• تقی زاده
  • آرایشگاه مدیس

ازدواج به سبک سنتی یا مدرن؟ کدام صحیح است؟

۲۵-مهر-۱۳۹۱, ۰۷:۰۱ عصر (آخرین تغییر در این ارسال: ۲۵-مهر-۱۳۹۱ ۰۷:۰۲ عصر توسط عاطفه91.)
ارسال: #1
ازدواج به سبک سنتی یا مدرن؟ کدام صحیح است؟
[تصویر: ازدواج به سبک سنتی یا مدرن؟ کدام صحیح است؟]

تا چند سال قبل اگر از برگزار نکردن جشن عروسی حرفی به میان می آمد، ممکن بود ماجرای ازدواج یک زوج به کلی منتفی شود چون خانواده دختر تعبیر بدی از این تصمیم داشتند. یا اگر کسی می شنید که دختر و پسری پیش از آنکه همدیگر را در روز خواستگاری ببینند، قبلا یکی دو جلسه صحبت مقدماتی داشته اند، ممکن بود روی چنین ازدواجی برچسب های ناخوشایندی بزند. اما این روزها همزمان با تغییر و تحولاتی که در سبک زندگی ما به وجود آمده، ازدواج هم رسم و رسوم جدیدی پیدا کرده است. رسم و رسومی که خیلی ها هنوز آن را نپذیرفته اند و در مقابل خیلی ها عقیده دارند تنها راه مطمئن برای موفقیت زندگی امروزی است.

اگر شما هم جزو کسانی هستید که درباره ازدواج سنتی یا مدرن تردید دارند، می توانید پای صحبت دکتر بهروز بیرشک روانشناس و عضو هیأت علمى دانشگاه علوم پزشکى تهران بنشینید که خوب و بد ازدواج های امروزی را برای ما شرح می دهد:
اشکال ازدواج هاى مدرن در این است که در بسیارى از مواقع پسر و دختر از دید احساسى به مسأله نگاه مى کنند و بدون داشتن آگاهى تن به این ازدواج ها مى دهند و مشکلات آنها پس از شروع زندگى مشترک در زیر یک سقف، مشخص شده و بروز مى کند

«معیارها باتوجه به تحولاتى که صورت گرفته فرق کرده است. به طورى که جوانان امروزه نمى خواهند به صورت چشم و گوش بسته تن به ازدواج بدهند و اعتقادشان بر این است که باید خودشان در این امر نقش داشته باشند. حالا با توجه به فضاى موجود این سؤال پیش مى آید که آیا نظام تربیتى خانواده هاى ما که در آن پدر و مادر انتخاب همسر را براى فرزندشان حق خود مى دانند، با این نگرش درمیان جوانان ایجاد تضادنمى کند؟ و آیا اصلاً جامعه ما با توجه به مسائل مذهبى و فرهنگى مان پذیراى ازدواج مدرن هست یا خیر؟ و اصولاً آمار و ارقام ازدواجهاى سنتى را موفق تر مى دانند و یا ازدواج هاى مدرن را؟

هرچند به اعتقادمن ازدواج یک ریسک است و باید ازطرف مقابل شناخت اولیه داشته باشیم و عواملى مثل سن، فرهنگ دو خانواده، وضعیت اقتصادى، وضعیت تحصیلى و خصوصیت شخصیتى را نیز در نظرگرفت. براى رسیدن به این شناخت باید مشاوره هاى قبل از ازدواج داشت.
به نظر من باتوجه به شرایط موجود دیگر نمى شود کاملاً به ازدواجهاى سنتى بازگشت ولى ازسوى دیگر هم نمى شود
کاملاً آن را ندیده گرفت. باید به جوانان فرصت داد با همسر آینده خود و یا کسى که او را براى همسرى درنظرگرفته اند، صحبت کنند و در عین حال نیز از راهنمایى ها و ویژگى هایى که براى تشکیل یک خانواده لازم است آنان را آگاه کرد. در حقیقت اگر خواهان ازدواج غیرسنتى هستیم، باید مقدارى نقش خانواده را در این موضوع لحاظ کنیم و والدین باید کمک لازم را دراین زمینه به فرزند خودداشته باشند.»

دکتر شهلا کاظمى پور، عضو هیأت علمى دانشکده علوم اجتماعى دانشگاه تهران و متخصص جمعیت و توسعه هم دراین باره معتقد است: «باید منظور از ازدواج هاى سنتى و مدرن را کاملاً روشن کرد. در ازدواج هاى سنتى که از طریق خانواده صورت مى گیرد، انتخاب همسر براى فرزند، تأمین منابع مالى آن، برگزارى مراسم ازدواج و حتى روابط زوجین پس از ازدواج تحت نظارت خانواده هاست درحالى که در ازدواج هاى مدرن این امور به خود زوجین محول مى شود و روابط هسته اى درون خانواده بیشتر به دختر وپسر محول مى شود.

