رسم های خاص

۱۱-مرداد-۱۳۹۵, ۱۰:۵۷ صبح (آخرین تغییر در این ارسال: ۱۱-مرداد-۱۳۹۵ ۱۰:۵۹ صبح توسط nastaran joon.)
ارسال: #371
RE: رسم های خاص
سلام بچه ها. یه سوال داشتم.اینکه میگن خرید تلویزیون و کلا لوازم صوتی و تصویری با داماده درسته؟
من تهران هستم. تو فامیل هم اکثر پسرهای فامیلمون خریدن و بعضیا هم نخریدن.میخوام بدونم این چیزیه که همه جا صدق میکنه یا نه؟
اینم بگم که ما شیربها چیزی از داماد نگرفتیم ولی بعضیا میگن لوازم صوتی و تصویری جزء شیربها نیست داماد باید بگیره
نقل قول
۱۱-مرداد-۱۳۹۵, ۱۱:۱۲ صبح (آخرین تغییر در این ارسال: ۱۱-مرداد-۱۳۹۵ ۱۱:۱۴ صبح توسط Mahra.)
ارسال: #372
(۱۱-مرداد-۱۳۹۵ ۱۰:۵۷ صبح)nastaran joon نوشته است:  سلام بچه ها. یه سوال داشتم.اینکه میگن خرید تلویزیون و کلا لوازم صوتی و تصویری با داماده درسته؟
من تهران هستم. تو فامیل هم اکثر پسرهای فامیلمون خریدن و بعضیا هم نخریدن.میخوام بدونم این چیزیه که همه جا صدق میکنه یا نه؟
اینم بگم که ما شیربها چیزی از داماد نگرفتیم ولی بعضیا میگن لوازم صوتی و تصویری جزء شیربها نیست داماد باید بگیره

سلام نسترن جون
بله با داماده. البته تو هرشهری ممکنه فرق کنه ولی تو تهران صوتی تصویری با داماده به علاوه یه تخته فرش و رختخواب (که البته رختخواب رو میتونن ندن چون استفاده نمیشه).
شیربها هم ما رسمش رو نداریم

برای من، آغوش تو امن ترین جای دنیاست... Heart
نقل قول
 سپاس شده توسط nastaran joon ، achat ، hengamehh
۱۱-مرداد-۱۳۹۵, ۱۱:۱۷ صبح
ارسال: #373
عزیزم فکر میکنم خرید صوتی و تصویری تنها رسمی باشه که تو کل ایران مشترک باشه یا حداقل خیلی از شهرا من دیدم این رسم هست و جز خزید داماده. ما هم تهران هستیم و همسرم مشهدی. اونجا هم با داماد بود
نقل قول
 سپاس شده توسط nastaran joon ، achat ، hengamehh
۱۱-مرداد-۱۳۹۵, ۱۲:۰۵ عصر
ارسال: #374
ممنون از جوابتون. به نظرتون چجوری باید این رسم رو بگم بهش؟ چون شاید ندونن
نقل قول
 سپاس شده توسط *نهال*
۱۱-مرداد-۱۳۹۵, ۱۲:۳۹ عصر (آخرین تغییر در این ارسال: ۱۱-مرداد-۱۳۹۵ ۱۲:۴۲ عصر توسط achat.)
ارسال: #375
(۱۱-مرداد-۱۳۹۵ ۱۱:۱۲ صبح)Mahra نوشته است:  
(۱۱-مرداد-۱۳۹۵ ۱۰:۵۷ صبح)nastaran joon نوشته است:  سلام بچه ها. یه سوال داشتم.اینکه میگن خرید تلویزیون و کلا لوازم صوتی و تصویری با داماده درسته؟

سلام نسترن جون
بله با داماده. البته تو هرشهری ممکنه فرق کنه ولی تو تهران صوتی تصویری با داماده به علاوه یه تخته فرش و رختخواب (که البته رختخواب رو میتونن ندن چون استفاده نمیشه).
شیربها هم ما رسمش رو نداریم

سلام دوستان
من شیرازم و اینجا هم رسم شیربها ندارن ولی وسایل صوتی و تصویری با داماده و یک دست رختخواب . بعضی شهرستانهای استان فارس مثل ترکهای قشقایی کلا جهیزیه با داماد هست . و اباده فرش دستباف باید داماد بیاره ولی لوازم صوتی با عروسه . عزیزم یک چیزی یادت بدم هر کاری می خوای اونا انجام بدهند بگو رسم ما اینطوریه. (شوخی کردم البته )

(۴-ارديبهشت-۱۳۹۵ ۰۱:۴۸ عصر)آذری قیز نوشته است:  
(۴-ارديبهشت-۱۳۹۵ ۰۱:۱۱ عصر)sooo نوشته است:  سلام بهار جان
معمولا اگه برادر شوهر مجرد داشته باشی اون میبنده.
برای منو برادر شوهرم بست.

