• تقی زاده
  • لی لی رضایی

لک برداری از فرش

۲۵-مرداد-۱۳۹۶, ۱۱:۱۳ صبح
ارسال: #41
RE: لک برداری از فرش
سلام خانما من خودم فرشامو که کلی لک داشت رو به قالیشویی افرا دادم راضی بودم حالا جاهای دیگه رو امتحان نکردم.

نقل قول
۳۰-شهريور-۱۳۹۶, ۰۶:۵۶ عصر (آخرین تغییر در این ارسال: ۳۰-شهريور-۱۳۹۶ ۰۶:۵۷ عصر توسط yektafarsh.)
ارسال: #42
در مطلب زیر که کاملترین پست راجع به لک برداری از فرش هست به شیوه تمیز کردن انواع لکه ها پرداخته ایم:
به دلایل مختلفی ممکن است لکه‌هایی از غذا، جوهر، مواد شیمیایی و هرگونه ماده رنگی یا آلوده‌ی دیگر بر روی فرش شما ایجاد شود. در ادامه فهرستی از انواع لکه‌ها و روش پاکسازی لکه های فرش را مرور خواهیم کرد.
نخستین موضوع در لکه بری فرش و از بین بردن لکه های فرش ، انجام هر چه سریع‌تر این کار است. هر چه فاصله‌ی میان ایجاد لکه و لکه‌بری بیشتر شود، احتمال عدم موفقیت افزایش خواهد یافت.جهت شستشوی فرش از کف حاصله از مواد شوینده فاقد کلر مانند صابون مایع، مایع ظرفشویی و پودر دستی استفاده شود. از مواد شوینده کلردار مانند آب ژاول (وایتکس) و یا پودرکلر جهت شستشوی فرش اکیدا خودداری کنید.
لکه های مختلف فرش را چگونه پاک کنیم ؟
یکی از مشکلاتی که برای فرش ها ممکن است رخ بدهد به وجود آمدن لکه های مختلف روی آن ها است. پاک کردن هر کدام از این لکه ها نیز روشی مخصوص به خودشان را دارند چرا که در صورت عدم توجه ممکن است فرش از آنچه هست خراب تر شود. در ادامه با یکتا فرش باشید تا به نحوه پاک کردن تعدادی از این لکه ها اشاره می کنیم.
قطعات آدامس
برای حذف قطعات آدامس از روی فرش ماشینی ابتدا با استفاده از یک قطعه یخ، آدامس را منجمد و سفت کنید سپس با استفاده از یک کاردک آن را از سطح فرش جدا نمایید. برای جلوگیری از خیس شدن فرش توسط یخ می‌توانید قطعات یخ را درون یک کیسه‌ی فریزر قرار دهید و کیسه را روی فرش بگذارید. البته به غیر از یخ می توانید از سفیده تخم مرغ نیز استفاده کنید همچنین روش استفاده از آن نیز به مانند یخ است.
قطرات شمع و پارافین
شاید گاهی برای شما رخ بدهد که اشک های شمع در تولدها و یا در زمان قطعی برق روی زمین افتاده و لکه هایی را به وجود آورد. برای حل این مشکل یک کاغذ قهوه ای رنگ یا یک کاغذ خشک کن روی نقطه مور دنظر بگذارید و سپس یک اتوی داغ را روی خشک کن یا پاکت بگذارید پس از چند دقیقه شمع به کاغذ می چسبد در صورت لزوم این کار را چند بار تکرار کنید. همچنین می توانید با روشی که در مورد قطعات آدامس گفته شد پاکسازی را انجام دهید.
لکه چسب
لکه چسب ها از جمله سمج ترین لکه هایی هستند که می توان از آن ها نام برد. این لکه ها می توانند فرش شما را از بین ببرند چرا که وارد تار و پود فرش می شوند. برای پاک کردن این لکه ها از فرش ابتدا به اندازه یک قاشق غذاخوری مایع تمیز کننده با PH متوسط را با مقداری آب ولرم مخلوط کنید و همچنین می توانید مقداری نیز آمونیاک به آن اضافه کنید تا چسب ها را به راحتی بتوانید پاک کنید. البته توجه داشته باشید که درصورت استفاده زیاد از آمونیاک ممکن است فرش شما زودتر پوسیده شود.
قطره‌های جوهر
در خانه هایی که دانش آموزها هستند این لکه بسیار زیادی دیده می شود. برای پاکسازی جوهر از روی فرش، از ماست استفاده کنید. ماست را به مقدار کافی روی بخش‌های آلوده قرار دهید و آن‌قدر ماست را روی لکه‌ها حرکت دهید تا به خوبی با جوهر ترکیب شود. سپس با استفاده از یک قاشق، ماست رنگی‌شده را از روی فرش پاک کنید. ممکن است لازم باشد این کار چندین بار تکرار شود تا به نتیجه‌ی قابل قبول دست پیدا کنید.روش دیگر برای پاکر کردن لکه جورهر از فرش، مقدار زیادی اسپری موی مخصوص روی لکه بپاشید. بگذارید خشک شود سپس به آرامی با محلول آب و سرکه آن را تمیز کنید. البته توجه داشته باشید که میزان سرکه ای که استفاده می کنید به اندازه ای نباشید که تارهای فرش را خراب کند.