در جامعه گذشته کشورمان که جامعه اى سنتى بوده اکثر ازدواجها با نظارت خانواده ها انجام مى شده است. در ازدواج هاى سنتى سن دختر پایین تر از پسر بوده و دایره همسرگزینى نیز محدود بوده است. ولى در مقابل درصد ازدواج هاى خویشاوندى بالا بوده است و به دلیل حمایت هاى مالى که خانواده مى کرد شروع زندگى مشترک براى زوجین بدون دغدغه بوده است.
هر چه جامعه کوچکتر و بسته تر بود، شیوه انتخاب همسر ساده تر و دوام و بقاى زناشویى بیشتر بود. به همراه گسترش جوامع و توسعه شهرنشینى و افزایش تحصیلات به تدریج از سهم ازدواج هاى سنتى کاسته شده و به طرف ازدواج هاى مدرن حرکت شد ولى این تحول به یکباره بیانگر یک ازدواج مدرن نیست.

به عنوان مثال انتخاب همسر توسط دختر و پسر انجام شد و سایر موارد را خانواده ها انجام مى دادند. یا اینکه انتخاب همسر توسط والدین بود و سایر موارد به زوجین واگذار مى شد به همین دلیل از دید جامعه شناسى این مرحله را «مرحله گذار» مى نامند و می توان گفت که بسیارى از مسائل و مشکلاتى که براى زوجین جوان پیش مى آید ناشى از دوگانگى ازدواج ها است که بخشى از آن سنتى و بخشى مدرن است.

البته بسیارى از جوانان متقاضى ازدواج مدرن هستند زیرا خود همسرشان را انتخاب مى کنند ولى تنوع فرهنگى، ضعف شناخت از یکدیگر و صرفا شناخت هاى ظاهرى و تکیه کردن به یک سرى از معیارهاى کمى باعث شده است ازدواج هاى مدرن در جامعه ما آسیب پذیر باشند.»

منبع: سایت یو پرشین ، بزرگترین سایت آموزش مسائل جنسی در ایران

سوالی در مورد مسائل جنسی و زناشویی داشتید در خدمتم
New1
پوزیشن های دخول و زناشویی
https://www.upersian2.pw
 سپاس شده توسط par par ، *ترنم* ، سراب
۲۶-مهر-۱۳۹۱, ۰۳:۴۲ عصر
ارسال: #2
RE: ازدواج به سبک سنتی یا مدرن؟ کدام صحیح است؟
ممنون. پس بالاخره ثابت شد که ازدواج‌های مدرن آسیب پذیر ترند.
 سپاس شده توسط half.moon ، سراب ، مهپاره
۲۶-مهر-۱۳۹۱, ۰۳:۴۵ عصر
ارسال: #3

(۲۶-مهر-۱۳۹۱ ۰۳:۴۲ عصر)par par نوشته است:  ممنون. پس بالاخره ثابت شد که ازدواج‌های مدرن آسیب پذیر ترند.

هروقت به چشم دیدید قبول کنید این حرفها رو

چه سنتی چه مدرن
مرد و زن باید شعور نگه داشتن زندگیشون رو داشته باشند
فکر نکنم شعور و بالغ بودن به مدرن بودن یا سنتی بودن ازدواج ربطی داشته باشه
 سپاس شده توسط marziye1987 ، mattina ، samira- s.m ، sahar asal ، Parinaz ، mahdiskhanoom ، HiddenBride ، tarlan 66 ، mahshid ، seshish ، nancy ، nirvana r ، fomira ، melody68 ، خانوم دکتری ، naSTARan0506 ، *ترنم* ، سراب ، tina_sheytoonak ، سلین ، niloo.dm ، نارسيس ، عروسکی ، dokhtar irani
  • گروه ژ
۲۶-مهر-۱۳۹۱, ۰۴:۱۱ عصر
ارسال: #4
بهاردخت جان من از هر دو مدل تو فامیل زیاد دیدم پس هم چین ندیده هم اینجا چیزی نمیگم.

