• مرضیه محمدی
  • تقی زاده

معرفی کتاب داستان ایرانی + نام نویسنده + خلاصه

۲۷-ارديبهشت-۱۳۹۸, ۰۱:۵۰ صبح
ارسال: #321

RE: معرفی کتاب داستان ایرانی + نام نویسنده + خلاصه
آن مادران، این دختران
بلقیس سلیمانی
نشر ققنوس
232 صفحهآن مادران، این دختران رمانی اجتماعی است. بلقیس سلیمانی در این داستان رابطه ی مادر و دختری را روایت می کند که خیلی با یکدیگر تفاوت دارند. در واقع او می خواهد به موضوع و مسئله ی شکاف نسل ها، تفاوت ارزش ها چگونه می تواند زندگی را دچار بحران کند.شخصیت این داستان زن هستند، زنانی با دغدغه های متفاوت. آن طور که خود سلیمانی اظهار می دارد این رمان شبیه هیچ کدام از کارهای قبلی اش نیست.در قسمتی از این کتاب می خوانیم:این روز روز پاره شدن بند ناف بین خودش و آنا هم بود، از آن سالی که اولین بار آنا چند قدمی تا مهدکودک راه رفته بود و او احساس خوب فارغ البالی را تجربه کرده بود سال ها می گذشت، حالا دخترک آماده بود پر بگیرد. آیا او هم آماده بود آنا را پر بدهد؟چهل سالش بود، نصف موهایش سفید شده بود و چند خواستگار درب و داغان را رد کرده بود. آپارتمانی داشت و حقوق، آیا برای شروعی دوباره این ها کافی بودند؟ اگر آنا مستقل می شد شاید می توانست از نو شروع کند،‌ مگر نه اینکه خیلی از دختر های هم نسلش هنوز ازدواج نکرده بودند، مگر نه اینکه چهل سالگی سن پختگی است و شکفتن.

تصویر: ./uploads/201905/post_24300_1558045152_51714e1d215771e9f59c7ff6200f49e3.attachتصویر: ./uploads/201905/post_24300_1558045152_51714e1d215771e9f59c7ff6200f49e3.attach

خیلی متفاوت بود از کتابهای قبلی اش من خیلی دوسش داشتم

دوش دیدم درِ میخانه صف است از عاشقان
ای خدا ناخورده مِی من به شما رسیده ام تصویر: /images/smilies/new/new1.gif
نقل قول
 سپاس شده توسط Sahraa71 ، SinGol ، heven ، نيكدخت ، parmin.ab ، Elmira-Ml94 ، liyane ، darkshadow
۱۰-خرداد-۱۳۹۸, ۱۰:۲۹ عصر
ارسال: #322

راهنمای مردن
با گیاهان دارویی
عطیه عطارزاد
نشرچشمه
117 صفحهکتاب خوب راهنمای مردن با گیاهان دارویی روایتى است از یک دختر جوان که چشمانش نمى بینند و در خانه اى همراه مادرش در کارِ خشک کردن، ترکیب و آماده سازى گیاهان دارویى براى فروش در بازار است.جاى بسى خرسندى‌ست که اولین رمان خانم عطارزاده تا این حد پخته، جامع و دوست‌داشتنى است. رمانى سراسر معنى در قالب چارچوبهاى تکنیکىِ ادبیات سورئال با ظاهرى منزوى و طرد شده که روایت زندگى مادر و دخترى در خانه‌ى دروازه دولت است.داستان از زبان دخترى روایت مى شود که دنیاى بى نورش را با ادارکاتِ ماوراء الطبیعه در هم مى آمیزد و جایى میان وهم و خیال، خواب و بیدارى از دنیاى تاریکش مى گوید تا خواننده در همان چند سطرِ اول به تجربه اى نو دست پیدا کند.کتاب راهنمای مردن با گیاهان دارویی داستان زندگى دخترى است که در پنج سالگى، بر اثر فرو رفتن گل عاقرقرحا در چشمانش، بینایى اش را از دست مى دهد. او که حالا هفده سال است رنگ دنیا را ندیده، از تجربه هایش، از ادراکِ خاصِ نابینایان، از بوها و صداها براى ترسیم دنیاى پیرامونش بهره مى جوید.دختر، که در کار بسته بندى و ترکیب گیاهان دارویى به مادرش کمک مى کند، دنیایى به شدت منزوى دارد، نه تنها از آن رو که چشمانش راه را براى ارتباط او با دنیا بسته اند، بلکه زندگى اش محدود به خانه است و همین ارتباطش با انسان ها را محدود مى کند.

