رسم و رسوم شب یلدا

۱۷-آذر-۱۳۹۳, ۱۲:۳۷ عصر
ارسال: #11

RE: رسم و رسوم شب یلدا
خوب مشهدیها رسم دارن برای عروس میوه زیاااااااااااااااد شیرینی و اجیل و کیک و هندوانه و انار و دیگه هر کس به اندازه ی وسعش میبرن به همراه هدیه هایی برای عروس مثلا طلا یا ی تیکه جاهاز عروس بعضیها اگه تیکه برای داماد زیاد گفته باشن یکی از تیکه های داماد میبرن چون دیده شده تا 10 تیکه هم داماد قبول کرده بیاره لباس هم اگه بخان تیکه رو بزرگ بیارن یا طلا بیارن لباس کامل نمیخرن مثلا ی ژاکت و ی شال و دیگه به وسع خانواده ی داماد برمیگرده بعضی هم هم طلا میبرن هم تیکه هم ست کامل لباس بعد میرن خونه عروس و شامممممممممممممم وبزن و بکوب و ...
از این جا به بعدش دو گروه میشن یک گروه شب چله ای دامادو همون شب میزارن جلوشون ولی ی گروه دیگه نههههههههه جای هر تیکه ای که داماد اورده براش خرید میکنن پالتو و بوت و بعضا دیده شده ی تیکه از دامادو بهش هدیه میدن مثلا تی وی یا سکه دیگه اینم بر میگرده به وسع خانواده ها و اینکه چی برا عروس اورده باشن
خوب اونایی که همون شب به داماد کادوهاشو ندادن چند روز بعدشم کادوهای دامادو با جعبه شیرینی برمیدارن و میرن خونه داماد و دیگه بقیشم سلیقه ای هست

اگر از پایان گرفتن غم هایت نا امید شده ای،
به یادبیاور زیباترین صبحی که تجربه کرده ای را
مدیون صبرت در برابر سیاه ترین شبی هستی
 که هیچ دلیلی برای تمام شدن آن نمی دیدی 
نقل قول
 سپاس شده توسط A.Bidel ، elma joon ، parastooyeamin ، سراب ، خانوم دکتری ، دوست داشتنی! ، nasibe_603
۱۷-آذر-۱۳۹۳, ۱۲:۵۱ عصر
ارسال: #12
رسم تهرانیا چیه؟به داماد کادو میدن؟
نقل قول
 سپاس شده توسط elma joon ، دخت تهران ، سراب ، nasibe_603
۱۷-آذر-۱۳۹۳, ۰۱:۰۰ عصر (آخرین تغییر در این ارسال: ۱۷-آذر-۱۳۹۳ ۰۱:۰۰ عصر توسط A.Bidel.)
ارسال: #13

بر دوستان عزیز
پیشاپیش شب یلدا رو تبریک می گم
والا جونم براتون بگه [تصویر: رسم و رسوم شب یلدا]
که ما هم رسم داریم موقعی که برای عروس شب یلدا هم طلا یا سکه می گیرم و هم خرید رخت و لباس زمستون
و موقعی هم که دختر میره خونه شوهر ، مادر عروس خانم زحمت می کشن و واسه عروس هم کادو می برن و اقلام شب یلدا ( میوه ، شیرینی ، اجیل، هندونه.....)[تصویر: رسم و رسوم شب یلدا] [تصویر: رسم و رسوم شب یلدا]
نکته : فقط برای سال اول مامان عروس شب یلدایی میبره

(خدا برای من کافیست)
خدایا جونم ممنون به خاطر اینکه هوام رو داری .
من دارم مامان می شم
نقل قول
 سپاس شده توسط elma joon ، fahim.s ، سراب ، خانوم دکتری ، nasibe_603
۱۷-آذر-۱۳۹۳, ۰۱:۰۷ عصر
ارسال: #14

منم مازندرانی هستم(آمل)
سال اول خانواده داماد-ماهی،آجیل،شیرینی،میوه و... - میارن بعلاوه ی کادو که میتونه لباس یا طلا باشه
بعد سالهای بعد شایدم باز بیارن اما خو دیگه نه به شکل سال اول.خودمونی تر میشه و اونقد تشکیلاتی نیس
بعضیا هم سالهای بعدیش اصلا نمیارن و عروس میره خونه مادرشوهرش و اونجا دور هم هستن
ولی خو اون سال اوله عروس رو اکثرا اون کارایی که گفتم رو میکنن ولی خو بعضیا هم میگن رسم نداریمHuh