سلام عزیزدلم
من برادر شوهر ندارم.Sad
پس کی میبنده؟؟

سلام به تبریزی های عزیز
من تا به حال نشنیده بودم میشه راجع به این رسم برام توضیح بدین. جوزل لر

برای خانه همسایه هم نور آرزو کن ، بی شک حوالی خانه ات روشن تر خواهد شد
نقل قول
 سپاس شده توسط nastaran joon ، hengamehh
۱۱-مرداد-۱۳۹۵, ۱۲:۴۵ عصر
ارسال: #376

سلام عزیزم ما تو کرمانم رسم داریم وسایل صوتی رو داماد باید بیاره
خوب بهشون بگو اشکال ک نداره بگو ما این رسم داریم
شما چطور؟؟؟
خودش باید بفهمه
فک کنم بیشتر جاها همینطوره

لطفا میشه برای سلامتی بابام ی صلوات بفرستی
نقل قول
 سپاس شده توسط nastaran joon ، hengamehh
۱۱-مرداد-۱۳۹۵, ۰۴:۴۱ عصر
ارسال: #377
دوستان کلا رسم شیربها برای استان خاصی هست؟Smiling

عروس خوشبخت 2 شهریور 96تصویر: images/smilies/heart.gif

نقل قول
۱۱-مرداد-۱۳۹۵, ۰۹:۰۹ عصر (آخرین تغییر در این ارسال: ۱۱-مرداد-۱۳۹۵ ۰۹:۱۰ عصر توسط hengamehh.)
ارسال: #378
Achet جان ما شیرازی هستیم فقط ما بچه ها تهران به دنیا امدیم مامان من می گه قدیمیها رسم شیربها داشتند مامان من که خیلی رسمهای قدیم را اجرا نکرد گفت دردسره یک کم هم زیادیمراعات داماد را می کنه برای من و خواهرهام که نگرفت اما گفت رسم بوده

رسم بقیه شهرهای فارسو گفتی جالب بود چون مامانم و اجدادش مال خود شیراز بودند من برام جالب بود ممنون
نقل قول
۱۳-مرداد-۱۳۹۵, ۱۱:۳۲ صبح
ارسال: #379
من نامزدم شیرازی هست
خداکنه رسم شیربها داشته باشنHuh
چون مامانم گفته اگه خودشون نگن من حرف نمیزنم درباره شیربها
اگه صحبت نکنه هم که جهیزیه خیلی سنگین میشه

عروس خوشبخت 2 شهریور 96تصویر: images/smilies/heart.gif

نقل قول
۱۳-مرداد-۱۳۹۵, ۰۵:۳۳ عصر (آخرین تغییر در این ارسال: ۱۳-مرداد-۱۳۹۵ ۰۵:۳۹ عصر توسط hengamehh.)
ارسال: #380
(۱۳-مرداد-۱۳۹۵ ۱۱:۳۲ صبح)(کژال) نوشته است:  من نامزدم شیرازی هست
خداکنه رسم شیربها داشته باشنHuh
چون مامانم گفته اگه خودشون نگن من حرف نمیزنم درباره شیربها
اگه صحبت نکنه هم که جهیزیه خیلی سنگین میشه

کژال جون من جدیدیها کمتر دیدم بگیرند تو فامیل ما که اصلا انگار ور افتاده اما دو تا عروس جدید داریم گفتند رسممونه و یکیشون ال سی دی و یخچال ساید گفت براش بگیرند و حتی تو قباله هم نوشتند مامانم تعجب کرده بود چون مثلا رسم نیست نوعشم بنویسند مثلا می گویمد سرویس چوب اما ذکر نمی کنند مبل سلطنتی دیگه داماد هر چی گرفت هست

من در مورد خود شیراز چیزهایی که می دانم نوشتم ممکنه اصالت نامزدت مثلا مال لار باشه مهاجرت کردند آمدند شیراز اونو نمی دانم و
دیگه چطوریه

بعد یک اصل دیگه قدیمی شبراز هست که الان بازم کمتر کسی اجرا می کنه مامانم همیشه می گفت ما مهر را سنگین می گیریم جهیزیه هم سنگین می دهیم سنگین که می گم مثلا سکه به تعداد سال تولد نه همان از 100 سکه بیشتر تا 400 500 ولی خوب همه شیرازیها اجرا نمی کنند اگر خواستی بگو خصوصی برات یک خاطره از دوستم که باباش شیرازیه بگم
نقل قول
ارسال پاسخ

تمامی اظهار نظرهای کاربران صرفا نظرات شخصی آنان بوده و تمامی مسئولیت متوجه اظهار کننده نظر می باشد.

ارسال پاسخ صفحه قبل صفحه بعد ثبت نام