• تقی زاده
  • آرایشگاه گیوا

دردسرهای مادر شدن در سن بالا

۲۱-ارديبهشت-۱۳۹۱, ۰۸:۱۱ عصر
ارسال: #1
 
دردسرهای مادر شدن در سن بالا
در سال‌های اخیر سن بارداری روبه افزایش است و این افزایش دلایل مختلفی دارد. ممکن است برخی دیر ازدواج کرده باشند و بعضی‌ها برای ادامه تحصیل یا رسیدن به موقعیت اقتصادی مناسب آن را به تاخیر انداخته باشند والبته کم نیستند افرادی که به علت نازایی تا به حال موفق به بارداری نشده‌اند. این در حالی است که یکی از دلایل مهم نازایی به تاخیر انداختن بچه‌دار شدن است.
پیامد این مساله علاوه برافزایش معضلات اجتماعی ناشی ازآن، مشکلاتی را برای خود شخص در پی خواهد داشت. مشکلاتی که شاید زندگی مشترک وی را تحت تاثیر قرار دهد. یکی از این مشکلات می‌تواند عدم باروری برای همیشه یا صرف هزینه‌های سنگین برای رسیدن به نتیجه باشد. تولد فرزند معلول نیز یکی دیگر از معضلات مادر شدن در سن بالاست.

اما جای خوشبختی است که بگوییم با پیشرفت‌های پزشکی که در سال‌های اخیر صورت گرفته بارداری در سنین بالای 35 سال خیلی بی‌خطرتر از گذشته شده ولی با همه اینها پزشکان همچنان از بارداری در این سنین به بارداری پر خطر یاد می‌کنند.

متخصصان زنان معتقدند بهترین سن برای بچه‌دار شدن بین 25 تا 35 سال است چرا که آمار‌ها نشان می‌دهد عوارض حاملگی در این سنین به کمترین میزان خود می‌رسد. در حالی که حاملگی در سنین بالای 35 سال دارای عوارض بسیاری است که می‌تواند هم برای مادر و هم برای جنین مخاطراتی را به همراه داشته باشد.

افزایش ناهنجاری‌های کروموزومی:

با افزایش سن مادر احتمال به دنیا آمدن بچه با نقص مادرزادی بالاتر می‌رود و هر چه سن مادر از 35 سال بالاتر باشد این احتمال افزایش می‌یابد، تا جایی که شانس متولد شدن بچه با نقص مادرزادی در زنان 40 سال به بالا یک نوزاد به ازای 100 نوزاد متولد شده است. در حالی که این آمار در سنین زیر 35 سال به میزان چشمگیری کاهش می‌یابد.

یکی از مهم‌ترین این ناهنجاری‌های مادرزادی سندرم داون است که عموم مردم آن را با نام منگولیسم می‌شناسند.

افزایش دیابت یا قند حاملگی:

یکی از مشکلاتی که شاید برای اولین بار خود را در دوران بارداری نشان دهد دیابت است. این مساله معمولا در حاملگی‌های سنین بالا، افراد چاق و کسانی که سابقه دیابت خانوادگی دارند بیشتر دیده می‌شود. از آنجا که دیابت حاملگی علاوه بر مادر برای جنین نیز می‌تواند خطراتی را به دنبال داشته باشد مراجعه بموقع به پزشک، تحت نظر بودن و توجه به دستورات پزشک و داشتن رژیم غذایی مناسب می‌تواند جلوی بسیاری از عوارض احتمالی آن را بگیرد. اگرچه دیابت حاملگی تحمل این دوران سخت را سخت‌تر می‌کند، اما به هرحال باید جدی گرفته شود.فشار خون بالا:

