• مهناز
  • مزون فابرا

غذاهای سنتی شهرهای مختلف ایران

۲۴-آبان-۱۳۹۲, ۰۸:۱۵ عصر (آخرین تغییر در این ارسال: ۲۴-آبان-۱۳۹۲ ۰۸:۲۳ عصر توسط totfarangi kocholo.)
ارسال: #31
RE: غذاهای سنتی شهرهای مختلف ایران
کدو خورشت
غذای مازندران

مواد لازم:
کدو سبز 5عدد

رب انار 1/2قاشق چ

گردو به میزان دلخواه

سیر داغ 1قاشق چ

طرز تهیه: کدوها را به صورت حلقه ای خرد میکنیم و در قابلمه با مقداری آب میگذاریم تا آبپز شود وقتی کدو ها نرم شد کدوها را در آبکش ریخته تا آب آن خارج شود کدوها را با گوشت کوب له کرده سپس روغن را درون دیگ ریخته تا داغ شود بعد کدوها را درون دیگ ریخته با روغن تفت میدهیم وقتی که کدوها تفت خورد سیر داغ را اضافه کرده و گردوها را با رنده درشت رنده میکنیم و به غذا اضافه میکنیم در اخر رب انار را به غذا اضافه کرده بگذارید خوب تفت بخورد...سپس نوش جان کنید...

غذای بسیار راحت و خوشمزه ای هست به یه بار امتحان کردنش می ارزه شاید خوشتون بیاد....

[تصویر: غذاهای سنتی شهرهای مختلف ایران]

92/6/6Angel
نقل قول
 سپاس شده توسط aroose barfiii ، fatemeh1990 ، مهری67 ، zi zi ، Fariba-65H ، hengamehh ، *elay*
۲۶-آبان-۱۳۹۲, ۰۵:۴۳ عصر (آخرین تغییر در این ارسال: ۲۶-آبان-۱۳۹۲ ۰۵:۴۶ عصر توسط lidaaa.)
ارسال: #32
من خودم رشتی هستم,مرغ ترش:

مواد لازم:

مرغ : به قطعات دلخواه

سبزی ( تره، جعفری، گشنیز، نعناع، خالواش) : 1کیلو

لپه : نصف پیمانه

سیر: ۵، ۶ عدد

پیاز: ۱ عدد

تخم مرغ: 2 تا

آب نارنج

نمک، فلفل، زعفران

طرز پخت:

لپه رو از شب قبل خیس کنین. پیاز رو خرد کرده تفت بدین تا سبک و طلایی بشه. مرغها رو هم اضافه کنین تا با پیاز تفت داده بشه. مرغ و پیاز و لپه رو با آب بذارین روی حرارت.

سیر رو له کنین و با روغن کم تفت بدین و سبزی ها رو اضافه کنین و بسته به میلتون کم یا زیاد سرخ کنین.

لپه و مرغ که نرم شدن سبزی رو هم اضافه کنین و نمک، فلفل و زعفرون رو همراه با آب نارنج (اگه ندارین آبلیمو) هم به موادتون اضافه کنین تا خوب مزه دار بشه.

تخم مرغها رو توی یه کاسه بشکنین و با چنگال خوب بزنین.

خورش که جا افتاد تخم مرغها رو بریزین توی خورش و بذارین تا تخم مرغها بسته بشه.

خورشت اماده ست،نوش جان.
توجه:

اگه لپه ای که استفاده کردین دیر پز بود،مرغ رو بردارین و بذارین خورشت جوش کنه تا لپه بپزه.

سبزیهای این غذا رو نمیشه جایگزین کرد.

