• آرایشگاه مدیس
  • تقی زاده

روش ازمایش امینو سنتز برای بچه های کروموزومی

۹-مهر-۱۳۹۲, ۰۵:۲۶ عصر
ارسال: #1

روش ازمایش امینو سنتز برای بچه های کروموزومی
(۹-مهر-۱۳۹۲ ۰۲:۳۱ عصر)دخترصبور نوشته است:  سلام میشه لطفا ی تاپیک در مورد روش ازمایش امینو سنتز که برای خانومای بارداره که بچشون مشکل کوروموزومی دارن ایجاد کنید؟؟؟؟؟ی تاپیکی که همه چی درباره مشکلات جنین و تغذیه نامناسبه مادره ایجادکنید؟؟؟؟؟

Heart

ﺗﻮﻳﯽ ﻛﻪ ﺩﺍﺭﯼ ﺍﻳﻦ امضا ﺭﻭ ﻣﻴﺨﻮﻧﯽ

... ﺁﺭﻩ ﺑﺎ ﺧﻮﺩِﺗَﻢ ... ﺍﺯ ﺧُﺪﺍ ﻣﯿﺨﻮﺍﻡ ﺑﻪ ﻫﻤﻪ ﺁﺭﺯﻭﻫﺎﯼ ﺧﻮﺏ ﻭ ﻗﺸﻨﮕِﺖ ﺑِﺮﺳﯽ. ﺗﻮ ﺯﻧﺪﮔﻴﺘﻢ َﻫﻤﻴﺸﻪ ﻟَﺒﺨﻨﺪ ﺭﻭ ﻟَﺒﺎﺕ ﺑﺎﺷﻪ Angel
نقل قول
 سپاس شده توسط honest
۹-مهر-۱۳۹۲, ۰۵:۳۱ عصر (آخرین تغییر در این ارسال: ۹-مهر-۱۳۹۲ ۰۵:۳۶ عصر توسط atefeh.sh.)
ارسال: #2
RE: روش ازمایش امینو سنتز برای بچه های کروموزومی
اول تست های غربالگری انجام مشه بعد آمنیوسنتز

آمنیوسنتز یک تکنیک پزشکی تشخیص قبل از تولد می‌باشد که در طی آن مقدار کمی از مایع آمنیون گرفته‌می‌شود و مورد بررسی ژنتیکی قرارمی‌گیرد. این شیوه معمولاً در سه‌ماههٔ دوم انجام می‌گیرد.آمنیوسنتز یکی از رایج‌ترین روش‌های تهاجمی تشخیص پره‌ناتال در سه‌ماه‌ی دوم بارداری است . آمنیوسنتز برای همه مادران باردار توصیه نمی‌شود بلکه تنها در مادرانی انجام‌می‌گیرد که سن آنان بالای ۳۵ سال باشد و یا در بررسی غربالگری سندرم داون یا شیوه‌های دیگر غربالگری در زمره بارداری‌های پر خطر طبقه‌بندی‌شده‌باشند. آمنیوسنتز علاوه بر بررسی از نطر سندرم داون و بیماری‌های کروموزومی به منظور تعیین وضعیت جنین از نطر ابتلا به سایر بیماری‌های ژنتیکی نیز کاربرد دارد. در این موارد می‌بایست وضعیت ژنتیکی خانواده و افراد مبتلا از قبل تعیین شده‌باشد. از جمله علل مهم برای انجام آمنیوسنتز می‌توان به

سن بالای 35 سال مادر
سطح غیر طبیعی مارکرهای بیوشیمییایی
نتایج غیر طبیعی در سونوگرافی
سابقه‌ی فامیلی مثبت برای اختلالات ژنتیکی
حاملگی‌هایی با ریسک ناهنجاری‌های کروموزومی اشاره کرد

روند انجام کار:

قبل از شروع پروسه، برای کاهش درد ناشی از سوزنی که برای کشیدن مایع آمنیونی استفاده می‌شود، از بی‌حسی موضعی برای مادر استفاده می‌شود. بعد از اینکه محل مورد نظر بی‌حس شد، سوزن از دیواره شکم و سپس از دیواره رحم عبور می‌کند و بالاخره به کیسه آمنیونی می‌رسد. به کمک هدایت اولتراسوند، پزشک کیسه آمنیونی را در محلی دورتر از جنین، سوراخ می‌کند و حدود 20 میلی‌لیتر از مایع آمنیونی را برمی‌دارد.

