زردی نوزادان

۴-تير-۱۳۹۱, ۱۰:۳۹ عصر (آخرین تغییر در این ارسال: ۴-تير-۱۳۹۱ ۱۰:۴۱ عصر توسط rozrita.)
ارسال: #1
زردی نوزادان
بیشتر از نیمی از نوزادان طبیعی و سالم در چند روز اول زندگی در پوست صورت خود ته رنگ زرد پیدا می کنند. اگر کودک شما چنین است، احتمالاً چیز نگران کننده ای نیست ولی مخصوصاً اگر شکم و یا پاهای کودک زرد به نظر می رسد باید آنرا به پزشک خود نشان دهید.

اگر کودک شما به وقت طبیعی متولد شده است در هفته اول احتمالاً نظیر یک فرشته لپ صورتی به نظر می آید. ولی اگر زودتر از موقع به دنیا آمده باشد، ممکن است کمی بیشتر طول بکشد تا پوستش صورتی رنگ بشود.


چه چیزی باعث آن می شود ؟

زردی در یک کودک سالم زمانی اتفاق می افتد که سطح بیلی روبین در خون بالا می رود. بیلی روبین ماده شیمیایی است که در اثر تخریب طبیعی سلولهای قرمز پیر تولید می شود. نوزادان سطح بیلی روبین بالاتری دارند چون تعداد گلبولهای قرمز حامل اکسیژن در آنها زیادتر است و کبد جوان آنها نمی تواند بیلی روبین اضافی را متابولیزه کند. هر چه سطح بیلی روبین بالاتر از نرمال می رود، زردی از سر به پائین به سمت گردن و سپس به قفسه سینه پیش می رود تا اینکه در موارد شدید نهایتاً به پنجه پا می رسد. این نوع زردی که اصطلاحاً فیزیولوژیک نامیده می شود (برخلاف انواع نادر و شدیدتری که بدلیل بیماری کبدی یا ناسازگاری خونی با مادر ایجاد می شود) معمولاً خطری برای سلامت شیرخواران سالم و رسیده (نه ماهه متولد شده) محسوب نمی شود.


شیوع زردی در نوزادان چقدر است ؟

660 درصد نوزادان رسیده، روز دوم یا روز سوم پس از تولد دچار زردی می شوند که پس از یک هفته زردی آنها ناپدید می شود. در 80 درصد نوزادان نارس نیز که دچار زردی شده اند پس از تولد علائم از بین می روند.


چگونه می توان زردی را درمان کرد؟

اگر کودک شما مبتلا به زردی به نظر می رسد ممکن است پزشک انجام آزمایشاتی را برای اندازه گیری سطح بیلی روبین در خون و تشخیص ضرورت درمان پیشنهاد نماید. اگر کودک، رسیده متولد شده و از سایر جهات سالم است، اکثر پزشکان درمان را شروع نمی کنند مگر اینکه سطح بیلی روبین بالاتر از 15 میلی گرم در دسی لیتر خون برسد، از اوایل دهه 1970 زردی بوسیله فتوتراپی درمان می شده است.
معمولاً کودک برای یک یا دو روز برهنه و در حالیکه چشمهایش با یک پوشش محافظ پوشانده شده است زیر نور فلورسنت قرار می گیرد. نور فلورسنت باعث تخریب بیلی روبین اضافی خون می شود. بیلی روبین های تخریب شده از طریق کبد دفع می شود.

اگر سطح بیلی روبین کودک شما آنقدر بالا نیست که نیازی به فتوتراپی داشته باشد می توانید با قرار دادن وی در معرض نور خورشید در صبح زود و یا عصر دیروقت به پائین آوردن آن کمک کنید. اگر کودک شما دچار نوع نادر زردی ناشی از ناسازگاری خونی باشد و بیلی روبین تا سطح خطرناک بالا رود ممکن است نیاز به تعویض خون داشته باشد. ولی خیالتان راحت باشد که آزمایش خونی RH که در زمان بارداری برای آزمایش ناسازگاری Rhesus انجام داده اید شما را از احتمال وقوع ناسازگاری با نوزادتان آگاه می سازد، آنگاه به منظور پیشگیری از این مشکل آمپول آنتی روگام دریافت خواهید نمود.چگونه می توانم بفهمم که کودک من دچار زردی است؟

متخصصین انجام این آزمایش سریع را در منزل برای امتحان زردی توصیه می کنند:

در اتاق با نور کافی فشار ملایمی روی قفسه سینه کودک وارد کنید، اگر هنگام برداشتن فشار، ته رنگ زردی روی پوست باقی بماند با پزشک خود مشورت نمائید. (این روش برای بچه های با پوست روشن بهتر عمل می کند، برای بچه های دیگر، زردی سفیدی چشم یا لثه را چک کنید.)