افزایش فشار خون ازجمله اختلالات شایع دوران بارداری است و بارداری در سنین بالا یکی از عوامل زمینه‌ساز برای ابتلا به فشار خون بارداری و عوارض آن است. اگر چه افزایش فشار خون در زنان جوان باردار هم وجود دارد ولی علت آن اغلب به دلیل بیماری و اختلال در عملکرد سیستم بدن آنها است. معمولا افزایش فشار خون در حد ۹۰/۱۴۰ میلی‌متر جیوه یا بیشتر حتی اگر یکی از این 2 عدد افزایش یابد. خطرناک خواهد بود. در تعریف فشار خون بارداری باید گفت چنانچه بعد از هفته بیستم بارداری افزایش فشار خون مشاهده شود، به آن افزایش فشار خون بارداری اطلاق می‌شود و اگر افزایش فشار خون همراه با وجود پروتئین در ادرار در نیمه دوم بارداری اتفاق بیفتد به آن پره کلامپسی می‌گویند که یک اختلال پیچیده است. چنانچه مادری قبل از بارداری به فشار خون مبتلا بوده یا قبل از هفته بیستم بارداری به آن مبتلا شده باشد در واقع دچار اختلال فشار خون مزمن شده است.

افزایش فشار خون معمولا با علائمی مانند خستگی زودرس و تنگی نفس همراه است البته علائم در افراد مختلف، متفاوت است. افزایش بیش از حد وزن مادر، سردرد در ناحیه پشت سر، قرمزی ناگهانی پوست، تهوع و استفراغ در اواخر بارداری، تحریک‌پذیری زیاد، عصبانیت و تورم یا ادم (تجمع مایعات)‌ در ناحیه دست و پا از دیگر علائم افزایش فشار خون است.

از مهم‌ترین عوارض فشار خون بالای کنترل نشده در بارداری پارگی عروق مغزی، تشنج و کماست. در چنین شرایطی زن باردار اگر به موقع به بیمارستان مراجعه نکند دچار مشکلات زیاد یا حتی مرگ خواهد شد.

از طرفی فشار خون بالا می‌تواند باعث اختلال خونرسانی به جفت ‌شود و در نتیجه اکسیژن کافی به جنین نرسیده و همین امکان اختلال رشد جنین، زایمان زودرس یا مرگ داخل رحمی جنین را در پی داشته باشد.

از دیگر عواقب فشار خون بالا احتمال زایمان زودرس از طریق سزارین است. از طرف دیگر زایمان زودرس برای جنین نیز مشکل‌آفرین است از مهم‌ترین عوارض جنینی می‌توان به مشکلات ریوی در اثر تکامل ناکافی ریه اشاره کرد.

افزایش احتمال سقط:

با وجود این‌که احتمال سقط در هر حاملگی 15 ـ 10 درصد است، اما این آمار در بارداری‌های سن بالا به مراتب بیشتر می‌شود. علاوه بر عواملی مانند دیابت بارداری و فشار خون حاملگی، قرار گرفتن جفت در پایین رحم یا به اصطلاح جفت سر راهی هم در سقط جنین نقش دارد.

جدا شدن زودرس جفت که در نتیجه مشکلات عروقی یا سابقه جراحی‌های متعدد به وجود می‌آید نیز می‌تواند به ختم حاملگی منجر شود. ناهنجاری‌های کروموزومی مانند سندروم داون که در حاملگی در سنین بالا بیشتر دیده می‌شود معمولا با سقط همراه است.

افزایش احتمال سزارین:

حتما شما هم این روزها از عوارض سزارین به دلیل افزایش آمار آن خیلی شنیده‌اید. آمارها نشان می‌دهد این نوع زایمان در بارداری‌های سن بالا شیوع زیادی دارد.

چرا که با افزایش سن بارداری احتمال این‌که جنین در رحم مادر در وضعیت نامناسبی قرار گیرد بیشتر می‌شود و همین شانس زایمان سزارین را افزایش می‌دهد، از طرفی بافت عضلات لگن و دهانه رحم بخصوص در مادران مسن و بارداری‌های اول سفت‌تر است و همین‌طور تمایل این مادران به زایمان سزارین به دلیل عدم منع قانونی برای سزارین بیشتر است.