اگر برای تشخیص ژنتیکی پیش از تولد استفاده‌شود، سلول‌های جنینی از مایع استخراج‌شده جدا می‌شوند. سپس این سلول‌ها به محیط کشت منتقل می‌شوند تا تکثیر و برای مراحل بعدی یعنی فیکس‌کردن و رنگ‌آمیزی آماده شوند. زیر میکروسکوپ سلول‌ها برای وجود یا عدم وجود ناهنجاری بررسی می‌شوند. معمول‌ترین ناهنجاری‌های یافت‌شده سندرم داون (تریزومی 21)، سندرم ادواردز (تریزومی 18) و سندرم ترنر (مونوزومی X) می‌باشند. با توجه به جنین، سوراخ کیسه آمنیونی بهبود می‌یابد و طی 24-48 ساعت بعد مایع آمنیونی دوباره ساخته‌می‌شود.

علایم و نتایج:

در اوایل بارداری، از آمنیوسنتز برای تشخیص ناهنجاری‌های کروموزومی و مشکلات جنینی دیگر استفاده می‌شود. مانند:

-سندرم داون (تریزومی 21)

-تریزومی 13

-تریزومی 18

-سندرم X شکننده

-ناهنجاری‌های نادر متابولیکی ارثی

-نقص لوله عصبی (آنانسفالی و اسپینابیفیدا)بوسیله سطح آلفافیتوپروتیین پلاسما.

تکامل ریه:

آمنیوسنتز می‌تواند تکامل ریه را پیش‌بینی کند که با خطر سندرم درد تنفسی نوزادی رابطه معکوس دارد. در هفته‌های 30 به بعد دوران بارداری، رشد ریه توسط نمونه‌گیری از میزان سورفاکتانت مایع آمنیوتیک تست می‌شود. چندین تست وجود دارد که در ارتباط با تولید سورفاکتانت می‌باشد، شامل اندازه‌گیری نسبت لسیتین به اسفنگومیلین (L/S)، وجود فسفاتیدیل گلیسرول (PG)، و جدیدتر از آن اندازه‌گیری نسبت سورفاکتانت به آلبومین (S/A) می‌باشد. اگر نسبت لسیتین به اسفنگومیلین کمتر از 2:1 باشد، ریه‌های جنین کمبود سورفاکتانت دارد. وجود PG معمولاً نشان از تکامل ریه‌های جنین دارد. نتیجه نسبت سورفاکتانت به آلبومین به میلی‌گرم سورفاکتانت در گرم پروتیین داده‌می‌شود. نسبت کمتر از 35 نشان‌دهنده عدم رشد ریه‌ها، بین 35 تا 55 نشان‌دهنده وضعیت نامعلوم و بالا تر از 55 نمایانگر تولید کامل سورفاکتانت می‌باشد.( که با نسبت L/S با میزان 2.2 یا بیشتر در ارتباط می‌باشد.)

سایر کاربردها آمنیوسنتز می‌تواند در شناسایی مشکلات دیگری نیز استفاده شود. از قبیل:

-عفونتی که در آن آمنیوسنتز می‌تواند سطح کاهش یافته قند را شناسایی کند، رنگ‌آمیزی گرم وجود باکتری یا شمارش افتراقی گلبول‌های سفید، نتایج غیر عادی نشان می‌دهند.

-ناسازگاری Rh

-رفع فشار پلی هیدرامنیوز (افزایش مایع آمنیونی در کیسه آمنیون)

بعد از انجام آمنیوسنتز، مدیریت پارگی زودرس غشاها مهم می‌باشد که در آن اندازه‌گیری برخی نشانگرهای التهابی مایع آمنیونی ممکن است مفید باشد. اگر مایع آمنیونی IL-6 که یک مارکر التهابی است، افزایش پیدا کند، به این معنی است که جنین در خطر بالایی قرار دارد و باید خارج شود.
عوارض آمنیوسنتز

آمنیوسنتز بین هفته‌های 15 تا 20 بارداری انجام می‌شود. انجام این تست زودتر از زمان مناسب منجر به آسیب به جنین می‌شود. آمنیوسنتز زودهنگام به معنی انجام آن در هفته‌های 11 تا 13 می‌باشد.

