• دکتر فاطمه خانی زاده
  • مدیس

ترشی میوه

۲۷-ارديبهشت-۱۳۹۲, ۰۷:۰۹ عصر
ارسال: #11
RE: ترشی لیمو
سلام
ما یه ترشی توی خانوادمون درست میکنیم بهش مییگیم ترشی لیمو نمیدونم شماها بهش چی میگین ولی خیلی خوشمزه هست الان عکسشو ندارم چون همشو خوردیم 3 (12)3 (12)3 (12)
ولی لیموهای ریز که در اومدن حتما عکسشو میزارم Big GrinBig Grin
لیمو ترش یک کیلو
شکر 3پیمانه
ابلیمو 1شیشه
شیشه به اندازه این یک کیلو لیمو هم انتخاب کنید که دهنش گوشاد باشه SleepySleepy

اول لیموهارو خوب بشورید خشک کنید بزارید یکی دوروز روی یه پارچه توی اتاق بمونن تا یکم زرد بشن
بعد لیموهارو قاچ کنید یکی یکی بریزید توی شیشه مورد نظرتون
وختی یه ردیفتون پر شد شکر بریزید مثلا یه پیمانه
بعد ردیف بعدی لیمو
بعدش بازم شکر
همینجوری ادامه بدین تا شیشتون پر بشه اخر سرهم ابلیمویی که دارید بریزید روش
بزارید یه چند روز بمونه توی دمای اتاق تا شکرها کاملا توش حل بشه و بعدش بزارید توی یخچال خیلی خوشمزه هست و برای سرماخوردگی هم خیلی موثره Big GrinBig GrinBig Grin
حالا عکسشو ندارم درست کردم حتما میزارم واستون
نوش جون New1New1New1

مسجد سر راه از ان گدشتیم بروی درش چنین نوشتیم :
در میکده هم خدای بینی
با مرد خدا اگر نشینی Blush
نقل قول
 سپاس شده توسط hana khanoom ، Rahil A ، پرنسس65 ، خوشگل خانم ، mma ، پیشو ، nafas1404
۲۱-خرداد-۱۳۹۲, ۰۸:۱۴ عصر
ارسال: #12
RE: ترشی چغاله بادام
منم درست کردم ولی توش سبزی نریختم جاش گلپر ریختم[تصویر: ترشی میوه]

الهی و ربّی من لی غیرُک
به لطف خدای مهربوووووووووووون علیرضا جون ۱۱خرداد صحیح وسالم اومد تو بغل مامان
خدا جونم همه چیزتو شکرHeart
نقل قول
 سپاس شده توسط nonoo ، پیشو ، mma
۱۷-مرداد-۱۳۹۲, ۱۱:۱۹ صبح
ارسال: #13
RE: ترشی آلبالو
برای ترشی ملس هر یک لیوان سرکه دو لیوان اب و هر قاشق نمک دو قاشق شکر استفاده میشه...
خوش خوراکتر میشه
نقل قول
 سپاس شده توسط خوشگل خانم ، nonoo ، mma
۱۷-مرداد-۱۳۹۲, ۱۱:۲۶ صبح
ارسال: #14
RE: ترشی آلبالو
من توش آب انار میریزم با سرکه خیلی مزش باحال تر میشه اینم عکس ترشی من ک دیشب آوردیم سر سفره
[تصویر: ترشی میوه]