همه این عوامل دست به دست هم می‌دهند و زمینه را برای زایمان سزارین در این مادران افزایش می‌دهد.

افزایش سن و ناباروری:

برخی از زنان به دلایل گوناگون بارداری خود را به تاخیر می‌اندازند و همین امر باعث بروز نازایی به دلایل مختلف در آنان می‌شود. اگر سری به مراکز درمان ناباروری بزنید می‌بینید اغلب این بیماران از سن بالایی برخوردارند و یکی از مهم‌ترین دلایل ناباروری در اغلب آنها همین به تاخیر انداختن بارداری است.

چرا که پیر شدن دستگاه تولیدمثل، بخصوص تخمدان‌ها،‌ نقش عمده‌ای در ناباروری دارد. به علاوه افزایش سن، خطر سقط را هم افزایش می‌دهد و البته باید اضافه کرد شانس درمان موفقیت‌آمیز نازایی با افزایش سن کاهش می‌یابد.‌

مطالعات نشان می‌دهند تخمک‌های زنان مسن قدرت باروری کمتری دارند و با افزایش سن شانس ابتلا به بعضی از بیماری‌ها که سبب ناباروری می‌شوند هم بیشتر است؛ بیماری‌هایی مانند عفونت‌های دستگاه تناسلی و در نتیجه احتمال صدمه خوردن تخمدان‌ها و لوله‌های رحمی با افزایش سن بیشتر می‌شود.لزوم تغییر شیوه زندگی

اگر چه ثابت شده که با افزایش سن میزان مرگ و میر در مادران و نوزادان نیز افزایش می‌یابد، اما این مساله در تمام افراد به یک میزان نیست. تحقیقات نشان می‌دهد زنانی که از تناسب اندام خوبی برخوردار هستند و از بیماری خاصی رنج نمی‌برند میزان عوارض بارداری کمتری خواهند داشت.

بنابراین چنانچه قصد دارید در سن بالای 35 سال باردار شوید باید شیوه زندگی خود را در جهت داشتن یک زندگی سالم تغییر دهید ازجمله باید رژیم غذایی مناسب داشته باشید، یعنی از انواع و اقسام موادغذایی برای تامین تمام نیازهای بدنتان استفاده کنید. لازم است ویتامین‌ها و مواد معدنی را به میزان کافی در رژیم غذایی‌تان بگنجانید یعنی فرآورده‌هایی که سرشار از کلسیم، ویتامین C، ویتامین A و بخصوص اسیدفولیک است.

به این منظور بهتر است مصرف روزانه مکمل اسیدفولیک را قبل از بارداری شروع کنید تا از ناهنجاری‌های عصبی جلوگیری شود. در ضمن با مشورت با پزشک متخصص ساعاتی از روز را به ورزش اختصاص دهید بخصوص ورزش‌های کششی که باعث بهبود خونرسانی در اندام‌های تحتانی می‌شود.

در کنار تمام این توصیه‌ها مادران باردار می‌توانند با مراجعه منظم به پزشک متخصص برای کنترل سلامتی و پیشگیری از عوارض بارداری، گام مهمی را در جهت برخورداری از بارداری سالم بردارند و در صورت نیاز، با انجام آزمایش‌هایی نظیر سونوگرافی، مشاوره ژنتیک، آزمایش کواد مارکر، آزمایش آمنیوسنتز و... از سلامت جنین اطمینان حاصل کنند و صاحب فرزندی سالم شوند.