بعد 2 سال کم کاری اومدم که دوباره فعال بشمتصویر: /images/smilies/new/angel.png
 سفارش وسایل نمدی(سیسمونی،گیفت و غیره) پذیرفته میشود
نقل قول
 سپاس شده توسط elma joon ، یلدا آ.ر.ی.ج ، fereshte.t ، fahim.s ، سراب ، nasibe_603
۱۷-آذر-۱۳۹۳, ۰۳:۴۹ عصر (آخرین تغییر در این ارسال: ۱۷-آذر-۱۳۹۳ ۰۳:۵۲ عصر توسط parinaz 25.)
ارسال: #15

من تهرانیم خانواده همسرم تو نامزدی و عروسی تا الان که دوساله ازدواج کردم هر سال شده یک چیزی برام اوردن
سکه و گردنبند و تزیینی
ما رسم خاصی نداریم ولی همیشه بهم لطف دارن و من خوشحالم که شعورشون میرسهBlush

[تصویر: رسم و رسوم شب یلدا]

یاد بگیر خوشحال باشی. ادم های غمگین همیشه حرف مردم براشون زیادی مهمه. " اهمیت ندادن" به چیزای بیخود رو یاد بگیرتصویر: images/smilies/blush.gif
نقل قول
 سپاس شده توسط elma joon ، A.Bidel ، یلدا آ.ر.ی.ج ، fahim.s ، سراب ، nasibe_603
۱۷-آذر-۱۳۹۳, ۰۴:۵۷ عصر
ارسال: #16
بچه ها کسی میدونه رسم ف شم یا لواسوون چجوریه؟

بر قامت دلربای مهدی صلوات...
نقل قول
 سپاس شده توسط سراب
۱۷-آذر-۱۳۹۳, ۰۵:۱۱ عصر
ارسال: #17

منم خانواده شوهرم شیرازی بودن ولی هیچی رسم نداشتن یعنی داشتن خودشون گفتن ولی هیچ کاری نکردن دریغ از یه بار انجام یه رسم
مادرش بعد عقدم زنگ زدن و گفتن ما رسم داریم سال اول از خونه داماد برا عروس عیدی میبریم هر عیدی ولی بعد مامان شما باید جای همشو بزارن
و در راستای این صحبت سال اول و بقیه سالها فقط خانواده من انجام دادن رسم و رسوم و این چیزا اونا هیچی حتی یه سر سوزن فکرکنم من زن گرفته بودم اونا پسرشون رو شوهر داده بودن خخخخخخخ3 (12)
خود اصفهان هم که سال اول از خونه داماد همه چیز میبرن از میوه شیرینی پالتو چکمه دستکش شال و همه چیز ولی بعد عروسی مادر عروس جای همه چیزو میزارن برا داماد و دخترشون حتی گاهی شام اون شب رو هم متقبل میشن

من از بی قدری خار سر دیوار دانستم که ناکس؛ کس نمی گردد از این بالا نشینی ها
ماییم و نوای بی نوایــی
بسم لَّه اگر حریف مایید
لبیک یا حسین
السلام علیک یا اباعبدالله
نقل قول
 سپاس شده توسط fahim.s ، پريا عروس شوهري ، سراب ، gollbanoo
۱۷-آذر-۱۳۹۳, ۰۶:۲۳ عصر (آخرین تغییر در این ارسال: ۱۷-آذر-۱۳۹۳ ۰۶:۳۰ عصر توسط hedyeh91.)
ارسال: #18
خراسان جنوبی
یکی از آیین‌های ویژه شب یلدا در استان خراسان جنوبی برگزاری مراسم "کف زدن" است. در این مراسم ریشه گیاهی به نام چوبک را که در این دیار به "بیخ" مشهور است، در آب خیسانده و پس از چند بار جوشاندن، در ظرف بزرگ سفالی به نام "تغار" می‌ریزند. مردان و جوانان فامیل با دسته‌ای از چوب‌های نازک درخت انار به نام "دسته گز" مایع مزبور را آنقدر هم می‌زنند تا به صورت کف درآید و این کار باید در محیط سرد صورت گیرد تا مایع مزبور کف کند.