عوارض آمنیوسنتز شامل زایمان زودرس، دیسترس تنفسی، ناهنجاری‌های جسمی، آسیب به جنین و بیماری‌های مربوط به Rh مادر می‌باشد. مطالعات سال‌های 1970، ریسک سقط جنین مربوط به آمنیوسنتز را 1 در 200 تخمین زده‌است.(0.5%) مطالعات بیشتر اخیر در سال‌های 2006-2000، خطر سقط ناشی از پروسه آمنیوسنتز را 0.6 % تا 0.86% تخمین زده‌است. آخرین مطالعات نتایج به نسبت کمتری را ارائه‌داده‌است، در حدود 1 در 1600(0.06%). برخلاف مطالعات قبلی، این نتایج فقط در خصوص سقط‌های ناشی از انجام آمنیوسنتز می‌باشد و شامل مواردی نمی‌شود که پس از انجام آمنیوسنتز و مشاهده ناهنجاری، سقط جنین با رضایت والدین انجام شده‌است. برخلاف آمنیوسنتز، خطر سقط جنین در نمونه‌گیری از پرزهای کوریونی 1 در 100 می‌باشد، اگرچه این تست 4هفته زودتر انجام می‌شود و ممکن است در مواردی که خطر نقص ژنتیکی به نظر بالا است، ترجیح داده‌شود. آمبولیسم مایع آمنیونی، یک خطر احتمالی تلقی می‌شود.

تست های غربالگری در زمان بارداری

با وجود این که اکثر نوزادان سالم به دنیا می آیند؛ اما حدود 3-2 درصد نوزادان در هنگام تولد، دچار نقایص مادر زادی هستند. از شایع ترین این بیماری های سندرم داون (منگلیسم)، نقایص لوله عصبی و سندرم تریزومی 18 اشاره کرد. آزمایش های غربالگری دوران بارداری برای بررسی و تشخیص به موقع این 3 بیماری انجام می شوند.

این بیماری ها معمولاً در فرزندان خانواده هایی ایجاد می شوند که سابقه نقایص مادر زادی را ندارند وبنابراین انجام آزمایش های غربالگری بارداری را نه تنها به زوج های درمعرض خطر این بیماری ها بلکه به تمام زوج هایی که فرزندی در راه دارند. توصیه می کنیم. اما باید بدانید که جواب های نگران کننده این آزمایش ها به معنی تولد فرزند غیر عادی نیست. این آزمایش ها قطعاً به هیچ عنوان برای تشخیص بیماری های مادر زادی طراحی نشده اند؛ نتایج غیر طبیعی آن ها به معنای قطعیت نقص مادرزادی درنوزاد نیست، نتایج قطعیت نقص مادر زادی در نوزاد نیست، نتایج غیر طبیعی باید با انجام آزمایش های تکمیلی دیگری، پیگیری و تأیید شوند.
آزمایش های غربالگری به 2 صورت انجام می شوند.

غربالگری 3 ماهه اول

این آزمایش که بین هفته های 13-11 بارداری انجام می شود، برای برررسی احتمال خطر سندرم داون وتریزومی 18 انجام می شود وشامل آزمایش خون وسونوگرافی است.
*آزمایش خونی: دراین روش مقدار 2 نوع پروتئین وابسته به بارداری خاص درخون مادر اندازه گیری می شود.
*سونوگرافی: به کمک سونوگرافی تجمع مایع پشت گردن جنین اندازه گیری می شود؛ تجمع این مایع پشت گردن جنین طبیعی است؛ اما اگر این مایع ازحد معینی بیشتر باشد و درعین حال آزمایش خونی فوق هم نتیجه غیر طبیعی داشته باشد، می توان نتیجه گرفت که احتمالاً این چنین درخطر افزایش نقایص مادر زادی واختلالات کروموزومی (سندورم داون و تریزومی 18) است.
اگر جواب 2آزمایش فوق نگران کننده بود، باید پزشک، با آزمایش های تشخیصی، قطعیت این بیماری ها را بررسی کند. یکی از این آزمایش های تشخیص قطعی، نمونه گیری از پرزهای جفت است.
اگر جواب آزمایش های فوق طبیعی بود، اگر این آزمایش ها خطر خاصی را نشان نمی دادند، به مادر باردار پیشنهاد می شود که آزمایش های غربالگری 3 ماهه دوم را انجام دهد.

