• دکتر فاطمه خانی زاده
  • مدیس

جوجه کباب

۱۵-دي-۱۳۹۴, ۱۱:۵۵ عصر
ارسال: #31

RE: جوجه کباب
کباب برزیلی

چه موادی لازم دارم؟

گوشت راسته گوسفندی یک عدد

روغن‌زیتون دو قاشق غذاخوری

پیاز یک عدد

ماست در صورت تمایل

نمک، فلفل و ادویه به میزان لازم

چطوری بپزم؟

گوشت راسته گوسفند را ابتدا روی تخته آشپزخانه قرار داده و آن را با پشت چاقو یا بیفتک‌کوب، می‌کوبیم و آن را به صورت قطعات کوچک برش‌ زده، داخل ظرفی که در آن مخلوط روغن‌زیتون، پیاز، ماست و زعفران است برای مدت طولانی می‌خوابانیم. سپس لای قطعات گوشت، ادویه ریخته و‌ آنها را به صورت رول درمی‌آوریم. گوشت‌های رول شده را به سیخ کشیده و برروی زغال یا حرارت گاز کباب می‌کنیم.

نکته:
البته این کباب ادویه مخصوص دارد که از کشور برزیل وارد می‌شود.

نه هیچ انسانی دشمن توست!
و نه هیچ انسانی دوست تو!
بلکه هر انسانی معلم توست!Exclamation
نقل قول
 سپاس شده توسط soorati6925 ، ترانه خانوم
۱۱-خرداد-۱۳۹۵, ۰۷:۴۰ صبح
ارسال: #32
جوجه کباب من.مرغ بعدازریزوخوردکردن باروغن زیتون وپیازوفلفل دلمه ونمک وفلفل وپودرسیروزیره واویشن وگلپروهل وادویه مرغ وزردچوبه وجعفری خشک به مدت24ساعت موادمیخابونم.بعدتومایتابه میریزم وسرش دمکنی میزارم تاپخته بشه بااب خودش وقتی ابش خشک شدباکره تف میدم خیلی نرم وخوشمزه میشه وروغن زیتون نرمش میکنه وکره طعم خوبی بهش میده.همراه کره زعفرون هم میشه بزنیم.
نقل قول
 سپاس شده توسط ترانه خانوم ، baran89
۱۲-مرداد-۱۳۹۵, ۰۲:۵۳ عصر
ارسال: #33
[تصویر: جوجه کباب]
مواد لازم برای 2 نفر:
فیله مرغ:8 عدد
گوجه فرنگی :2 عدد
فلفل دلمه ای :برای بین مرغ ها درصورت تمایل
آب لیمو ترش یا آبلیموی تازه و طبیعی:2 قاشق غ خ
نارنج:1 عدد
کره:30 گرم
نمک و فلفل و درصورت تمایل پاپریکا
پیاز متوسط:1عدد
زعفرون آبزده مشتی:1 قاشق غ خ
ماست یا خامه:3 قاشق غ خ
سیخ چوبی:6 عدد
فیله ها رو توی نمک و فلفل و پاپریکا و زعفرون و ماست 3 ساعت بخوابونید
نیم ساعت آخر 1 قاشق از آبلیمویی که گفتم رو روی مرغ ها بریزید
بعد فیله ها رو از وسط نصف کنید که باریک تر بشه و راحت فرم بگیره و به شکل حلزون بپیوچونید و با فلفل دلمه ای
یکی در میون به سیخ بکشید

گوجه ها رو هم سیخ بزنید البته بدون سیخ راحت تره
کف تابه گریل رو با برس کمی چرب کنید و سیخ ها رو توش بچینید اگه اندازه نبود کمی از سیخ ها بشکنید

حالا در تابه رو بذارید به مدت 10 دقیقه بعد در تابه رو باز کنید و مخلوط پیاز رو هم کنار جوجه ها بریزید تا سرخ بشن
حالا کره رو تو یه ظرف آب کنید و 1 قاشق آب لیمو ترش و آب نارنج توش بریزید و هر 3 دقیقه یکبار بارس روی جوجه ها بکشید
گوجه ها رو هم وقتی سرخ شدن از تو تابه بردارید
الان یه جوجه کباب خوشمزهههههههههه ورژن رستورانی دارید که از خوردنش سیر نمیشید
با پلو زعفرونی هم میتونید سرو کنید
نوش جان

