• تقی زاده
  • آرایشگاه مدیس

نحوه پاک کردن انواع لکه ها

۶-فروردين-۱۳۹۱, ۱۲:۳۸ صبح
ارسال: #1
 
نحوه پاک کردن انواع لکه ها
پاک کردن اثر انگشت روی دیوار

در خانه بسیار اتفاق می افتد که جای انگشت بچه ها روی دیوار می ماند.
برای برطرف کردن اثر انگشت بچه و لکه های روی دیوار یک سیب زمینی را نصف کنید و با هر نصف سیب زمینی چندین بار در و پنجره و دیوار بمالید و بعد با یک اسفنج جای لکه را پاک کنید.
( این دستور برای دیوارهای رنگ روغنی و پلاستیکی مفید است.)

نحوه از بین بردن جوهر سیاه بر روی فرش

برای از بین بردن جوهر سیاه بر روی فرش ، مقداری ماست روی محل لکه ریخته و با قاشق ماست را جمع کنید.
چند مرتبه این کار را تکرار کنید، لکه کاملاً از بین می رود.

نحوه بر طرف کردن لکه جوهر

برای پاک کردن لکه جوهر خودکار یا خودنویس از شیر استفاده کنید.
قسمت جوهری شده لباس را حدود پنج دقیقه داخل شیر قرار داده و سپس آن را با آب معمولی بشویید.اثر لکه جوهر کاملاً از بین خواهد رفت.
برای این منظور می توان از شیر ترش شده و یا دوغ نیز استفاده کرد.
گاه برای برطرف شدن کامل اثر لکه، باید این کار چندین بار تکرار شود.

نحوه بر طرف کردن لکه واکس کفش

اگر بر اثر بی احتیاطی مقداری واکس روی فرش یا لباستان مالید ، می توانید ابتدا پنبه ای را خیس کنید و روی آن بکشید.سپس روی پنبه مقدای مایع ظرفشویی بریزید و بر روی لکه بکشید .
بعد از این کار پنبه را آغشته به آب خالص کنید و دوباره روی لکه بکشید تا لکه کاملاً از بین برود.
اگر با این کار لکه از بین نرفت ، مقداری الکل بر روی دستمال ریخته و بر روی لکه بکشید، تا کاملاً تمیز شود.
اگر لباس قابل شستشو باشد، بعد از زدودن لکه، لباس را با پودر لباسشویی و آب نیم گرم کاملاً بشویید.

نحوه پاک کردن لکه سفیده تخم مرغ

لکه سفیده تخم مرغ را هرگز با آب گرم نشویید، زیرا لکه ثابت می ماند .
بلکه برای از بین بردن آن، محل لکه را با آب سرد ، کاملاً بشویید.

نحوه پاک کردن لکه های کاشی

برای پاک کردن لکه های معمولی روی کاشی ها، آنها را با محلول زیر بشویید:
آمونیاک: نصف فنجان
سرکه سفید: نصف فنجان
جوش شیرین: یک چهارم فنجان
آب گرم: حدود چهار لیتر
در صورتی که کاشی ها خیلی کثیف شده اند مقداری جوش شیرین را با وایتکس مخلوط کرده و خمیری را که به دست می آید با استفاده از یک برس یا اسکاچ روی کاشی ها بمالید و پس از چند دقیقه آبکش کنید.

نحوه پاک کردن لکه قیر

برای از بین بردن لکه قیر روی پارچه از بنزین و کره می توان استفاده کرد.

نحوه پاک کردن لکه گل و لای بر روی لباس

کافی است یک عدد سیب زمینی را با چاقو به دو نیم کنید و بر روی لکه بمالید، سپس لباس را در آب سرد بخیسانید و طبق معمول با مواد شوینده شست و شو دهید. در صورتی که لکه همچنان پایدار ماند، دستمال را به الکل آغشته کنید و بر روی لکه بمالید.

نحوه کندن آدامس از مو

بچه ها گاهی با آدامس خود بازی می کنند و آن را به جاهای مختلف مثل مو می چسبانند !
اگر آدامس به موی کودک شما چسبید، می توانید برای کندن آن از دو روش زیر کمک بگیرید:
ـ روش اول: یک تکه یخ را چند بار روی آدامس بکشید تا سفت شود سپس آدامس را از مو جدا کنید.
ـ روش دوم: کمی کرم مرطوب کننده به همان قسمت مو بکشید ، سپس با یک دستمال خشک، مو را چند بار پائین بکشید آدامس از آن جدا خواهد شد.


طریقه پاک کردن لکه خون

لکه خون را با چند روش می توان پاک کرد:
1-اگر لکه خون تازه است و خشک نشده محل لکه را با آب سرد و صابون بشویید.تا بر طرف شود .
2- روی لکه خون را فوراً با خمیری که از مخلوط کردن آ ب سرد و نشاسته ذرت درست کرده اید، بپوشانید و به آرامی کمی مالش دهید و آن را مقابل آفتاب بگذارید تا خشک شود. آفتاب خون را از پارچه خارج کرده و جذب نشاسته می کند. در صورت نیاز این عمل را چند بار تکرار کنید.
3- پارچه خونی را درون مخلوط آب سرد و نمک خیس کنید. آب را آنقدر عوض کنید تا لکه به طور کامل برطرف شود.
4- برای پاک کردن لکه های کوچک خون روی یقه پیراهن های مردانه (در اثر تراشیدن ریش)، کافی است چند قطره آب سرد روی هر لکه بریزید و سپس مقداری پودر نشاسته روی آن بپاشید. وقتی نشاسته خشک شد، پیراهن را بشویید لکه های خون برطرف خواهند شد.

