• دکتر فاطمه خانی زاده
  • مدیس

اکبر جوجه

۲۰-خرداد-۱۳۹۲, ۰۶:۱۰ عصر (آخرین تغییر در این ارسال: ۲۰-خرداد-۱۳۹۲ ۰۶:۳۰ عصر توسط Starfish.)
ارسال: #31
RE: اکبر جوجه
خواهش میکنم عزیزم. برای پخت اولیه (آبپزکردنش)مرغ بستگی به مرغت داره که دیرپزه یانه ولی مرغهای ماشینی زودمیپزند. مثلابرای 1مرغ متوسط 2-3 لیوان آب
کافیه. برای اینکه بفهمی پخته یا نه، آروم چاقویاچنگال تو1قسمتش فروکن ببین پخته یانه. اگرنپخته بود 1کم دیگه آب اضافه کن. آب مرغم بذار کاملا
تبخیرشه. آبلیمو 2ق غ - نمک 1ق غ -زردچوبه وپودرفلفل سیاه هرکدوم 1 ق مرباخوری و1عددپیازبزرگ برای 1مرغ کافیه.
البته برای اکبرجوجه ازجوجه یامرغ کوچیک استفاده میکنندولی من ازرون و سینه مرغ استفاده میکنم.
برای سرخ کردنشم باید 1لایه کره روی ماهیتابه یا ظرفی که توش سرخ میکنی بپوشونه. خیلی آروم بذار سرخ بشه. طعمش عالیه

قهوه سازدلونگی،کاملا نو، صفحه 24 حراج لوازم خونگی برای فروش گذاشتم
نقل قول
 سپاس شده توسط Moonlight ، shah navaz
۲۰-خرداد-۱۳۹۲, ۱۰:۰۳ عصر
ارسال: #32
(۲۰-خرداد-۱۳۹۲ ۰۹:۵۲ عصر)Moonlight نوشته است:  مرسی از توضیحات کاملت
عزیزم من این قسمتشو متوجه نمیشم که مرغ اول آبپز بشه بعد با آبلیمو و فلفل و نمک و پیاز طعمدار بشه یا اینکه مرغو با تمام این مواد آبپز کنم؟!

تمامی دستورات رو خوندم گیج شدم! یکی میگه اول مرغ آبپز شه بعد تو مواد خوابونده بشه.
یکی میگه با تمام این مواد بذاریم توی ماهیتابه بپزه و بعد سرخ شه.!

حالا دقیقا باید چطوری باشه؟!
بعد پیازو خورد کنم یا رنده کنم؟!

ببخش سوال زیاد پرسیدم. آخه می خواد درست کنم

خواهش میکنم گلم. مرغ بااین موادآبپز میشه. پیازو خوردکن. اندازه خوردکردنشم مهم نیست چون فقط
برای ازبین بردن بوی مرغه و بعدازآبپزشدن پیازاشوجدامیکنی. اگرسوال دیگه ای هم داشتی،درخدمتمSmiling

قهوه سازدلونگی،کاملا نو، صفحه 24 حراج لوازم خونگی برای فروش گذاشتم
نقل قول
 سپاس شده توسط Moonlight
۲۳-خرداد-۱۳۹۲, ۰۲:۱۷ عصر
ارسال: #33
(۲۱-خرداد-۱۳۹۲ ۰۹:۵۰ صبح)Starfish نوشته است:  خواهش میکنم گلم.Smiling خوشحال میشم اگرکاری دستم برمیاد، برات انجام بدم. برای آبپزشدنش که آروم چاقویاچنگال تو1قسمتش فروکن ببین پخته یانه. مرغ معمولازودآبپزمیشه. شایدحدود نیم ساعت طول بکشه. برای سرخ کردنشم چون ازقبل پخته، نگران نباش،خام نمیمونه. فقط برای اینکه کره خوب به خوردش بره بهتره شعله ش متوسط باشه زمان سرخ کردنش باکره، دست خودته. من که میذارم آروم سرخ شه، حدود نیم ساعتی بهش زمان میدم. راستی رب اناریاد نره.