کف آماده شده با مخلوط کردن شیره شکر آماده خوردن شده و پس از تزیین با مغز گردو و پسته برای پذیرایی مهمانان برده می‌شود. در این میان گروهی از جوانان قبل از شیرین کردن کف‌ها با پرتاب آن به سوی همدیگر و مالیدن کف به سر و صورت یکدیگر شادی و نشاط را به جمع مهمانان می‌افزایند.

استان اصفهان
اما در استان اصفهان نیز از قدیم‌الایام آیین‌های ویژه‌ای وجود داشته که کم و بیش هنوز هم ادامه دارد.به باور اصفهانی‌های قدیم، زمستان به دو بخش "چله" و "چله‌کوچیکه" تقسیم می‌شد که موعد چله از اول دیماه تا ‪ ۱۰بهمن بود اما "چله کوچیکه" از دهم بهمن آغاز می‌شد و تا سی بهمن ادامه داشت. البته آیین برگزاری شب چله در اصفهان به دو نام "چله زری" (ماده) و"عمو چله"(نر) تقسیم می‌شود زیرا از گذشته تاکنون همه موجودات و اشیاء را بر اساس جنس مذکر و مونث تقسیم می‌کردند. اصفهانی‌ها دوشب را به عنوان شب چله برپا می‌کردند و آیین‌های مخصوص به این شب را به جا می‌آوردند. آیین شب چله در شهر اصفهان خانوادگی برگزار می‌شده است و خانواده‌های اصفهانی با پهن کردن سفره‌یی با عنوان "سفره شب چله"، این شب را گرامی می‌داشتند.
هندوانه به‌عنوان نمادی کروی که برونش سبز و درونش قرمز است و سمبل خورشید محسوب می‌شود، به‌ عنوان مهمترین میوه بر سر سفره چله قرار می‌گیرد. از دیگر بخشهای این آیین در اصفهان قدیم پهن کردن تمام البسه و رخت خوابها در هوای آزاد بویژه در مقابل خورشید با هدف خوش آمدگویی به "عمو چله" و "چله زری" بوده است

تهران
تهرانیان قدیم درهمه اعیاد خود سنت حسنه جمع شدن افراد خانواده در منزل بزرگتر خانواده را منظور می‌داشتند و همه فرزندان خانواده در منزل مادر و پدر جمع می‌شدند. از سنن یلدای تهران، صرف میوه‌های تابستانی از جمله هندوانه است که به دلیل نزدیکی این مراکز کشاورزی با تهران، میوه هندوانه در خوراکی‌های شب یلدای تهرانیان قرار گرفته ‌است.

آجیل شب یلدا نیز از دیگر مصروفات تهرانی‌ها است که ترکیب آن نشانی از اعتقاد و تجربه اهالی تهران قدیم به خواص گوناگون میوه‌های خشک شده است که با عنوان "آخشیج "(تضادها) کاربرد داشته است. ولی تهرانی‌ها شب یلدا را همه ساله جشن می‌گیرند تا سنت‌های زیبای قدیم در لابلای زندگی مدرنیته شهرنشینیشان حفظ شود.
بیتوته
نقل قول
 سپاس شده توسط یلدا آ.ر.ی.ج ، سراب ، ImWish
۱۸-آذر-۱۳۹۳, ۱۰:۴۰ صبح
ارسال: #19
الما جون منم که با شیرازی ها ازدواج کردم همین بود. اونا کلا رسم ندارن خسته ان خسته
نقل قول
 سپاس شده توسط elma joon ، cupid ، سراب ، شایلی26 ، gollbanoo
۱۸-آذر-۱۳۹۳, ۱۱:۰۹ صبح
ارسال: #20
بچه ها رسم تهراها چیه؟کمممک

بر قامت دلربای مهدی صلوات...
نقل قول
 سپاس شده توسط سراب
ارسال پاسخ

تمامی اظهار نظرهای کاربران صرفا نظرات شخصی آنان بوده و تمامی مسئولیت متوجه اظهار کننده نظر می باشد.

ارسال پاسخ صفحه قبل صفحه بعد ثبت نام