غربالگری 3 ماهه دوم

این آزمایش ها بین هفته های 22-41 بارداری انجام می شوند.
*آزمایش خون: این آزمایش ها چند نوع اند که در نوع 4 گانه آن، مقدار 4 پروتئین به خصوص درخون اندازه گیری می شود. این مواد به طور طبیعی در خون مادر باردار وجود دارند. این آزمایش نوع 3 گانه هم دارد که هزینه اش کمتر است.
در بدن جنین یک پروتئین اصلی ساخته می شود(EPa) که از طریق ادرار جنین وارد مایعی که جنین در آن شناور است می شود. سپس به خون مادر راه یافته و وارد جریان خون مادر می شود. اگر تنها همین پروتئین درخون مادر افزایش یافته باشد، می توان احتمال داد که لوله عصبی جنین باز شده است. زیرا با باز شدن این لوله مقادیر بیشتری از این پروتئین به مایع جنینی و درنهایت خون مادر منتشر می شود. درصورت غیر طبیعی بودن میزان این 4 ماده، مانند آزمایش های غربالگری 3 ماهه اول، باید سراغ سونوگرافی رفت.
*سونوگرافی: با انجام سونوگرافی می توان 3 بیماری سندرم داون، باز بودن لوله عصبی جنین وتریزومی 18 را بررسی کرد.
اگر نتیجه سونوگرافی، احتمال خطر بیماری را نشان دهد، باید آزمایش های تشخیص قطعی را هم انجام داد. مثلاً نمونه برداری از مایعی که جنین در آن شناور است. دراین نمونه برداری میزان هورمون ها و سلول های جنین، تحت بررسی کروموزومی قرار می گیرند.
خونسرد باشید، نتیجه مثبت آزمایش های غربالگری نشانه افزایش خطر است و لزوماً به معنای ابتلای جنین نیست. لازم است به مادران باردار بگوییم. که با مثبت بودن نتیجه آزمایش های غربالگری نباید سراسیمه بشوند؛ تنها 6 درصد از تمام نمونه های مثبت غربالگری جنین به بیماری های فوق مبتلا هستند که اطمینان از ابتلا به آن ها، با آزمایش هایی که توضیح داده شد، به اثبات می رسد، درهر صورت حفظ آرامش و منطقی بودن، بهترین برخوردی است که می توانید با این قضیه داشته باشد.

آینده را تضمین کنید.

- آزمایش های غربالگری باعث می شود که مادر دوران بارداری را با خیال آسوده تری طی کند.
- پزشک ومادر از سلامت جنین مطمئن شوند.
- با انجام این آزمایش ها والدین از نوزادی که قرار است به زودی متولد شود اطلاعات روشن تری دارند ومی توانند برای او تصمیم گیری وبرنامه ریزی بهتری داشته باشند.
-انجام این آزمایش های دقیق، به خصوص در 3 ماهه اول، بسیار مفید است؛ مسلماً اگر مادری این آزمایش ها را به ترتیب انجام داد و با آزمایش های تشخیص قطعی، بروز اختلالاتی در جنین او ثابت شد، می تواند با اجازه پزشکی قانونی، به موقع جنین خود را سقط کند.

