• مرضیه محمدی
  • لی لی رضایی

بولت ژورنال یا دفتر برنامه ریزی

۷-خرداد-۱۳۹۶, ۱۲:۳۰ عصر
ارسال: #1
بولت ژورنال یا دفتر برنامه ریزی
به درخواست کاربران عزیزتصویر: images/smilies/heart.gif

بولت ژورنال یه دفتر برنامه ریزی که توش اهداف سالانه ماهانه هفتگی و روزانه درج میشه
هر کس عکس از دفتری که خودش تهیه کرده میزاره و
این دفتر برای نظم بخشیدن به زندگی، ایجاد عادتهای جدید ،ترک عادتهای اشتباه کاربرد داره
یا هدفگذاریهای مالی برای خرید خونه یا ماشین یا لیست فیلمهایی که میخواد ببینه، یا کتابهایی که بخونه یا تایم های بازی کردن با بچه و ...
کاربردهای زیادی داره بسته به سلیقه و اهداف هر فردی هم متغیره

قطرات آب در طبیعت مانند قطرات خون در رگ هاست ، صرفه جویی کنیم !

شما میتوانید از طریق ایمیل زیر با بنده در ارتباط باشید.
admin@nowAroos.com

نقل قول
 سپاس شده توسط (کژال) ، *آرتیستون* ، sara.sm ، heven ، پری سیما 89 ، Royaiy ، mintime ، نسترن 2016
۷-خرداد-۱۳۹۶, ۰۵:۳۸ عصر
ارسال: #2
RE: بولت ژورنال یا دفتر برنامه ریزی
چه جالب من همیشه اینکارو انجام میدم تصویر: /images/smilies/new/smiling.png
البته دفتر خاصی ندارم
معمولا تو فایل های ورد و اکسل برای خودم یه جدولایی طراحی میکنم
فایل خاصی داره؟

عروس خوشبخت 2 شهریور 96تصویر: images/smilies/heart.gif

نقل قول
۸-خرداد-۱۳۹۶, ۰۷:۰۵ صبح (آخرین تغییر در این ارسال: ۸-خرداد-۱۳۹۶ ۰۷:۰۵ صبح توسط sara.sm.)
ارسال: #3

ممنونم از مدیر عزیزتصویر: images/smilies/heart.gifتصویر: images/smilies/heart.gif
قدم اول
دوستانی که اهل برنامه ریزی هستین اما همیشه یه جای کار میلنگهتصویر: /images/smilies/new/sad.png
بسم اله
یه دفتر و چندتا مداد و خودکار رنگی آماده کنید.تصویر: /images/smilies/new/lub.png

پسرکوچولوم شب ولادت امام حسین اومد تو بغلم تصویر: images/smilies/heart.gif
برای برنامه ریزی تاپیک بولت ژورنال رو مطالعه کنید.
تلگرام بولت ژورنال:
https://t.me/joinchat/CIh5sj8VaUGfKK4b9q204w
نقل قول
 سپاس شده توسط maraal ، deldar00 ، Royaiy ، shiva.29 ، heven ، tara 1987 ، .mahta. ، sarah.pahlavani
  • گروه ژ
  • تشریفات وندا
۸-خرداد-۱۳۹۶, ۰۷:۳۵ صبح
ارسال: #4
(۸-خرداد-۱۳۹۶ ۰۷:۰۵ صبح)'sara.sm' نوشته است:  ممنونم از مدیر عزیزتصویر: images/smilies/heart.gifتصویر: images/smilies/heart.gif
قدم اول
دوستانی که اهل برنامه ریزی هستین اما همیشه یه جای کار میلنگهتصویر: /images/smilies/new/sad.png
بسم اله
یه دفتر و چندتا مداد و خودکار رنگی آماده کنید.تصویر: /images/smilies/new/lub.png

شما آموزش میدی عزیزم؟
من آمادمتصویر: /images/smilies/new/angel.png

نقل قول
 سپاس شده توسط sara.sm ، پری سیما 89 ، heven
۸-خرداد-۱۳۹۶, ۰۸:۲۷ صبح (آخرین تغییر در این ارسال: ۱۱-خرداد-۱۳۹۶ ۰۹:۲۵ صبح توسط sara.sm.)
ارسال: #5