کوکو بادکوبه یه غذای بسیار لذیذ از گیلانه که بهش کوکوی چغرتمه هم میگن.
دستورشو میذارم براتون و توصیه میکنم حتما حتما امتحانش کنید

مرغ پخته ... 1کیلو
تخم مرغ ... 8 عدد
پیاز داغ طلایی ... 4 ق غ
زعفران آب زده ... 3 ق غ
آب لیمو ... 3 ق غ
ماست چکیده ... 2 ق غ
نمک و فلفل ... به مقدار لازم
روغن مایع ... مقدار لازم
مواد لازم جهت تهیه سس (در صورت تمایل)
کره ... 50 گرم
آرد ... 1 ق غ
جعفری ریز شده ... 3 ق غ
رب گوجه فرنگی ... 4 ق غ
زعفران آب زده ... 2 ق غ
سس گوجه فرنگی ... 2 ق غ
سس تند ... 1 ق چ
آب مرغ ... 1 لیوان
نمک و فلفل

طرز تهیه:

1- تخم مرغ ها را خوب میزنیم تا یک دست شود .
2- سپس نمک و فلفل را به همراه ماست اضافه کرده خوب می زنیم.
3- پیاز داغ ها را اضافه کرده مخلوط می کنیم.
4- مرغ را ریز کرده و اضافه میکنیم آبلیمو و زعفران را میفزاییم و مواد را مخلوط می کنیم.
5- روغن را در ظرف مناسب داغ میکنیم مواد را ریخته صاف میکنیم در طبقه وسط فر با درجه 220-240 درجه سانتی گراد به مدت 20 دقیقه می گذاریم.

تهیه سس کوکو:

کره را آب کرده آرد را میفزاییم 3 دقیقه تفت داده آب مرغ را افزوده هم زده تا آرد گلوله نشود رب گوجه نمک و فلفل را میفزاییم هم زده حرارت میدهیم سپس زعفران آب زده و جعفری ریز شده را میفزاییم بعد از کمی حرارت در ظرف مناسب ریخته سس گوجه و سس تند را میفزاییم و سرو میکنیم .

چند نکته:

1- میتوانید در مواد ار نصف قاشق چای خوری دارچین نیز استفاده کنید.
2- در بعضی دستورات جوش شیرین نیز به اندازه یک قاشق غذا خوری استفاده شده.

بعضی ها قارچ و نخود فرنگی و فلفل دلمه ای ریز شده هم در مواد میزنند که به سلیقه افراد بستگی دارد ولی در دستور اصلی این غذا نیست.

تمام خوشی ها و خوشبختی ها به سمت من آمدند,
من خوشبختی و سعادت بیکران و موفقیت رو بدست آوردم در کاری که همیشه آرزوم بود مشغول شدم،
کائنات عزیز ازتون ممنونم که با خواسته های من هماهنگید و منو به هرچه که میخوام میرسونید Angel
نقل قول
 سپاس شده توسط zi zi ، Fariba-65H ، yarauf ، لیلا جووون ، Khanom Tala ، Ferniko ، nasibe_603 ، عاشق مادرم ، نیلوفربی بی ، leiloon ، hengamehh ، *elay*
۲۶-آبان-۱۳۹۲, ۰۵:۵۲ عصر
ارسال: #33
روش تهیه بریانی اصفهان

از جمله غذاهای معروف نصف جهان بریانی است.

مواد لازم :
گوشت گوسفند 500 گرم
جگر سفید 200 گرم
ادویه 2 قاشق مرباخوری
جگر سفید 1 عدد
پیاز 4 عدد
زردچوبه قدری
فلفل قدری
نمک قدری

طرز تهیه :
گوشت گردن گوسفند باشد , اگر موجود بود , جگر سفید گوسفند پخته و چرخشده باشد , ادویه اصفهانی باشد , نان سنگک باشد .
گوشت را با 2 عدد پیاز و ادویه می گذاریم بپزد , جگر سفید را هم پس از پختن چرخ و سرخ می کنیم , گوشت پخته شده را با 2 عدد پیاز باقی مانده چرخ می کنیم و نمک و فلفل و زرد چوبه را به میزان لازمه و علاقه شخصی به گوشت اضافه می کنیم و با هم مخلوط می کنیم , سپس در یک تابه کوچک و یا کفگیر مخصوص بریانی اصفهانی , کمی روغن ریخته بطوریکه کف آن چرب و داغ شود , هر بریانی را به اندازه همبرگر یا به شکل بیضی کف ظرف پهن می کنیم و روی حرارت می گیریم کمی که داغ شد روی یک تکه نان سنگک یک قاشق از آب غلیظ گوشت می ریزیم که فقط نان کمی مرطوب شود , بعد دارچین روی نان مرطوب ریخته و بریانی را روی نان بر می گردانیم و مقداری سبزی معطر ( ریحان , نعناع و ترخان خشک و پودر شده ) روی آن می ریزیم , در پایان مقداری جگر پخته و سرخ شده کنار بریانی میریزیم .در صورت رعایت مقادیر مواد اولیه این غذای سنتی برای 4 تا 6 نفر کافیست