نحوه پاک کردن خطوط کاربن از روی نایلون و رو میزی

برای محو کردن این نوع لکه ها آب ژاول را با آب سرد مخلوط کرده روی لکه بمالید .
در صورتی که لکه روی پارچه ای که از الیاف مصنوعی تهیه شده ایجاد شد می توانید با آبلیموی خالص آن را بر طرف نمائید.
برای برطرف کردن لکه روی نایلون نیز می توانید از ابر همراه با پودر شستشو استفاده کنید.

نحوه بر طرف کردن لکه روغن ماشین

تا به حای پیش آمده است که از کنار ماشین عبور کرده باشید و لباس شما سیاه شده باشد برای این منظور روی لکه ها، کره یا روغن،بمالید و بگذارید 12 ساعت بماند. سپس آن را با بنزین پاک کنید و این راه برای لباس های ابریشمی و کتانی است.
برای پارچه های چرمی می توانید مقداری وازلین روی روغن بمالید و بعد از یک ساعت و نیم با تتراکلرورد و کربن پاک کنید سپس با یک تکه پارچه پشمی آن جلا دهید.

نحوه بر طرف کردن لکه های رنگ

برای لکه زدایی رنگ ها باید بدانیم که چندین نوع رنگ داریم و بعداً برای هر نوع از آنها تدبیر خاصی بیندیشیم.
سه نوع رنگ داریم:
1: لکه های مربوط به آبرنگ
2: لکه رنگ پلاستیکی
3: لکه رنگ روغنی.
1: زدودن لکه آبرنگ: زدودن لکه آبرنگ ساده است برای این منظور باید با آب سرد بشویید سپس با آب نیمگرم و پودر رختشویی آنها را تمیز بشویید و آب بکشید و اگر خیلی سمج باشد، پنبه را به گلیسیرین آغشته کنید و روی آن بمالید سپس با آب گرم و پودر رختشویی بشویید و آب بکشید و اگر نتیجه نگرفتید از تربانتین استفاده کنیم.
2: لکه های پلاستیکی: ابتدا اضافی رنگ را بتراشید سپس نفت خام بمالید و با پنبه پاک کنید و سرانجام با آب گرم و صابون بشویید و آبکشی نمایید.
3: لکه های رنگی روغنی: اگر کهنه و خشک است پاک کردن آن تقریباً غیر ممکن است اما در صورتی که هنوز خشک نشده و یا فقط یکی دو روز پیش اتفاق افتاده است باید چنین کرد: از روی هر نوع پارچه اضافه رنگ را لبه ی تیز کار بگیرید بعد پنبه ای را به تربانتین آغشته کنید و روی لکه بمالید سپس با پنبه دیگری پاک کنید این کار را چندین بار تکرار کنید و ته رنگ را نیز با آب گرم و پودر لباسشویی از بین ببرید مسلماً از نتیجه کار راضی خواهید بود.


لکه رنگ روی قالی:

لکه زدایی رنگ روی قالی و موکت مشکل تر است برای پاک کردن آنها باید پنبه را با تربانتین خیس کنید و بر روی لکه بمالید و بعداً با پنبه دیگری پاک کنید تا اینکه لکه از میان برود.


نحوه پاک کردن لکه سس گوجه فرنگی

ابتدا روی سطح لکه را با روش ضربه ای به وسیله پارچه ای دیگر به الکل آغشته کنید، سپس در آب سرد و مواد شوینده بشویید.
اگر لکه روی سطح فرش یا موکت ایجاد شده باشد، ابتدا مقداری فوم ریش تراشی بر روی لکه بریزید و سطح آن را با اسفنج آنقدر مالش دهید تا پاک شود. سپس دستمال دیگری را کمی مرطوب کنید و بر روی لکه بکشید و صبر کنید تا خشک شود.

نحوه پاک کردن لکه رژ لب

شما می توانید با مالیدن خمیر دندان بر روی این نوع لکه و سپس شست و شو، آن را به طور کامل از بین ببرید.
البته پاشیدن اسپری مو نیز برای از بین بردن چنین لکه هایی (پیش از شست وشو) بسیار مفید است.
راهکار دیگر برای این منظور استفاده از الکل است.

نحوه پاک کردن لکه از روی پارچه مبل

لکه نوشابه بر روی مبل :

برای از بین بردن لکه نوشابه می توانید کمی نمک بر روی لکه تازه بپاشید و بعد اسفنجی را خیس نموده روی لکه بکشید و سپس با آب گرم به وسیله اسفنج آبکشی کنید.