3 (12)
نقل قول
 سپاس شده توسط خوشگل خانم ، ~*tiyam*~ ، nazgol368 ، mma
۱۷-تير-۱۳۹۳, ۰۱:۱۳ عصر (آخرین تغییر در این ارسال: ۱۷-تير-۱۳۹۳ ۰۱:۲۰ عصر توسط lilime.)
ارسال: #15
RE: ترشی میوه
ترشی میوه.
هلو
آلو قرمز و زرد
زرد آلو
گلابی
سیب
شلیل
آلبالو
گیلاس
گوجه سبز
از همه میوه ها نیم کیلو
همه میده هارو به جز البالو و گیلاس برش بزنیو هیته ها و تخماشو در بیارید مثلا هلو رو جهار تکه کنید
بعد توی یه قابلمه بزرگ به نسبت برابر اب و سرکه بریزید سرکه سفید باشه بهتره چون میوه ها خودشون رنگ دارن البته میزان سرکه رو می تونید بیشتر کنید ولی این نسبت به نظر من بهتره چون خیلی ترش نمی شه که گلو رو بسوزونه
با یه مقدار نکم باید بچشید مقدار خاصی نداره من برای 5 تا لیوان آب و 5 تا لیوان سرکه نصف استکان نمک و 1.4 استکان شکر می ریزیم بازم به ذائقه خودن بستگیداره باید بچشید بعد رویی حرارت بجوشونید بعد زیرشو کم کنیود و میوه هارو به تربیب سفت بودم داخلش بریزید مثلا اول هلو بعد گلابی و سیب بعد زرد آلو گوجه شبز و همه میوه ها
زیاد نیاد بجوشن همین که رنگ میوه ها یه کم تغیر کرد کافیه حرارت رو خاموش کیند و بزارید تا موادتون خنک بشن
بعد توی ظرفای شیشه ای که کاملا خشک هستند مواد رو بریزید و از ابش هم لب به لب پر کیند و درشو یه کیسه بزارید بعد درشو ببندید یه هفته تا ده روز تو ی یخچال نگه دارید بعدش آماده میل کردنه.

ترشی لیمو:
لیمو ترش های کوچولو رو به صورتچهار قاچ طوری که از هم جدا نشن برش بزنید بعد لای لیمو رو یه مقدار فلفل قرمز و نمک بریزید و ببندید توی یه شیشه خشک بچینید بعد سرکه سفید و آب رو به مقدار برابر با هم مخلوط کنید و بجوشونید با یه کم نمک و یه کم شکر یه مزش ملس بشه بعدش موادو بریزید روی لیموهای داخل شیشه و درشو با نایلون و در خود بطری محکم ببندید ده روز تا دوهفته لازمه تا ترشی آماده بشه پوست لیمو ها نششون می ده که ترشی آمادس یا نه.
نقل قول
 سپاس شده توسط mma ، dokhtare69 ، nafas1404
۲۰-دي-۱۳۹۳, ۰۳:۴۶ عصر
ارسال: #16

ترشی پرتقال ونارنگی

موادلازم

پرتقال : 10 عدد

نارنگی : 10 عدد

سرکه : 2 لیوان

چوب دارچین : 2 عدد

پودرمیخک : یک دوم قاشق چایخوری

آب پرتقال ونارنگی : یک لیوان(نصف لیوان آب پرتقال+نصف لیوان آب نارنگی)

شکر : 2 لیوان(2 پیمانه)

طرزتهیه

پرتقالها ونارنگیهارا پوست کنده کامل یعنی از پوست دوم هم خارج میکنیم و فقط گوشت پرتقال ونارنگی باقی بماند.
پره های پرتقال ونارنگی راداخل ظرف شیشه ای می چینیم
آب پرتقال وسرکه وشکروچوب دارچین وپودرمیخک رادرظرفی جداگانه مخلوط کرده وروی حرارت قرار میدهیم وبمدت 2 دقیقه می جوشانیم تاشکر حل شود.

حالا آنرابه حالت داغ ، داخل شیشه می ریزیم ومیگذاریم سردشود.پس ازسردشدن ،درشیشه رامی بندیم.

این ترشی بعدازیک روز قابل استفاده است ومیتوان آنراداخل یخچال بمدت 6 ماه تایک سال نگهداری کرد.

منبع
منبع 2

Angel
نقل قول
 سپاس شده توسط saehdeh ، lilimashi ، mma
۲۰-دي-۱۳۹۳, ۰۹:۱۱ عصر (آخرین تغییر در این ارسال: ۲۲-دي-۱۳۹۳ ۰۶:۰۸ عصر توسط پیشو.)
ارسال: #17

ترشی پرتقال و نارنگی

مواد لازم: از 120 گرم شکر،3تاپرتقال،3تا نارنگی،نصف لیوان سرکه ی سفید،نصف لیوان آب پرتقال،1عدد چوب دارچین (در آخر چوب دارچین رو خارج باید کرد از مواد)و نوک قاشق چایخوری پودر میخک استفاده کردم.(برای سرکه ی قرمز هم همین تعداد رو تکرار کردم) با این مقدار 2 شیشه ترشی بدست اومد یکی کاملن پر و اون یکی نصفه کمتر.