از سایت goodvibes.ir
بی شک شنیده اید که “وقت طلاست”. زمان ارزشمندترین دارایی ماست، یکی از دلایل اصلی رشد مباحث مدیریت زمان و مدیریت شخصی و به وجود آمدن انواع روش های برنامه ریزی همین است.
به عنوان کسی که اهمیت زیادی به مدیریت شخصی می دهم ، شیوه های زیادی برای مدیریت شخصی و برنامه ریزی اعم از اپلیکیشن ها و نرم افزارها تا شیوه های مکتوب مختلف را تست کردم. متدی که امروز درباره آن صحبت میکنم بیش از یک سال است که کمک حال من بوده . من که همیشه پی کارها و فعالیت های مختلف هستم و به اصطلاح چند هندوانه را با هم بلند می کنم، به متدی نیاز داشتم که بتواند تمامی فعالیتهایی که انجام می دهم را به ساده ترین شکل ممکن رکورد کند و در عین حال امکان برنامه ریزی برای آینده هم داشته باشد. بولت ژورنال(Bullet Journal) هر دو این کار و بیشتر را به شکل موثری انجام می دهد.
بدون مقدمه چینی بیشتر برویم سراغ چگونگی استفاده از بولت ژورنال. فکر می کنم بهترین راه توضیح هر متدی نشان دادن نمونه عملی از آن است. بولت ژورنال به تنهایی یک شیوه رکورد و برنامه ریزی تسک های هر روزه است و به شکل مجموع تو-دو لیستهای روزانه(TO DO List) در یک دفتر می ماند و ساده تر از آن چیزی است که در این جا خواهید دید.
برای شروع تنها به یک دفتر و خودکار نیاز دارید.
[تصویر: بولت ژورنال یا دفتر برنامه ریزی]
اولین صفحه کلیدهایی هستند که در بولت ژورنال استفاده می کنم. این کلیدها باعث نظم دهی بیشتر و خلاصه نویسی می شوند.
دومین صفحه اهداف سال جدید است. گام اول در برنامه ریزی، تعیین هدف است. یک سال معیار خوبی برای تعیین اهداف، تلاش برای رسیدن به آن اهداف و ارزیابی است.
برگه بعدی دید کلی یک ماه است. در این قسمت مقابل هر روز ایونتها(رخدادها)، ددلاین ها(ضرب العجل ها) و روزهای خاص را یادداشت می کنم. بر اساس اهداف سالانه، اهداف هر ماه نوشته می شود. هدف ماهانه باید با اهداف کلی هم راستا باشند. در قسمت تسک(وظیفه-کار) نیز تسک های کلی هر ماه لیست می شود.
تفاوت تسک و هدف ماهانه: هر هدف می تواند به چند تسک تقسیم شود. مثلا اگر هدف لانچ یک بیزنس (راه اندازی یک شغل)باشد، تسک ها می توانند مشخص کردن بیزنس پلن(طرح یا نقشه کسب و کار)، تعیین تیم و پارتنرها (شریکهای کاری)و… باشند.
یا نمونه دیگه اینکه:
هدف مطالعه کتابهای موردعلاقه است ، تسک ها میتونه :
1.لیستی از کتابها
2.نحوه تهیه کتابها(خرید یا امانت گرفتن از کتابخونه)
3.زمان مطالعه (در هر روز -هفته و ماه مشخص میشه)
4.سرنوشت کتاب بعد از مطالعه رو هم تعیین میکنیم (نگهداری در کتابخانه شخصی یا امانت دادن به دوستان)

نمونه بعدی:
هدف آشنایی و طبخ غذاهای عربی:
1.لیست غذا
2.تهیه مواد اولیه
3.روز پخت و پز (مثلا سه شنبه هر هفته یک غذای جدید)
4.نتیجه و میزان رضایت از کار
5.سرنوشت این یادگیری (آیا میخوایم به دیگران هم آموزش بدیم یا تو مهمونی ها ازش برای روکم کنی جاری استفاده میکنیمتصویر: /images/smilies/new/3 (12).gif)

نمونه های دیگه رو بسته به سبک زندگی و سلایق شخصی ،شما پیشنهاد بدیدتصویر: /images/smilies/new/smiling.png

این مبحث ادامه دارد...تصویر: images/smilies/heart.gifتصویر: images/smilies/heart.gifتصویر: images/smilies/heart.gif

نمونه های ساده تر و آماده این دفترتصویر: images/smilies/exclamation.gifاما همین اولش بگم دفتر آماده، لذت نوشتن و نقاشی کشیدن و نوستالژی رو ازتون میگیره )
کاربر عزیز ترمه طلا این دفترو معرفی کردن :
sibsketch محصولاتی داره که دفتر برنامه ریزی هم جزو اوناست و تقریبا با این توضیحاتی که دادین مشابه هست ظاهر جذابی هم داره البته من خودم از محصولات دیگه اش استفاده کردم
https://sibsketch.com/wp-content/uploads.../GGHHH.jpg