بیماری های سه گانه

*سندرم داون: دراین بیماری به دلیل اختلالات تقسیم سلولی، ترتیب طبیعی کروموزوم ها برهم می ریزد و در نتیجه سلول ها به جای 46 کروموزوم، 47 کروموزوم دارند. کروموزوم ها قسمت هایی در سلول هستند که باعث تمام ویژگی های ظاهری و روحی و حتی جنسیت افراد می شوند. همین یک کروموزوم اضافه می تواند تمام عملکرد و رشد بدن را از همان ابتدای تشکیل سلول تخم در بدن مادر تحت تأثیر قرار دهد. نوزادی که با اختلال کروموزومی داون به دنیا بیاید، دچار ویژگی های غیر عادی روحی وجسمی است. ومراحل رشد روحی و جسمی را با تأخیرهای زیاد طی می کند. مثلاً نمی تواند تا سال ها راه برود، صحبت کند و...
*سندرم تریزومی 18: این بیماری هم که به دلیل یک افزایش غیر طبیعی کروموزمی هنگام تقسیم سلولی است. سبب معلولیت های ذهنی وجسمی زیادی می شود که ادامه حیات درمتولدین با این بیماری بسیار دشوار و طاقت فرسا خواهد بود.
*نقایص لوله عصبی: نقصل لوله عصبی یکی ازجدی ترین نقایص هنگام تولد است. دراین حالت ستون فقرات ونخاع و مغز دچاراختلالاتی هستند و به طور متناسب تکامل نیافته اند و ازآن جا که نخاع پل ارتباط مغز با تمام اعضای بدن است، با وجود چنین مشکلی احتمال زنده ماندن چنین نوزادانی بعد از تولد، تقریباً صفراست، زیرا با چنین نقصی بیشتر اندام های اصلی از جمله اندام های حرکتی وحتی کلیه و مثانه فلج می شوند.

آرش اما همچنان خاموش،
از شکاف دامن البرز بالا رفت.
وز پی او، پرده های اشک پی درپی فرود آمد.Heart
نقل قول
 سپاس شده توسط دخترصبور ، suroor
۱۰-مهر-۱۳۹۲, ۱۲:۴۷ عصر (آخرین تغییر در این ارسال: ۱۰-مهر-۱۳۹۲ ۱۲:۴۸ عصر توسط دخترصبور.)
ارسال: #3
یعنی همه مادرا باید این آزمایشو بدن؟آخه من رفتم دکتر خییییلیا اومده بودن حتی سنای پایین....23 تا سنای بالاتر......خییییلی غصه میخورم اینهمه مامان میبینم که بچشون مشکل کوروموزومی دارن....آخه چرا؟نگرانم نکنه منم باید برم؟فعلا که نی نی ندارم اما در حال اقدامم....کسی میدونه کمکم کنه لطفاااااااااااااااا

راستی ممنون بابت ایجاد تاپیک.....بوووووووووووس

خدا جونم صدامو بشنو لطفا.....من آرزومه مامان بشم قول بده آرزومو تا 1ماه دیگه برآورده کنی..عاشقتمHeart
نقل قول
 سپاس شده توسط nikita617
  • گروه ژ
۱۱-مهر-۱۳۹۲, ۱۰:۲۲ صبح
ارسال: #4
همه آمینیو سنتزو نمیدن فقط بالای 35 ولی تست غربالگریو همه باید بدن اول غربالگریو انجام میدی اگر مشکلی داشت یا مشکوک بود میری واسه آمنیو سنتز

آرش اما همچنان خاموش،
نقل قول
 سپاس شده توسط دخترصبور
۱۱-مهر-۱۳۹۲, ۱۰:۴۴ صبح
ارسال: #5
سلام عزیزان
من فوق لیسانس ژنتیک هستم و در این مورد (امنیو سنتز) اطلاعاتی دارم
اگه کسی سوالی داشت من در خدمتم

ولی ی سری توضیحاتی میدم
آمنیو سنتز برای جنین هایی هست که احتمال آنومالی کروموزمومی داده میشه
برای اون هایی که تو فامیلشون سابقه بیماری های ژنتیکی مثل سندروم داون ، SMA ، تالاسمی ، ناشنوایی ارثی ، شکاف لب و کام و.... دیده شده
تا هفته 15-16 باید امنیو سنتز صورت بگیره که اگه خدای نکرده مشکلی بود بشه کاری کرد