اثر سوختگی بر روی مبل :

برای از بین بردن اثر سوختگی یا زردی سیگار حبه قندی را روی لکه بکشید و آنقدر این کار را ادامه دهید تا لکه از بین برود. برای از بین بردن این نوع لکه اسفنجی را به شیر آغشته کنید و روی لکه بمالید .
در صورتی که لکه روی پارچه ای که از الیاف مصنوعی تهیه شده ایجاد شد می توانید با آبلیموی خالص آن را بر طرف نمائید.
چنانچه این لکه پارچه های کرکدار بود ابتدا با کمی شیر خوب لکه را خیس کنید و بعد با پنبه آن را پاک نمائید و در آخر با آب و صابون لکه های حاصل از شیر را بشویید.

لکه جوهر بر روی مبل :

اگر لکه مربوط به مرکب سیاه است ابتدا محل را خیس کرده روی آن کمی نمک آشپزخانه بریزید و سپس با پنبه مالش دهید و چنانچه نتیجه نگرفتید مخلوطی از گلیسرین و آمونیاک را روی لکه بمالید و سپس با آب و پودر دستی خوب شست و شو دهید . البته می توانیداز آب ژاول هم استفاده کنید.

لکه خون بر روی مبل :

بهترین چاره برای از بین بردن لکه خون هم این است که مقداری نشاسته را ( به نسبت بزرگی و کوچکی لکه )در آب مخلوط کنید و به هم بزنید تا خمیر نسبتاًغلیظی بدست آید . آنگاه روی لکه خون را با این خمیر بپوشانید و بعد از خشک شدن نشاسته ها ، آنها را بتراشید و با برس محل لکه را پاک کنید.

لکه میوه بر روی مبل :

اگر این لکه بر روی پارچه سفید بود ، کافی است با آب و صابون آن را بشویید . اگر لکه روی پارچه پشمی بود آب اکسیژنه 20% را با چند قطره آمونیاک مخلوط کرده با آن لکه را پاک کنید. اگر لکه روی پارچه های ابریشمی سفید و یا رنگی بود آب و الکل سفید 90% را به نسبت مساوی مخلوط کرده و با آن لکه را محو کنید.

لکه چربی بر روی مبل :

برای از بین بردن لکه چربی قسمت لکه شده را با کمی محلول نمک و الکل بمالید . اگر لکه چربی روی پارچه ابریشمی است با یک برگ کاغذ خشک کن روی قسمت لکه شده را بپوشانید و اتوی داغ را محکم روی آن فشار دهید تا لکه ناپدید شود.
نحوه پاک کردن لکه شمع، مداد شمعی و مدادهای چرب آرایشی
برای این منظور کافی است ابتدا باقی مانده ماده ایجاد کننده را با جسمی نوک تیز به آرامی بردارید. سپس دو تکه دستمال توالت یا کاغذ قهوه ای (مورد استفاده در خشکشویی ها) در دو طرف لکه قرار دهید. سپس اتوی گرم را بر روی یکی از کاغذها در محل لکه فشار دهید. به این ترتیب، چربی موجود در لکه آب می شود و جذب دستمال یا کاغذهای طرفین می شود و لک از بین می رود.
ولی در مورد موکت و فرش پس از برداشتن پارافین سفت شده از روی سطح، تنها یک کاغذ بر روی سطح لکه قرار دهید و اتو بکشید.

نحوه پاک کردن چسب مایع از روی فرش یا موکت

برای از بین بردن لکه چسب، پارچه ای را درون سرکه فرو برده روی لکه چسب بگذارید،بطوریکه کاملا آن را اشباع کند،بزودی چسب سفتی خود را از دست داده و نرم خواهد شدکه به راحتی جدا خواهد شد.
نحوه از بین بردن لکه اتو

نحوه رفع برق اتو روی لباس :

اگر پارچه و لباس شما بر اثر اتو کشیدن برق افتاده پارچه نخى مرطوبى را روى قسمت براق شده قرار دهید و اتو بکشید، تا بخار حاصله برق افتادگى را از میان ببرد.


اثر سوختگی با اتو:

اگر لباس شما بر اثر گرمای زیاد اتو زرد رنگ شده می توانید پیاز را دو نیم کرده و روی پارچه بمالید و بعد آن را داخل آب سرد به مدت چند دقیقه خیس کرده و سپس آن را بشویید. خواهید دید که لکه های زرد برطرف شد.


نحوه از بین بردن لکه اتو بر روی فرش :

همچنین برای از بین بردن لکه اتو بر روی فرش و موکت همانند لباس می توانید یک پیاز را به دو نیم کرده و روی محل لکه بگذارید. بعد آن را با سرد خیس کنید و بشویید.


نحوه از بین بردن لکه چایی بر روی فرش

آیا می دانید لکه چایی که روی فرش رنگ روشن ریخته و همان لحظه پاک نکرده و الان هم خشک شده است را چگونه می توان از بین برد؟
در پاسخ باید گفت : به محض ریخته شدن چای بر روی فرش، آن را با آب سرد و مواد شوینده شست و شو دهید.
اگر امکان شست وشوی سریع آن وجود نداشت، مقداری نمک بر روی سطح لکه بریزید و مدتی صبر کنید تا نمک آن را به خود جذب کند. سپس در صورت فراهم شدن شرایط شست وشو، آن را به روش معمول با آب گرم و مواد شوینده بشویید.
راهکار دیگر این است که سطح لکه را با اسپری مخصوص مو بپوشانید، سپس یک قطعه صابون بر روی سطح لکه بمالید و بعد آن را در آب سرد خیس کنید و بشویید.


