• تقی زاده
  • مرضیه محمدی

نوعروسایی که نمیخوان جهیزیه بخرن ( قوانین مهم پست اول )

۲-مرداد-۱۳۹۳, ۰۱:۳۵ صبح
ارسال: #21
RE: نوعروسایی که نمیخوان جهیزیه بخرن ....
واااای بچه ها عااااااااشقتونم... عاشق این همه مناعت طبع و بلند نظری که دارید!!! خیییلی ماهید.
اصلا نگاه به دهن مردم نکنید بذارید هرکسی در حد فرهنگ خودش عمل کنه شما شخصیت به این بلندیتون رو واسه مردم پایین نیارید...
مامان بابای من کلاتو این فازا نیستم البته من خیییییلی جنگیدم اما تنها موفقیتم تو نخریدن بوفه بوووود که واقعا تو خانواده شوهرم نداشتن بوفه مثل علامت سواله!!!! احتمالا مادرشوهرم کلی خجالت کشیده که عروسش بوفه نداره3 (12)3 (12)3 (12)
یه تیکه هم وسایل تزیینی الکینخریدم مثل گلدونای نقره آن چنانی یا در و دکور الکی!!!فقط یه جاشمعی طلایی رنگ با یه گلدون خشگل که تمام گلای خشک شدم رو گذاشتم توش!!!
حتی یه تیکه کریستال و ظرف به درد نخور نخریدم!!! مادرشوهرم شکلش این بودSurprisedSleepyExclamation
منم این3 (12)Big GrinAngelCoolTounge
از خونه هایی که شکل موزه باشه بدمون میاد... مامانم واسه اومدنمون از کربلا یه تابلو فرش ابریشم آورد که کلی پول خورده بود ولی ما میزنیم به دیوار جز وقتایی که مامانم میاد. نمیخوایم هر عروس دامادی که میان خونمون دلشون خون بشه که کاش ما هم داشتیم یا به زور خودشون رو مشغول این رسومات کنن...
کلا خیییلی چیزای الکی رو نگرفتیم اما سر یه چیزایی مامانیم کوتاه نمیومدCryingSad

دلم وقتی که اتراق دلت را دید می دانست؛ به قدر یک دل شکستن بیشتر اینجا نمی مانی...
 سپاس شده توسط مرضی بانو ، gemini ، elm ، لیزا ، + Negar ، baharmehr ، *z.a.h.r.a* ، Shadi95 ، tarlan 66 ، معصومه ، m.t ، Jelve ، مهپاره ، بانو روشنا ، sara_63 ، مامی یکتا و تینا ، هنگامهه ، ماهی قرمز ، عروس ناز شهریور
۲-مرداد-۱۳۹۳, ۰۲:۰۷ صبح
ارسال: #22
خوب کاری کردی الما جون
خدا رو شکر از سمت ما که رسم جهاز بینی نداریم از سمت شوهر اینده نمیدونم اخه هنوز باهاش اشنا نشدم که خخخخخ
ولی از این رسم جهاز بینی اصلا خوشم نمیاد حتی پاتختی
حتی میگم جشن عقد انچنانی هم اسراف پوله عروسی هم تا حدی که خوش بگذره
کلا زیاد تو نخ این که بهترینا رو داشته باشم نیستم
هر کس به اندازه وسعش زندگی کنه و قانع باشه مشکلی پیش نمیاد
شاید منم دلم خیلی چیزا بخواد ولی هر چی خدا بده شکر داره
در عوضش ادم زیر قرضو فشار نمیره