راه که میروی ، عقب می مانم نه برای اینکه نخواهم با تو همقدم باشم ، میخواهم پا

جای پایت بگذارم و مواظبت باشم ، میخواهم ردپایت را هیچ خیابانی در آغوش نکشد

تو فقط برای منی !Heart
نقل قول
 سپاس شده توسط Khanom Tala ، ajaghvajagh ، دختر زمستون 1366 ، *elay*
  • اساطیر
۲۶-آبان-۱۳۹۲, ۱۰:۱۵ عصر
ارسال: #34
سبزی( جعفری،تره،گشنیز،اسفناج،چغندر،شوید) : 1کیلو "جعفری باید بیشتر باشه"
سبزی چوچاق و ترش واش: به دلخواه،اگر خواستید با سزی مخلوط میکنید و خرد میکنید.
سیر : 1 بوته
برنج: 2قاشق غذا خوری
آب غوره : 1استکان
تخم مرغ : 3 عدد
زرچوبه ،نمک و فلفل : به میزان لازم

سبزی رو خورد کرده،نه خیلی ریز،با اب و برنج میذاریم بپزه،وقتی که کامل پخت و برنج کامل له شد(باید با ملاقه خوب هم بزنیم تا له بشه) اب غوره رو اضافه میکنیم.توجه کنید که اب باید به حدی باشه که فقط سبزی رو بپوشونه،اگه بیشتر باشه شُل میشه.

سیر رو میکوبیم با روغن تفت میدیم،سیر رو برمیداریم جدا میذاریم،تو همون تابه که سیر رو سرخ کردیم،تخم مرغ ها رو سرخ میکنیم.

تخم مرغها رو برمیداریم،سبزی و برنج و ابغوره ای که بهش اضافه کردیم و الان دیگه پخته شده رو میریزیم تو تابه،با سیر کاملا مخلوط میکنیم و تفتش میدیم.
نباید خیلی سرخ شه و غلیظ بشه.
حالا فلفل و نکم و زرچوبه رو اضافه میکنیم،در تابه رو میذاریم کمی بمونه،شعله ملایم،باید زود به زود هم بزنیم که ته نگیره.
در این مرحله میتونیم روغن اضافه کنیم،نه زیاد.
سپس تخم مرغها رو اضافه میکنیم کمی هم میزنیم و حالا دیگه غذای لذیذمون اماده ست.

(فوت کوزه گری: سبزی نباید شل باشه,وقتی تفتش میدین باید ابش کاملا خشک بشه و غلیظ باشه)

من خوشبختی و سعادت بیکران و موفقیت رو بدست آوردم در کاری که همیشه آرزوم بود مشغول شدم،
کائنات عزیز ازتون ممنونم که با خواسته های من هماهنگید و منو به هرچه که میخوام میرسونید Angel
نقل قول
 سپاس شده توسط Fariba-65H ، لیلا جووون ، *elay*
۲۶-آبان-۱۳۹۲, ۱۰:۵۴ عصر (آخرین تغییر در این ارسال: ۸-ارديبهشت-۱۳۹۳ ۰۳:۵۲ عصر توسط flydreamland.)
ارسال: #35
Smile باقلا قاتق(غذای سنتی گیلان)
مواد لازم:

