زردی نوزادان

۲۵-مرداد-۱۳۹۵, ۰۶:۳۸ عصر
ارسال: #71
RE: زردی نوزادان
دوستان میخواستم یه سری اطلاعات راجع به زردی بدم
راستش من هیچ گونه اطلاع خاصی راجع به شیرخشت و ... ندارم و اطلاعاتی که میدم واسه افزایش آگاهیتونه

اول از همه خیلی خیلی خیلی حواستون به زردی نوزادان باشه... اگه میزانش خیلی بالا بره (بالای 20یا 25و...) بسته به شرایط این عدد فرق میکنه )و اقدام خاصی نکنین عاملی که باعث زردیه (بیلی روبین) توی بافت مغز رسوب میکنه و باعث عقب ماندگی ذهنی و یه سری مشکلات حرکتی میشه. پس هروقت متوجه شدین بچتون زرده بلافاصله ببرینش بیمارستان تا بهتون بگن اقدام بعدی چیه (توی خونه بمونه یا نور بگیره یا تعویض خون)

اول از همه وقتی میرین بیمارستان بیلی روبین بچه رو میسنجن...بسته به وزن تولد و این که کی به دنیا اومده این عدد بیلی روبینو میبرن روی نمودارای خاص و میگن که درمان چیه... در کنار درمان تشخیص هم مهمه و اونو هم بررسی میکنن.
علل زردی نوزادی : ناسازگاری گروه خونی ، زردی ناشی از شیر نوزاد (که درمانش یه مدت کوتاه قطع شیره که این کار باعث کاهش بیلی روبین میشه؛ اغلب از روز 7 تولد{هفته دوم} شروع میشه. احتمال این که این عامل باعث عقب افتادگی ذهنی بشه کمه.... در نهایت بعد از یکی 2هفته دوبارره میتونین شیر خودتونو به بچتون بدین و دیگه دچار زردی نمیشه) ، زردی ناشی از کم دادن شیر مادر(که اتفاقا درمانش اینجا دادن بیشتر شیرمادره ؛ فرقش با قبلی اینه که روزای اول تولد شروع میشه و نهایتا دوهفته طول میکشه) ، خونریزی داخلی ، عفونت و یه سری بیماری دیگه...
همون طور که میبینین تشخیص و درمان این موارد با پزشکه بنابراین خیلیییی هم به حرف مامان و خاله و زندایی نکنین...

حالا میریم سراغ نکته ها:
1)زردی روز اول تولد هیچ وقت طبیعی نیست (نه این که بچتون بیماری خاصی داشته باشه ها... ممکنه به خاطر ناسازگاری خونی مادر و فرزند باشه) منظور این که حتما باید علتش بررسی شه
2)زردی طول کشیده (بالای 14 روز) نیاز به بررسی داره
3)حواستون به این علایم باشه : بچتون خوب غذا نمیخوره ، تشنج و... که حتما بچتونو ببرین بیمارستان

راجع به زیر نور گذاشتن: حول و حوش عدد 15 ، 16 (عدد دقیق با نمودار در میاد) باید بچه زیر نور قرار بگیره.... به گفته استادمون درمان با نور توی خونه تو این حالت زیاد توصیه نمیشه چون این نور باید شدت خاصی داشته باشه و نوزاد در فاصله خاصی از دستگاه قرار بگیره... به علاوه بیلی روبین بچتون باید مرتب چک شه
خب عوارضیم داره که ممکنه باعث کم آبی بچتون بشه واسه همین مرتب بهش شیر بدین... و این که وقتی توی دستگاه قرار میگیرن این نور برای چشماشون خوب نیست واسه همین بهشون چشم بند میدن (ولی حواستون باشه که راه بینی بچه مسدود نشده باشه) ولی هر وقت که از دستگاه میارینش بیرون چشم بندو در بیارین...

درمان در حالتای شدید هم تعویض خونه... که عددش با نمودار تعیین میشه.. معمولا بالای 20 ، 25ه...