یه لحظه انجمنوروبدون من تصورکنید
وای دوستان چرا گریه؟
یکی اب قند بیاره برای اون خانم ازهوش رفت
خواهرم صورتتو چنگ نزن
اونو بگیرید داره خود کشی میکنه
بگیرین اسیدو ازدستش الان همه روبدبخت میکنه میره
باشه نمیرم.ای خدا
 سپاس شده توسط elm ، لیزا ، ممون ، Shadi95 ، معصومه ، m.t ، Fereshteh K ، مهپاره ، ملی 28 ، مهر تابان ، ماهی قرمز
۲-مرداد-۱۳۹۳, ۰۲:۲۳ صبح
ارسال: #23
من شوهرم شدیدا مخالف خرید جهیزیه از سمت زنه و معتقده مرد باید زندگی رو بسازه نه زن حتی معتقده مایحتاج اولیه رو هم مرد باید بده و بعدا دوتایی توی زندگی , زندگی رو بسازن تا الانم نذاشته من خریدی بکنم .. بخصوص با بوفه و ویترین وهرچیزی که زندگی رو توی چشم دیگران کنه مخالفه ! نه تنها راجع من خواهرشم که جهیزه ی 100 میلیونی داد رو هم کلی سرزنش میکرد و دقیقا همین رو بهش میگفت ! میگفت وقتی یه دختر نجیب نصیبت یه مرد میشه اینکه ازش چیزی توقع کنی .. اشتباه محضه و همیشه معتقده اینکار باعث میشه داماد ها مفت خور بشن و قدر زندگی رو ندونن ! حتی میگه مرد اگه زنش رو دوست داشته باشه اجازه نمیده جهیزیه آنچنانی بیاره و براش اهمیتی نداره ..چون اونقدر دوستش داره که زندگی ساختن برای زن .. براش لذت بخشه !
ا

هیـچ می دانی ؛
تا تــو در آغــوش ِ من گـل نکنی
این بهــار
بهــار نمی شـود ؟
 سپاس شده توسط شقایق66 ، عکاسباشی ، لیزا ، reyhanstn ، + Negar ، نفس حسین ، Shadi95 ، elm ، lovestar ، tarlan 66 ، shirinjojo ، معصومه ، یاسی جون ، m.t ، مهپاره ، dorna ، پریسااا ، J.1986 ، مهدخت81 ، هنگامهه ، ماهی قرمز ، عروس ناز شهریور ، mahsaan-jon
  • گروه ژ
  • بهرام بابایی
۲-مرداد-۱۳۹۳, ۰۲:۳۶ صبح
ارسال: #24
خوشحالم از دیدن این تاپیک.من خودم از مخالفان سرسخت جهیزیه های انچنانی هستم. در حد نیاز خوبه. همیشه خونه رو (چه خرید چه رهن)خانواده پسر کمک میکنن و وسایل خونه رو خانواده دختر و این فقط کمک به دوتا جوونه که اول زندگی راحت تر زندگی رو شروع کنن. کمترسختی بکشن. نه اینکه پسری که پول رهن خونشم نداره جهاز 50 60 میلیونی خانواده دختر براش فراهم کنن که چشم وچال فامیلای دو طرف دربیاد.گرچه بعضی خانواده ها واقعا فرهنگشون پایینه و به اندازه جهیزیه ای که دختر میچینه بهش احترام میذارن. مارسم جهاز دادن نداریم ولی من اگه ایران موندنی باشیم چون شاغلم یه سری از وسایل خونه رو از درامد خودم میخرم. ولی بازم در حد نیاز. زحمت بقیه هم پای همسر.

من و تو داریم میشیم ماAngel
 سپاس شده توسط شقایق66 ، مهتاب69 ، لیزا ، sepideh aero ، marta ، + Negar ، elm ، tarlan 66 ، معصومه ، m.t ، هنگامهه ، ronika71 ، ماهی قرمز ، mahsaan-jon
۲-مرداد-۱۳۹۳, ۰۲:۳۸ صبح (آخرین تغییر در این ارسال: ۲-مرداد-۱۳۹۳ ۰۲:۴۴ صبح توسط meh.ri.)
ارسال: #25
من وسایل برقی رو همسرم گرفته و وسایل چوبی مثل سرویس خواب ، مبل ، میزناهار خوری و فرش رو قراره خودم بگیرم.وسایل آشپزخونه ریزه میزه ها هم مشترکن خریدیم.همسرم توقعی نداره و بیشتر وظیفه خودش میدونه که همه چیزو تهیه کنه.راستش توی بعضی تاپیکا دیدم چقدر حساسیت نشون میدن واسه خرید جهیزیه واینکه حتما چش درآر باشه واینکه کدوم وسیله مجبورن خودشون بخرن وکدوم داماد باید بگیره وفلان....راستش اصلن برام قابل درک نیست این حرفا. چند سال پیش یکی از آشنایان، روز خاستگاریش برگشت گفت من خانوادم توان خریدن جهیزیه رو ندارن منم نمیخام بهشون فشار بیارم.دامادم گفت من مردم وظیفه خودمه و پای حرفشم ایستاد.و خداروشکر تا الان زندگیشون در کنار پسرشون به خوبی گذشته.