خب دیشب درست کردم. خوب بود فقط کمی سفت شده بود. نمی دونم چرا1!
و اینکه اصلا رنگشو اون رنگی نشده بود! مثل مرغ سرخ کرده بود.
اینطوری کار کردم.
اول مرغو با آبلیمو و یه پیاز درسته و نمک و فلفل و زردچوبه گذاشتم اندازه نیم ساعت آبپز شد. بعد پیازو در آوردم .
بعد یکی دو قاشق روغن و یه تیکه کره بهش اضافه کردم و شعله رو کم کردم. خیلی کم بود والا. آبش که خشک شد سرخ شد. دو طرفشو سرخ کردم.
پخبه بود اما سفت شده بود عزیزم.
ایراد کارم کجاست؟

موقع سروش رب انار ریختیم روش و خوردیم
نقل قول
۲۴-خرداد-۱۳۹۲, ۰۸:۳۴ عصر
ارسال: #34
نه می دونی منظورم از سفت شدن اون نبود.
دیدی وقتی سرخش می کنی روش کاملا سفت و خشک میشه؟
مال منم همونطوری شده بود.
در صورتی که اکبر جوجه اصلا اینطوری نیست و خیلی نرم و لطیفه که با چنگال از هم باز میشه!!!
واسه من لایه رویی مرغم خیلی خیلی سفت شد!
نقل قول
۲۵-خرداد-۱۳۹۲, ۱۱:۱۹ صبح
ارسال: #35
(۲۵-خرداد-۱۳۹۲ ۱۰:۱۹ صبح)Starfish نوشته است:  آهان. مدت سرخ کردنشو کم کن. شعله شم روی متوسط بذار

آهان.
باشه این دفعه امتحان می کنم و بهت خبر می دم
خیلی ممنون که با حوصله جواب به سوالاتم می دی
اییشالله بتونم جبران کنم
نقل قول
 سپاس شده توسط Starfish
۱۶-مرداد-۱۳۹۲, ۱۲:۳۰ صبح (آخرین تغییر در این ارسال: ۱۶-مرداد-۱۳۹۲ ۱۲:۳۱ صبح توسط fati asali.)
ارسال: #36

طرز تهیه اکبر جوجه شمال:

اکبرجوجه البته لقب آقای علی اکبر کلبادی هم هست که همراه با برادرانش رستوران های زنجیره ای اکبرجوجه را تاسیس کردند و البته تا حدودی جلوی متقلبان را گرفتند. اکبرجوجه اکنون به رستوران های زنجیره ای بدل شده است که همگی آرم و نشان یکسانی دارند. رستوران هایی که روی شیشه آنها نام برادران گلبادی دیده می شود شعبه های اصلی هستند.

مواد لازم:برای 4نفر

جوجه کباب: یک کیلوگرم

برنج: 5 پیمانه

رب انار شیرین: دو پیمانه

لیموترش: یک کیلوگرم

زعفران دم کرده: سه قاشق غذاخوری

روغن مایع: سه پیمانه

نمک و فلفل:به مقدار لازم

روش تهیه:

اگر اهل کباب خوری در خانه باشید، حتما چندباری جوجه کباب زعفرانی را به جای اینکه به سیخ بکشید، با گوجه فرنگی سرخ کرده اید. انصافا خوشمزه هم می شود.

اکبرجوجه هم همین جوجه کباب است با یکی دو تفاوت؛ جوجه ها را باید در آبلیمو، نمک و آب بخوابانید. روایت هست که می گویند یک روز باید تکه های مرغ را در محلول آبلیمو، آب و نمک بخوابانید. اما از ما نشنیده بگیرید؛ سه چهار ساعت هم کفایت می کند.

بعد از این مدت، روغن را در تابه ای نسبتا گود و بزرگ داغ کنید و سپس جوجه ها در آن بچینید. جوجه ها معمولا آب می اندازند. اگر اجازه بدهید کمی آبپز شوند، به سود خودتان کار کرده اید. آب جوجه که تمام شد، باید دو طرف گوشت طلایی شود. بعد از این از روغن بیرون بیاورید.

روی جوجه ها را رب انار بریزید و با جعفری تزیین کنید.

نکته باریکتر از مو: این غذا برخلاف جوجه کباب زعفرانی، پیاز و زعفران ندارد. اما اگر دوست داشتید می توانید زعفران و پیاز هم بزنید. خوشمزه تر می شود. ضمنا فراموش نکنید یک کاسه رب انار کنار دستتان بگذارید، لازم می شود.

مخلفات: رسم است که اکبرجوجه را با پلو زعفرانی می خورند. هرچند پلو سفید هم بد نیست. اما برای درست کردن پلو زعفرانی، باید پلو کته درست کنید. وقتی آب برنج در حال حباب زدن است، زعفران دم کرده را اضافه کنید.

نوشیدنی: دوغ نوشیدنی سالمی و معروفی برای این غذاست.
نوش جان.