پاک کردن لکه های زرد روی یخچال

هنگامی که لکه هایی روی یخچال به رنگ زرد ایجاد شده و با هیچ مایع پاک کننده ای رفع نمی شود در آن هنگام کمی پنبه را به سرکه آغشته کنید و با آن روی لکه های زرد رنگ بکشید. بگذارید کمی بماند بعد با یک ابر تمیز روی آن را بکشید. سریعاً‌ پاک می شود.


پاک کردن لکه آدامس

گاهی اوقات برایتان اتفاق افتاده که آدامسی به لباس شما بچسبد . برای حل این مشکل می توان از راه های زیر استفاده نمود :
1-در مرحله اول می توانید یک تکه یخ روی لکه بگذارید و بعد آدامس سفت شده را بکنید.
2 اگر پارچه شما قابل شستشوست , کمی سفیده تخم مرغ روی آدامس بمالید تا نرم شود و تا جایی که ممکن است آدامس را از روی پارچه بردارید و سپس بشویید.
3- اما اگر پارچه شما قابل شستشو نمی باشد با یک تکه اسفنج ابتدا تراکلرید کربن و سپس آب و صابون بمالید , این عمل را تکرار کنید تا پاک شود .
توجه : باید برای پاک کردن لکه آدامس احتیاط کرد تا پارچه آسیب نبیندو پاره یا سوراخ نشود.

لکه بستنی: پارچه لک شده را با محلول آب و مایع لباسشویی خیس کنید و بعد با پنبه ای آغشته به بنزین روی آن بکشید و بعد آبکشی کنید.

لکه آبمیوه: اگر این لکه بر روی پارچه سفید بود با آب و صابون آن را بشویید. اما اگر لکه روی پارچه پشمی بود، آب اکسیژنه را با چند قطره آمونیاک مخلوط کرده با آن لکه را پاک کنید. اگر لکه روی پارچه های ابریشمی سفید و یا رنگی بود آب و الکل سفید 90درصد را به نسبت مساوی مخلوط کرده و با آن لکه را محو کنید. یا مقداری نمک بر روی لکه بریزید و سپس آن را 10دقیقه در آب سرد بخوابانید. پس از آن با آب گرم و پودر رختشویی بشویید.

لکه میوه های رنگین: لکه میوه هایی که رنگین هستند (توت فرنگی، آلبالو و...) را می توان با آب و آمونیاک شستشو داد و نیز می توان مقداری نمک روی لکه ریخته و بعد از مدتی با پودر رختشویی بشویید و اگر لکه نرفت می توان از محلول کلر استفاده کرد.


لکه زنگ زدگی: برای پاک کردن لکه زنگ زدگی لکه را 10دقیقه در آب لیموی تازه که به آن نمک زده اید خیس کنید سپس لباس را با آب بشویید.

لکه تمشک: محل لکه را در محلول پودر رختشویی بخیسانید و اگر شستید و نرفت مقداری ماست رویش بریزید. سپس با آب گرم شستشو دهید.

لکه روی چرم: پنبه ای را با روغن زیتون آغشته نمایید و روی چرم بکشید و بعد با یک پنبه تمیز و نمدار روی چرم را پاک کنید.

پاک کردن لکه چربی از چرم: برای پاک کردن لکه چربی از روی کاپشن یا چکمه چرمی روی لکه چربی مایع ظرفشویی بمالید و بگذارید خشک شود و سپس با دستمال آن را جلا دهید.

لکه شیر: برای از بین بردن لکه شیر آمونیاک را به مقدار زیاد رقیق کرده و کمی نمک به آن بیفزایید و لکه را با این محلول پاک نماییدو بلافاصله آب بکشید.

لکه عرق بدن: اگر لباس سفید است کافیست مقداری محلول آب نمک تهیه کنید و لکه را مدت یک ساعت در آن قرار دهید تا پاک شود. برای پاک کردن لکه عرق از یقه لباس ازخمیر جوش شیرین وسرکه سفید کمک بگیرید این خمیر را روی محل مورد نظر بمالید بعد از چند دقیقه شستشو دهید و برای پاک کردن لکه های عرق برسطح لباس می توانید از محلول رقیق شده سرکه یا آب لیمو نیز کمک بگیرید.

لکه نوشابه: قشر نازکی از نمک یا پودر تالک (پودر بچه) روی لکه بریزید و آن را تا یک ساعت بگذارید بماند سپس با کمی مایع ظرفشویی و آب گرم شستشو دهید.

پاک کردن لکه تخم مرغ: برای پاک کردن لکه تازه تخم مرغ محل لکه رابا آب سرد بشویید بعد با آب ولرم وصابون محل لکه راشستشو دهید و سپس با الکل و محلول رقیق آمونیاک اثر لکه را برطرف نمایید.

لکه زرد سیگار: اگر لباس شما در اثر سوختگی یا سیگار زرد شده حبه قندی را روی لکه بکشید و آنقدر این کار را ادامه دهید تا لکه از بین برود و سپس آن را با آب و پودر لباسشویی بشویید.