بسی گفتند: – «دل از عشق برگیر!
که: نیرنگ است و افسون است و جادوست!»
ولی ما دل به او بستیم و دیدیم
که او زهر است، اما … نوشداروست!
 سپاس شده توسط لیزا ، شقایق66 ، + Negar ، *z.a.h.r.a* ، elm ، tarlan 66 ، معصومه ، m.t ، پریسااا ، هنگامهه
۲-مرداد-۱۳۹۳, ۰۲:۴۲ صبح
ارسال: #26
من موافق نیستم یه رسم بد رو با یه رسم بدتر جایگزین کنیم ولی باید بگیم هر کی میاد دیدن جهاز باید کادو بگیره ... خود به خود ممکنه رسم جمع بشه ولی یه عده دیگه از اون ور ممکنه بیافتند.

توجه داشته باشید که در قرآن از مهریه نام برده شده که باید پرداخت بشه ولی نگفته خاندان دختر باید جهیزیه بدن ...چون در کشور های توسعه یافته بعد از طلاق اموال نصف میشه ، مهریه باید در ایران باشه .

والله به نظر بنده خیلی زشته که یه مرد زن بگیره و بعد هی نگاه کنه خانواده عروس چی بهش میدن ، به نظرم با این کار خود آقایون زیر سوالن ...

خانم ها شجاع باشید ،هر سنی دارید هر شکلی دارید هر شغلی دارید ، شجاع باشید و اعتماد به نفس داشته باشید ،اگه اطرافیان چیزی گفتند، بگید خوب به جای زن می رفتید یه فروشگاه لوازم خانگی می گرفتید .
اگه گفتند دخترای دیگه ی فامیل این جور اون جور بودند،البته اصلا جواب جالبی نیست ولی اگه شورشو در اوردن بگید حتما .....Exclamationهیچی ولش ...Shy بی خیال ، خودتون بهتر بلدیدHeart.
 سپاس شده توسط meh.ri ، شقایق66 ، Shadi95 ، marta ، sepideh aero ، + Negar ، *z.a.h.r.a* ، elm ، شه بانو ، paarsis ، tarlan 66 ، ssaminn ، معصومه ، یاسی جون ، ناناز عشقم ، هنگامهه ، ronika71
۲-مرداد-۱۳۹۳, ۰۲:۴۶ صبح
ارسال: #27
خواهر من زمانی که ازدواج کرد شاغل بود. خودشو همسرش هرچی پول داشتن گذاشتن روهم و وسایل اولیه زندگیشونو خریدن. خرج اضافی هم نکردن.عوضش خونه خریدن. الانم که 6 7 سال از زندگیشون میگذره بقیه وسایل مورد نیازه زندگیشونو درکنارهم خریدن. و بااین وجود که مامانمینا میخواستن کمکشون کنن واسه وسایل منزل گفتن دونفری از پسش برمیایم و مامانم فقط یسری وسایل آشپزخونه و لباسشویی اینا از قبل خریده بود براش که دیگه خواهرم برد خونش.