و ژاکلین عزیز هم این نمونه رو معرفی کردن:
در ادامه توضیحتون بگم که رنگی رنگی هم همچین دفتری داره ؛
این دفتر برنامه ریزی منه ؛ البته قصدم تبلیغ نیست خدایی نکرده ، قصدم کمکه تصویر: images/smilies/shy.gif

http://nowaroosupload.ir/uploads/14954460291.jpg

میبینین که همه چی داره تصویر: تصویر: /images/smilies/new/new2.gif

اگه از تصاویر بالا متوجه نشدین جریان چیه حتما تصاویر این دو نمونه رو ببینید
===========================
و در پست بعدی که سعی میکنم تو همین یکی دوروز باشه عکسی از دفترم که تازه شروع کردم براتون ارسال میکنم.
من چندسالی هست برنامه روزانه و برنامه غذایی، برنامه ریزی مالی و اهداف متفاوت رو با نوشتن های پراکنده یا ثابت انجام دادم اما از روزی که با این بولت ژورنال آشنا شدم مطمئنم استفاده از اون برای هر خانمی میتونه برطرف کننده تموم بی نظمی های ذهنی و آشفتگی های مربوط به کارهای خونه و اهدافش بشه.
حتی میتونیم این دفتر رو در طرحهای ساده تر برای تربیت فرزندان و آموزش اونها با ایجاد عادتهایی مثل مسواک زدن یا کتاب خوندن یا تماشای تلویزیون یا بازی و ... بکار ببریم

هدف اصلی این دفتر استفاده بهینه از زمان و تعیین اهداف و ایجاد انگیزه و پیشرفت در کارهاست.
دوستانی که با دفتر برنامه ریزی یا بولت ژورنال کار میکنن و تجربه بیشتری دارن خیلی عالیه که راهنمائیمون کنین.

تلگرام بولت ژورنال:
نقل قول
 سپاس شده توسط (کژال) ، heven ، maraal ، Neshat. ، shiva.29 ، tara 1987 ، mintime
۱۱-خرداد-۱۳۹۶, ۰۹:۱۸ صبح (آخرین تغییر در این ارسال: ۱۱-خرداد-۱۳۹۶ ۰۹:۴۱ صبح توسط sara.sm.)
ارسال: #6

این نمونه برای لیست کتابهایی که در طول یکسال یا ماه در نظر داریم که بخونیم :

اینم نمونه دیگه از یک صفحه روزانه :

خب بسم اله شروع کنیددد

تلگرام بولت ژورنال:
نقل قول
 سپاس شده توسط (کژال) ، heven ، Neshat. ، SiimiinBaanoo ، Royaiy ، shiva.29 ، tara 1987 ، وحیده64 ، mintime
۱۱-خرداد-۱۳۹۶, ۱۰:۴۶ صبح (آخرین تغییر در این ارسال: ۱۱-خرداد-۱۳۹۶ ۱۱:۳۳ صبح توسط sara.sm.)
ارسال: #7