۲۵۰ گرم .............. لوبیای مخصوص باقلاقاتق
۲۰۰ گرم .............. کره
یک بوته .............. سیر
۴-۳ عدد .............. تخم مرغ
۲/۱ فنجان .............. شوید تازه (یا ۱۰۰ گرم شوید خشک)
یک قاشق چایخوری .............. زرد چوبه
به مقدار لازم .............. نمک و فلفل

طرز تهیه :

لوبیای مخصوص باقلا قاتق را شسته و یک روز قبل آن را خیس می کنیم . سپس پوست آن را می گیریم . سیر را پوست گرفته و خرد می کنیم و با کره کمی تفت می دهیم . باقلای پوست گرفته را اضافه می کنیم و خوب تفت می دهیم . زرد چوبه و شوید را اضافه می کنیم و کمی تفت می دهیم . به باقلا آنقدر آب اضافه می کنیم تا یک بند انگشت روی آن را آب بگیرد . شعله را ملایم کرده و می گذاریم بپزد ، ولی له نشود . نمک و فلفل آن را میزان کرده و ۳ عدد تخم مرغ را هم می زنیم و به خورشت اضافه می کنیم و در ظرف را می گذاریم تا تخم مرغ ها کمی سفت شوند و سپس آن را در ظرف می کشیم . (به دلخواه یکی از تخم مرغ ها را نیمرو کرده و در وسط ظرف خورشت قرار می دهیم .)
اگر لوبیای باقلا قاتق را کمی سرخ کنیم ، هنگام پختن له نمی شود .
این نوع خورش باید کمی آب داشته و جا افتاده باشد .

این غذا رو با ماهی دودی ، یا ماهی کولی ، زیتون پرورده ، ترشی هفت بیجار و سبزی خوردن و کته میخورن[تصویر: غذاهای سنتی شهرهای مختلف ایران]
نوش جانBig Grin

گاهی نیاز داریم به کسی که فقط حضور داشته باشد!
نه برای اینکه چیزی را درست کند یا کار خاصی انجام دهد
بلکه فقط به این خاطر که احساس کنیم کسی کنارمان است
و به ما اهمیت می دهد ...
نقل قول
 سپاس شده توسط Fariba-65H ، sara_dl_960 ، لیلا جووون ، Khanom Tala ، Ferniko ، leiloon ، *elay*
۲۷-آبان-۱۳۹۲, ۱۱:۴۲ صبح (آخرین تغییر در این ارسال: ۲۷-آبان-۱۳۹۲ ۱۱:۴۷ صبح توسط lidaaa.)
ارسال: #36
میرزا قاسمی

مواد لازم برای 2 نفر:
بادمجان : 4 عدد
سیر سرخ شده : 1قاشق مربا خوری(کم و زیاد ترش بستگی به ذائقه داره )
تخم مرغ : 3 عدد
گوجه : ( به دلخواه میباشد) 2عدد
نمک و فلفل و زرچوبه : به میزان لازم.

خب ابتدا بادمجان ها رو کبابی میکنیم،برای اینکه راحت بتونید پوست بگیریدشون میتونید برای چند دقیقه تو آب سرد بذاریدشون یا همینجوری بذارید سرد شه و پوست بگیریدشون.
با چاقو بادمجان ها رو تکه کنید و در یک ظرف با گوشکوب بکوبیدشون.توجه کنید که حتما باید بادمجون هارو با گوشکوب بکوبید تا ریش ریش بشه،
سیر کوبیده شده رو در ماهیتابه تفت بدید،سیر نباید زیاد سرخ بشه چون تلخ میشه و حتما وقتی دارین میکوبیدش بهش نمک بزنید و همراه نمک بکوبیدش.
بادمجان رو اضافه کنید و رو شعله ملایم خوب هم بزنید.
بعضی ها میرزا قاسمی رو بدون گوجه دوسدارن بعضی ها با گوجه.اگر همرا با گوجه دوسدارید،بعد از حدود 15 دقیقه گوجه خورد شده رو اضافه کنید.
شعله گاز رو ببرید پایین و سر ماهیتابه رو بذارید.هر چند دقیقه یکبار غذارو هم بزنید.روغن به اندازه بریزید تا ته نگیره.
وقتی که تقریبا حاضر شده و میخواهید برش دارید تخم مرغ ها رو اضافه کنید.حواستون باشه وقتی تخم مرغ رو اضافه کردید هم نزنید!! سر ماهیتابه رو بذارید تا تخم مرغ خودش رو بگیره.
بعد چند دقیقه کوتاه میرزا قاسمی خوشمزه شما حاضره