نقل قول
 سپاس شده توسط reyzan ، heven ، ترانه خانوم ، سراب
۱۳-مرداد-۱۳۹۵, ۰۸:۴۲ صبح
ارسال: #34
مواد لازم

سینه ی مرغ نصفی

ماست 3 قاشق غذا خوری

سیر یک حبه

پیاز یک عدد

ابلیمو یک ق غذاخوری

سبزی دو ق غذاخوری(شامل شوید و گشنیز و جعفری و اگه خواستید ترخون

نمک فلفل سیاه و فلفل قرمز

کره به میزان لازم برای سرخ کردن

سس مایونز :1 قاشق غ خ

سینه ی مرغ رو به تکه های دلخواه خرد کنید و توی یه کاسه ی گود بریزید.

ماست و آبلیمو و فلفل قرمز و فلفل سیاه و نمک رو باهم خوب ترکیب کنید تا یکدست بشه

و ماست ظاهر بریده پیدا نکنه. سیر و پیاز رو خرد کنید

برای سبزی من شوید و جعفری و گشنیز و تره ریز شده استفاده کردم. میتونید از سبزهای معطر

مث پیازچه و ترخون هم استفاده کنید.

بعد سبزی رو با ماست و مواد دیگه قاطی کنید و خوب بهم بزنید.

این مواد رو توی ظرف محتوی جوجه ها بریزید و یه کوچولو روغن زیتون هم اضافه کنید تا خشک نباشه.

حسابی بهم بزنید تا مواد به تمام جوجه ها برسه.

روی ظرف رو بپوشونید و چند ساعت توی یخچال بزارید تا حسابی مزه دار بشن

بعد از سه چهار ساعت جوجه ها رو به سیخ چوبی بکشید.

کف تابه ی گریل دار یا تابه ی معمولی رو با کره چرب کنید و سیخها رو بچینید توش.

من با شعله ی متوسط پختم. اجازه بدید جوجه ها اروم بپزه.

برای دورچین کباب ها هم من سیب زمینی معطر (که با نعنا مزه دار کردم)
و قارچ کباب شده توی تابه و گوجه کباب شده استفاده کردم که عالی بودن

نقل قول
 سپاس شده توسط heven ، ترانه خانوم
۲-شهريور-۱۳۹۵, ۰۸:۳۵ صبح
ارسال: #35
برای این کباب توپ ذغالی با من همراه بشید
مواد لازم:
گوشت مرغ
زعفران
پیاز
سیر
نمک
گوجه
کره
گوشت رو خرد کنید و تو پیاز و زعفرون و نمک و سیر و کمی آبلیمو 3 یا 4 ساعت بخوابونید

بعد ذغال رو که اماده کردید(این از وظایف من نیست جز وظایف همسر محترم هست)
گوشت ها و گوجه ها رو سیخ بگیرید(فلفل و پیاز هم میتونید سیخ کنید) و با برس کمی کره آب شده روشون بمالین

و روی ذغال با کمک باد بزن و خیلی با حوصله وآروم کباب کنید
یه نکته این که حرارت نباید تند باشه که کباب بسوزه شما با باید بذارید ذغال خوب قرمز بشه و از شعله بیفته
و با یه تیکه نون هر چند دقیقه یکبار چربی اضافی کباب رو بگیرید و سیخ ها رو روهم بمالید که چربیشون به هم منتقل بشه
اینجوری کباب نمیسوزه و خوب طلایی و مغز پخت میشه راستی بادبزن رو حتما استفاده کنید تا حرارت یکنواخت پخش بشه
تو یه قابلمه هم مخلوطی که مرغ هرو توش خوابونده بودید رو با یکم کره کنار منقل بذارید تا اونا خوب سرخ بشن و هر سیخ کباب که حاضر میشه
تو همون قابلمه بریزید که هم داغ بمونه هم حسابی خوش طعم بشه
بفرمائید اینم کباب عالییییییییییییییییی به به با نون سنگک و پیاز و ریحون حسابی میچسبه
نقل قول
 سپاس شده توسط heven ، ترانه خانوم
۸-مهر-۱۳۹۷, ۰۲:۰۶ عصر
ارسال: #36

