• مدیس
  • دکتر فاطمه خانی زاده

اسم نی نی هامون + معنیش + کی انتخاب کرده؟

۱۹-ارديبهشت-۱۴۰۰, ۰۸:۱۹ صبح
ارسال: #1051

RE: اسم نی نی هامون + معنیش + کی انتخاب کرده؟
آسو
انتخاب همسرم ولی منم به دلم نشست
افق طلایی/کوشا/آهو

آرامش یعنی حس کنی دستات تو دستایه خداست.
منم روز مادر، مادر شدمتصویر: /images/smilies/new/angel.pngخدایا شکرت که فرشته کوچولوتا واسم فرستادی
نقل قول
 سپاس شده توسط Youtab ، آتنا~N ، nona ، خانم فسقلی
۱۹-ارديبهشت-۱۴۰۰, ۱۱:۴۷ عصر
ارسال: #1052
دیبا
خودم
دختر زیبا رو
معنی لغوی: پارچه رنگین از جنس ابریشم
نقل قول
 سپاس شده توسط Youtab ، nona ، خانم فسقلی
۲۰-ارديبهشت-۱۴۰۰, ۰۴:۱۳ عصر
ارسال: #1053
صدف خانم ممنون از توضیحات خوبت، لطف می کنی راجع به اسم های باران و تابان هم توضیحاتی که میدونید، بنویسید. ممنونم
نقل قول
 سپاس شده توسط خانم فسقلی
۲۱-ارديبهشت-۱۴۰۰, ۱۲:۲۳ عصر (آخرین تغییر در این ارسال: ۲۱-ارديبهشت-۱۴۰۰ ۱۲:۲۸ عصر توسط Sadaf_khanom.)
ارسال: #1054
(دیروز ۰۴:۱۳ عصر)'Ladyjooon' نوشته است:  صدف خانم ممنون از توضیحات خوبت، لطف می کنی راجع به اسم های باران و تابان هم توضیحاتی که میدونید، بنویسید. ممنونم

خواهش میکنم
ببین بعضی اسما نیاز به معنا ندارن
مثل
باران
بهار
گندم
خوشه
نهال
دریا
،
باران مصدر باریدن هستش
و اما اسمایی که معنی باران میدن
عَمّا:Ama  به معنی ابر مرتفع و ابر باران ریز در زبان عربی در قران به معنی آنچه هست به کار رفته است عما نام بتی در خولان یمن بود
،
 رفیف با ریشه عربی به معنی نم نم باران
،
نیسانا Nisana : به معنی باران بهاری (باران ادیبهشت) با ریشه سریانی دکتر نیساناسیداصلی یکی از پزشکان ایرانی است..
،
نیلرام به معنی فرشته باران با ریشه پارسی
،
مه ترا به معنی باران در کوردی
،
نام هایی با ریشه های مختلف که معنی باران و باریدن میدن
پارسی : باران ، بارانک، تیر ، تِشتَر ، تیشتر ، تیرداد ، سَتوِس ، نیلرام ، دیمه ، نژم
ترکی : یامور یاغمور
کردی : بارین ، ژیک ( دخت) , واران
سانسکریت : نِها
عربی : ریهام 
هندی:نها Neha
,
بارین  Barin به معنی بارش و باریدن باران در زبان کردی به معنی مبارز اصیل و باشکوه در زبان المانی قدیم نام اتشکده ای در حوالی فارس 
+++++
تابان: Taban به معنی روشن و درخشان با ریشه پارسی 
اسمایی که معنی تابان و درخشان میدن
زهرا
مهرشید
مهرسا
رخشید
ثریا
ماهین
رونیسا
-
بستگی به انتخابتون داره که کدوم بخش اسم براتون مهمه
انتخاب باشماست ،نامدارباشه

(۱۹-ارديبهشت-۱۴۰۰ ۰۸:۱۹ صبح)'پروانه ابریشم' نوشته است:  آسو
انتخاب همسرم ولی منم به دلم نشست
افق طلایی/کوشا/آهو