میرزا قاسمی لیدا پز

باقلا قاتق :

مواد لازم برای 4 نفر :
باقلای رشتی (باقلا کشاورزی یا پاچ باقلا) : نیم کیلو
سیر تازه : 3حبه
شوید خورد شده ( تر یا خشک ) : 1پیمانه
تخم مرغ : 4 عدد

باقلا ها را پوست کنده و با کره یا روغن و نمک و زرچوبه سرخ میکنیم،وقتیکه باقلاها نیم پز شدند سیر را که از قبل کوبیده ایم به آن اضافه میکنیم و هم میزنیم.سپس شوید را اضافه میکنیم و هم میزنیم.(اگر شوید تر استفاده کنید خوشمزه تر میشود).
سپس آب را اضافه میکنیم آب نباید خیلی زیاد باشد طوری بریزید که کمی بالاتر از سطح باقالی ها بماند.شعله را ملایم کرده و میگذاریم به ارامی خورشت اماده شود.هر چند دقیقه به غذا سر میزنیم،وقتیکه باقلا ها پختند تخم مرف را میشکنیم و اضافه میکنیم.بعد از اضافه کردن تخم مرغ به هیچ وجه غذار را هم نمیزنیم تا تخم مرخ ها به همان شکل بپزند.
بعد از چند دقیقه کوتاه باقلا قاتق لذیذ شما حاضر است.
از یک نهار خوشمزه کنار همسرتان لذت ببرید

باقلا قاتق لیدا پز

نقل قول
 سپاس شده توسط Fariba-65H ، neda khanom ، samanehh ، leiloon ، hengamehh ، *elay*
۲۷-آبان-۱۳۹۲, ۰۵:۰۶ عصر
ارسال: #37
قوروت قیله(یه نوع آش محلی شهرستان جلفا)
مواد لازم:
بلغور 1 پیمانه
سبزی (جعفری،ریحان،تره،گشنیز) 3 پیمانه
گوشت چرخکرده 300 گرم(به جاش میتونید گوشت مرغ هم استفاده کنید)
بادمجان نیم کیلو(خرد شده در اندازه کوچک،مربعی)
لوبیا سبز 1 پیمانه(بعضی ها با نخود درست میکنن)
کشک (شیشه 1 کیلویی )
پیاز 1 عدد درشت
نمک و ادویه(زردچوبه،فلفل) به میزان دلخواه
طرز تهیه:
اول پیاز رو نگینی خرد کرده و سرخ میکنیم بعد لوبیا سبزو گوشت و نمک و ادویه رو اضافه کرده و تفت میدیم.سپس بلغور را با 1 لیتر آب به مواد اضافه میکنیم.بعد از جوش اومدن آب 20 دقیقه صبر میکنیم تا موادمون نیم پز بشن و بعد بادمجان و سبزی رو اضافه میکنیم.بعد از پختن کامل موادمون کشک رو میریزیم و خوب هم میزنیم .نیم ساعت بایستی بجوشه تا آش جا بیافته.سپس در ظرف سرو ریخته و با پیاز داغ و نعناع وسیر داغ تزئینش میکنیم. با سیر کوبیده معرکه میشه.یه بار درست کنین خیلی خوشمزست.
تا ده سال پیش در شهرستان جلفا این آش برای مراسم حنابندان و توسط خانواده ی عروس پخته می شد.
نقل قول
 سپاس شده توسط yarauf ، Khanom Tala ، *elay*
۲۹-آبان-۱۳۹۲, ۰۶:۴۴ عصر
ارسال: #38
غذای سنتی دزفولیا نون چربیه .که با گوشت و زعفرون زیاد و نخود لپه درست میشه