این اطلاعاتو صرفا برای این دادم که برای درمان دیر نکنین... به هیچ وقت قصد ترسوندنتونو نداشتم... خیلی اتفاق شایعی تو نوزادانه و خیلی وقتا علتش چیز خیلی مهمی نیست. ولی خب بهتره که بررسی شه... میتونین با متخصص نوزادان تو این مورد مشورت کنین
امیدوارم که تونسته باشم کمک کرده باشم Heart

خدایا... توکل به خودت... ازت میخوام برام بهترینا رو رقم بزنیتصویر: images/smilies/heart.gif
نقل قول
 سپاس شده توسط *نهال* ، nazdokht ، behzadi
۱۰-شهريور-۱۳۹۵, ۱۲:۳۲ صبح
ارسال: #72
برای اجاره دستگاه رفع زردی برین اینجا خیلی عالیه دستگاهاش....
http://www.zardi.blog.ir
نقل قول
۲۲-ارديبهشت-۱۳۹۷, ۰۳:۰۳ عصر
ارسال: #73
بچه ها راه حلی ندارین که تو دوران بارداری تغذیه توجه کنیم تا زردی نگیره نوزادمون؟

همه ی مشکلات حل شدن
نقل قول
  • پیانو
  • اساطیر
۲۲-خرداد-۱۳۹۷, ۰۵:۵۸ عصر
ارسال: #74
خدایا شکرت ..
من الان ۲۲ روزه که زایمان کردم 
خدارو شکر که بچم زردی نداشت ..
من از ماه ۸ شروع کردم عرق کاسنی خوردن ... ۱استکان ناشتا...
اما کنارش کاهو و خیار و روغن زیتون فراوانننننن خوردم ....
گروه خونیمم ab+ ۶ست .. 

خدایا بابت تو دلیم شکرتتصویر: /images/smilies/new/angel.png
نقل قول
 سپاس شده توسط Ladyjooon
۱۹-آذر-۱۳۹۷, ۱۰:۰۲ صبح
ارسال: #75
سلام خوبین همگی؟
من همیشه این سوالو داشتم که زردی نوزاد چند خطرناکه خیلی مطلب خوندم هرکدوم ی چیزی میگفتن ولی بنظرم این کاملتره Smile
-----------

درجه زردی در روزهای نخستین تولد میزان بالای بیلی روبین خون نوزاد را تعیین میکند.

درجه زردی اگر روی عدد ۱۰ و بالاتر از آن باشد یعنی کودک شما به زردی مبتلا شده است اما این عدد نشان دهنده زردی بسیاد خفیف میباشد در این حالت شما دو راه دارید ؛ راه اول اینکه همان لحظه بدون قبول هیچ ریسکی درمان را آغاز کنید هم میتوانید نوزاو را بستری کنید و هم در منزل دستگاه فتوتراپی اجاره کنید و پرتو درمانی را آغاز کنید تا از احتمال اینکه زردی در ساعات و روز بعد بالاتر رود اجتناب کنید و راه دوم اینکه یک روز صبر کنید و در طول همان بیست و چهار ساعت کودک خیلی خوب از شیر تغذیه کند و روز بعد دوباره ازمایش انجام دهید در این شرایط ممکن است عدد زردی یا همان عدد ده باشد یا کمی کمتر که نشانه ی خوبی ست و باز هم میتوانید صبر کنید و تغذیه ی خوب را ادامه دهید و روز بعد بازهم ازمایش را تکرار کنید تا عدد به زیر ۸ برسد در این صورت نوزاد زردی را دفع کرده یا ممکن است از ده بالاتر رفته باشد که در این مرحله سریعا اقدام به درمان میکنید و اگر زردی خیلی بالاتر رفته باشد باید از دستگاه با تعداد لامپ بیشتری استفاده شود.
زردی زیر عدد ۱۲ زردی خفیفی هست و خیلی سریع تر بهبودی حاصل میشود
درجه خطرناک زردی در نوزاد
زردی ۱۳ به بالا جز زردی هایی با درجه بالاتر هستند و در نهایت زردی بیشتر از ۲۰ در بیمارستان بستری میشود‌ و اخرین و شدیدترین زردی درجه ۲۵ است
http://zardinozad.ir/درجه-زردی-نوزاد/

نظرتون چیه؟

نقل قول
۱۹-آذر-۱۳۹۷, ۱۲:۲۳ عصر
ارسال: #76
سلام دوستان 
اینکه میگن در دوره حاملگی اگه مادر از عرقیجات خاصی استفاده کنه بچه زردی نمیگیره درسته؟ کلا اگه کسی تجربه ای داره بگه من ممنون میشم

برای من، آغوش تو امن ترین جای دنیاست... Heart
نقل قول
ارسال پاسخ

تمامی اظهار نظرهای کاربران صرفا نظرات شخصی آنان بوده و تمامی مسئولیت متوجه اظهار کننده نظر می باشد.

ارسال پاسخ صفحه قبل صفحه بعد ثبت نام