• مدیس
  • دکتر فاطمه خانی زاده

مربای آلبالو

۲۷-مرداد-۱۳۹۴, ۰۳:۰۱ عصر
ارسال: #11
RE: مربای آلبالو
سلام
دوستان عزیز من مربای البالو گیلاس درست کردم قبلا مادرم درست کرده بود عالی شده بود حالا واسه من خیلی سفت شده اصلا از شیشه جدا نمیشه بنظرتون چطوری درسش کنم؟
اصلا درست میشه؟کسی میدونه؟
نقل قول
۲۷-مرداد-۱۳۹۴, ۰۳:۰۵ عصر (آخرین تغییر در این ارسال: ۲۷-مرداد-۱۳۹۴ ۰۳:۰۶ عصر توسط محی123.)
ارسال: #12

سلام عروس کوچولووووووووو
عروس کوچولوجان یه کمی آب وشکر بریز توظرفی شکرزیادنریز چون حتما از شکرزیاد یاآب کمش مرباتون سفت شده
بعدوقتی آب وشکرتون جوشید وکمی قوام اومد کمیییییییییییی آبلیموبریزین و
اون مرباتونوبهش اضافه کنید وکمی بجوشونید مقداری که فقط نرم وباز بشه
آبی که اضافه میکنید بستگی به میزان مرباتون داره

خدایا ممنون که همراهمی 
ممنون که منوبه خواسته هام میرسونی
تصویر: images/smilies/heart.gif

سمیییییییییییییییییییییی پیاممو بخون 
نقل قول
 سپاس شده توسط عروس کوچولوووو
۲۳-مهر-۱۳۹۴, ۱۲:۵۰ عصر
ارسال: #13

[تصویر: مربای آلبالو]

مواد لازم برای تهیه مربای آلبالو:

آلبالو: یک کیلو
شکر: یک و نیم کیلو
آبلیمو: یک قاشق غذاخوری
وانیل: در صورت تمایل

زمان پخت: حدودا ۴۵ دقیقه

طرز تهیه مربای آلبالو:

ابتدا آلبالوها را شسته و تمیز می کنیم.

بعد یک ظرف پیرکس یا لعاب آماده کرده و هسته آلبالو را از آن خارج کرده داخل ظرف می ریزیم (یا با هسته گیر یا

اینکه آلبالو را بین دو انگشت شست و اشاره کمی ورز داده تا آلبالو شل شود بعد با کمی فشار هسته را از

قسمتی که آلبالو سوراخ است خارج می کنیم به نحوی که آلبالو شکل اولیه خود را حفظ کند) .

درحال انجام این کار لایه ای از آلبالو که ته ظرف را بپوشاند و یک لایه شکر می پاشیم به طوری که شکر روی آلبالو را

بپوشاند و دوباره یک لایه آلبالو و اینکار را ادامه داده تا شکرها و آلبالو ها لایه لایه درون ظرف را پر کند . سپس آنرا به

مدت یک روز در یخچال می گذاریم تا آلبالو کاملاً آب بیندازد .

حالا آلبالوها را داخل قابلمه می ریزیم و بقیه شکری که از ۱/۵ کیلو اضافه آمده را نیز درون قابلمه می ریزیم (بهتر

است از قابلمه ی بزرگتر استفاده کنیم تا هنگام جوش آمدن مربا سر نرود) .

وقتی آلبالو ها جوش آمد، حرارت را متوسط کرده و مرتباً کف های بالا آمده را با یک کفگیر از سطح مربا جمع میکنیم

بطوریکه تمام کفها گرفته شود.

بعد از اینکه مربا به غلظت مورد نظر رسید، زیر شعله را خاموش می کنیم و یک قاشق غذاخوری آبلیمو اضافه می

کنیم و می گذاریم مربا سرد شود .

نکات تهیه مربای آلبالو

همونطور که بالا گفتم بهتره آلبالو ها و شکر رو بذارید تا آب بندازه و این در کیفیت مرباتون تاثیر میذاره.

بهتر است تمام کف مربا را قبل از سرد شدن از روی سطح آن جمع کنیم .

این مربا احتیاج به اضافه کردن آب ندارد فقط ته ظرف پیرکس را بعد از خالی کردن آلبالوها میتوان کمی آب ریخت

تا شکرهای ته آن حل شود و آن را داخل قابلامه مورد نظر می ریزیم.

بهتر است مربا را زیاد نجوشانیم چون رنگ آن تیره می شود.

حرارت مربا نباید تند باشد چون هم باعث میشود رنگش خیلی تیره شده و همچنین خیلی تند سر میرود.

