رسم و رسوم شب یلدا

۱۸-آذر-۱۳۹۳, ۰۸:۱۱ عصر
ارسال: #21
RE: رسم و رسوم شب یلدا
بچه ها من سال اولمه عقدم ..ما هم باید برا شوهرم کادو ببریم؟ بعد اگه شوهرم واسم گووشی بخره پالتو و پوتین لباس زمستونی اینا نخره بد میشه؟ هر کی میدونه ج بده

بچه ها دعا کنید همه ی دخترایی که چند ساله عقدن ، مشکلاتشون حل بشه زود برن سر خونه زندگیشون
ان شالله سال 95 من و شوهری هم بریم زیر یه سقف
نقل قول
 سپاس شده توسط سراب
۱۸-آذر-۱۳۹۳, ۰۸:۲۸ عصر
ارسال: #22
من تبریزم.. نمیدونم چه جوریه رسم و رسوم

بچه ها دعا کنید همه ی دخترایی که چند ساله عقدن ، مشکلاتشون حل بشه زود برن سر خونه زندگیشون
نقل قول
 سپاس شده توسط سراب
۱۸-آذر-۱۳۹۳, ۰۸:۲۸ عصر
ارسال: #23

واقعا درسته پرستو کاش حداقل قشر جوانمون و تحصیلکرده ها کم کم این رسمها را کمرنگ کنن نه اینه بهش دامن بزنن من کاری به کسایی که پول پارو میکنن ندارم اما اگه برادر خودم باشه میگم حالا مثلا خرید آجیل و میوه و گل و کادو و کلی لباس و ... واقعا یعنی چی و هیچی نشه 1-2 تومن هزینس که هیییییییییییچ لزومی نداره
کسایی که میبرن و میارن مبارکتون باشه اما واقعا برای همین چیزهای کوچیک که جمع میشه رو هم سن ازدواج بالا رفته

خدایا مرسیییییی عاشقتم‌ که همیشه حامی من هستی
تصویر: images/smilies/blush.gif
نقل قول
 سپاس شده توسط par-pari ، parastooyeamin ، yasna1 ، سراب ، *mahsan*
۱۸-آذر-۱۳۹۳, ۰۸:۴۵ عصر
ارسال: #24
شوهر من این روزا شرایط مالی ش زیاد خوب نیس، هیچ کس هم که حمایتش نمیکنه همه چی پای خودشه... پالتو و پوتین دارم لازمم نیس احساس میکنم خرج اضافی میشه إنقدم که گرونن، الان بهمن ماه همشون حراج میزنن نصف قیمت پالتوی 400 تومنی میشه 200 300 تومن .. گوشی لازممه خودشم میگه میخوام واست گوشی بخرم ولی باز هر چی خودت بخوای میریم میخریم. حالا تصمیم گرفتیم گوشی بخریم یکی دو ماه دیگه بریم پالتو و پوتین اینا بخریم ولی میترسم بد بشه از دور و بریا.. اینا یه سری رسم و رسومای دست و پا گیر و فرمالیته س إنقد بدم میاد ..یکی که آره باباش پولداره و همه خرجا پای اونه واسش مهم نیس ولی یکی که مث شوهر من اول زندگی یه عالمه قسط و خرج و بدهی داره چطوری تنهایی از پس این همه رسم غلط بر بیاد .. شوهرم هر وقت هر چی بخوام میخریم و عاقلانه هم خرج میکنیم خیلی هم دست و دل بازه ولی الان زمان خرید لباسای زمستونی نیس خیلی بیجا گرونن من که دلم نمیاد..نمیدونم چیکار کنم آخه نمیخوام شوهرم الکی پول واسه وسایلای غیر ضروری خرج کنه..

نقل قول
 سپاس شده توسط H*-*H ، آرامشه خیال ، yasna1 ، سراب ، *mahsan*
۱۸-آذر-۱۳۹۳, ۰۸:۵۰ عصر (آخرین تغییر در این ارسال: ۱۸-آذر-۱۳۹۳ ۰۸:۵۳ عصر توسط cHaPDaST.)
ارسال: #25
بچه ها هر رسمی قشنگیه خودشو داره اما ما صرف دور هم بودن و بگو بخند و ی کادو واسه عروس دامادها رو فراموش کردیم و ب تشریفاتش بیشتر دامن میزنیم...بنظرم صرفا ذات ساده یه رسم رو در نظر بگیریم بهتره...اونوقت اگه کمکاری کردن ساده میگیریم و ناراحت نمیشیم....

