، تجربه نداری، چجوری میخوای نقش اول بازی کنی ؟ ببین یه نقش کوچیک تر ندارن اونو بگیری؟
‌‌
پاسخ دو :مطمئنم از پسش بر میای، تو واسه کمتر از نقش اول ساخته نشدی، کی بهتر از تو ؟

هر دو پاسخ اشتباه است
اولی نا امید کننده است و باعث ایجاد احساس “ناتوانی و بی کفایتی “ شده و دومی علیرغم ظاهر امیدوار کننده اش زمینه‌های “کمالگرایی و ترس از شکست” را فراهم میکند.

پاسخ امیدوار کننده پاسخی خنثی است که زمینه‌ی کشف و شهود و تجربه را فراهم میکند.

برای مثال:
با یه لبخند گرم ( نه یک ذوق زدگی اغراق شده) میتوان گفت : پس میخوای واسه نقش اول تلاش کنی، جالبه، میتونه زمینه‌ی یه تجربه‌ی جدید باشه.

‌* حتی نمیگوییم تجربه‌ی “خوب” یا “عالی” خواهد بود زیرا با این کلمات باز اجازه‌ی شکست را سلب میکنیم

همین نکات ریز که شاید حتی بدیهی به نظر برسند زمینه‌ی شکل گیری طرحواره های عمیقی هستند که در بزرگسالی نتایج آسیب زننده ای برای زندگی فرد دارند.
کافیست به کودکی یا نوجوانی خود فلش بک بزنید و ببینید چند بار با جملاتی مشابه پاسخ شماره‌ی یک ، احساس ناتوانی و ‌بی عرضگی کردید، یا جملاتی که شبیه شماره دو هستند و شما را در باتلاق کمالگرایی گیر انداختند.

instagram : hadiis_sweet_home     
اشتراک تجربه های خرید جهیزیه 
نقل قول
 سپاس شده توسط سراب ، Sahraa71 ، مامان جون آینده
۱۸-اسفند-۱۳۹۷, ۱۰:۰۸ صبح
ارسال: #28
   
RE: نکات مفید در مورد تربیت فرزندان
کودک لیوانش از دستش می افتد و می‌شکند:
در خانواده‌های آشفته این حادثه ممکن است منجر به مشاجره، تنبیه و شاید فرستادن کودک با چشمان اشکی به اتاقش شود. ولی در خانواده بالنده، به احتمال زیاد یک نفر به کودک خواهد گفت : لیوانت شکست؟ ببینم انگشتت را هم بریده‌ای؟ من برایت یک چسب زخم می‌آورم، بعد برو جارو بیاور و تکه‌های شکسته را جمع کنیم. خانواده بالنده می‌داند سلامت روانی و احساسات از هر چیز دیگر مهم‌تر است.
دکترهلاکویی

instagram : hadiis_sweet_home     
اشتراک تجربه های خرید جهیزیه 
نقل قول
 سپاس شده توسط Sahraa71 ، faam ، مامان جون آینده ، زندگی سالم
۱۹-اسفند-۱۳۹۷, ۰۱:۲۶ عصر
ارسال: #29
   
RE: نکات مفید در مورد تربیت فرزندان
به نظر شما بهترین سن برای آموزش زبان دوم به بچه ها چه سنی است؟
نظر دکتر رویا خویی، مدرس دانشکده زبان های خارجی در این مورد :

اگر از نظر زمانی و مالی امکان اینکه بچه بتواند ۳ روز در هفته به کلاس برود وجود داشته باشد، بهتر است از زمانی که خواندن و نوشتن را به زبان مادری یاد می گیرد، یادگیری زبان دوم را هم شروع کند؛ یعنی از ۶ یا ۷ سالگی که بچه قدرت کنترل مداد در دست و نوشتن را دارد، اما اگر قرار است بچه هایی در این سن، فقط یک روز به کلاس بروند، حتما در این مدت کوتاه چیز مفیدی یاد نخواهند گرفت، بنابراین بهتر است والدین آنها آموزش زبان را به ۱۲ سالگی موکول کنند؛ یعنی سنی که شناخت بچه کامل تر شده و حتی اگر داده و برخورد کمتری با زبان داشته باشد، بتواند از طریق تفکر خلاقانه براساس آن داده کمتر، فرضیات زبانی بسازد و زبان را بهتر یاد بگیرد.

۳ تا ۴ سالگی برای فرستادن بچه ها به کلاس زبان خیلی زود است. ممکن است آنها در این سن کمی زبان دوم هم یاد بگیرند، اما آن مقدار از زبان دومی که بچه ها از ۳ تا ۶ سالگی یاد می گیرند، می توانند ظرف مدت ۶ ماه و حتی کمتر، از ۶ سالگی به بعد بیاموزند، پس می توان این کار را نوعی صرف هزینه بیهوده دانست؛ مگر اینکه تماس کودک با زبان دوم خیلی زیاد باشد.

سالم تغذيه كن ، سالم زندگى كن
عروس آینده ...
نقل قول
 سپاس شده توسط Sahraa71
۲۱-اسفند-۱۳۹۷, ۰۲:۰۱ عصر
ارسال: #30
RE: نکات مفید در مورد تربیت فرزندان
فرزندپروری به نظر من یه مسئله بسیار مهمه که می تونه هم سرنوشت جامعه رو تحت تاثیر قرار بده و هم سرنوشت تک تک افراد رو. اگه بدونیم سبک های فرزندپروری ما چقدر می تونه تاثیر گذار باشه واقعا خیلی ساده و بی مسئولیت از کنارش رد نمی شیم. برای اون دوستانمون که فکر می کنن فرزندپروری همون قواعدی هستش که یاد گرفتن و یا دیدن توصیه می کنیم که حتما اول یه بازخوردی از منابع علمی در رابطه با سبک فرزندپروری خودشون داشته باشن. این مهمتر از هر واجبی هست برای هر انسان که به فکر اصلاح جامعه هست. حتما سبک فرزندپروری خودتون رو ارزیابی کنید. حتما و حتما توصیه می کنم از کتاب های آموزشی کمک بگیرید تا خودتون رو اصلاح کنید. پدرای عزیز مادرای عزیز فکر نکنید که هر رفتاری که دارید حتما درسته بعضی وقت ها اینقدر نکات ظریف در این فرزندپروری نهفته است که سهل انگاری از یادگیری این نکات می تون صدمات جبران ناپذیری رو ایجاد بکنه. این رو از تجربه بالینی با بسیاری از مراجعینی عرض می کنم که ریشه مشکلاتشون همین بی توجهی والدین به روش ها و راهبردهای فرزندپروی هست. 
 
نقل قول
ارسال پاسخ

تمامی اظهار نظرهای کاربران صرفا نظرات شخصی آنان بوده و تمامی مسئولیت متوجه اظهار کننده نظر می باشد.
ارسال پاسخ صفحه قبل صفحه بعد ثبت نام