فروشگاه تم تولد آوای شادی ،برگزاری جشنی متفاوت مطابق با سلیقه شما
سایت نوزاد، جشن تولد کودک،فروشگاه تم تولد آوای،شادی
انواع سفارشات برای جشن سیسمونی،دندانی فارغالتحصیلی،و سالگرد ازدواج پذیرفته میشود
نقل قول
 سپاس شده توسط zahraa214 ، HiddenBride ، ani ، eli_91 ، sahar paeizi ، negar90 ، درسا ، sanaz jon ، nillgoon ، پونه65 ، mahnaz110 ، aroosak52 ، آیشن ، farnoush ، ماه پیشونی ، sahel58 ، mehrang ، atrina ، mahshid_mari ، pamchal ، مینا75 ، zahrali ، عادله خانم ، yasaman banoo ، nasibe_603 ، خاتون جان ، White.Swan ، marii69 ، helmajon ، my_ladiess_magazine
۲۴-مرداد-۱۳۹۱, ۱۲:۱۵ صبح
ارسال: #2
RE: نحوه پاک کردن انواع لکه ها
اینو که نوشتى عزیزم دهن منو بستى


البته من یه سوال دارم ما توى اسباب کشى مبل همون خیلى کثیف شده کامل سیاه شده ( کرمِ روشن بود) میخوام بدونم چه طورى pakeshoon کنیم
با بخار شور میشه؟
نقل قول
۲۴-مرداد-۱۳۹۱, ۰۱:۱۹ صبح
ارسال: #3
RE: نحوه پاک کردن انواع لکه ها
چه جوری میشه لکه خودکار رو ازروی مبل چرم پاک کرد؟

بايد جايي از خوشي ها و و ناخوشي ها گفتNew1
http://mora90.blogfa.com/
نقل قول
  • گروه ژ
۲۹-مرداد-۱۳۹۱, ۰۴:۰۷ عصر
ارسال: #4
     
Heart RE: نحوه پاک کردن انواع لکه ها
Heartپاک کردن لکه ی خودکار از روی جیر یا کیف


پاک کردن لکه خودکار از روی جیر و کیف کار دشواری است, اما میتوانید یک سمباده ی بسیار نرم یا کمی خمیر دندان روی محل مورد نظر بمالید تا لکه پاک شود.

موفق باشیدNew1

ﻣﻦ
ﺳﺮﺷﺎﺭ ﺍﺯ ﮔﻔﺘﻨﻢ
ﻧﻪ ﺍﺯ ﻧﻮﺷﺘﻦ
ﺑﺎﯾﺪ ﮐﻪ ﺍﯾﻨﺠﺎ ﺭﻭﺑﺮﻭﯼ ﻣﻦ ﺑﻨﺸﯿﻨﯽ...

اینجا رو دوست دارم...
نقل قول
 سپاس شده توسط مبينا ، mahnaz110 ، soodabeee1 ، poooran
۲۹-مرداد-۱۳۹۱, ۰۵:۲۷ عصر
ارسال: #5
     
Heart RE: نحوه پاک کردن انواع لکه ها
Heartنخستین گام در پاک کردن سریع لکه ها

بهترین و نخستین گام در پاک کردن هر نوع لکه, شستن سریع آن ها با آب سرد و صابون است.

موفق باشیدNew1

ﻣﻦ
ﺳﺮﺷﺎﺭ ﺍﺯ ﮔﻔﺘﻨﻢ
ﻧﻪ ﺍﺯ ﻧﻮﺷﺘﻦ
ﺑﺎﯾﺪ ﮐﻪ ﺍﯾﻨﺠﺎ ﺭﻭﺑﺮﻭﯼ ﻣﻦ ﺑﻨﺸﯿﻨﯽ...

اینجا رو دوست دارم...
نقل قول
 سپاس شده توسط atrina
۲۹-مرداد-۱۳۹۱, ۰۵:۳۹ عصر
ارسال: #6
 
RE: نحوه پاک کردن انواع لکه ها
(۲۴-مرداد-۱۳۹۱ ۰۱:۱۹ صبح)مبینا نوشته است:  چه جوری میشه لکه خودکار رو ازروی مبل چرم پاک کرد؟


دوست خوبم مبینا جان

چندین روش برای اینکار وجود دارند. چرم ها در انواع و رنگ های متفاوت موجود هستند، ممکن است روشی برای یک رنگ خوب به کار آید اما برای رنگ دیگر اینگونه نباشد! اگر شما غفلتاً از فرآوردۀ اشتباه برای اینکار استفاده کنید، ممکن است ناخواسته رنگ چرم را از بین ببرید. هریک از روش های زیر نیازمند این هستند که قبل از شروع به کار بر روی ناحیه مورد نظر،در پشت ناحیه مبلمان شما یا در قسمتی که دیده نمی شود آزمایش شوند. این روش های یکسان می توانند بر روی کیف پول چرمی یا هر آنچه که از نوع چرم است استفاده شوند. برخی از لکه برها عبارتند از: الکل ایزوپروفیل، لاک پاک کن ناخن،اسپری مو،عطر یا پاک کنندۀ جادویی!