پر پری جان بخاطر حرف بقیه اگه بخوای خرید کنی چون همه چی پای شوهرته .... انگار از جیب و شکم خودت کم شده....هرچی لازمته بگیر گوشی مگه کادو نیست؟؟؟؟؟خیلیم خوبه.....ادم سوز باز تو هر طایفه ای هست هرکاری بکنی حتی بهترینارو
حرف درمیارن

دلم تنگ شده...برای پارسال اینموقع هاHuh
نقل قول
 سپاس شده توسط parastooyeamin ، آرامشه خیال ، par-pari ، سراب ، *mahsan* ، sahra-1393 ، لی لی 68
۱۸-آذر-۱۳۹۳, ۰۹:۰۰ عصر
ارسال: #26
منم نمیدونم اردبیلیا چه رسمی دارن که برای داماد هم شب یلدایی میبرن؟؟Huh
کسی میدونه؟منم سال اول عقدمه و اطلاع ندارم از رسم خانواده شوهرم البته بهم گفته که برام پالتو و بوت و ... میارن ولی خودم دلم نه پالتو میخواد نه کفشConfused یه عالمه لباس زمستونی دارم نمیدونم چراHuh
اما نمیدونم ماهم باید براشون ببریم یا نه

البته امسال شب یلدا هم افتاده وفات پیامبر و امام رضاUndecided

اللهم اغفر لی الذنوب التی تحبس الدعا...
نقل قول
 سپاس شده توسط par-pari ، سراب
۱۸-آذر-۱۳۹۳, ۰۹:۱۹ عصر
ارسال: #27

پر پر جون بهدیگران چه کار داری؟
زندگی خودتو بکن
تو و همسرت یه خانواده هستین
نزار کسی دخالت کنه
تازه همونا که دخالت میکنن هم موقع خودشون که میشه کار خودشونو میکنن

من مهتابم
دختری از سرزمین ماه تابان

خدایا دختر کوچولوی من یه فرشته س مراقب سلامتیش باش
نقل قول
 سپاس شده توسط parastooyeamin ، آرامشه خیال ، par-pari
۱۸-آذر-۱۳۹۳, ۱۰:۰۶ عصر (آخرین تغییر در این ارسال: ۱۸-آذر-۱۳۹۳ ۱۰:۰۸ عصر توسط saharj00n.)
ارسال: #28
(۱۸-آذر-۱۳۹۳ ۰۸:۱۱ عصر)par-pari نوشته است:  بچه ها من سال اولمه عقدم ..ما هم باید برا شوهرم کادو ببریم؟ بعد اگه شوهرم واسم گووشی بخره پالتو و پوتین لباس زمستونی اینا نخره بد میشه؟ هر کی میدونه ج بده

اگه تبریزی اره رسمه که تو چله بعدی (حدود 10 روز دیگه) شما هم ببرین
اما در کل هیچ بایدی وجود نداره! میتونی بگی گوشی رو لای هندونه برات قائم کنه بیاره کلا خوشحال بشین همه Big Grin من برای یکی از اشناها درست کردم پارسال که عکسش هنوز هم بدشتم نرسیده اما میگم برات چطور اگه دوست داشتی
به من باشه میگم اگه پالتو و اینا داری خرج الکی نکن اما ترجیحا معادلش رو بذار خرج کنه Big Grin مثلا یه تیکه طلا یه بقول شما گوشی

خدایم را دوست دارم و باوفاتر از او سراغ ندارم... به رسم همین وفاداریست که زندگی ام را به او سپرده ام...

ღاَللّهُمَّ اغْفِرْ لىَ الذُّنُوبَ الَّتى تَحْبِسُ الدُّعاَّءَღ
نقل قول
 سپاس شده توسط par-pari ، فاطمه بانـــو
۱۸-آذر-۱۳۹۳, ۱۰:۲۱ عصر
ارسال: #29
استان آذربایجان شرقی
استان آذربایجان‌شرقی نیز به عنوان یکی از خطه‌های زرخیز ایران زمین برای زنده نگه داشتن این شب بیادماندنی برای خود آداب و رسوم ویژه‌ای دارند که به پاره‌ای از آنان اشاره می‌شود. اکثر مردم آذربایجان در شب یلدا "چیلله قارپیزی" (هندوانه چله) می‌خورند و معتقدند باخوردن هندوانه، لرز و سوز سرما به تنشان تاثیر نداشته و اصلا سرمای زمستان را حس نمی‌کنند.