لکه چای و قهوه روی فرش ماشینی
برای پاکسازی چای و انواع نوشیدنی‌های متداول از روی فرش ماشینی، از آب ولرم و شامپو استفاده کنید. کمک گرفتن از یک قطعه اسفنج در انجام این کار به شما یاری خواهد داد. این روش برای پاکسازی سایر نوشیدنی‌های متداول مثل قهوه و شربت نیز قابل استفاده است.لکه چای و قهوه روی فرش و موکت مانند لکه زدایی شیر است و باید ابتدا اضافی آن را برداشت و با آب نیمه گرم و مقداری پودر لباس شویی و اسفنج آن را تمیز کرد و اگر لکه ها باز باقی ماند از آب اکسیژنه ۵ درصد و مقداری آب لکه زدایی را ادامه دهید تا خوب پاک گردد و سپس با دستمال محل را خشک کنید و مالش دهید تا زیبایی خود را پیدا کند و مثل قبل تمیز و زیبا گردد.
نوشیدنی‌های شیرین
پاکسازی شیرینی از روی فرش از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا این مواد باعث پوسیدگی فرش می‌شوند. استفاده از آب ولرم در این موارد توصیه می‌شود.
تنباکو و نیکوتین
این لکه ها از جمله سرسخت ترین و محتمل ترین لکه هایی هستند که می توانید روی فرش پیدا کنید. این نکته را در خاطر داشته باشید که بهترین پاک کننده برای این لکه ها گلیسیرین است. در ابتدا مقداری از گلیسیرین را روی محل مورد نظر بریزید و به آرامی آن را تمیز کنید سپس دوباره این کار را انجام دهید و مقداری لکه پاک کن نیز روی آن بریزید و برای نیم ساعت آن را روی محل بگذارید سپس آن را بشویید. با این کار باید تمام لکه های حاصل را از بین برود.
لکه‌های روغن، چربی و واکس
برای پاکسازی این نوع لکه‌ها ابتدا سعی کنید با استفاده از قاشق تا حد امکان فرش را پاک کنید. سپس یک پارچه‌ی سفید و تمیز نخی را روی قسمت آلوده قرار دهید و با حرکت دادن اتوی گرم روی پارچه، مقداری دیگر از چربی جذب پارچه خواهد شد. در نهایت می‌توانید با استفاده از سرکه‌ی سفید باقیمانده‌ی ماده‌ی چرب را از فرش پاکسازی کنید. فراموش نکنید که پس از آن می‌بایست سرکه را نیز با استفاده از آب از فرش خارج کنید.
لکه تخم‌مرغ و خون
برای پاکسازی این نوع لکه‌ها از ترکیب آب ولرم، صابون و نمک و سرکه استفاده کنید. پس از پاکسازی از آب ولرم برای از بین بردن مواد شوینده استفاده کنید.
لکه و خاک و دوده
یکی از لکه هایی که شاید کمتر با آن روبه رو شوید لکه های دوده است. البته بهتر است با نحوه تمیز کردن آن آشنا باشید تا در زمان نیاز بتوانید از آن استفاده کنید. چنانچه رنگ زمینه‌ی فرش شما روشن باشد ممکن است در زمانی کوتاه آلودگی‌های معمول مانند دوده و خاک را روی آن قابل مشاهده باشد. برای پاکسازی این نوع آلودگی‌ها مقدار نمک روی بخش آلوده بریزید و پس از گذشت نیم ساعت آن را با استفاده از جاروی برقی از روی فرش پاک کنید.علاوه بر روش فوق، می‌توانید مقدار کمی شامپو فرش را درون یک کاسه متوسط به همراه مقدار کمی آب ترکیب کنید و آنقدر هم بزنید تا کف کند. سپس با استفاده از اسفنج، کف‌های ایجاد شده را روی فرش بکشید و حرکت دهید تا آلودگی‌ها حذف شوند. پس از چند بار انجام این کار اسفنج را با آب تمیز بشویید تا آلودگی‌های جذب شده به اسفنج به نقاط دیگر فرش سرایت نکند.
نکات پایانی
در تمام روش‌هایی که از آب و مواد شوینده برای پاکسازی و لکه بری فرش استفاده می‌کنید، باید دقت کنید که فرش در محلی قرار بگیرد که رطوبت آن هر چه زودتر از بین برود، باقی ماندن رطوبت فرش در زمان طولانی سبب می‌شود علاوه بر پوسیدگی، بخش‌های مرطوب کفک بزنند و در نتیجه عمر فرش کاهش پیدا کند.
منبع