مخصوصا مرباهایی مثل آلبالو و توت فرنگی این ویژگی رو بیشتر دارند.
نکته دیگه اینکه که نباید در قابلمه رو کیپ کنید. این موضوع هم باعث تیره شدن و همچنین سر رفتن مداوم مربای آلبالوتون میشود.
مربا تا زمانی که حتی ولرمه و کاملا سرد نشده رقیق تر از واقعیتش به نظر میرسد. پس مراقب باشین به اشتباه نندازدتان. از رنگش هم تا حدی میشود تشخیص داد. پس وقتی مربا به رنگ دلخواهتان رسید میتوانید زیرش رو خاموش کنید. چون هرچی بیشتر بماند تیره تر و غلیظ تر می شود.
از رنگش هم تا حدی میشه تشخیص داد. پس وقتی مرباتون به رنگ دلخواهتون رسید میتونید زیرش رو خاموش کنید. چون هرچی بیشتر بمونه تیره تر و غلیظ تر میشه.
با هسته آلبالوها هم می توانید چای آلبالو درست کنید.

تشخیص قوام آمدن مربا

مقداری از مربا را بردارید تا کمی سرد شود سپس کمی از آن را در بین دو سر انگشت خود بگیرید و انگشت ها را باز کنید حال اگر به صورت تار نخ کشیده شد مربا قوام آمده است.
اگر مربا کپک زد

ابتدا لایه کپک زده را از روی مربا جدا کنید و باقی مانده مربا را بگذارید دوباره بپزد.حال برای اینکه مربا کپک نزند در آخرین مرحله پخت یک دوم قاشق غذاخوری آبلیمو به آن اضافه کنید.
اگر مربا شکرک زد

این حالت معمولا در انواع شربت دیده می شود و هنگامی رخ می دهد که مربا و یا شربت بیش از حد جوشانده شود یا ترشی آن کم باشد.
برای رفع این مشکل، مقداری آب، کمی جوش شیرین، آلیمو یا جوهرلیمو به شربت یا مربا اضافه کرده بگذارید چند جوش بزند تا شکرک آن از بین برود.

دست سازهای نمدی باران
ارائه انواع عروسکهای نمدی و تابلو یادبود ، استند اسم
INSTA:baran.namadi
نقل قول
۸-ارديبهشت-۱۳۹۵, ۰۳:۲۵ عصر
ارسال: #14
خدایی مربای آلبالو یدونه باشه مخصوصا با فالوده ه ه ه ه ه ه ه ه ه ه ه
نقل قول
۸-ارديبهشت-۱۳۹۵, ۰۶:۱۰ عصر
ارسال: #15
با فالوده؟مگه میشه؟

بچه هام 19 مرداد به دنیا اومدن
خدایا شکرت
نقل قول
۱۳-ارديبهشت-۱۳۹۵, ۱۱:۲۵ صبح
ارسال: #16
(۸-ارديبهشت-۱۳۹۵ ۰۶:۱۰ عصر)رمیصا نوشته است:  با فالوده؟مگه میشه؟

آره عزیزم یکمشو بریز روی فالوده بیشتر شیرش باشه بهتره ببین چقدر خوشمزه میشهNew1
نقل قول
۱۳-فروردين-۱۳۹۶, ۰۸:۰۶ صبح
ارسال: #17

مربای آلبالویی که تابستان پختم و کلاً تموم شده:

ارزش کار اونایی که هر وقت میرن خرید، دنبال جنس ایرانی میگردن، بیشتر از ارزش کار اوناییه که هر وقت یه گدا می بینند بهش پول میدن.
یعنی حتما باید یه کارخونه تعطیل بشه و کارگرش بیکار بشه و بیاد گدایی کنه تا ما دلمون به حالش بسوزه؟
نقل قول
 سپاس شده توسط Madeleine ، Yum Yummy!! ، nazgol22
۹-تير-۱۳۹۸, ۱۰:۵۸ صبح
ارسال: #18

نکته مهم اینه که حتما از آلبالوهای ریز که قرمز خیلی تیره هستن استفاده کنید. آلبالوهای پیوندی که درشتتر و روشنتره طعم و رنگ مطلوب رو ندارن.

طرز تهیه:

هم وزن آلبالو ،شکر لازم داریم.