عروس مهر میشم Heart
نقل قول
 سپاس شده توسط *elay*
۶-آذر-۱۳۹۲, ۰۲:۲۶ عصر (آخرین تغییر در این ارسال: ۶-آذر-۱۳۹۲ ۰۲:۲۸ عصر توسط lidaaa.)
ارسال: #39
** در این عکس من شوید رو کمتر ریختم و به جاش از برگ سیر تازه استفاده کردم.

نقل قول
 سپاس شده توسط kiana1390 ، Ferniko ، *elay* ، شیما شین
۷-آذر-۱۳۹۲, ۱۲:۰۲ صبح
ارسال: #40

آش دوغ اردبیل (سرعین)

مواد لازم :

سبزی (گشنیز و تره)................... 300 گرم

نخود....................................... نصف پیمانه

برنج........................................ یک پیمانه

دوغ......................................... 2 لیتر

سیر ....................................... 5 حبه

تخم مرغ .................................. 1 عدد

توضیحات:

نخود رو بهتره از قبل (مثلا شب قبل) خیس کنیم و آبش رو عوض کنیم....

برنج رو هم از یکی دو ساعت قبل خیس می کنیم

سبزی این آش بهتره تره اش بیش تر باشه.... و 300 گرم که نوشتم، بعد از پاک کردن و شستن و خرد کردن هست.... و در ضمن بهتره (خیلی بهتره!) که درشت خرد بشه.....

اگه فصلی بود که برگ سیر تازه در دسترس بود اگه داخل این آش بریزیم خیلی خیلی خوشمزه اش می کنه....

دوغ مورد استفاده اگه دوغ محلی ترش باشه بهتره..... ما تو خونه دوغ کاله داشتیم همونو ریختیم.... ولی بعضی از شرکتا دوغ محلی پاستوریزه هم می فروشن.... مثل آمل....
طرز تهیه:

1- اول از همه، نخود رو می ذاریم بپزه.... نیم ساعت زودتر از بقیه مواد آش....

2- نیم ساعت که گذشت و نخود نیم پز شد، برنج رو می ریزیم داخل آش....

5 تا 10 دقیقه هم با برنج می ذاریم بپزه....

3- الان تقریبا 35 دقیقه تا 40 دقیقه از اول بار گذاشتن آش گذشته..... حالا سبزی آش رو می ریزیم داخلش.... می تونستیم همزمان با برنج، سبزی رو هم بریزیم البته...

یه ربع باید با سبزی بپزه... سیر رو هم همین حالا می ریزیم توش....

من سیرها رو رنده نکرده بودم.... همین جوری حلقه حلقه کردم ریختم تو آش.... اگه برگ سیر دارید تو این مرحله داخل آش بریزید....

4- همزمان با این که سبزی تو آش داره می پزه، این طرف دوغ سرد و تخم مرغ رو با هم مخلوط می کنیم و هم می زنیم....

5- الان دیگه وقتشه که دوغ رو بریزیم داخل آش.... و بعدش باید تا جا افتادن آش (که واسه ما یه ربع طول کشید) دائم هم بزنیم که دوغ نبره..... و نمکش رو هم اندازه می کنیم.....

و دیگه آش دوغ ما آماده است....New1New1SmileSmileSmile

وقتی دیدی کسی مثل نوک پرگار همه جوره پات واستاده دورش نزن دورش بگرد!

Angel
نقل قول
 سپاس شده توسط shabnam.m ، Alice13 ، شیم شیم ، Khanom Tala ، *mahsan* ، samanehh ، *elay*
ارسال پاسخ

تمامی اظهار نظرهای کاربران صرفا نظرات شخصی آنان بوده و تمامی مسئولیت متوجه اظهار کننده نظر می باشد.

ارسال پاسخ صفحه قبل صفحه بعد ثبت نام