· قبل از استفاده از محصول لکه بر، ناحیه ای را تست کنید:

بیشتر محصولات لکه برجوهر که شما دربارۀ آنها شنیده اید، شامل الکل ایزوپروفیل می باشند، همانطور که در بالا اشاره شد،ابتدا روش های موردنظر را در نواحی مخفی و دور از نظر مثل پشت مبلمان خود یا زیر کوسن نشیمن امتحان کنید. برخی از چرم ها بعد از استفاده لکه بر، تغییر رنگ خواهند داد! محصول لکه بر را به آهستگی تنها با نرمی و ملایمت روی ناحیۀ مورد نظر جوهری شده بگذارید. سپس بوسیلۀ صابون ملایم ناحیه موردنظر را شستشو دهید و با پارچه کهنه نم دار آن را خشک کنید.

· الکل ایزو پروفیل را امتحان کنید!

ابتدا سعی کنید لکه جوهر را از روی چرم با استفاده از الکل ایزوپروفیل از بین ببرید! اگر شما هیچ نوع الکل ایزوپروفیلی در دسترس ندارید، این محصولات دارای الکل ایزوپروفیل می باشند: لاک پاک کن ناخن و اسپری مو.

فراموش نکنید که ناحیه کوچکی از مبلمان خود که پنهان است را امتحان کنید تا اسیبی به چرم وارد نکنید. بعضی از مردم استفاده از پاک کننده جادوئی را سفارش می کنند! در این مورد هم از تست کردن اولیه آن مطمئن شوید زیرا این می تواند باعث سائیدگی چرم شما شود و خیلی هم ناملایم باشد!

آرامش آن است که بدانیم:در هر گام دستهایمان در دست خداست. Heart
نقل قول
 سپاس شده توسط مبينا
۲۹-مرداد-۱۳۹۱, ۰۵:۴۷ عصر
ارسال: #7
     
Heart RE: نحوه پاک کردن انواع لکه ها
Heartپاک کردن جوهر خودکار

با پارچه ای تمیز, جوهر اضافی روی لکه را پاک کنید؛ سپس با اسفنجی آغشته به محلول آب, صابون و مایع لباسشویی یا ظرفشویی روی محل لکه بمالید آبکشی کنید.
در مورد جوهر قرمز و مشکی از آب ژاول رقیق استفاده کنید, سپس آن را با آب و صابون بشویید.
برای پارچه های غیر رنگی و لکه های خشک شده, از آب اکسیژنه استفاده کنید.

موفق باشیدNew1

ﻣﻦ
ﺳﺮﺷﺎﺭ ﺍﺯ ﮔﻔﺘﻨﻢ
ﻧﻪ ﺍﺯ ﻧﻮﺷﺘﻦ
ﺑﺎﯾﺪ ﮐﻪ ﺍﯾﻨﺠﺎ ﺭﻭﺑﺮﻭﯼ ﻣﻦ ﺑﻨﺸﯿﻨﯽ...

اینجا رو دوست دارم...
نقل قول
 سپاس شده توسط مبينا
۲۹-مرداد-۱۳۹۱, ۰۵:۴۸ عصر
ارسال: #8
 
RE: نحوه پاک کردن انواع لکه ها
از بین بردن لکه ی شمع بر روی کاغذ دیواری:
نکته ی 2- اگر شمع بر روی کاغذ دیواری بچکد اگر کاغذ دیواری غیرقابل شستشو است اول شمع را با کارد از روی دیوار جدا کنید سپس با یک مداد پاک کن آن را خوب تمیز کنید.
لکه شمع روی وسائل چوبی:
نکته ی 3- مورد بعدی چکیدن شمع روی وسایل چوبی جلا دار است در چنین حالتی شمع را نباید تراشید یا سمباده کشید کافی است قسمت لک شده را به آرامی با آب گرم بشویید و فوراً با پنبه پاک کنید.
لکه ی شمع بر روی تابلوهای نقاشی:
نکته ی4- در این صورت با تیغه کارد شمع را پاک کنید، و بعد با آب و صابون و اسفنج و آب نیمه گرم آن را بشوئید و پاک کنید سپس یک پارچه ی نخی را به ملایمت روی قسمت شسته شده بکشید، اثری از لکه باقی نمی ماند.
لکه ی شمع بر روی موازئیک:
نکته ی5- ابتدا کمی سرکه گرم روی لکه بریزید و بعد با صابون و آب نیم گرم آن را بشویید و فوراً خشک کنید.
لکه ی شمع بر روی پارچه:
نکته ی6- برای از بین بردن لکه ی شمع در دو طرف پارچه، کاغذ خشک کن قرار داده و روی آن اتوی داغ بگذارید. شمع به کاغذ خشک کن می چسبد و لکه را از بین می رود.
پاک کردن لکه ی سوختگی سطحی توسط قند:
نکته ی7- زمانی که لباس شما بر اثر سوختگی یا سیگار زرد شده زیاد نگران نباشید بلکه با قند بر روی لکه ی زرد رنگ بکشید و آنقدر اینکار را انجام دهید تا لکه از بین برود.
لکه ی سفید ه ی تخم مرغ:
نکته ی9- لکه ی سفیده ی تخم مرغ را هرگز با آب گرم نشویید، زیرا لکه ثابت می ماند. بلکه برای از بین بردن آن، محل لکه را با آب سرد، کاملاً بشویید.
لکه بر روی سفره:
نکته ی10- اگر سفره ی شما بر اثر چربی لک گرفته است و با شستن هم از بین نمی رود، می توانید سفره را بعد از شستن در آفتاب روی بند لباس پهن کنید و یک روز جلوی نور آفتاب بگذارید. با اینکار نور خورشید لکه های سفره را از بین می برد.
لکه های روی گلدان:
نکته ی17-می توانید بعد از شستشوی اولیه مقداری سرکه و نمک غلیظ، داخل گلدان ریخته و بگذارید چند ساعت بماند. بدین صورت جرمها در محلول حل شده و گلدان تمیز می شود.
لکه ی خودکار:
نکته ی18-برای از بین بردن لکه ی خودکار می توانید اسفنجی را آغشته به شیر کنید و به محل لکه بمالید، لکه به راحتی از بین می رود.
لکه ی چسب:
نکته ی19- یک تکه پارچه را آغشته به سرکه کرده و روی چسب بگذارید، چسب، سفتی خود را از دست داده و از لباس جدا می شود.
لکه ی روغن:
نکته ی20-برای پاک شدن لکه ی روغن می توانید لباس را با پودر ماشین لباسشویی بشویید. لکه فوراً از بین می رود.
لکه گیری ظروف چینی:
نکته ی21-ظروف چینی از جمله (استکان، نعلبکی، لیوان و غیره) را داخل ظرف ریخته، آب سرد و مقداری پودر لباسشویی روی آن بریزید و روی اجاق بگذارید تا چند دقیقه بجوشد تمام لکه ها از بین می رود.
لکه ی زنگ زدگی بر روی لباس:
نکته ی22-یک لیمو ترش را دو نیمه کرده و یک نیمه آن را آغشته به نمک کرده، بر روی لکه بمالید. پس از پاک شدن لکه، لباس را با آب بشویید.
لکه گیری شیشه ها:
نکته ی23- اغلب خانمها زمانی که شیشه پاک می کنند می بینند که بر روی شیشه لک افتاده است و دائم دو طرف شیشه را پاک می کنند. برای راحتی کار می توانید از این روش استفاده کنید: یک طرف شیشه را بطوری عمودی پاک و طرف دیگر شیشه را بطور افقی پاک کنید، با این روش خیلی راحت متوجه می شوید، که لکه کدام طرف شیشه است.