مثلا یک کیلو آلبالو،یک کیلو شکر لازم داره.البته میشه کمی کمتر هم استفاده کرد که ترشتر میشه.
بعد از شستن آلبالوها،هسته و چوبشو جدا کنید.
داخل یک قابلمه لعابی شکر و آلبالو رو بریزید(شکر لابلای آلبالوها) و یک شب داخل یخچال یا حدود شش ساعت در محیط آشپزخونه بذارید تا آب بندازه.در هوای آشپزخونه زودتر و بهتر آب میندازه.اصلا بهش آب اضافه نکنید.
قابلمه رو روی شعله زیاد بذارید تا به جوش بیاد و بعد شعله رو متوسط کنید. روی مربا کف جمع میشه که باید با قاشق برشون دارید تا مربا شفاف و خوشرنگ بشه.حدود چهل دقیقه بعد آلبالوها کاملا پخته و خوشرنگ شدن،باید مثل رنگ مربای تصویر بشن.اگه احساس کردید شربت هنوز قوام نیومده،آلبالوها رو خارج و شربت رو بجوشونید تا قوام بیاد بعد مربا رو در شیشه بریزید و در یخچال نگه دارید.

نکته اول:چون آلبالو ترشه ،نیازی به آبلیمو برای جلوگیری از شکرک نیست.

نکته دوم:برای اینکه متوجه بشید شربت قوام اومده یانه،مقدار کمی از شربت رو در بشقابی سریع خنک کنید ،مثلا در یخچال،اگه غلظت مناسبو داشت شعله رو خاموش کنید.یا یک قاشق از شربت داخل آب خنک بریزید اگه سریع حل نشه مناسبه.

نکته سوم:اگه بعد از نگهداری در یخچال دیدید شربتش خیلی سفت شده ،کافیه کمی آب اضافه کنید و مربا رو کمی بجوشونید تا رقیقتر بشه و بعد دوباره در شیشه بریزید و در یخچال نگه دارید. 

تصویر: ./uploads/201906/post_91469_1561879714_79147567a6153462cb419231f4241384.attach

هراسم نیست از آدمها , خدا صبح ها , در خانه ام آواز میخواند تصویر: /images/smilies/new/lub.png
نقل قول
 سپاس شده توسط Meri Khano0o0o0m ، baran89
۲۶-تير-۱۳۹۸, ۰۸:۱۹ عصر
ارسال: #19
بچه ها جون من مربای آلبالو درست کردم به ازای هرکیلو آلبالو یک و نیم کیلو شکر ک ترش و شیرین و خوشمزه شد. برای ۴کیلو البالو ۳لیوان آب ریختم ک شربتم درست کنم، وسطاش که حس کردم طعم آلبالو دراومد آلبالوهارو جدا کردم و شربت رو جدا جوشوندم ک ب غلظت برسه و مربا رو جدا. خداروشکر شربتش خیلی خوب و خوشرنگ شد ولی البالوهای تو مربا سفت شدن، فک کنم چون با آب کم گذاشتم غلیظ بشه اینطوری شد. بنظرتون چیکار کنم؟ اگه دوباره توش شربت البالو بریزم بزارم یه جوش بخوره نرم میشه؟
نقل قول
۲۶-تير-۱۳۹۸, ۰۸:۵۱ عصر
ارسال: #20

(۲۶-تير-۱۳۹۸ ۰۸:۱۹ عصر)'baran89' نوشته است:  بچه ها جون من مربای آلبالو درست کردم به ازای هرکیلو آلبالو یک و نیم کیلو شکر ک ترش و شیرین و خوشمزه شد. برای ۴کیلو البالو ۳لیوان آب ریختم ک شربتم درست کنم، وسطاش که حس کردم طعم آلبالو دراومد آلبالوهارو جدا کردم و شربت رو جدا جوشوندم ک ب غلظت برسه و مربا رو جدا. خداروشکر شربتش خیلی خوب و خوشرنگ شد ولی البالوهای تو مربا سفت شدن، فک کنم چون با آب کم گذاشتم غلیظ بشه اینطوری شد. بنظرتون چیکار کنم؟ اگه دوباره توش شربت البالو بریزم بزارم یه جوش بخوره نرم میشه؟

به نظرم شکرش زیاده.چندجا دستورشو خوندم آلبالو و شکر برابره.
قبلا مربای به درس کردم سفت شد،یه کم آب ریختم تو مربا،گذاشتم جوشید خوب شد.
_____
اینم مربای منتصویر: images/smilies/tongue.gif

لیلیِ شیرینِ علی
۹۰/۵/۷
۹۱/۱۲/۱۶
ارسال پاسخ

تمامی اظهار نظرهای کاربران صرفا نظرات شخصی آنان بوده و تمامی مسئولیت متوجه اظهار کننده نظر می باشد.

ارسال پاسخ صفحه قبل صفحه بعد ثبت نام