طرز تهیه جوجه کباب تابه ای :

دوقاشق روغن زیتون
آب چهارپنج تا نارنج و آب یدونه پیاز بزرگ رو مخلوط کردم
دوتا سینه ى مرغ رو خورد کردم و نمک و فلفل سیاه و کمى زعفران زدم و در این مخلوط دو سه ساعتی استراحت دادم و بعداز این تایم مرغ ها رو آبکش کردم و با زعفران غلیظ کاملا مخلوط کردم و به سیخ کشیدم و بعد هم داخل تابه دو سه قاشق کره میریزم و جوجه ها رو داخلش میچینم و شعله رو کم میکنم و زمان میدم جوجه ها با آب خودشون مغز پخت بشه و در پایان شعله رو کمی زیاد میکنم تا طرفینش برشته بشه و تمام

اگه آب مرغتون زود تبخیر شد حتما کمى آب یا ترجیحا محلول زعفران رقیق بهش اضافه کنید که مغز پخت بشه و جوجه ها خشک و بى آب نشن
براى کته هم برنج رو میشورم و چند ساعتى با آب ولرم خیس میدم،به ازاى هر پیمانه برنج (پیمانه ى استاندارد پلوپز) یک قاشق غذاخورى روغن یا کره و یک قاشق چایخورى نمک اضافه میکنم و درحد یک بند انگشت روى برنج آب اضافه میکنم و روى شعله ى ملایم میزارم تا آبش تبخیر بشه.دیواره ها و کف یه قابلمه ى جداگانه رو روغن و زعفرون میزنم و کته که آبش کاملا تبخیر شد به قابلمه جدید منتقل میکنم و دَم میزارم.

تصویر: ./uploads/201809/post_91469_1538303789_c8019ab531f6fc096379a79d744e2057.attach

هراسم نیست از آدمها , خدا صبح ها , در خانه ام آواز میخواند تصویر: /images/smilies/new/lub.png
نقل قول
 سپاس شده توسط ترانه خانوم
۲-اسفند-۱۳۹۷, ۱۰:۳۳ صبح
ارسال: #37

پیاز خرد شده سه عدد بزرگ
مرغ تکه شده ١کیلو
ماست یک لیوان
نمک به مقدار لازم

آبلیمو نصف لیوان
پوره فلفل قرمز و زنجبیل به مقدار دلخواه
زعفران دم کرده نصف لیوان
کره آب کرده به میزان کافی

مهم ترین مرحله تهیه جوجه کباب همان مرحله اول یعنی طعم دار کردن مرغ است که باعث خوشمزگی و برند شدن جوجه کباب شما می شود . پس این مرحله را با دقت تمام انجام دهید و مواد را به اندازه ای که در قسمت بالا توضیح دادیم استفاده کنید.

ابتدا جوجه ها در یک ظرف گود می ریزیم . پیاز را به صورت درشت خرد می کنیم و روی جوجه ها می ریزیم . توجه داشته باشید بهترین کار استفاده از آب پیاز است زیرا کاملا وارد گوشت مرغ می شود و به خورد آن می رود. توجه داشته باشید به هیچ وجه پیاز را رنده نکنید چون در زمان کباب کردن مقداری از پیاز روی جوجه ها می ماند و با سوختن پیاز ها روی طعم جوجه کباب شما تاثیر منفی می گذارد.

؛ نمک ، فلفل ، زنجبیل را به ظرف جوجه ها اضافه می کنیم. . اگر به تندی غذا حساسیت دارید می توانید کلا زنجبیل را از مواد حذف کنید.

مواد را با پنجه دست زیرو رو کنید تا کاملا به خورد جوجه ها بروند . بعد از مخلوط شدن ادویه ها ماست ، زعفرون دم کرده و آبلیمو را داخل ظرف جوجه ها اضافه می کنیم و با دست مواد را زیر و رو می کنیم تا کامل به خورد جوجه ها حالا نوبت استراحت کردن جوجه هاست تا بتوانند طعم موادی که به آنها اضافه کرده ایم را به خود بگیرند. مدت زمان استراحت جوجه ها باید حداقل 12 ساعت باشد که زمان مصرف جوجه کبابی لذیذ و نرم داشته باشیم.