بخاطر داشته باشید زردی وضعیتی موقتی است که معمولاً بدون هیچ مداخله ای به سرعت از بین رفته و اثرات دراز مدت ندارد. (مگر در موارد شدید)
نقل قول
۱۷-تير-۱۳۹۱, ۱۱:۳۲ عصر
ارسال: #2
RE: زردی نوزادان
بهترین راه اینه که نوزاد را با شیر چند بار شستشو بدیم اثرش از اینا بیشتره طبیعیتر هم هست ضرری هم ندارهBig GrinBig GrinBig Grin

هنوز دیر نشده!!!!!!
نقل قول
۱۸-تير-۱۳۹۱, ۰۹:۵۸ صبح
ارسال: #3
RE: زردی نوزادان
(۱۷-تير-۱۳۹۱ ۱۱:۳۲ عصر)majid0307 نوشته است:  بهترین راه اینه که نوزاد را با شیر چند بار شستشو بدیم اثرش از اینا بیشتره طبیعیتر هم هست ضرری هم ندارهBig GrinBig GrinBig Grin


شما امتحان کردین؟نتیجه داده؟

بچه هام 19 مرداد به دنیا اومدن
خدایا شکرت
نقل قول
  • خرید اقساطی
  • ارشادی
۱۸-تير-۱۳۹۱, ۰۵:۱۳ عصر
ارسال: #4
     
RE: زردی نوزادان
ما که 48 ساعت گذاشتیم تو دستگاه تو خونه باید مراقب بود چون اگه بالا بره خیلی خطرناکه
نقل قول
 سپاس شده توسط shania
۱۹-تير-۱۳۹۱, ۰۷:۴۵ عصر
ارسال: #5
RE: زردی نوزادان
دستگاه تو بیمارستان الیس جون? یا اینکه تو خونه? دوست من گفت خودشون دستگاشونو اورده بودن خونه فکر کنم همون مهتابی را میگفت.
نقل قول
۲۰-تير-۱۳۹۱, ۰۸:۵۲ عصر
ارسال: #6
     
RE: زردی نوزادان
تو خونه دستگاهشو کرایه کردیم از مغازه هایی که لوازم پزشکی میفروشن
نقل قول
۲۰-تير-۱۳۹۱, ۰۹:۰۸ عصر
ارسال: #7
RE: زردی نوزادان
لازم نیست دستگاه خاصی باشه 1 مهتابی که با فاصله از نوزاد باید نصب بشه که فکر میکنم فاصله 1 متری بالای سرش باید باشه.
روی چشمهای بچه هم باید با پارچه مشکی ببندی.
هر ساعتم بچه رو جا به جا میکنی یعنی روی شکم،به کمر،پهلو...
(بچه باید کاملا لخت باشه و جایی که مهتابی رو میگذاری و بچه زیشه باید دورش رو با ملافه ای چیزی بپوشونی که نور فقط به بچه بتابه
نقل قول
۲۱-تير-۱۳۹۱, ۰۸:۵۷ صبح
ارسال: #8
     
RE: زردی نوزادان
اگه پسر باشه حتما باید پوشک ببندی تا نور بهش نرسه بستگی به درجه زردی هم داره دستگاه تعداد مهتابیش بیشتر و نوعش بهتره سریعتر جواب میده
نقل قول
۵-شهريور-۱۳۹۱, ۰۳:۳۴ عصر
ارسال: #9
RE: زردی نوزادان
سلام نسترن جون الیس جون . دوس جونا نوزاد ٥روزمو امروز ازمایش زردی ازش گرفتم رو ١٦/٥ بود به نظر تون بیمارستان بخابونم یا دستگاه اجاره کنم؟
نقل قول
۵-شهريور-۱۳۹۱, ۰۵:۴۲ عصر
ارسال: #10
     
RE: زردی نوزادان
هرجور خودت راحتتری ما دستگاه آوردیم تو خونه چون بیمارستان همراه قبول نمیکنه و فقط یه ساعتایی میتونی بری شیر بهش بدی توی خونه باید حسابی مراقب باشی یعنی فقط زمانی که شیر میخوره بیاریش بیرون و دوباره بذاریش زیر دستگاه چشم بندش هم کامل رو چشمش باشه چون نورش آسیب میزنه ایلیا هم 16 بود دو شبانه روز گذاشتیم خوب شد شیر هم باید زیاد بهش بدی خودتم خنکی مثل خاکشیر و عناب بخوری
نقل قول
ارسال پاسخ

تمامی اظهار نظرهای کاربران صرفا نظرات شخصی آنان بوده و تمامی مسئولیت متوجه اظهار کننده نظر می باشد.
ارسال پاسخ صفحه قبل صفحه بعد ثبت نام