فروشگاه اینترنتی یکتا فرش www.yektafarsh.ir
نمایندگی فروش مستقیم برترین برندهای فرش
تصویر: images/smilies/heart.gifفروش مستقیم فرش از کارخانه با ضمانت نامه 10 ساله
نقل قول
 سپاس شده توسط هستی_مریم ، haliii jooni
۳-مهر-۱۳۹۶, ۰۵:۵۴ عصر
ارسال: #43
وای خانوما کمک من حواسم نبود لیوان چایی ریختم روی فرش کرم لک شده با چی پاکش کنم بره
نقل قول
  • گروه ژ
  • تشریفات وندا
۳-مهر-۱۳۹۶, ۰۶:۲۲ عصر
ارسال: #44
(۳-مهر-۱۳۹۶ ۰۵:۵۴ عصر)'haliii jooni' نوشته است:  وای خانوما کمک من حواسم نبود لیوان چایی ریختم روی فرش کرم لک شده با چی پاکش کنم بره

اسپری لکه بر فرشو مبل دارن بیرون بیر عزیزم. البته من شنیدم ماستم بریزی روش بعد یه ربع پاک کنی میره لکه. خودم تست نکردم

17 آذر 97 تبدیل شدم به یک عدد مامانتصویر: images/smilies/heart.gif
نقل قول
۲۲-مهر-۱۳۹۶, ۱۱:۴۱ صبح
ارسال: #45
سلام دوستان یه سوال داشتم
من فرشام کرم هست و تا حالا یکبار دادم قالیشویی
البته همیشه روفرشی روش هست یعنی خیلی کثیف نیست ولی دوست دارم تمیزتر بشه و از طرفی سختم هست بدم قالیشویی
شامپوفرش نمیدونم چرا به دلم نمیشینه بخار شور هم همینطور و اصلا بخارشور ندارم
به نظرتون با شامپو فرش بکشم؟
بعد مراحل شامپو فرش کشیدن چطوری هست؟
من بلد نیستم
نقل قول
۶-آبان-۱۳۹۶, ۰۳:۵۸ عصر
ارسال: #46