خیلی قشنگه نامدارباشه
افق طلایی معنی کوردیش هستش
اهو معنای اوستاییش
تو کدام زبان به معنی کوشاهستش؟
،
 آسو صورت پهلوی واژه آهو است در زبان اوستایی به معنی تندی و شتاب امده است...
،
آسو
سو در زبان ترکی به معنی آب هستش
آ+سو: اب با الف تانیث
مثل اب معنی لفظیش میشه زلال
سو پسونده یعنی مثل مانند 

_pichak_021
،

نقل قول
 سپاس شده توسط پروانه ابریشم ، Ladyjooon
۲۱-ارديبهشت-۱۴۰۰, ۰۱:۲۸ عصر
ارسال: #1055
بچه های من آوین وآراز هستن اولی رو خودم و می رو اول نظر شوهرم بود وبه توافق رسیدیم آوین عشق. آراز مرد قهرمان نیک سرشت
نقل قول
۲۱-ارديبهشت-۱۴۰۰, ۰۱:۳۴ عصر
ارسال: #1056
(امروز ۰۱:۲۸ عصر)'mfk' نوشته است:  بچه های من آوین وآراز هستن اولی رو خودم و می رو اول نظر شوهرم بود وبه توافق رسیدیم آوین عشق. آراز مرد قهرمان نیک سرشت

آوین معنی اب زلال در زبان پارسی هم هستش
،
آراز در زبان ترکی به معنی سعادت و خوشبختی هستش
+
معنی قهرمان و نیک سرشت نمیده عزیزم یعنی ممکنه سایت آبادیس و گوگل اینطوری معنا کرده باشن ولی اشتباهه
منم گفتم یوقت سو تفاهم پیش نیاد فقط معنی درست رو گفتم که دقیق بدونیدتصویر: images/smilies/heart.gif

_pichak_021
،

نقل قول
۲۱-ارديبهشت-۱۴۰۰, ۰۳:۲۱ عصر
ارسال: #1057
(امروز ۰۱:۳۴ عصر)'Sadaf_khanom' نوشته است:  
(امروز ۰۱:۲۸ عصر)'mfk' نوشته است:  بچه های من آوین وآراز هستن اولی رو خودم و می رو اول نظر شوهرم بود وبه توافق رسیدیم آوین عشق. آراز مرد قهرمان نیک سرشت

،
+
معنی قهرمان و نیک سرشت نمیده عزیزم یعنی ممکنه سایت آبادیس و گوگل اینطوری معنا کرده باشن ولی اشتباهه
منم گفتم یوقت سو تفاهم پیش نیاد فقط معنی درست رو گفتم که دقیق بدونیدتصویر: images/smilies/heart.gif

ممنون عزیزم آوینا شنیده بودم به‌معنی آب زلال آوین درزبان کردی یعنی عشق آراز روهم سایتو یادم رفته نوشته بود درزبان ترکی اگه اشتباه نکنم آز یه قبیله به معنی قهرمانه آر هم یعنی مرد که ترکیبش این میشه بازم ممنون ازراهنماییت معنی دقیقشو گفتی

نقل قول
 سپاس شده توسط Sadaf_khanom ، سرروناز
۲۱-ارديبهشت-۱۴۰۰, ۰۳:۳۰ عصر
ارسال: #1058
(امروز ۰۳:۲۱ عصر)'mfk' نوشته است:  
(امروز ۰۱:۳۴ عصر)'Sadaf_khanom' نوشته است:  

،
+

ممنون عزیزم آوینا شنیده بودم به‌معنی آب زلال آوین درزبان کردی یعنی عشق آراز روهم سایتو یادم رفته نوشته بود درزبان ترکی اگه اشتباه نکنم آز یه قبیله به معنی قهرمانه آر هم یعنی مرد که ترکیبش این میشه بازم ممنون ازراهنماییت معنی دقیقشو گفتی