قسمت دوم :
بعد از دید کلی ماهانه، هبیت ترکر(ردیاب عادت) آن ماه را قرار می دهم.
همه‌ ما، کارهایی در ذهن داریم که می‌خواهیم آن ها را تبدیل به عادت کنیم مانند ورزش کردن، یاد گرفتن یک مهارت خاص و یا کار ساده ای مانند مرتب کردن روزانه اتاق. عادت یک برنامه و جریان عادی رفتار است که به طور منظم تکرار می‌شود و به صورت ناخودآگاه بروز می‌کند.
مثلا مسواک زدن یک عادت است و به طور ناخودآگاه و حتما آن را انجام می‌دهیم. نیازی نیست هر روز درباره مسواک زدن و یا نزدن تصمیم بگیریم و یا در تو-دو لیستهای روزانه کاری به عنوان مسواک زدن تعریف کنیم.
در این پست روشی که برای ایجاد عادت معرفی می‌کنم، Habit Tracker (ردیاب عادت؟!) است. در این روش بصورت ماهانه کارهایی که می‌خواهیم تبدیل به عادت شوند را تحت نظر می‌گیریم و با حواس جمع هر روزمان را طوری برنامه ریزی می‌کنیم که حتما این کارها را در آن انجام بدهیم. هبیت ترکر به صورت جدول ساده ای طراحی می‌شود که سطر اول یک تا 30/31 روز و در ستون اول عادت ها نوشته می‌شود. با انجام هر عادت در روز مشخص خانه مربوطه رنگ می‌شود. هر سطر نشان دهنده زنجیره پیشرفت یک عادت است و هر ستون عادت‌های انجام شده در یک روز مشخص را نشان می‌دهد.
من هبیت ترکرهایم را داخل بولت جورنالم(Bullet Journal) می‌کشم تا همیشه همراهم داشته باشم (در مورد بولت جورنال بعدا مفصل صحبت خواهد شد). تنظیم هر هبیت ترکر چند دقیقه در هر ماه بیشتر وقت نمی‌گیرد، البته برای این کار اپلیکیشن‌های موبایل هم وجود دارد، براساس تجربه شخصی معتقدم که این اپلیکیشن ها به اندازه یک جدول ساده روی کاغذ و خودکار موثر نیستند.
هر سطر هبیت ترکر تشکیل یک زنجیره می‌دهد و با بزرگ شدن این زنجیره شکستن آن به مراتب سخت تر می‌شود. هر ستون، کارهای انجام شده در یک روز مشخص را نشان می‌دهد. دیگر نیازی نیست برخی از کارهای تکراری را هر روز در تو-دو لیستهای خود وارد کنید چرا که در اینجا آورده شده اند و می توانید بعد از انجام علامت بزنید. در کل با یک نگاه به هبیت ترکر خود می‌توانید بفهمید چه کارهایی در طول زمان در حال تبدیل به عادت شدن هستند و چه کارهایی اصلا و یا کمتر انجام می‌شوند و برای هبیت ترکر ماه بعد از این اطلاعات برای برنامه ریزی و انتخاب کارهای مناسب‌تر استفاده کنید. بخاطر ایده آل نگری ما و اینکه دوست داریم یک شبه سوپرهیروی زندگیمان بشویم، طبیعی است بعضی از کارها انجام نشوند.
چه کارهایی را می‌توان در هبیت ترکر وارد کرد؟ کارهای هبیت ترکر من سه دسته هستند.
• کارهای شخصی مانند مراقبت از پوست، سی دقیقه مطالعه عمومی‌، ده دقیقه ورزش
• کارهای مطالعاتی مانند ترجمه یک صفحه از کتاب ... یا خواندن و تکرار ده لغت از کتاب لغات تافل
• کارهای تکراری روزانه مربوط به کارم
در انتخاب کارها چند نکته را در نظر داشته باشید:
• روزانه تکرار شوند.
• برای کارها واحد اندازه گیری تعیین کنید مثلا سی دقیقه مطالعه عمومی.
• این کارها قرار است عادتهای روزانه شما باشند پس نباید با زندگی شخصی و کاری شما در تضاد باشند.
• زمانگیر نباشند. کارها باید کوتاه تعریف شوند.
• قابل انجام باشند. انجام ده کار دو ساعتی غیرممکن است.
• تعداد کارها در هر دسته بطور میانگین سه یا چهار عدد باشد.
تا به حال روش‌های زیادی برای نهادینه کردن عادت و انجام کارهای تکراری امتحان کرده ام، هبیت ترکر بهترین و موثرترین روشی هست که در طولانی مدت جواب داده است. هر روز مجبورم می کند کارها را انجام دهم و مهمترین مزیت آن این است که با یک نگاه می‌توانم وضعیت خودم و کارهای انجام شده/نشده را ببینم. امیدوارم برای شما هم مفید باشد.

خب اینم یه نمونه برای خانمایی که دوست دارن رژیم و ورزش و مصرف ویتامین و ... رو در زندگیشون تبدیل به عادت کنن.

می رسیم به بخش اصلی یعنی برنامه ریزی روزانه. هر روز و یا شب قبل ، برنامه مربوط به آن روز نوشته می شود. در برنامه ریزی روزانه علاوه بر کارهای روزمره باید اهداف و کار های ماهانه را در نظر داشته باشیم. برای مشخص کردن نوع هر کار از کلیدها استفاده می کنم.
میتونید یه سررسید بردارید و از همین امروز شروع کنید
برنامه ها و اهداف و هبیت ترکر ها رو می تونید بعدا هم اضافه کنی. یا برای اینکه با برنامه ریزی روزانه تداخل نداشته باشند، اگه از دفتر معمولی استفاده میکنید در آخر دفتر اهداف و جدولهای مربوط به اونها رو قرار بدید.

آیا می توان بولت ژورنال را به جای دفتر در رایانه با نرم افزارهای ورد یا در گوشی داشته باشیم؟
خیر. فلسفه بولت ژورنال به مکتوب نوشتن است. شخصا معتقدم دست نوشته تعهدآورتر از تایپ کردن است.