(۲۲-مهر-۱۳۹۶ ۱۱:۴۱ صبح)'sara-m' نوشته است:  سلام دوستان یه سوال داشتم
من فرشام کرم هست و تا حالا یکبار دادم قالیشویی
البته همیشه روفرشی روش هست یعنی خیلی کثیف نیست ولی دوست دارم تمیزتر بشه و از طرفی سختم هست بدم قالیشویی
شامپوفرش نمیدونم چرا به دلم نمیشینه بخار شور هم همینطور و اصلا بخارشور ندارم
به نظرتون با شامپو فرش بکشم؟
بعد مراحل شامپو فرش کشیدن چطوری هست؟
من بلد نیستم

به نظرم شامپو فرش بهتره 
بهترین روش برای تمیز کردن فرش و موکت با شامپو فرش، انحلال مقدار مناسبی از آن(طبق دستورالعمل) در آب وتمیز کردن سطح مورد نظر با اسفنج آغشته به محلول شوینده می‌باشد . سپس باید با یک دستمال کتانی نمدار سطح فرش را از شوینده و چرکهای حل شده در آن پاک نموده و هر از چندگاهی دستمال مورد نظر را با یک دستمال تازه دیگر عوض نمود.همچنین بایستی فرش و موکت را پس از خشک شدن جارو نمود. 

هراسم نیست از آدمها , خدا صبح ها , در خانه ام آواز میخواند تصویر: /images/smilies/new/lub.png
نقل قول
۹-آبان-۱۳۹۶, ۰۶:۱۹ عصر
ارسال: #47
بچه ها رو فرشم چای ریخته. چیکار کنم.. گریه
زمینش سفیده

"شدم عروس تابستون"
تالار،پرنس90% 
آرایشگاه،هور100%
آتلیه،دیدنو تا الان100%
لباس عروس،الیس100%
جهیزیه95%
خونه،100%
گل فروشی،100%
3> عاااااااشق همیم ما دوتا 3>

نقل قول
۲۲-آبان-۱۳۹۶, ۱۲:۰۲ عصر
ارسال: #48

+پاک کردن لکه چای و قهوه از روی فرش در خانه تکانی

لکه چای و قهوه روی فرش و موکت مانند لکه زدایی شیر است و باید ابتدا اضافی آن را برداشت و با آب نیمه گرم و مقداری پودر لباس شویی و اسفنج آن را تمیز کرد و اگر لکه ها باز باقی ماند از آب اکسیژنه ۵ درصد و مقداری آب لکه زدایی را ادامه دهید تا خوب پاک گردد و سپس با دستمال محل را خشک کنید و مالش دهید تا زیبایی خود را پیدا کند و مثل قبل تمیز و زیبا گردد. 

+پاک کردن لکه چسب از روی فرش در خانه تکانی

لکه چسب ها از جمله سمج ترین لکه هایی هستند که می توان از آن ها نام برد. این لکه ها می توانند فرش شما را از بین ببرند چرا که وارد تار و پود فرش می شوند. برای پاک کردن این لکه ها ابتدا به اندازه یک قاشق غذاخوری مایع تمیز کننده با PH متوسط را با مقداری آب ولرم مخلوط کنید و همچنین می توانید مقداری نیز آمونیاک به آن اضافه کنید تا چسب ها را به راحتی بتوانید پاک کنید. البته توجه داشته باشید که درصورت استفاده زیاد از آمونیاک ممکن است فرش شما زودتر پوسیده شود. 

+پاک کردن لکه قطرات شمع از روی فرش

در خانه تکانی شاید گاهی برای شما رخ بدهد که اشک های شمع در تولدها و یا در زمان قطعی برق روی زمین افتاده و لکه هایی را به وجود آورد. برای حل این مشکل یک کاغذ قهوه ای رنگ یا یک کاغذ خشک کن روی نقطه مور دنظر بگذارید و سپس یک اتوی داغ را روی خشک کن یا پاکت بگذارید پس از چند دقیقه شمع به کاغذ می چسبد در صورت لزوم این کار را چند بار تکرار کنید. 