Instagram :
iiilgar
نقل قول
 سپاس شده توسط دخترصبور ، معصومه ، اتيشپاره
۱۴-مهر-۱۳۹۲, ۰۵:۰۰ عصر
ارسال: #6
سلام ایلگارجون پس با این حساب همه لازم نیست برن....زندایی من 39 سالشه حامله شده...ماه 6 بارداریشه تازه دکتر بهش گفته برو این آزمایشو انجام بده اون بیچاره ام رفته یه دکتری بهش گفته بچت مشکل مغزی احتمالا داره.....اونم رفته آزمایشو داداه جوابشو 1هفته دیگه میدن اگه خدایی نکرده بچش ناقص باشه چون بالای 4 ماهه دیگه دیگه دولت سقط نمیکنه و باید غیرقانونی سقطش کنه.....خیلی واسش نگرانم

خدا جونم صدامو بشنو لطفا.....من آرزومه مامان بشم قول بده آرزومو تا 1ماه دیگه برآورده کنی..عاشقتمHeart
نقل قول
۱۴-مهر-۱۳۹۲, ۰۵:۰۳ عصر
ارسال: #7
خاله منم تو همین سن باردار شد غربالگریو که داد گفتن مشکوکن به اینکه لوله نخاع تشکیل نشده فرستادنش واسه امینو سنتز وای تا جوابش بیاد داشت دیوونه میشد ولی خداروشکر گفتن نه مشکلی نداره الان یه دختر سالم توپولو داره حالا ایشالا زندایی شما هم مشکلی نداشته باشه

آرش اما همچنان خاموش،
نقل قول
 سپاس شده توسط دخترصبور
۳-آذر-۱۳۹۲, ۰۸:۲۹ صبح
ارسال: #8
من 27 سالمه و همسرم 31 سالشه. با هم فامیل نیستیم و هیچکدوم حتی تو فامیل درجه 3 هم مشکل نداریم. اما سندرم دان غربال گریم با احتمال 1:61 مثبت شد.
حالا رفتم آمینوسنتز. 2و3 روز دیگه جوابش میاد. دعا کنید بچم سالم باشه. 18هفته هستم. اصلا خدایی نکرده نمیتونم نبودشو تصور کنم...

دختر عزيزم بزودي مياد بغلم و دنيامونو با قدماي كوچيكش پر از شادي ميكنه...
تو جون ماماني خوشگلم.
حانيه جونم 35 هفتشه.
نقل قول
 سپاس شده توسط Naceem ، آیسان96
۱۹-آذر-۱۳۹۴, ۰۹:۴۱ صبح
ارسال: #9
سلام منم رفتم امنیو الان هفته ٢٦ هستم و هفته ١٤ رفته بودم من هیچ مشکلی نداشتم ٢٧ سالمه و ازدواج فامیلی هم نداشتم خودم خواستم برای مطمىن شدن که گفتن دخترم صحیح و سالمه ، دو روز خودمو مواظب بودم و برگشتم سر کار و معمولی ، چون مشکلی نداشتم و خودم خواستم برم بیمه هم پولی نداد ،
به نظر من باید تو ایران هم مثل خیلی از کشورهای دیگه حداقل بعد ٣٥ سال اجباری بشه ، من چون امنیو دادم و از اول به دکترم گفتم هیچ ازمایش غربالگری نرفتم دیگه چون امنیو از سونو و خون و اینا خیلی خیلی قاطع تر و درست تر هست،
فقط تجربه خودم را خواستم در اختیار بقیه قرار بدم، موفق باشین

مهر ماه ازدواج كرديم چه قدر زود گذشت .......Heart
نقل قول
۱۹-آذر-۱۳۹۴, ۰۱:۳۸ عصر
ارسال: #10
منم دوبار سر دوتا بچه هام امینو سنتز کردم.به نظر من خیلی سخته.هم خیلی در داره هم خطر سقطش ادمو خیلی میترسونه.هردوبارشم تو غربال بهم گفته بودن بچه مشکل داره و تو امینو گفتن سالمه.تا روزی که جواب حاضر بشه ادم صدبار میمیره و زنده میشه.

روزای خوبم برگرد....
نقل قول
ارسال پاسخ

تمامی اظهار نظرهای کاربران صرفا نظرات شخصی آنان بوده و تمامی مسئولیت متوجه اظهار کننده نظر می باشد.

ارسال پاسخ صفحه قبل صفحه بعد ثبت نام