[تصویر: اکبر جوجه]

خدایا تا عمر دارم شکرت میکنم برای وجود همسرم و دخترمتصویر: images/smilies/heart.gif
نقل قول
 سپاس شده توسط سانی26 ، ساچلی ، *elay* ، heven
۹-مهر-۱۳۹۲, ۰۱:۲۰ عصر (آخرین تغییر در این ارسال: ۱۹-مهر-۱۳۹۲ ۰۸:۴۰ عصر توسط مهسا_13.)
ارسال: #37
من مازندرانیم
ما تو مازندران اکبر جوجه زیاد درست میکنیم من به سه روش براتون میذارم

من: مرغ کمی ابپز میکنم به جای پیاز ادویه میزنم بهش چوب دارچینم بوی زخم مرغ میگیره. بعدش تو روغن فراون البته داغ سرخش میکنم با شعله کم هم خوب برشته میشه هم مغز پخت میشه

دختر دایی: من مرغ با روغن زیتون سرخ میکنه. بعدش میریزه تو یه دیگ و با سس اش میذاره خوب بپزه
البته زمان سرخ شدن مرغش مغز پخت میشه

واقعا عالی میشه هر دوتاش

اما تو اکبر جوجه: بنا به مشاهده شخص خودمBig Grin جوجه رو هنگام سرخ شدن با شعله کم مغز پختش میکنن.
ترکیب روغنشونم 80 درصد روغن 20% کره.بعد از مغز پخت شدن مرغ با ترشی سرو میکنن
اصولا برنجش 50% سفیده 50% زعفرونی

من برای سس حتما یه قاشق رب الوچه میریزم
برای رقیق شنشم میتونین اگه مرغ ابپز کردین یه کمی فقط یه کمی اب مرغ بریزین توی رب انار
اما توی اکبر جوجه اب لیمو یا اب نارنج میریزنNew2New2

کاش اون گوشه ذهنتون واسه من جای بود.
نقل قول
 سپاس شده توسط yarauf ، مونا خانووم ، Moonlight ، NiKtA20 ، eternal ، ghazale paiizi ، hedyeh ، shah navaz ، زن باران (مهتاب65) ، Sweet92
۱۷-مهر-۱۳۹۲, ۱۱:۱۷ صبح
ارسال: #38
سحرناز جون انگار سرش شلوغه... فکر کنم باید تو خصوصی مزاحمش بشم Smile
این اکبر جوجه ی من در لحظات آخر سرخ شدنش توی تابه است...
میشه لطفا استاتید بگن اکبر جوجه م چقدر اکبر جوجه است؟! New2

چون این نهار فردامون واسه سرکار بود و قرار بود از تو تابه یه راست بره تو ظرف غذاهامون، مجبور شدم همون توی تابه ازش عکس بگیرم...
واسه سسش هم دیگه دل و زدم به دریا و رب انار رو یه کوچولووووووو رقیق کردم و یکم هم گردوی چرخ شده اضافه کردم بهش... حالا امروز بخورم ببینم چطور شده Wink
از نظر خشک شدن هم فکر کنم بخاطر اینکه توی دلستر خوابونده بودمش خشک نشد ...
فقط یه ایراد داشت، اونم اینکه شوووووووووور شده بود!!! اونم تقصیر خودم بود که دوباره بهش نمک اضافه کردم...

در جستجوی خانه... Angel
نقل قول
 سپاس شده توسط مهسا_13 ، ترنج ، ghazale paiizi ، مهتاب69 ، *elay* ، shah navaz ، bahare jan ، زن باران (مهتاب65)
۲۹-مهر-۱۳۹۲, ۰۱:۴۲ عصر
ارسال: #39
اینم اکبر جوجه ام

خوب بود بد نبود ولی مثه مال بیرون نشد
یه سوالی مرغا باید پوست کنده باشه؟

منم مامان شدممممممممممممممممممممممممLub
خدا جونم ممنون که حاجتمو دادی
امام رضا یادم نمیره لطفتو
سيد حسام من ٢٨ هفته اشه
نقل قول
 سپاس شده توسط nil0o0o
۲۹-مهر-۱۳۹۲, ۰۱:۵۰ عصر
ارسال: #40
واسه اینکه طمع واقعی اکبر جوجه بده باید یه کوچولو بع اینکه سرخ شد تو کره فراون هم سرخ شهومن تو اشپزخونه شون دیدم

Big Grin.....
نقل قول
 سپاس شده توسط فشفشه ، shah navaz
ارسال پاسخ

تمامی اظهار نظرهای کاربران صرفا نظرات شخصی آنان بوده و تمامی مسئولیت متوجه اظهار کننده نظر می باشد.

ارسال پاسخ صفحه قبل صفحه بعد ثبت نام