تصویر: ./uploads/201905/post_24300_1559329084_186802837552355783fe2d7d3d3b539d.attach

کتاب عجیبی بود و کمی ترسناک من دوسش داشتم

نقل قول
 سپاس شده توسط heven ، parmin.ab ، Sahraa71 ، B and I ، Elmira-Ml94 ، K.L.S ، darkshadow
۲۷-خرداد-۱۳۹۸, ۰۹:۲۳ صبح
ارسال: #323

پلو خورش
هوشنگ مرادی کرمانی
نشر معین

شامل 21 داستان کوتاه یکی از داستان ها، پلو خورش نام دارد که بلندترین آن هاست و نام کتاب هم از همین داستان برداشته شده است.

تصویر: ./uploads/201906/post_24300_1560750652_b3f6ad5cfce3295d4e7e05a0b93e6c77.attach

خوب بود ولی بعضی از داستان هاش دلنشین تر بود

نقل قول
 سپاس شده توسط parmin.ab ، B and I ، K.L.S ، darkshadow
  • بهرام بابایی
  • گروه ژ
۲-تير-۱۳۹۸, ۰۸:۰۸ صبح
ارسال: #324
بند محکومین از کیوان خانجانی
خلاصه : یک دختر به عنوان زندانی وارد بند مردان در زندان گیلان می شود...
من با این کتاب نتونستم ارتباط زیادی برقرار کنم.
نثر کتاب خیلی برام روان نبود و کتاب پر از کنایاتی بود که خیلی گوش اشنا نبود و اکثرشون رو من متوجه نمی شدم.
تنها نکته مثبتی که دوست داشتم این بود که پایان هر فصل،آغاز فصل دیگه بود.

آبی که برآسود زمینش بخورد زود
دریا شود آن رود که پیوسته روان است...
نقل قول
 سپاس شده توسط (صبا) ، parmin.ab ، K.L.S
۴-تير-۱۳۹۸, ۰۸:۵۸ عصر
ارسال: #325

پیاده
بلقیس سلیمانی
نشر چشمه
218 صفحه

خلاصه:
زنی که تنها گذاشته شد
قهرمان بلقیس سلیمانی چیزی از جهان نمی‌‌‌‌‌‌‌‌داند. حتا مختصات و جغرافیای شهر تهران را نیز نمی‌‌‌‌‌‌‌‌شناسد و وقتی مشغولِ زنده‌‌‌‌‌‌‌‌گی می‌‌‌‌‌‌‌‌شود شوهرش و دوستِ او که چند روزی میهمان آنها بوده دستگیر می‌‌‌‌‌‌‌‌شوند. او می‌‌‌‌‌‌‌‌ماند با کودکی در شکم‌‌‌‌‌‌‌‌اش. و شهری در دهه‌‌‌‌‌‌‌‌ی شصت که برای یک زنِ جوانِ بی‌‌‌‌‌‌‌‌پولِ گرسنه بسیار خطرناک است. او به‌ناچار به خیابان می‌‌‌‌‌‌‌‌زند، پس‌‌‌‌‌‌‌‌مانده‌‌‌‌‌‌‌‌ی غذاها و میوه‌‌‌‌‌‌‌‌ها را جمع می‌‌‌‌‌‌‌‌کند و کارهای ارزان‌‌‌‌‌‌‌‌قیمت مانندِ سبزی پاک‌‌‌‌‌‌‌‌کردن انجام می‌‌‌‌‌‌‌‌دهد. و این تازه ابتدای قصه‌‌‌‌‌‌‌‌ی این زن است. همه او را رها کرده‌‌‌‌‌‌‌‌اند. خانواده‌‌‌‌‌‌‌‌ی شوهرش و شخصِ شوهرش با ناجوان‌‌‌‌‌‌‌‌مردی فرزندِ تازه‌به‌دنیاآمده را از کسِ دیگری می‌‌‌‌‌‌‌‌دانند و خانواده‌‌‌‌‌‌‌‌ی خودش نیز پذیرای او نیستند. جهان چنین برای این زن رقم می‌‌‌‌‌‌‌‌خورد. و حالا او می‌‌‌‌‌‌‌‌خواهد مقابلِ جهانی بایستد که نسبت به آن هیچ تجربه و شناختی ندارد. او گرسنه است. تنها و با کودکی که با تمامِ وجود به زنده‌‌‌‌‌‌‌‌گی‌‌‌‌‌‌‌‌اش چنگ زده است.

