رسم و رسومات ارمنی ها

۱۷-مرداد-۱۳۹۱, ۰۹:۰۵ عصر (آخرین تغییر در این ارسال: ۱۷-مرداد-۱۳۹۱ ۰۹:۱۵ عصر توسط ani.)
ارسال: #21
RE: رسم و رسومات ارمنی ها
حال که خانواده داماد + saghdush رفتند خونه عروس خانم
والا آقاى dadamd وارد مى شوند با دست گل عروس خانم هر کدوم از فامیل هم یه چیزى تو dasteshune
عروس خانم نه لباس نامزدى پشت میز منتظر میشه تا داماد بره و دستشو بگیره و بیان با بقیه beraghsan

بد ا ز یه کم رقص نوبت میرسه به قسمت رسمىِ برنامه
مادر پدرِ عروس و داماد در کنار بچه هاشون پشت میز مى istand و خانواده داماد میگن اگه اجازه بدین جناب کشیش مراسم رو شروع کنن تا ما هم hadayaye خودمون رو بدیم و عروس hoshgelemuno لباسش رو bepushunim بریم کلیسا
( اون تیکه ى عروس khoshgelemun همش chaploosiye باورتون نشه)

بد هم خانواده عروس میگن بله بفرمائید مبارک

جناب کشیش شروع میکنن به خندان دو ا و مراسم شروع میشه
همه شم روشن میکنن همه saketan ( مراسم jediye ) اینجاست که بعضى وقتها صداى گریه بعضى از مامان بابا ها میاد اگه هم sedashun نیاد به هر کى نگاه کنى اشک تو چشماش جمع شده

و بد jenabve کشیش میاد با انگشتر namzadiro میده که ۲ تا kabootare عاشق دست هم کنن
و بد میاد نصیحت میکنه که ایى ...( عروس خانم) تا چند ساعته دیگه تو عضوى از خانواده ... خواهى شد باید حرف گوش کن باشى ،،،،،،،
همین ها رو هم به داماد میگه

بد عروس و dadamd + saghdoosh شکلات میخورن و مشروب که omuman یا ویسکى میذارن یا koniyak

بد مادر شوهرلباس عروس رو با میداره یکى دست گل یکى کفش .... و خانم ها شروع miknan به رقص و بد دختر هاى مجرد میرن تو اتاق و به عروس خانم کمک مى konana تا lebasash رو بپوشِ
واى که تو اتاق چه قد خوش میگذره اینقدر مى خواندن و مسخره بعضى در مى ارن( البته بعضى ها این جورى نمیکنند هیچکى نمیره تو اتاق فقط عروس که به نظرِ من maskharast)
نقل قول
 سپاس شده توسط shiva2265 ، fereshteh8 ، مهگل ، sonya ، nafas f2 ، دریا ، عروس خوش قدم ، فلفل بانو ، breeze
۱۸-مرداد-۱۳۹۱, ۰۱:۴۶ عصر
ارسال: #22
منم ارمنی ها و دووست دارم
اینم برا آنی:
"واعظی پرسید از فرزند خویش
هیچ میدانی مسلمانی به چیست

صدق و بی آزاری و خدمت به خلق
هم عبادت هم کلید معنویست
گفت از این معیار اندر شهر ما
یک مسلمان هست آنهم ارمنی است "

--------------------------------------------------------------------------------

"من از روییدن خار بر سر دیوار دانستم/که ناکس،کس نمی گردد بدین بالانشینی ها"
نقل قول
 سپاس شده توسط همراز ، sonya ، hoda sarem ، ani ، shania ، دریا ، Parinaz ، پسته خندون ، محدثه ، mahla ، عروس خوش قدم ، aroskhoshgel ، banoo ، shabnamkahan ، فلفل بانو ، eli5530
۱۸-مرداد-۱۳۹۱, ۱۰:۳۱ عصر
ارسال: #23
(۱۲-مرداد-۱۳۹۱ ۱۰:۵۶ صبح)aram نوشته است:  انی جون شما تهران زندگی میکنین یا شهرستان؟
کدوم محله این ؟
چند سالته؟
خودت ازدواج کردی؟
یکم از خودتونو و رسم رسومات دیگه تون هم بگید
من عاشق اینم که بدونم دینای دیگه چطورین؟

عزیزم من ۲۴ سلام و اصفهان هستم
قضیهِ عروسى که تمام بشه بقیه عید ها ...
همه رو مى نویسم
نقل قول
 سپاس شده توسط عروس خوش قدم ، فلفل بانو
۱۸-مرداد-۱۳۹۱, ۱۱:۲۸ عصر
ارسال: #24

من مامان بزرگ مامانم و چن تا از فامیلامون ارمنی بودن
وای عاشق پیرزنای ارمنی ام بس که صفا دارن
عاشق شیرینی ها و قهوه و مهمونیای عصرشونم
تعریفای آنی اینارو یادم انداخ نوستالژی زدم
نقل قول
 سپاس شده توسط وینی ، مهگل ، ani ، sonya ، دریا ، Parinaz ، عروس خوش قدم ، فلفل بانو
۱۹-مرداد-۱۳۹۱, ۱۲:۳۷ صبح (آخرین تغییر در این ارسال: ۱۹-مرداد-۱۳۹۱ ۱۲:۴۲ صبح توسط وینی.)
ارسال: #25

منم عاشق فیل گیری هستم توسط بانوان با صفایه ارمنی . برام جالبه که می گن دست به دست چرخیده و یاد گرفتند.