من و تو داریم میشیم ماAngel
 سپاس شده توسط لیزا ، meh.ri ، شقایق66 ، delaram22 ، Shadi95 ، sepideh aero ، + Negar ، elm ، tarlan 66 ، معصومه ، m.t ، هنگامهه ، ماهی قرمز
۲-مرداد-۱۳۹۳, ۰۳:۵۳ صبح
ارسال: #28
من زیاد تو این تاپیک جایگاهی ندارم.چون دارم یه جهیزیه نسبتا مفصل میخرم.شوهری هم داره خونه میسازه.
ولی خب حیفم اومد حرفی نزنم اینجا!من تو فامیل و آشنا معروفم به این که حرف مردم واسم مهم نیستو نظر خودم و نهایت شوهرم شرطه!یعنی میخوام بدونین که اگه هم چیزی خریدم صرفا بخاطر حرف مردم که بیان به به و چه چه کنن نبوده.چون همین الانشم خیلی چیزا رو حذف کردم و برعکس خیلی جاها زیاده روی کردم.
البته هر شهری یه رسمی داره.ماها خونه با پسره.خودمم اصلا اهل اجاره رفتن و اینا نبودم و از اون اول شرطم رو خونه شخصی بود.
ولی با نظر شخصی خودم،فکر میکنم اینکه یه دختر سرمایه ای که باباش واسش جمع کرده رو دو دستی بره بده به یه پسر و بگه بیا بریم خونه بخریم کار زیاد درستی نیست
اینکه طرف منطقی باشه ارزش اون کار رو درک میکنه درست،اینکه طرف دوسمون داره و ارزش داره بخاطرش چنین کاری بکنیم درست،اینکه خانواده مون از این کار ناراضی نیست درست،ولی من خودم به چشم مردهای زیادی رو دیدم که از این شرایط ها داشتن ولی بعد از یه مدتی این کارا واسشون حکم عادت شده و همه جا احساس میکردن دختره باید کمکشون باشه و خیلی گذشت ها بکنه و از این جور چیزها.و اگه یه بار خلافشو میدین واسشون جای تعجب داشته!
به نظر من که یه سری وظایف هست که بهتره از اول سر جای خودشون به همون افراد داده بشه.
ولی بازم میگم.خودمم به شدت با جهیزیه از سر چشم و هم چشمی مخالفم و در حد وسع قبول دارم