+پاک کردن تنباکو و نیکوتین از روی فرش در خانه تکانی

این لکه ها از جمله سرسخت ترین و محتمل ترین لکه هایی هستند که می توانید روی فرش پیدا کنید. این نکته را در خاطر داشته باشید که بهترین پاک کننده برای این لکه ها گلیسیرین است. در ابتدا مقداری از گلیسیرین را روی محل مورد نظر بریزید و به آرامی آن را تمیز کنید سپس دوباره این کار را انجام دهید و مقداری لکه پاک کن نیز روی آن بریزید و برای نیم ساعت آن را روی محل بگذارید سپس آن را بشویید. با این کار باید تمام لکه های حاصل را از بین برود. 

+پاک کردن لکه دوده از روی فرش در خانه تکانی

یکی از لکه هایی که شاید کمتر با آن روبه رو شوید لکه های دوده است. البته بهتر است با نحوه تمیز کردن آن آشنا باشید تا در زمان نیاز بتوانید از آن استفاده کنید. برای از بین بردن آثار دوده بویژه بر روی فرش یا موکت تیره بایستی مقداری نمک روی لکه بپاشید. 

+پاک کردن لکه آدامس از روی فرش در خانه تکانی

برای از بین بردن لکه آدامس بایستی از یخ استفاده کرد بدین صورت که قطعات یخ را روی آدامس قرار دهید تا آنکه کاملاً سخت و شکننده شود سپس برای از بین بردن آثار آن از یک ماده شوینده استفاده کنید. البته به غیر از یخ می توانید از سفیده تخم مرغ نیز استفاده کنید همچنین روش استفاده از آن نیز به مانند یخ است. 

+پاک کردن لکه جوهر خودکار از روی فرش در خانه تکانی

در خانه هایی که دانش آموزها هستند این لکه بسیار زیادی دیده می شود. برای این منظور مقدار زیادی اسپری موی مخصوص روی لکه بپاشید.بگذارید خشک شود سپس به آرامی با محلول آب و سرکه آن را تمیز کنید. البته توجه داشته باشید که میزان سرکه ای که استفاده می کنید به اندازه ای نباشید که تارهای فرش را خراب کند.

هراسم نیست از آدمها , خدا صبح ها , در خانه ام آواز میخواند تصویر: /images/smilies/new/lub.png
نقل قول
۱۹-آذر-۱۳۹۷, ۰۵:۵۸ عصر
ارسال: #49

بچه ها من فرشم ماشینیه، رنگش روشنه، همه جاش پر از قطره های شیر که بهصورت لکه سفید مشخصه،کل فرش نقطه نقطه سفید. بهم گفتن نده قالی شویی خراب میشه، حالا میخوام خودم تمیز کنم نمیدونم کدوم شامپوفرش خوبه؟ و چطوری تمیز کنم،
نقل قول
۱۲-اسفند-۱۳۹۷, ۰۱:۰۲ عصر (آخرین تغییر در این ارسال: ۱۲-اسفند-۱۳۹۷ ۰۱:۰۷ عصر توسط زندگی سالم.)
ارسال: #50

پاک کردن لکه ها از روی فرش

1. پاک کردن لکه های تازهپیش از تمیز کردن فرش حتماً خوب جارو بزنید تا گرد و غبار آن گرفته شود، با مقداری ماست لکه‌هایی را که تازه روی فرش به وجود آمده پاک کنید مخصوصا لکه های چای و نسکافه، برای این منظور ماست را روی سطح لکه بریزید و با یک قاشق جمع کنید و در صورت لزوم چندین بار این کار را تکرار کنید سپس با دستمال تمیز خوب خشک نمائید. 