فروشگاه تم تولد آوای شادی ،برگزاری جشنی متفاوت مطابق با سلیقه شما
سایت نوزاد، جشن تولد کودک،فروشگاه تم تولد آوای،شادی
انواع سفارشات برای جشن سیسمونی،دندانی فارغالتحصیلی،و سالگرد ازدواج پذیرفته میشود
نقل قول
 سپاس شده توسط مهگل ، نارسيس ، negar90 ، مژي ، samare ، pink lady ، سحرافشاری ، ستاره زهره ، Hanix ، سراب ، nasibe_603
۹-آذر-۱۳۹۱, ۰۱:۴۰ عصر
ارسال: #2
RE: دردسرهای مادر شدن در سن بالا
Heartعسل جون مرسی از توضیحاتت ...من هم 35 سالمه و به دلایل مختلف تا الان بچه دار نشدم Undecidedولی تو فکرش هستم که اقدام کنم هر کسی که تو این سن بچه دار شده و با همه مشکلات مبارزه کرده دوست دارم بیاد و تجربیاتشو در اختیارمون بزاره Blushو کسایی که مثل من میخوان اقدام کنن بیان با هم صحبت کنیم و همه مشکلات رو از سر راه برداریم و به هم بگیم که ما میتونیمWink
نقل قول
 سپاس شده توسط سراب ، آدریانا20
۲-خرداد-۱۳۹۲, ۰۸:۵۶ صبح
ارسال: #3
RE: دردسرهای مادر شدن در سن بالا
بچه‌ها اگه کسی‌ بالای سنّ ۳۵ بچه در شده لطفا بیاد بگه که احیاناً با چه مشکلاتی مواجه شده و اینکه همه چیز خوب بود برا خودش و بچه یا خدای نکرده نه؟

HuhHuhSad
نقل قول
 سپاس شده توسط سراب
  • تشریفات وندا
  • گروه ژ
۲-خرداد-۱۳۹۲, ۰۱:۳۲ عصر
ارسال: #4
RE: دردسرهای مادر شدن در سن بالا
بچه ها مادرشوهر من تو 50 سالگی بچه به دنیا آورد... 30_35 سال سنی نیس که.... اصلا نگران نباشین

شدم عروس 14 شهریور 94...
همه چیز به بهترین نحو برگزار شدHeartخدایا شکرت
13 شهریور جشن حنا، ،14شهریور جشن عروسیمون، 17 شهریور سالگرد عقدمون، 19 شهریور تولدم!!! شهریور ماه شانس من
نقل قول
 سپاس شده توسط آهو مشکی پوش ، سراب ، ماهی قرمز
۳-خرداد-۱۳۹۲, ۰۶:۵۲ عصر
ارسال: #5
RE: دردسرهای مادر شدن در سن بالا
خاله ی من 40 سالگی الان دخترش 1 سال و نیمه شه

و یکی از دختر خاله هام 35 سالگی بار دار شدن الان 2 سالشه و نوزاداشون سالم و سرحال

امیدتون به خدا باشه

همین سه کلمه برای وصف حالم کافیه... لبخندم درد میکنه!
نقل قول
 سپاس شده توسط توت فرنگی ، سراب ، مریم 1363 ، ماهی قرمز
۳-خرداد-۱۳۹۲, ۰۷:۰۲ عصر
ارسال: #6
RE: دردسرهای مادر شدن در سن بالا
عمه من تو سن 40 سالگی بچه دار شد الان پسرش 4 سالشه صحیحو سالمه هیچ مشکلیم پیش نیومده فقط بچه داری تو سن بالا سختتره چون آدم کم حوصله تر میشه.مثلا عمم تا بچش گریه میکنه یا به حرفش گوش نمیده عصبانی میشه کتکش میزنه
نقل قول
 سپاس شده توسط 1girl ، سراب ، ماهی قرمز
۳-خرداد-۱۳۹۲, ۰۷:۰۸ عصر
ارسال: #7
RE: دردسرهای مادر شدن در سن بالا
من با مامانم 34 سال با بابام37 سال اختلاف سنی دارم همه چی ارومه
من چه قد خوش بختم