در زمان سیخ کردن جوجه ها باید به این نکته توجه داشته باشید که تکه های سینه و فیله را با هم و تکه های بال ، کتف و ران مرغ را جداگانه به سیخ بکشید. این موضوع به این دلیل می باشد که گوشت نقاط مختلف بدن مرغ با هم فرق دارد و برخی نقاط سریعتر کباب می شوند. توجه داشته باشید برای کباب کردن ران حتما از دو سیخ موازی استفاده کنید سر ران ها از یک سیخ و پایین ران ها از سیخ دیگر رد کنید.

حتما زمانی جوجه ها را روی ذغال قرار دهید که ذغال ها کاملا سرخ شده باشند زیرا ذغال های نیم سوز شده علاوه بر بد طعم کردن جوجه کباب حاوی مواد سمی نیز هستند. حالا برای لذیذ تر شدن جوجه ها می توانید در یک کاسه فلزی مقداری کره آب کنید و کمی هم زعفران دم کرد با ان مخلوط کنید.
در اواسط کباب شدن جوجه ها با قلمو روی جوجه ها بمالید تا عطر و طعم عالی بخود بگیرد

تصویر: ./uploads/201902/post_91469_1550732585_12c9f3684647c1fccc566cd67a56d041.attach

هراسم نیست از آدمها , خدا صبح ها , در خانه ام آواز میخواند تصویر: /images/smilies/new/lub.png
نقل قول
 سپاس شده توسط ترانه خانوم
۶-اسفند-۱۳۹۷, ۰۲:۰۱ صبح
ارسال: #38
بچه ها جون من میخوام برای مهمونی جوجه کباب تو فر درست کنم و کباب پز و منقل ندارم. ولی شنیدم که مزه ش توی فر به خوبی زغال نمیشه. یه تعداد سنگای ریز دارم که برای سیب زمینی کبابی تو قابلمه کنار گذاشتم. بنظرتون اون سنگارو بچینم تو سینی فر، داغی سنگا کمکی به مزه جوجه کباب میکنه؟
نقل قول
۶-اسفند-۱۳۹۷, ۰۹:۱۲ صبح (آخرین تغییر در این ارسال: ۶-اسفند-۱۳۹۷ ۰۹:۱۳ صبح توسط _ Neda _.)
ارسال: #39
(۶-اسفند-۱۳۹۷ ۰۲:۰۱ صبح)'baran89' نوشته است:  بچه ها جون من میخوام برای مهمونی جوجه کباب تو فر درست کنم و کباب پز و منقل ندارم. ولی شنیدم که مزه ش توی فر به خوبی زغال نمیشه. یه تعداد سنگای ریز دارم که برای سیب زمینی کبابی تو قابلمه کنار گذاشتم. بنظرتون اون سنگارو بچینم تو سینی فر، داغی سنگا کمکی به مزه جوجه کباب میکنه؟

یه سری سس جوجه کباب هست که طعم زغال بهش میده. میتونی با اونا مرینیت کنی، بعد بذاری تو فر. 
الان اسمش یادم نیست. یه سرچ کنی پیدا میکنی. مثلا اسم یکی از سس هاش "سس عشایری" بود که میگفتن طعم جوجه رو آتیش رو میده کاملا. 

آزادی در نفی همه ی تعلقات است؛ جز تعلق به حقیقت که عین ذات انسان است! 
نقل قول
 سپاس شده توسط سراب ، baran89
۸-اسفند-۱۳۹۷, ۰۸:۲۵ صبح
ارسال: #40

باران 89
من مادرشوهرم میذارم جوجه تو فر از روز قبل تو اب لیمو و پیاز نمک و فلفلسیاه و فلفل قرمز و فلفل دلمه میخوابونه خوبم میشه
اما مرغ شکم پر تو فر درست کنی به نظرم خوشمزه تر میشه

بچه ها اين پيچ اينستا منه دوست داشتيد فالو كنيد
nazgol22nowaroos
نقل قول
 سپاس شده توسط baran89
ارسال پاسخ

تمامی اظهار نظرهای کاربران صرفا نظرات شخصی آنان بوده و تمامی مسئولیت متوجه اظهار کننده نظر می باشد.

ارسال پاسخ صفحه قبل صفحه بعد ثبت نام