اگه خدا بخواد قراره بشم عروس 94/1/23Angel
تا اونروز میخوام امضام همین باشه
"خدایا به امید تو"
 سپاس شده توسط marta ، zohre.m ، لیزا ، fakhte ، shaghayegh.r ، *z.a.h.r.a* ، Shadi95 ، so-de ، aros tak ، masterpiece ، tarlan 66 ، nikou ، پریسا 69 ، معصومه ، دل آسا ، شیرین‌ترین ، m.t ، karhe ، مهپاره ، shiva1394 ، شیوایی ، هنگامهه ، بهار مشرقی ، sadaf13 ، Shabnam bano
۲-مرداد-۱۳۹۳, ۰۴:۱۲ صبح (آخرین تغییر در این ارسال: ۲-مرداد-۱۳۹۳ ۰۴:۳۹ صبح توسط sepideh aero.)
ارسال: #29
مقابله با رسومات اشتباه فقط و فقط و فقط با اعتماد به نفس عروس و داماد قابل حله
من تنها کسی بودم که تو کل فامیل با مهریه زیر 400 سکه عقد کردم. مهریه من کمک به 14 زندانی مقروض آبرومند است. تک دختر فامیل پدرم هستم ولی در فامیل مادرم پر دختره و 27 تا نوه هستیم! همه خیلی رو من حساب می کردن ولی با انتخاب مهریه کم به همه ثابت کردم میشه جلوی رسومات وایساد. کلی از دختر خاله هام به خاطر مهریه ازدواجشون به هم خورد!
سر جهیزیه هم فقط و فقط ملزومات رو خریدم در سال 92 جهازم 15 تومن شد. 10 تومن از پدر و مادرم گرفتم 3 تومن وام ازدواجم و 2 تومن پس انداز خودم. هر کی میاد خونم میگه خیلی خونه زیبایی داری. همسرم خونه داشت و نیازی به صرفه جویی نبود و خانواده من هم وضع مالی خوبی داشتن اما نخواستم وقتی این همه جوون تو اطرافم هست که نمیتونن ازدواج کنن بریز و بپاش کنم. من در بین دوستام و اقوام الگوی خیلیا هستم. احساس مسئولیت می کردم. با خانوادم نشستم صحبت کردم و منطقی راضیشون کردم. از قبل ازدواجم چند باری صحبت از رفتنم به خارج از کشور تو فامیلمون بود واسه ادامه تحصیل. به خانوادم گفتم اگه فکر می کنید افراد بی شعوری هستند که عقلشون به چشمشونه و می خوان اذیت کنن شمارو با حرفاشون؛ بهشون بگید قراره یکی دو سال دیگه برن از ایران(واقعا هم دروغ نبود چون هنوز تصمیمشو دارم تا چند سال دیگه برم) اینجوری نه تنها کسی ایراد نمی گیره تازه اگه واسه جهاز چیزی هم بخریم تعجب می کنن. البته این قضیه رفتن و تو فامیل خودم فقط گفتن به بعضیا اما تو فامیل همسر اصلا خودم و زیر سوال نبردم که یعنی این جهاز کم و کسری داره و کلی عزتمندانه رفتار کردم. خلاصه با مکافات خانوادم راضی شدن. بعد از مامانم قول گرفتم در هیچ خریدی نباید حضور داشته باشه و خودم می خرم همه چیزو(آخه اصلا نمیتونه خودشو کنترل کنه!)
خلاصه بهترین و لازم ترین جهاز رو خریدم لیست جهازم و میذارم واستون:
یخچال فریزر سامسونگ :3 میلیون و 800
لباسشویی سامسونگ : 2 میلیون
تلویزیون سامسونگ : 2 میلیون و 200
کل پرده های منزل : حریر و مجلسی نه از این الکی ها : 300 هزار تومن!
فرش نه متری برای پذیرایی : 1 میلیون
مبلمان راحتی ال شکل: 2 میلیون و 700
تخت دو نفره: 600 تومن
تشک رویا: 450 تومن
میز نهار خوری 4نفره با دو صندلی و فرش اتاق خواب و آشپز خانه و میز آینه اتاقم رو از اتاق زمان دختریم آوردم چون خیلی دوسشون داشتم و شیک و نو بودن(پدرو مادر همسرم تو اتاقم قبلا دیده بودن ولی واسم مهم نبود)
جا کفشی : 600 تومن
آبمیوه گیری و غذا ساز : 350 تومن
پلو پز و سرخ کن : هدیه دادن
کل سرویس کریستال(میوه و شیرینی خوری- بشقاب های میوه - کاسه آجیل-گلدان -فنجان- قندان ): هدیه دادن
سرویس آرکوپال ترک : 250
سرویس قاشق و چنگال(استیل مرغوب ولی هر قطعه که لازم داشتم و خریدم) : 200
کل سرویس پلاستیک و پارچه آشپز خونه و سرویس بهداشتی: 400تومن
کل سرویس استیل(آبکش و رنده و چاقو و کتری و قوری یونیک): 400تومن
سرویس قابلمه استیل یونیک: 250 تومن
زودپز خارجی : 170 تومن
سرویس تفلون دو رویه (4 تکه که لازم داشتم): 200 تومن
ماهی تابه تفلون دو رویه : هدیه آوردن
رخت خواب مهمان 4 دست کامل : 1 میلیون
رو تختی دسینی ایران: 200 تومن
لوازم تزیینی و سرویس سر دستی چینی و قاشق چنگال سر دستی و خرده چینی و بلور و پیرکس همه سر دستی و دی وی دی چند مدل سینی پذیرایی و سر دستی: هدیه آوردن یا مادر شوهرم قبل از ازدواج ما واسه همسرم گذاشته بود کنار نو بود همه.
ریسیور و دیش: مادرم از قبل داشت و بهم داد
اتو و میز اتو و خرده ریز مثل رخت آویز و رومیزی : حدودا 400 تومن
مواد خوراکی و شوینده جات : مادرم همینجوری داد(تو خونه کلی داشتن از قبل)
این بود کل جهاز من!
پلو پز و سرخ کن من هنوز بعد ده ماه یک بار استفاده کردم.
لوستر پذیرایی و آشپز خونه و اتاق و پادری رو فقط کم داشتم بعد عروسی خریدیم.

