• سعید عرب
  • تشریفات آدم و حوا

مشاوره در مورد مسائل حقوقی خانواده

۲۲-شهريور-۱۳۹۶, ۰۳:۴۹ عصر (آخرین تغییر در این ارسال: ۲۲-شهريور-۱۳۹۶ ۰۴:۴۷ عصر توسط مشاور حقوقی.)
ارسال: #221
RE: مشاوره در مورد مسائل حقوقی خانواده
'*مارال* dateline='' نوشته است:  سلام بچه ها یه سوالی داشتم.ممنون میشم اگر راهنماییم کنینNew1
بعد از ازدواج اگر خانم مهریشو بذاره اجرا, بلااستثناء مهریش بهش کامل تعلق میگیره؟ یعنی مرد از لحاظ قانونی هیییییچ کاری نمتونه بکنه که مهریشو نصف کنه؟

 

سلام .عرض ادب و احترام خدمت به شما عزیزان.باید توجه داشته باشید که اگر مهر شما منوط به زمانی نشده باشدمیتوانید از تمکین خودداری کرده و اگر مرد توانایی پرداخت تمام مهریه را داشته باشد شما می توانید مهریه خود را کامل مطالبه نمایید امااگر قبل از نزدیکی طلاق بگیرید مرد مستحق نصف مهریه از شما می شود و در صورت مطالبه باید نصف مهریه را به او استرداد نمایید.
اما اگر مرد توانایی پرداخت یکجا را نداشته باشد ممکن است دادگاه قرار اقساط صادر نماید.
اگر سوالی هست من در خدمتم.

'پریسا 69 dateline='' نوشته است:  سلام...
اگر در زمانی که حضانت بچه با مرد هست،مرد بخواد بچه رو ببره خارج،و طبیعتا مادرش نتونه بچه رو ببینه، زن میتونه مانع بردن بچه به خارج بشه؟؟






























 


سلام.عرض کنم خدمت شما،باید توجه داشته باشید داگاه می تواند به پدر درصورتی که مسافرت به مصلحت طفل باشد و حق ملاقات مادر در نظر گرفته شود  اجازه دهد طفل را از کشور خارج کند  و مادر هم می تواند از دادگاه تقاضا نماید برای بازگشت کودک به کشور تأمین مناسب اخذ شود.البته خارج کردن طفل از کشور با  توجه توضیحات بالا نیاز به اجازه دادگاه دارد.

 

'رویا68 dateline='' نوشته است:  مهریه سال 61 مقدار 90 هزار تومن چجوری محاسبه میشه ؟ به نرخ روز یا همون زمان؟ اگه به نرخ روز الان چقدر میشه؟

یه سئوال دیگه یک قطعه زمین که سندش به اسمت باشه اما وکالت داده باشی به کسی
میتونی بفروشیش یا نه فقط اون شخصی که وکالت داره میتونه بفروشه؟
 

سلام باید توجه داشته باشید که ضمن وکالت بلاعزل ،شما حق فروش اون مال را از خودتون سلب نکرده باشید.اگر حق فروش را سلب نکرده باشید میتوانید اون مال را بفروش برسانید.و باید بدانید اگر شما در وكالت تعهد به عدم عزل وكيل كرده باشيد شما ميتوانيد وكيل را عزل كنيد و خسارت اين عزل را بدهيد اما عزل شما معتبر است.بايد به مفاد قرارداد توجه كنيد كه چه عباراتي نوشته شده ايا حق عزل و حق فروش سلب شده است در اين صورت مسئله فروش مال توسط شما دشوار مي شود.وكالت بلا عزل با مرگ طرفين و محجور شدن طرفين از بين مي رود.

اگر سوالي هست بنده در خدمتم


 
نقل قول
۲۲-شهريور-۱۳۹۶, ۱۰:۳۰ عصر
ارسال: #222
RE: مشاوره در مورد مسائل حقوقی خانواده
'بهار گل dateline='' نوشته است:  دوستایی که حقوق خوندین و وکیل هستین میشه به من بگین راهی برای زیاد کردن مهریه هست یا نه 
 


سلام عرض ادب و احترام.در رأی هیئت عمومی دیوان عدالت اداری آمده است: طبق نظریه شماره 35079/30/88 مورخ 12 مرداد سال 88 فقهای شورای نگهبان مبنی بر اینکه «مهریه شرعی همان است که در ضمن عقد واقع شده است و ازدیاد مهر بعد از عقد شرعاً صحیح نیست و ترتیب آثار مهریه بر آن خلاف موازین شرع شناخته شد.» بنابراین جزء (ب) از قسمت 151 بخشنامه‎های ثبتی که نتیجتاً مبین امکان افزایش مهریه به‌شرط تنظیم سند رسمی است، مستنداً به قسمت دوم اصل 170 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و ماده 41 قانون دیوان عدالت اداری مصوب 1385 ابطال می‎شود.
با توجه به این رای وحدت رؤیه نمی توان مهریه را بعد از عقد افزایش داد ،و هرگونه توافق باید در قالب عقودی مانند هبه یا صلح بلاعوض باشد. که دیگر مشمول قوانین مربوط به مهریه نمی باشد.
نقل قول
۲۳-شهريور-۱۳۹۶, ۰۹:۵۶ صبح
ارسال: #223
RE: مشاوره در مورد مسائل حقوقی خانواده
سلام خانوما،ببخشید یه سوال داشتم،آیا میشه تمام یا قسمتی از مهریه رو بعد از عروسی بخشید؟ و اگر امکانش هست برای این کار باید والدین زوجین یا شاهدهایی که سر عقد بودن حضور داشته باشن؟شرایطش چطوریه؟ممنون
نقل قول
۲۳-شهريور-۱۳۹۶, ۱۰:۳۴ صبح
ارسال: #224
     