تصویر: ./uploads/201906/post_24300_1561483622_3da559ef2f0b4d8a16d5bf0f0937cd9c.attach

مثل کتابهای قبلی اش زیبا و دلنشین

نقل قول
 سپاس شده توسط K.L.S ، parmin.ab ، darkshadow ، ماهتــــــــاب
۹-تير-۱۳۹۸, ۰۳:۱۴ صبح
ارسال: #326

اعترافات هولناک
لاکپشت مرده.....
نویسنده: مرتضی برزگر
نشر چشمه
272 صفحه

«اعترافات هولناک لاک‌پشتِ مُرده…»، عنوان رمانی به قلم مرتضی برزگر است که توسط نشر چشمه منتشر و راهی بازار کتاب شد. نویسنده در این کتاب، موضوع و مشکلات مرگ و خیانت را بررسی می‌کند و آنها را در قالب یک داستان پُر تعلیق و جذاب واکاوی می‌کند. این داستان‌ و خرده‌روایت‌ها به نوعی فضایی طنزآلود و گروتسک دارند. البته که طنز سیاه.
کل ماجرای رمان در چند روز خلاصه می‌شود. از مرگ در بیمارستان تا خاکسپاری. داستان را، راوی اول شخص روایت می‌کند. زمان داستان برمی‌گردد به زمانی که همسر راوی در بیمارستان است و حال خوشی ندارد. راوی در فکرش هر لحظه منتظر مرگ اوست. اسم همسرش کانی است. مادر کانی آلزایمر دارد. دیالوگ‌‌هایش با راوی دردآور است. این در حالی است که تا انتهای داستان شاهد بدصحبت‌کردن‌های راوی با مادر کانی هستیم.

تصویر: ./uploads/201906/post_24300_1561851778_621e9b02255e25537f62143f0117f6d7.attach

کتاب خوبی بود طنز سیاه موضوع هم جالب بود فقط به نظرم کمی کشش داده بود

نقل قول
 سپاس شده توسط parmin.ab ، darkshadow ، ماهتــــــــاب
۹-تير-۱۳۹۸, ۱۲:۲۰ عصر (آخرین تغییر در این ارسال: ۹-تير-۱۳۹۸ ۱۲:۲۴ عصر توسط ماهتــــــــاب.)
ارسال: #327
بهترین کتابهای ایرانی که خوندم:

http://s9.picofile.com/file/8365182392/%...%D8%AF.jpg
[تصویر: معرفی کتاب داستان ایرانی + نام نویسنده + خلاصه]
کتاب: فردایی که نیامد
نویسنده: منوچهر مطیعی
در این داستان، نویسنده ماجرای پاسبانی به نام ((حمید)) را شرح می‌دهد .حمید در یک شب زمستانی با خانواده‌ای روبه‌رو می‌شود که کودکشان در آتش تب می‌سوزد .آنان از شهرستان به تهران آمده راه به جایی نمی‌برند، از این رو، حمید برای کمک به آنان ناگزیر پست نگهبانی خود را ترک می‌کند .این امر ماجراهایی در پی دارد که داستان بر اساس آن مشکل گرفته است....
واقعأ زیبا و هیجان انگیز بود!

http://s9.picofile.com/file/8365182750/%...%D9%87.PNG
کتاب: دختر چشمه
نویسنده: مهتاب اطاقی
داستان دختری که توی عشق شکست خورده و مدتی پیش مادربزرگش (که کرد هست)تو شهرستان زندگی میکنه و اونجا راز بزرگ مادربزرگ رو می فهمه که 50 ساله کسی ازش خبر نداره.

http://s8.picofile.com/file/8365182634/%...%D9%82.jpg
کتاب: شعله شرق
نویسنده: دکتر جبار افراه
یه خرده این کتاب قدیمیه ولی داستانش واقعیه. داستان زندگی دکتر افراه که خیلی خیلی وحشتناکه... ماجرای عشقی که خیلی غم انگیزه.

در حکمت سلیمان هرکس که شک نماید
بر عقل و دانش او خندند مرغ و ماهی
نقل قول
 سپاس شده توسط parmin.ab ، (صبا)
۱۳-مرداد-۱۳۹۸, ۱۱:۱۳ صبح
ارسال: #328
"جای خالی سلوچ" از محمود دولت آبادی
من هرچی از این کتاب بگم کم گفتم.
بسیار بسیار عالی نوشته شده بود. حتی باوجود اینکه خیلی از کلمات در کتاب به گوش من اشنا نبودن و باید معنی اونها رو سرچ میکردم از شیوا بودن نثر کتاب بسیار لذت بردم.
دوستان توصیه میکنم حتما بخونید.

آبی که برآسود زمینش بخورد زود
دریا شود آن رود که پیوسته روان است...
نقل قول
ارسال پاسخ

تمامی اظهار نظرهای کاربران صرفا نظرات شخصی آنان بوده و تمامی مسئولیت متوجه اظهار کننده نظر می باشد.

ارسال پاسخ صفحه قبل صفحه بعد ثبت نام