آرامش آن است که بدانیم:در هر گام دستهایمان در دست خداست. Heart
نقل قول
 سپاس شده توسط پونه65 ، mahnaz110 ، aroosak52
۲۹-مرداد-۱۳۹۱, ۰۶:۴۵ عصر
ارسال: #9
     
Heart RE: نحوه پاک کردن انواع لکه ها
Heartنحوه از بین بردن لکه آهک روی شیر آب

از به وجود آمدن آهک روی شیر آب جلوگیری کنید. برای این کار آب لیمو را روی شیر آب بچکانید و اجازه دهید به مدت یک شب بماند. سپس آن را با یک دستمال مرطوب پاک کنید.

ﻣﻦ
ﺳﺮﺷﺎﺭ ﺍﺯ ﮔﻔﺘﻨﻢ
ﻧﻪ ﺍﺯ ﻧﻮﺷﺘﻦ
ﺑﺎﯾﺪ ﮐﻪ ﺍﯾﻨﺠﺎ ﺭﻭﺑﺮﻭﯼ ﻣﻦ ﺑﻨﺸﯿﻨﯽ...

اینجا رو دوست دارم...
نقل قول
 سپاس شده توسط mahnaz110 ، atrina ، saharpouyan
۲۹-مرداد-۱۳۹۱, ۰۶:۴۷ عصر
ارسال: #10
 
RE: نحوه پاک کردن انواع لکه ها
تمیز کردن ظرفی که درغذا سوخته است
نکته ی26-اگر غذا به ته قابلمه چسبیده هرگز کارد، قاشق یا کفگیر فلزی برای پاک کردن آن بکار نبرید. کافی است آنرا از آب گرم پر کنید و یک مشت نمک نیز به آن اضافه کنید. اگر غذای خیلی محکم به قابلمه چسبیده است مقداری سرکه در آن بریزید و بجوشانید تا کاملاً پاک شود.
برطرف کردن بوی پیاز از کارد
نکته ی27-اگر کارد شما بوی پیاز می دهد با کارد هویج را حلقه حلقه ببرید. با اینکار بوی پیاز از بین می رود.
تمیز کردن قوری استیل:
نکته ی28-اگر قوری شما جرم گرفته بود، قوری را پر از آب کرده مقداری آبلیمو در آن ریخته و روی اجاق بگذارید. تا بجوشد قوری شما کاملاً تمیز می شود.
شستن فلاسک چای:
نکته ی29-ابتدا تفاله های چای را از فلاسک خالی کنید، سپس مقداری آب گرم در فلاسک ریخته، کمی مایع ظرفشویی به آن اضافه نموده و یک اسکاج نرم داخل فلاسک انداخته در آن را ببندید و خوب تکان دهید، تا تمیز شود و بعد با آب گرم خوب شستشو دهید.
پاک کردن ظروف آلومینیومی:
نکته ی30-برای پاک کردن این ظروف می توانید از سرکه استفاده کنید: چند قاشق سرکه ی داغ داخل ظروف بریزید. ظروف شما کاملاً نو و درخشان می شود.
شستن بشقابها:
نکته ی31-قبل از اینکه شروع به شستن بشقابها کنید، آنها را درون ظرف بزرگتری قرار دهید و درون آنرا آب بریزید. سپس چند قاشق سرکه به آب اضافه کنید. چند دقیقه ای صبر کنید سرکه تمام چربیها را بخود می گیرد، سپس بشقابها را بشویید.
شستن ظروف بلوری:
نکته ی32-برای شستن ظروف بلوری به این صورت عمل کنید: در کف گودی ظرفشویی یک حوله پهن کنید تا اگر ظروف بلوری از دستتان لیز خورد لب پر نشود.