RE: مشاوره در مورد مسائل حقوقی خانواده
(۲۳-شهريور-۱۳۹۶ ۰۹:۵۶ صبح)ترانه خانوم نوشته است:  سلام خانوما،ببخشید یه سوال داشتم،آیا میشه تمام یا قسمتی از مهریه رو بعد از عروسی بخشید؟ و اگر امکانش هست برای این کار باید والدین زوجین یا شاهدهایی که سر عقد بودن حضور داشته باشن؟شرایطش چطوریه؟ممنون


بله می شود.
برای بخشیدن مهریه نیازی به دادگاه نیست؛ البته معمولاً روند قانونی آن، در دفتر اسناد رسمی انجام می شود. نیازی هم به حضور شاهد نیست، هرچند که اخیراً، دفاتر اسناد رسمی، با حضور و اجازهء پدر عروس، اقدام به ثبت بخشش مهریه می کنند، علتش هم اینه که اغلب خانمها از سر احساسات یا اجبار بخشش رو انجام می دادند که بعدها (به خصوص در زمان طلاق های آینده) این موضوع سبب اختلافات شدید می شد، بنابراین تا جایی که من می دونم، در حال حاضر دفاتر اسناد رسمی، با حضور پدر عروس، اقدام به ثبت بخشش مهریه می کنند.

دوست عزیز، اول خوب فکر کنید، بعد اقدام به بخشش مهریه کنید، مهریه تنها دارایی 1 زن هست (تازه اونم رو هوا، کی داده و کی گرفته) حتی زن از همسرش هم ارث خاصی نمی بره، بنابراین خدای نکرده، اگر روزی، بعد از 120 سال، همسر شما فوت کنه، تنها چیزی که شما از اموال اون خواهید برد، همون مهریه تون هست که به عنوان دین در گام اول از اموال مرد برداشته می شود و به زن داده می شود.

من خودمم، شبیه کسی نیستم... اگه میخوای مثل بقیه باشم.... بقیه هستن!!!
نقل قول
 سپاس شده توسط ترانه خانوم
۲۳-شهريور-۱۳۹۶, ۱۰:۴۶ صبح
ارسال: #225
RE: مشاوره در مورد مسائل حقوقی خانواده
(۲۳-شهريور-۱۳۹۶ ۰۹:۵۶ صبح)'ترانه خانوم' نوشته است:  سلام خانوما،ببخشید یه سوال داشتم،آیا میشه تمام یا قسمتی از مهریه رو بعد از عروسی بخشید؟ و اگر امکانش هست برای این کار باید والدین زوجین یا شاهدهایی که سر عقد بودن حضور داشته باشن؟شرایطش چطوریه؟ممنون

 

سلام خدمت شما بزرگوار.،شما این حق را دارید که نصف یا تمام مهر رابه همسر خودتون ببخشید و ایشون هم باید قبول کنن و بهشون تسلیم هم بشود تا هبه(بخشش)واقع شود،اما توجه داشته باشید که اگر طلاق قبل از نزدیکی واقع شود و شما تمام مهر را به همسرتون بخشیده باشید ایشون مستحق نصف مهر هستند و باید نصف مهر به ایشون مسترد بشود.درباره حضور شاهد شرط درستی هبه(بخشش)شما نیست اما از جهت بار اثبات بهتره که نوشته بشود و شاهد هم حضور داشته باشد.
 
نقل قول
 سپاس شده توسط مامان گل دخترا ، ترانه خانوم
۲۴-شهريور-۱۳۹۶, ۰۳:۵۰ عصر
ارسال: #226
RE: مشاوره در مورد مسائل حقوقی خانواده
(۱-اسفند-۱۳۹۲ ۱۲:۳۲ عصر)'beauty*angel' نوشته است:  یعنی اگه پدر و مادر اون آقایی که فوت شده هم فوت شده باشن،از اموال آقا به برادر و خواهراش ارث میرسه؟


 


سلام خدمت شما بزرگوار.در مورد سوْال شما باید عرض کنم که اگر مردی وفات یابد و زن و دو فرزند داشته باشد و پدر و مادر اقا هم فوت کرده باشند،فقط همسر این خانم(١/٨)و فرزندان این اقا ارث می برند و برادر و خواهر این اقا که در طبقه دوم هستند ارث نمی برند.
نکته بعدی اینه که مهم فرزند داشتن اقا هستش نه اینکه از این خانم فرزندی داشته باشد.مثلا اقای دو همسر دائمی دارد که از همسر اول فرزندی ندارد اما از همسر دوم فرزند دارد در این صورت ارث دو زوجه باهم(١/٨)
هستش.
نقل قول
ارسال پاسخ

تمامی اظهار نظرهای کاربران صرفا نظرات شخصی آنان بوده و تمامی مسئولیت متوجه اظهار کننده نظر می باشد.




ارسال پاسخ صفحه قبل صفحه بعد