قرار بود پارسال یه مراسم باله برم ببینم با پارتی بازی دوستم ولی برنامه ام بهم خورد و اون رفته بود و کلی کیف کرده بود . امسال رو از دست نمیدم Rolleyes

-گذاشتن عکس ایرانی مطلقا ممنوع و پیگرد قانونی دارد
-لباس عروس خارجی بایدباپوشش سر و دست باشد
-به منظور حفظ حریم خصوصی، از گذاشتن عکس خود برای سایر اعضاءبصورت آنلاین جداخودداری نمائید
- به هر گونه مطلب وبحث خارج ازموضوع تاپیکها اخطار داده میشود . پس دوستان گلم خودتون بیشتر رعایت کنید تا دچار مشکل نشیم New1
نقل قول
 سپاس شده توسط ani ، عروس خوش قدم ، فلفل بانو
۱۹-مرداد-۱۳۹۱, ۰۱:۱۶ صبح
ارسال: #26
(۹-مرداد-۱۳۹۱ ۱۱:۵۵ عصر)ani نوشته است:  این رسم این juriye که مادر شوهر فامیل هاى moanase ۲ طرف رو دعوت میکنه( دارو همسایه دوست anshena...)
و بد یه تیکه از parcheyeلباس عروس رو هر کسى یه gheychi میزنه

بعضى از خانواده ها قبل ا این که شروع به بریدن بکنند از دختر هاى مجرد مى خوان که beraghsan و این پارچ رو با خودشون دست به دست کنند تا بختِ اون ها هم باز بشه و بد فقط خانم هاى motoahel parhce رو boresh میدن

بعضى ها هم نه همه مى raghsan و بد همه پارچ رو miboran

قسمت بدى میرسه به tazyine noghle عروسى

خانواده داماد یه چند روز قبل از عروسى خانواده و دوستانِ خود و عروس رو دعوت میکنند و یه تیکه از کاغذ هاى زرى رو به noghl ها michasbunan

و اما چیزى که میشه گفت bachelors پارتى / bridals shower هستش

شاید bedunin یعنى چى
پسرها جمع میشن و آقاى dumad رو مى برن همان( البته همان که نمیکنند مسخره بازىِ و شادى)

bridal shower هم همین البته با خانم ها براى عروس خانم و بد به عروس کادو میدن

عزیزم این قضیه حمام بردن هم که قدیمیها این رسم رو داشتن. دوماد رو مردها میبردن عروس رو هم خانمها اون موقع هم که حمامهای عمومی بوده حموم رو قرق میکردن میتونید از بزرگترهای فامیل یاخانواده(ریش سفیدها)بپرسین مسلمونها هم که اینو داشتن. اما متاسفانه ماها فرهنگ گذشتمونو عار میدونیم وبی کلاسی وسنتهامون رو فراموش میکنیم. البته تو بعضی از خانواده هامدل با کلاسش اومده ودخترها با هم وپسرها با هم میرن استخر و.....

دیگه اینکه آنی جون گل عزیزم میتونم بپرسم چرا بعضی ازکلمات رو با اینکه فارسیه چرا به لاتین تایپ میکنی؟New1New1New1
نقل قول
 سپاس شده توسط ani ، حباب ، عروس خوش قدم ، فلفل بانو
۱۹-مرداد-۱۳۹۱, ۰۱:۵۳ صبح
ارسال: #27

الان رسم حمام رفتن دوباره مد شده بید ، البته قسمتهایه بالایه شهر دیدم . کارت دعوت حمام دامادی میدن به صرف آب دوغ خیار و کشک بادمجان و حله حوله ... و مسخره بازی در میارن جوناا