طرز تهیه ابتدا پرتقال ها ونارنگیها رو کاملن از پوسته ی دومش جدا میکنیم فقط گوشت میوه ها بمونه(در عکس معلومه)به صورت لایه ای در شیشه هایی که میخوایم ترشی رو درست کنیم میریزیم یه لایه نارنگی و یه لایه پرتقال یا در هم من به صورت مخلوط انجام دادم،حالا چوب دارچین+پودر میخک+سرکه(سفید)+آب پرتقال و شکر رو توی یه ظرف میریزیم و روی گاز هم میزنیم تا شکر حل بشه حالا به صورت داغ روی پرتقال ها و نارنگی ها میریزیم و میذاریم داخل یخچال،ترشی بعد از 24 ساعت آماده ی مصرف هست.

فقط چند تا نکته رو خوبه که بگمSmiling وقت گیرهست جدا کردن پوست نارنگی و پرتقال واینکه درسته دربیاد قشنگ تر میشه، من با سرکه سفیدانگور(مارک وردا) و قرمز در دوشیشه جدا درست کردم طعم سرکه سفید خیلی خیلی بهتر بود .شیشه ی کوچولو که رنگش تیره تر هست چون با سرکه ی قرمز درست شده،
ترشی فقط شیک و مجلسیهHuh و قابل توصیه نیست Big Grin
خیلی مزه ی معمولی داره ،شاید اگه پوره بشه بیشتر شبیه به یه نوع سس پرتقال -نارنگی مَلَس باشه تا ترشی .

Angel
نقل قول
 سپاس شده توسط Paramour ، nonoo ، زیبای بی همتا ، lilimashi ، soudi ، MaHrOoOo ، بهار... ، Hamta naz ، mimche ، elli_ahmari ، ♥ممول♥ ، dokhtare69 ، nafas1404 ، hadis sh
۴-بهمن-۱۳۹۳, ۰۸:۰۳ عصر (آخرین تغییر در این ارسال: ۴-بهمن-۱۳۹۳ ۰۸:۰۴ عصر توسط RIME.)
ارسال: #18
میشه کمک کنید بگید کدام میوه ها رو میشه با هم مخلوط کرد و ترشی درست کرد تا یکی زودتر و یکی دیرتر نپزه و میزون در بیاد

در ضمن میشه بگید فرق سرکه سفید و قرمز چیه؟
نقل قول
۸-بهمن-۱۳۹۳, ۰۷:۴۴ عصر
ارسال: #19

تهیه ترشی میوه جات

هسته تمام میوه هار را درآورده و دور بریزید ، سپس همه میوه جات را در یک ظرف ریخته رویش سرکه تند بریزید ، سیر و سبزی مخصوص را به مخلوط فوق اضافه کنید ...
مواد لازم برای
سرکه : 2لیتر
شلیل ، ازگیل ، گلابی ، هلو ، سیب گلاب ، گوجه سبز ، آلو زرد : از هر کدام نیم کیلو
هل کوبیده : نیم قاشق
نمک : نیم قاشق
سبزی مخصوص ترشی : نیم کیلو
ادویه مخصوص ترشی : به مقدار لازم
سیر : 20 پر
گلپر : 2 قاشق سوپخوری
طرز تهیه :
هسته تمام میوه هار را درآورده و دور بریزید ، سپس همه میوه جات را در یک ظرف ریخته رویش سرکه تند بریزید ، سیر و سبزی مخصوص را به مخلوط فوق اضافه کنید . سپس ادویه جات کوبیده ، گلپر و نمک به آن بیافزائید ، بعد از 24 ساعت ترشی را در شیشه ریخته و در آن را محکم ببندید و در جای خنک قرار دهید
نقل قول
 سپاس شده توسط پیشو
۸-تير-۱۳۹۴, ۰۲:۰۷ عصر
ارسال: #20
ترشی البالو خودم ساز

تصویر: images/smilies/heart.gif
نقل قول
ارسال پاسخ

تمامی اظهار نظرهای کاربران صرفا نظرات شخصی آنان بوده و تمامی مسئولیت متوجه اظهار کننده نظر می باشد.

ارسال پاسخ صفحه قبل صفحه بعد ثبت نام