قوم ترکمانان در میان قوم ترکمن، نام ها عموما به صورت ترکیبی و یا با پیشوند و پسوندهایی است مانند: آق، آقا، امان، اشور، آراز، آی، آنه، آنا، اغول، امام، اله، ایشان، قلی، بابا، بای، بردی، بایرام، جان، خان، خوجه، قلی، قلیچ، نظر، بی بی، بیک، تاج، تاقان، تواق، جمعه، حالت، حالی، حاجی، خاله، خدا، خواجه، دردی، دولت، سلطان، شاه، سید، شیخ، صفر، طوی، تقان، گلدی، بهرام، طواق، عبد، عطا، عید، قربان، قزل، گل، محمد، مرحوم، مرد، مراد، ملا، ناز، نور، نیاز و نوروز اسامی ترکیبی با این کلمات در بسیاری از موارد با املاها و تلفظ های گوناگون نوشته شده است، مانند اغول، اقول، اوغول، یا آشور، اشور، عاشور، آشر، عشور و نیز آراز، اراز، عاراز و موارددیگر که به دلیل فقدان و کمبود ادبیات مکتوب و جاافتاده، این گونه تفاوت ها بروز کرده و موجب تعدد نام های ثبتی شده است. پیشوندهایی مانند شیخ، مختوم، خوجه و آقا، نشان دهنده گرایش های مذهبی اند که اسم را منسوب به خلفای راشدین می کنند؛ شیخ به عمر، مختوم به عثمان، خوجه به امام علی (ع) و آقا به ابوبکر انتساب دارند همچنین استفاده از عبد و محمد به صورت ترکیبی در اسامی ترکیبی در نام های ترکمن فراوان مشاهده می شود به طوری که در نمونه آماری، از هرکدام تقریبا یک صد اسم ترکیب با عبد و یک صد اسم در ترکیب با محمد وجود دارد. البته همان طور که در نام گذاری بلوچ ها گفته شد، ترکمنان پیشوند عبد را فقط با نام ها و صفات خداوند ترکیب می کنند
,
 نام آراز، اوراز/ Araz، Oraz در میان ترکمن‌ها بسیار متداول است. در ترکمنستان از شکل اوراز/ Oraz استفاده می‌کنند، اما در ایران، شکل آراز/ araz کاربرد دارد. درباره‌ی ریشه‌ی واژه‌ی «آراز، اوراز/ Araz، Oraz» در بین محققین دو عقیده وجود دارد برخی معتقدند که این واژه در اصل از کلمه‌ی «روزه»ی فارسی گرفته شده است. در زبان ترکمنی امروز این کلمه به صورت اوْرازا، آرازا در همان معنای روزه کاربرد دارد و بچه‌هایی که در این ماه مبارک به دنیا می‌آیند را اوراز، آراز نامگذاری می‌کنند. برخی دیگر معتقدند که این واژه ریشه‌ی ترکی- ترکمنی دارد طبق تحقیقات اخیر، قوم آز/ آس در سرتاسر آسیا پراکنده بوده‌اند. احتمالا نام قاره‌ آسیا نیز از نام آنان اخذ شده است. با تغییراتی این لغت به صورت ارس/ آراز در آمده و رود معروف اذربایجان ارس نام میگیرد اوراز/ آراز در لغت به معنای بخت، اقبال، خوشبختی و کامیابی می‌باشد..

_pichak_021
،

نقل قول
 سپاس شده توسط سرروناز ، mfk
۲۱-ارديبهشت-۱۴۰۰, ۰۷:۵۹ عصر
ارسال: #1059
ممنون صدف جان ازتوضیحات کاملت
نقل قول
 سپاس شده توسط Sadaf_khanom
ارسال پاسخ

تمامی اظهار نظرهای کاربران صرفا نظرات شخصی آنان بوده و تمامی مسئولیت متوجه اظهار کننده نظر می باشد.

ارسال پاسخ صفحه قبل صفحه بعد ثبت نام