1393/4/15 وزن 60
دلخواه 50New1
نقل قول
 سپاس شده توسط masoumeh.p ، کاملیا ، سراب ، مریم 1363 ، ماهی قرمز
۳-خرداد-۱۳۹۲, ۰۷:۱۴ عصر
ارسال: #8
RE: دردسرهای مادر شدن در سن بالا
من و مامانم هم 45 سال تفاوت سنی داریم
البته من نا خواسته بودم
تازه بدتر از اون زمانی که مامانم باردار شده خواهرم هم بچه اولشو باردار میشه
الان من و خواهر زادم 15 روز با هم فرق داریم
اون 15 روز از من بزرگتره
ولی خدایش با مامانم از 100 تا دوست دوست تریم
واقعا همدیگر و درک میکنیم
و یه چیزه دیگه واقعا بارداری تو سن بالا خطرناکه مامان من که 3 روز تو کما بوده
تازه اصلا امیدی به زنده بودن من و مامی نبوده

پر از استرس ولی سرشار از امید و آرامشمLub
نقل قول
 سپاس شده توسط 1girl ، آهو مشکی پوش ، pink lady ، masoumeh.p ، زن باران (مهتاب65) ، nazgol22 ، سراب ، مریم 1363 ، ماهی قرمز ، یار پنهان ، (کژال)
۳-خرداد-۱۳۹۲, ۰۷:۱۹ عصر
ارسال: #9
RE: دردسرهای مادر شدن در سن بالا
به نظر من هر چی سن بارداری بالاتر بره میزان درک والدین نسبت به بچه ها وبچه ها نسبت به والدین کمتر میشه . مادری که با فرزندش 40 ساااال تفاوت سن داره 20 سالگی فرزندش رو به چشم ببینه میشه 60 سالش .اونوقت نظر یه آدم 60 ساله با یه جوون 20 ساله چقدر میتونه متفاوت باشه .تا اون بیاد بچه دار بشه وبخواد نوه دار بشه بعد ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟من با دخترم 18 سال تفاوت سن داریم واز این موضوع خیلی خیلی راضی هستم در صورتیکه خودم چون فرزند سوم هستم 35 سال تفاوت دارم با مامانم.

در ضمن این رو هم بگم که یکی از اقوام من هم در سن 46 سالگی باردارشد که پزشکان گفته بودند به احتمال زیاد فرزندتون ناقص دنیا میاد .اما بعد از سونوگرافی مجدد در ماه آخر این شبهه کاملا از بین رفت وشکر خدا الان فرزندشون 7 ساله هست وصحیح وسلامت .

التماس دعا New1
نقل قول
 سپاس شده توسط Shabnam1010 ، آهو مشکی پوش ، pink lady ، ماهرخ تبریزی ، حناخانوم ، سراب ، ماهی قرمز ، یار پنهان
۳-خرداد-۱۳۹۲, ۰۷:۲۷ عصر
ارسال: #10
RE: دردسرهای مادر شدن در سن بالا
منم موافقم که کمتر همدیگر و درک میکنن بالاخره 2 نسل با هم فرق دارن اما باز به خود دو طرف بستگی داره
مامان من خیلی فهمیدس
شاید چون زیاد اهل مطالعه هست و جونیای خودش هم واقعا جوونی کرده من و خوب درک میکنه
بعضی از دوستای من که الان ماماناشون 40-45 سال سن دارن ارزوی مرگ مادرشون و می کنن اما من تنها دعای هر شب قبل خوابم فقط سلامتی و زنده بودن مادریمه
با تمام این تفاسیر خود منم سن بالا دوست ندارم که البته خودم دارم به سن بالا میرسم
احتمالا من و بچم 50-60 سالی تفاوت داشته باشیم

پر از استرس ولی سرشار از امید و آرامشمLub
نقل قول
 سپاس شده توسط ostooreh ، آهو مشکی پوش ، lena ، سراب ، مریم 1363
ارسال پاسخ

تمامی اظهار نظرهای کاربران صرفا نظرات شخصی آنان بوده و تمامی مسئولیت متوجه اظهار کننده نظر می باشد.
ارسال پاسخ صفحه قبل صفحه بعد ثبت نام