-گذاشتن عکس ایرانی مطلقا ممنوع و پیگرد قانونی دارد
-لباس عروس خارجی بایدباپوشش سر و دست باشد
-به منظور حفظ حریم خصوصی، از گذاشتن عکس خود برای سایر اعضاءبصورت آنلاین جداخودداری نمائید
- به هر گونه مطلب وبحث خارج ازموضوع تاپیکها اخطار داده میشود . پس دوستان گلم خودتون بیشتر رعایت کنید تا دچار مشکل نشیم New1
نقل قول
 سپاس شده توسط ani ، دریا ، عروس خوش قدم ، فلفل بانو
۱۹-مرداد-۱۳۹۱, ۰۲:۲۵ صبح
ارسال: #28
مرسی آنی جونLub
همیشه دلم میخواست از رسم شما بدونم
دوسی همه ی ارامنه رسمشون این جوری هست یا منطقه به منطقه فرق میکنه؟
نقل قول
 سپاس شده توسط ani ، عروس خوش قدم ، فلفل بانو
۱۹-مرداد-۱۳۹۱, ۰۱:۴۷ عصر (آخرین تغییر در این ارسال: ۱۹-مرداد-۱۳۹۱ ۰۱:۴۸ عصر توسط ani.)
ارسال: #29
عزیزم این قضیه حمام بردن هم که قدیمیها این رسم رو داشتن. دوماد رو مردها میبردن عروس رو هم خانمها اون موقع هم که حمامهای عمومی بوده حموم رو قرق میکردن میتونید از بزرگترهای فامیل یاخانواده(ریش سفیدها)بپرسین مسلمونها هم که اینو داشتن. اما متاسفانه ماها فرهنگ گذشتمونو عار میدونیم وبی کلاسی وسنتهامون رو فراموش میکنیم. البته تو بعضی از خانواده هامدل با کلاسش اومده ودخترها با هم وپسرها با هم میرن استخر و.....

دیگه اینکه آنی جون گل عزیزم میتونم بپرسم چرا بعضی ازکلمات رو با اینکه فارسیه چرا به لاتین تایپ میکنی؟New1New1New1

مینا ۱۴ جان
من فونت فارسى ندارم از یه سایت فینگلیش taypo میکنم اون فارسى میکنه بعضى کلمه ها رو هم nemifahmae من چى زدم انگلیسى میزنه

براى رسم همان در کلِ دنیا هست

(۱۹-مرداد-۱۳۹۱ ۰۲:۲۵ صبح)shieda نوشته است:  مرسی آنی جونLub
همیشه دلم میخواست از رسم شما بدونم
دوسی همه ی ارامنه رسمشون این جوری هست یا منطقه به منطقه فرق میکنه؟

تقریبا همین حالا شاید یکى یه چیزى رو کم یا زیاد تر انجام بده
نقل قول
 سپاس شده توسط مهگل ، عروس خوش قدم ، sepideh aero
۲۳-مرداد-۱۳۹۱, ۰۱:۲۸ صبح (آخرین تغییر در این ارسال: ۲۳-مرداد-۱۳۹۱ ۰۱:۳۳ صبح توسط ani.)
ارسال: #30
بد از این که عروس خانم لباس پوشیدن یکى از پسر هاى فامیل( اگه برادر داشته باشه baradresh اگه نه کس دیگه اى ) میاد و کفش هاى عروس رو پاش میکنه
بد عروس یکى یکى به عروس khoochooloo ها گل میده
بد مادر و پدرِ عروس میان و توره روى سرش رو mikeshn و miyaranesh بیرون از اتاق
در همین حین اتفاقاتِ دیگه اى مى افته

ما یه رسم داریم که یه نوارِ قرمز و یه نوارِ سبز به آقاى داماد mibandim اینکار رو ۲ تا از دختر ها انجام میدن( یکى از khnevaeye داماد vadigari از خانواده عروس) vabad از این roban ها پدرِ داماد kote داماد رو بهش mipooshoone

در حینِ این raghso shdi ها خانواده داماد باید یه چیزى از خانهِ عروس کش بروند( بدزدن)
که البته بد همون وسیله رو + hadayaye دیگه به خانواده عروس بر migardoonan
قدیما یه لیوان بر midashtan اونو جفت میکردن miovordan
valialan هر کى هر چى دستش برسه بر میداره

ما یه عروسى رفته بودیم کم مونده بود فامیلِ داماد مبل و میز و صندلى رو هم بر دارن bakhodeshoon بِبرن
فکرشو بکنین یه تابلوى بزرگ از رو دیوار بر داشتن هیچکس هم ندید

بد که عروس با بابا و مامان جون اومد بیرون پدرِ عروس دست دختر نازش رو میده پسرى که یهو سر و kalash پیدا شده ( داماد) و براشون آرزوى khoshbakhi میکنه ....
بد عروس و دما خیلى کم miraghsan و در حالى که دست هم رو گرفتن میان که از خونهِ پدرِ عروس خارج بشن
اما
یه پسر از فامیلِ دختر( اگه بَرَد داشت برادرش اگه نه کس دیگه)
جلوى در رو میگیره و نمیذار آقاى داماد به همین مفتى ها عروس رو بباره و اون باید یه هدیه به این آقا پسر بده تا از دم در بره اونور تا عروس رو بباره

بد عروس و داماد + بقیه میرن به طرف کلیسا تا مراسم عروسى شروع بشه
نقل قول
 سپاس شده توسط حباب ، عروس خوش قدم ، shabnamkahan ، فلفل بانو ، فاطمه دی کی
ارسال پاسخ

تمامی اظهار نظرهای کاربران صرفا نظرات شخصی آنان بوده و تمامی مسئولیت متوجه اظهار کننده نظر می باشد.

ارسال پاسخ صفحه قبل صفحه بعد ثبت نام