در بیشتر شهرها و روستاهای آذربایجان شرقی رسم بر این است که کسانی که نامزد هستند در دوران نامزدی در این شب برای نامزدهای خود "خوانچه " طبق می‌فرستند و اقوام در هر چه بهتر بودن این خوانچه‌ها کمک می‌کنند. محتویات خوانچه‌ها عبارتند از شیرینی، پرتقال، سیب، انار، هندوانه، آیینه و پارچه که با پولک و تور تزیین می‌شود. هنگام غروب، زنان فامیل هدایایی به رسم یاری به منزل داماد آورده و به جشن و پایکوبی می‌پردازند.

سپس طبق‌های آماده را بر سر افرادی که معین شده قرار داده و روانه خانه عروس می‌کنند و مادر عروس پس از تحویل طبق‌ها، هدایای مانند پول، شیرینی، جوراب و دستمال به آنها می‌دهد. فردای این شب مادر دختر تمام طبق‌ها را در اتاق میهمان چیده و از زنان فامیل برای صرف میوه و شیرینی دعوت می‌کند. همچنین علاوه بر فرستادن سهم چله برای نوعروس، در نخستین سال ازدواج زوج های تبریزی، پدر عروس قبل از غروب آفتاب سهم دختر و دامادش را که شامل هندوانه، میوه، آجیل، شیرینی، یک قواره پیراهنی باکفش و چادری روانه منزل آنها می‌کند.

در آذربایجان سابقا که ارتباطات به این آسانی نبود از اواخر تابستان مقدار زیادی هندوانه و خربزه در تور می‌گذاشتند و آن را از سقف آشپرخانه آویزان می‌کردند تادر هوای آزاد خراب نشود و یا اینکه در کاه قرار می‌دادند. هندوانه مهمترین خوراک شب چله مردم آذربایجان‌شرقی است.

اغلب مردم در این شب برنج، مرغ و آش شیر پخته و بعداز شام نیز از تنقلات موجود در منزل شامل قاورقا (گندم برشته با شاهدانه) آجیل، لبو، هویچ، حلوای گردو انواع میوه، خربزه، هندوانه و خشکبارهایی چون انگور، بادام و سنجد میل می‌کنند.

ریش‌سفید خانواده در حالیکه با چاقو هندوانه را می‌برد، می‌گوید قادا بلامیزی بو گئجه کسدوخ (بلایای خودمان را امروز بریدیم) در تبریز پوستهای میوه و آشغالها را در آب روان ریخته و این رفتار را خوب و خوش یمن می‌دانند. بعد از خوردن تنقلات و میوه در سابق بزرگان خانواده به نقل حکایات و داستان‌هایی از حماسه‌های ملی این سرزمین نظیر، اصلی و کرم، بایاتی خواندن و ضرب‌المثل پرداخته و تا پاسی از شب به صحبت و گفت و گو مشغول می‌شوند.

زنان معمولا تا پایان چله کوچک خانه تکانی نمی‌کنند و اعتقاد دارند اگر در طول این دو چله کسی خانه تکانی کند، چله او را نفرین می‌کند و اگر چله کسی را نفرین کند به نکبت و بدبختی گرفتار می‌شود.
نقل قول
 سپاس شده توسط par-pari ، fariohamid
۱۹-آذر-۱۳۹۳, ۱۱:۳۱ صبح
ارسال: #30
(۱۸-آذر-۱۳۹۳ ۱۰:۰۶ عصر)saharj00n نوشته است:  
(۱۸-آذر-۱۳۹۳ ۰۸:۱۱ عصر)par-pari نوشته است:  بچه ها من سال اولمه عقدم ..ما هم باید برا شوهرم کادو ببریم؟ بعد اگه شوهرم واسم گووشی بخره پالتو و پوتین لباس زمستونی اینا نخره بد میشه؟ هر کی میدونه ج بده

اگه تبریزی اره رسمه که تو چله بعدی (حدود 10 روز دیگه) شما هم ببرین
اما در کل هیچ بایدی وجود نداره! میتونی بگی گوشی رو لای هندونه برات قائم کنه بیاره کلا خوشحال بشین همه Big Grin من برای یکی از اشناها درست کردم پارسال که عکسش هنوز هم بدشتم نرسیده اما میگم برات چطور اگه دوست داشتی
به من باشه میگم اگه پالتو و اینا داری خرج الکی نکن اما ترجیحا معادلش رو بذار خرج کنه Big Grin مثلا یه تیکه طلا یه بقول شما گوشی

آره معادلشو که خرج میکنه..ما چی باید ببریم؟

نقل قول
 سپاس شده توسط saharj00n
ارسال پاسخ

تمامی اظهار نظرهای کاربران صرفا نظرات شخصی آنان بوده و تمامی مسئولیت متوجه اظهار کننده نظر می باشد.

ارسال پاسخ صفحه قبل صفحه بعد ثبت نام