2. تمیز کردن لبه های فرش

گرد وخاک لبه‌های فرش را با یک برس دستی نظافت پاک کنید و سپس جاروبرقی بکشید ، برای تمیز کردن این قسمت می‌توانید از مخلوط آب و کمی پودر لباس‌شویی و یک فرچه نرم کمک بگیرید سپس این قسمت را با دستمال خشک کنید و هنگام پهن کردن زیر آن را کاغذ یا دستمال سفید قرار دهید تا رطوبت فرش گرفته شود.

3. مایع تمیز کننده فرش

صابون لباسشویی و شامپوی فرش که قلیایی کمی دارند شوینده‌های خوبی برای فرش هستند ، اگر شامپو فرش در دسترس ندارید یک قاشق چای‌خوری نمک را در یک لیتر آب حل کنید و آن را خوب بزنید تا کف کند سپس کف را با یک تکه تور که زیاد آب جذب نمی‌کند روی سطح فرش بمالید و با دستمال حوله‌ای خشک کنید.

4. پاک کردن سریع لکه فرش

فراموش نکنید که اگر لکه بر روی فرش بیش از یکی دو روز بماند ثابت می‌شود پس توصیه می‌شود لکه را هر چه زودتر با مواد پیشنهاد شده پاک کنید.

5. پاک کردن لکه ادویه از فرش

برای پاک کردن لکه ادویه از کمی آب‌ لیمو و آب استفاده کنید و سپس با دستمال خشک روی آن بکشید.

6. شفاف کردن رنگ فرش

ابتدا روی فرش مخلوط تفاله چای و نمک بپاشید سپس با جاروبرقی جارو کنید تا رن

7. لکه شمع بر روی فرش، موکت و سطوح بافت دار

ابتدا با جسمی نوک تیز مانند چاقو و یا حتی ناخن، پارافین سخت شده را بردارید سپس کاغذ روغنی و یا دستمال حوله‌ای بزرگی را تا کرده و بر روی لکه حاصل از پارافین قرار دهید ، حال اتو را در درجه گرم تنظیم کرده و بر روی سطح کاغذ چندین بار حرکت دهید، حرارت ناشی از اتو پارافین‌های باقی مانده در میان بافت‌ها را آب کرده و جذب کاغذ می‌کند

8. پاک کردن لکه‌های قدیمی از فرش

برای رفع لکه‌های قدیمی بر جای مانده روی فرش که احتمالاً هنگام لک شدن متوجه آن نشده‌اید، مقداری کف خمیر ریش روی محل لک بریزید سپس محل را با پارچه‌‌ای مرطوب بمالید و بعد آن را با دستمال خشک تمیز کنید، محل لک را با پارچه ی تمیزی بپوشانید و جسم سنگینی مثل کتاب روی آن قرار دهید ، هر گاه پارچه مرطوب شد، آن را عوض کنید تا پس از گذشت مدتی رطوبت فرش از بین برود.

9. پاک کردن لکه کاکائو، چسب و بستنی از فرش

ابتدا به آرامی اطراف محل مورد نظر را جمع کنید تا لکّه بیشتر پخش نشود سپس 1 قاشق چایخوری مایع ظرفشویی را در یک فنجان آب حل کنید و این محلول را با پنبه یا دستمالی نرم و تمیز روی محل قرار دهید و بدون اینکه محل لکه را بمالید، به آرامی آن را تمیز کنید، چنانچه چند بار این عمل را تکرار کنید اثر ماده ی ریخته شده به طور کامل از بین می‌رود سپس محل مورد نظر را با دستمال مرطوب تمیز کنید.

تصویر: ./uploads/201903/post_86590_1551605746_ffed29de0390a13a94dcfbb94b991752.attach

فایل‌های ضمیمه
.jpg  قه.jpg (اندازه: 45.94 KB / دانلودها: 0)

سالم تغذيه كن ، سالم زندگى كن
عروس آینده ...
نقل قول
 سپاس شده توسط Sahraa71
ارسال پاسخ

تمامی اظهار نظرهای کاربران صرفا نظرات شخصی آنان بوده و تمامی مسئولیت متوجه اظهار کننده نظر می باشد.

ارسال پاسخ صفحه قبل صفحه بعد ثبت نام