شستشوی لباس و پارچه

شستن لباسهای استرج و کشی:
نکته ی 33-در نظر داشته باشید که هرگز این لباسها را پس از شستن روی طناب آویزان نکنید زیرا سرازیر شدن آب، باعث کش آمدن لباس می شود و زیبائی خود را از دست می دهد. به همین منظور همیشه بعد از شستن، آنها را در سبد گذاشته بگذارید تا خشک شود با اینکار هیچ صدمه ای به لباس شما وارد نمی شود.
شستن ملافه :
نکته ی 34-برای اینکه ملافه های شما تمیز شود و در ضمن به تار و پود پارچه آسیب نرسد از مواد پاک کننده استفاده نکنید. بلکه به جای این کار ملافه ها را داخل ماشین لباسشویی بریزید. و مقداری پودر صابون و یا تکه ای از صابون رنده شده را به آن اضافه کنید. بعد از 15 دقیقه شستن، می بینید که ملافه ها بسیار تمیز شده اند بدون اینکه لکه ای داشته باشند.
مشکل شستن دستمال آشپزخانه:
نکته ی 35-به دلیل کوچک بودن دستمال های آشپزخانه شستن آنها مشکل می باشد. برای رفع این مشکل یک کیسه بدوزید. تمام دستمالها را داخل کیسه بریزید و دهانه ی آن را با کش جمع کنید و کیسه را داخل ماشین لباسشویی بیندازید، با اینکار مشکلتان حل خواهد شد.
شستن لباس با نوشابه:
نکته ی 36-اگر لباس های شما بسیار کثیف شدند، می توانید از نوشابه گازدار کمک بگیرید. به این صورت که یک شیشه نوشابه را همراه با پودر لباسشویی روی لباس های کثیف بریزید و بطور معمولی آن را بشویید. خواهید دید که لباس ها چقدر تمیز می شوند.
شستن لباسهایی که اپل دارند:
نکته ی 37-همانطور که می دانید وقتی لباسهای دارای اپل را داخل ماشین لباسشویی می اندازیم، اپل آنها از بین می رود. برای جلوگیری از اینکار از چند روش می توانید کمک بگیرید:
1-اپل ها را با سنجاق به لباس وصل کنید، و در موقع شستن اپل را از لباس جدا کنید و بعد اپل ها را به لباس وصل کنید.
2-می توانید از چسب هایی که در بازار هستند و برای بستن کفشها هم از آن استفاده می شود کمک بگیرید. به اینصورت که یک طرف چسب را به لباس و طرف دیگر را به اپل بدوزید تا در موقع شستن اپل را براحتی از لباس جدا کنید.
3-می توانید هر کدام از اپل ها را داخل پلاستیک کرده و خیلی محکم گره بزنید و بعد لباس را داخل لباسشویی بیندازید، با اینکار اپل ها سالم می مانند.
نظافت پرده ی حمام:
نکته ی 38-پرده ی حمام را روی یک سطح صاف پهن کنید، با اسفنج آغشته آب و صابون دو طرف آن را تمیز کنید. سپس با آب گرم بشویید و
آنرا در آفتاب خشک کنید. در ضمن در نظر داشته باشید که پرده ی حمام را لوله نکنید و آنرا برای آبگیری فشار ندهید.
پاک شدن یقه بلوز مردانه:
نکته ی 39-برای پاک کردن یقه بلوز مردانه از مایع ظرفشویی استفاده کنید.
تمیز کردن اسنفج:
نکته ی 40-برای نو کردن اسنفج آنرا یک شب داخل آب نمک و یا محلول آب و جوش شیرین بگذارید کاملاً تمیز می شود.
آویزان کردن لباس بر روی طناب لباس:
نکته ی 41-برای اینکه کمتر احتیاج به اتو داشته باشید می توانید از چوب لباسی استفاده کنید. چوب لباسی را در داخل لباس قرار دهید، به همان صورتی که می خواهید لباس را داخل کمد قرار دهید و حالا چوب لباسی را به طناب آویزان کنید. با این روش هم حجم کمتری می گیرد و هم کمتر احتیاج به اتو پیدا می کند. یا این که لباس ها را از یقه به طناب با گیره آویزان کنید.

آرامش آن است که بدانیم:در هر گام دستهایمان در دست خداست. Heart
نقل قول
 سپاس شده توسط nillgoon ، پونه65 ، mahnaz110 ، aroosak52 ، atrina ، sara_mb ، مهان خانوم
ارسال پاسخ

تمامی اظهار نظرهای کاربران صرفا نظرات شخصی آنان بوده و تمامی مسئولیت متوجه اظهار کننده نظر می باشد.
ارسال پاسخ صفحه قبل صفحه بعد ثبت نام