البته همه اون چیزایی که هدیه آوردن فامیل درجه یکم بودن که هدیه ها رو سر عقد داده بودن و هدیه پاتختی معمولا سبک میدن و من قبلش با یکی از دختر خاله هام هماهنگ کردم هر چی نداشتم گفتم بهش و اونم مدیریت خرید هدیه های فامیل و به عهده گرفت و اون چیزایی که نداشتم و دوست داشتم با همون طرح مورد نظرم خرید یا اقوام و راهنمایی کرد و همش به کارم اومد!(یه کم زیرکی لازم داره و یه آدم پایه و دلسوز مثل دختر خاله جونم)
بقیه هم هدیه پول دادن و سکه و اگه کسی لوازم آورد انقدر همه چی داشتم هدیه دادم این و اون.
مادرم چند وقت بعد عروسی اولین بار اومد خونم کف کرده بود باورش نمیشد با این پول تونستم جهاز بخرم!
هر کس سوالی داشت در خدمتم. انقدر با رسومات مسخره که تازگی ها داره باب میشه خودتون و خانواده هاتون رو اذیت نکنین. کلا هیچ مراسم جهاز نشونی نمیرم و علتشم به همه میگم که من با این رسم که باعث ترویج تجملات میشه مخالفم.قبل عروسی هم همینطور بودم.
با اعتماد به نفس باشید و ارزش خودتون رو با چند تیکه وسیله گره نزنید. فامیل شوهر میان خونم با کمال خونسردی هر چی نداشته باشم می گم ندارم. البته تا حالا فقط یه مورد پیش اومده (سیخ کباب نداشتم مادر شوهرم رفت خریدDSmile

تمام این چیزی که گفتم زمانی عملی هست که همسر آدم باهاش یک دل و یک صدا باشه وگرنه نه تنها عملی نیست بلکه تا همیشه میکوبه تو سر آدم! پس اول نظر همسرتون رو مطلع بشین و باهاش مشورت کنین.
در ضمن دخترا انقدر از پدر و مادراتون توقع نداشته باشین چه پول خونه چه جهیزیه مفصل واقعا وظیفه اونا نیست. تا همین سن زحمت مارو کشیدن خرج مارو دادن بیاید اگه واقعا با سختی قراره پول بدن به شما واسه اینکه به اصطلاح سر فراز باشین جلو خانواده شوهر بیاین و بگذریم از این سر فرازیه الکی و توهمیNew2 قطعا مدتی بعد رفتار شما تنها موجب سرفرازیتونه و همه چی از یاد میره اما پدر و مادرتون باید سخت تر کار کنن و پیر بشن تا اون پول جبران بشه.

بچه ها در تاپیک حراج وسایل خونه یخچال ساید خالم آکبند مناسب جهیزیه زیر قیمت گذاشتم. این لینکش:
http://tinyurl.com/j2chrzc
 سپاس شده توسط ماه شب چهارده ، لیزا ، monire joon ، + Negar ، marjann ، شقایق66 ، *z.a.h.r.a* ، Shadi95 ، neda86 ، elm ، tarlan 66 ، golden dream ، سودا-20 ، shirinjojo ، دختر-زمستون ، faaezeh ، معصومه ، یاسی جون ، m.t ، پریسااا ، Aisa ، Fahime ، هنگامهه ، mahdisss ، nazanin1377
۲-مرداد-۱۳۹۳, ۰۴:۲۶ صبح
ارسال: #30
البته این که حتما و الزاما جهیزیه در حدنیاز بردن مساوی باشه با کمک به گرفتن خونه نیست.
شکر خدا ما خونه مون در حال ساخته.تا چند ماه دیگه کامل میشه.یعنی اینجوری نیست که من پول جهیزیه رو بخوام از بابام بگیرم بدم برای پول خونه.بابام یه پولی برای جهیزیه من گذاشته کنار ولی کل تلاش من اینه که پدرم کم برای من خرج کنه.شکر خدا من خودم شاغلم و این چند سالی که کار کردم همه رو برای جهاز پس انداز کردم.اصلا لزومی نمیبینم که پدرم بخواد این خرج رو برام بکنه.هرچند برای خواهرم سنگ تموم گذاشتن تو جهاز دادن و برای منم یه همچین برنامه ای دارند,ولی من خودم اصلا دلم نمیخواد به خاطر من پدرم تو خرج اضافی بیفته.
ولی این که کسی بخواد تو جهیزیه صرفه جویی کنه و بده برای خونه هم به نظرم کارش اصلا بد نبوده و کاملا هم درسته.

اللهم اغفر لی الذنوب التی تحبس الدعا...
 سپاس شده توسط لیزا ، sepideh aero ، + Negar ، baharmehr ، Shadi95 ، elm ، tarlan 66 ، معصومه ، m.t
موضوع بسته شده 

تمامی اظهار نظرهای کاربران صرفا نظرات شخصی آنان بوده و تمامی مسئولیت متوجه اظهار کننده نظر می باشد.

موضوع بسته شده  صفحه قبل صفحه بعد ثبت نام