بولت ژورنال مناسب همه است؟
بله. مزیت اصلی این متد شخصی سازی آن و اضافه کردن شیوه،کالکشن و لیستهای شخصی شماست.

می توان از بولت ژورنال در کار استفاده کرد و یا فقط مختص مدیریت شخصی است؟
از بولت ژورنال می توانید در زندگی شخصی و کاری خود استفاده کنید. حتی می توانید فقط برای یک پروژه خاص نیز استفاده کنید.

چرا بولت ژورنال را به شیوه های دیگر ترجیح می دهم؟
همه چیز در یک دفتر کوچک جا می شوند. نگران فراموش شدن هیچ چیزی نیستم.

تو-دو لیست روزانه
اهداف سالانه و ماهانه
تسک های ماهانه
قرارها و ایونت ها
روزهای خاص
برنامه ریزی مطالعاتی، کاری، تحقیقاتی
لیست ها و کالکشن های مختلف ( مینی اسکرام، ایده های نوشتن، ایده های تحقیق، نتایج تست های بیزنس مدل یو، کتاب، موزیک، فیلم، منابع مطالعاتی برای آزمونها، … )

من جز کسانی که تمام روز و هفته و ماه آینده خود را با جزییات تمام برنامه ریزی می کنند، نیستم. به هیچ وجه نمی توانم پایبند برنامه خشک و غیر منعطفی باشم. برنامه من نسبت به حال هر روزم و حجم کاری ام کاملا متفاوت است. این شیوه منعطف است و با من کنار می آید. قابلیت شخصی سازی زیادی دارد. هر لیست و کالکشنی که دوست و نیاز دارم می توانم به آن اضافه کنم. اهداف و برنامه ریزی بلند مدتم را همیشه همراهم دارم و برنامه هر روزم در راستای همین اهداف تعیین می شود. و مهمتر اینکه از نوشتن لذت می برم.

اینم یه نمونه تکمیل شده از صفحه روزانه برای شروع کار :

تلگرام بولت ژورنال:
نقل قول
 سپاس شده توسط بارون* ، heven ، maraal ، Neshat. ، SiimiinBaanoo ، sherioshahab ، Royaiy ، afsan ، shiva.29 ، همسر بانو ، tara 1987 ، mintime ، Leyenda ، شادبانووو
۱۵-خرداد-۱۳۹۶, ۱۱:۵۹ صبح (آخرین تغییر در این ارسال: ۱۵-خرداد-۱۳۹۶ ۱۲:۰۵ عصر توسط sara.sm.)
ارسال: #8

خب ممنون از این همه استقبالتصویر: /images/smilies/new/3 (12).gif
خب اینم عکس دفتر خودم
هرچند ناقصه
فقط برای ایده گذاشتم:
لوازم اولیه:
صفحه ماه:
صفحه اهداف:

ببخشید که کیفیت عکسا خیلی بده

صفحه مطالعه:
صفحه برنامه غذایی:
صفحه نظافت هفتگی:
صفحه پس انداز پول:
صفحه مسافرت:

مدیر عزیز :بعدا ویرایش میکنم و تو چند پست مرتب میکنم و توضیح میذارم لطفا حذف نکنید.

تلگرام بولت ژورنال:
نقل قول
 سپاس شده توسط ماه شب 14 ، Miss.mari ، heven ، maraal ، Neshat. ، SiimiinBaanoo ، Royaiy ، afsan ، Madeleine ، shiva.29 ، tara 1987 ، almam ، mintime ، مونااا ، یـا انـیس الـنـفوس
۱۵-خرداد-۱۳۹۶, ۰۶:۰۲ عصر
ارسال: #9
سارا جون ناامید نشی هاتصویر: /images/smilies/new/wink.png
من دارم باهات پیش میام
البته دارم برنامه هامو برای بعد عروسی مینویسمتصویر: /images/smilies/new/angel.png

نقل قول
 سپاس شده توسط sara.sm ، بارون* ، heven ، Madeleine
۱۶-خرداد-۱۳۹۶, ۰۴:۱۱ عصر
ارسال: #10
این دفتر برنامه ریزی رو از کجا میشه تهیه کرد؟
برای کودک هم داره؟
لوازم تحریریا یا شهر کتاب دارند؟
نقل قول
 سپاس شده توسط sara.sm
ارسال پاسخ

تمامی اظهار نظرهای کاربران صرفا نظرات شخصی آنان بوده و تمامی مسئولیت متوجه اظهار کننده نظر می باشد.

ارسال پاسخ صفحه قبل صفحه بعد ثبت نام