ضمنا دیدم بچه‌هایی‌ که با هسرشون دوست بودند طولانی‌ و حالا ازدواج کردن چقدر یک مشکل پیش میاد فحش و بدو برا می‌بندن به شوهرشون. نمیگم این چیزا تو ازدواج سنتی‌ نیست چون همونطور که این مقاله هم گفته ازدواج کاملا سنتی‌ دیگه الان وجود نداره اما دوست بودن طولانی‌ مدت قبل از ازدواج خودش یک سری مشکلات به وجود میاره بعد‌ها تو زندگی‌. یکی‌ از این مشکلات فکر کنم باز شدن پیش از حد رو هر دو طرف تو مدت دوستی‌ به همدیگست.
 سپاس شده توسط مهپاره ، atefe57
۲۶-مهر-۱۳۹۱, ۰۴:۱۳ عصر (آخرین تغییر در این ارسال: ۲۶-مهر-۱۳۹۱ ۰۴:۱۴ عصر توسط بهاردخت.)
ارسال: #5

من منظورم آمار رسمی و واقعی و بدون غرض ورزی هستش

خب عزیزم منم بیشتر از 10 مورد دیدم که دختره و یا پسره ازدواج سنتی کردند و بعدش گفتند این آدم اینی که ما میخواستیم نبوده و طلاق گرفتند!
دلیل نمیشه که بگم ازدواج سنتی خوب نیست!
به شخص بستگی داره عمومیت نداره
 سپاس شده توسط samira- s.m ، HiddenBride ، melody68 ، خانوم دکتری ، سراب ، tina_sheytoonak ، حباب
۲۶-مهر-۱۳۹۱, ۰۴:۲۶ عصر (آخرین تغییر در این ارسال: ۲۶-مهر-۱۳۹۱ ۰۴:۳۲ عصر توسط لالا.)
ارسال: #6
نمیشه گفت کدوم صحیحه کدوم غلط نسخه یکنفر برای نفر بعدی الزاما جواب نمیده.
اگه کسی از لجاظ شخصیتی توهین کردن به طرف مقابل براش آسون باشه فرقی نمیکنه سنتی و مدرن اون توهین هاش رو دیر یا زود شروع میکنه
من با دوستی 5 ساله ازدواج کردم و کاملا راضی هستم.
 سپاس شده توسط saghar. ، samira- s.m ، sahar asal ، Parinaz ، HiddenBride ، tarlan 66 ، melody68 ، خانوم دکتری ، naSTARan0506 ، سراب ، tina_sheytoonak ، پریسااا
۲۶-مهر-۱۳۹۱, ۰۴:۲۸ عصر
ارسال: #7
مال من سنتی بود دوماه نامزد بودم با همسرم ولی دورادور خانواده ها همو میشناختن یعنی فامیل دور بودیم
من بنا به اعتقاداتم سنتی ازدواج کردم ولی مدرن بهتر
من خیلی از رفتارای همسرمو تو بعد عقد فهمیدم که دوسشون نداشتم
نمیدونم ولی من پشیمون نیستم ولی نامزدی طولانی (یعنی اینکه خانواده ها در جریان باشن و)خیلی کمک می کنه
منو همسری تو 2 ماه همش باهم بودیم ولی این کمه؟؟؟؟؟؟؟؟

منو ببینید
New2
من تا چندوقت دیگه تو خونه مورد علاقه خودمم یه ماشین خوبم زیر پامه
همسرمم بیش از گذشته عاشقمه
(جذب انرژی مثبت)
 سپاس شده توسط saghar. ، خانوم دکتری
۲۶-مهر-۱۳۹۱, ۰۴:۲۸ عصر
ارسال: #8
نمیشه گفت کدوم مطلق خوبه کدوم بد
خیلی نسبیه این قضیه

من دوستم سنتی ازدواج کرد و شناختی از شوهرش نداشت ، چون ازدواج های سنتی آشنایت دختر و پسر خیلی طولانی نیست در حدو همون نامزدی
الان پشیمونه همش میگه کاش از قبل میشناختمش
یه سریام دیدم که میگن کاش شوهرم خواستگارم بود و سنتی میومد جلو الان پرده احترام بینمون حفظ بود

همه اینا به دو طرف بستگی داره
دختر و پسر باید عقل و منطق زندگی کردن و حفظ زندگیو احترام گذاشتن رو بهم بلد باشن
 سپاس شده توسط لالا ، saghar. ، خانوم دکتری ، سراب ، tina_sheytoonak ، سلین
۲۶-مهر-۱۳۹۱, ۰۴:۴۱ عصر
ارسال: #9
ازدواج سنتی که شناخت طرفین زیر نظر خانوادها باشه خوبه ولی اینکه دو نفر بعد از یک یا دو جلسه صحبت بخوان عقد کنن و رسما زن و شوهر بشن برای من قابل حضم نیست ...
 سپاس شده توسط سراب ، مهپاره
۲۶-مهر-۱۳۹۱, ۰۴:۴۳ عصر (آخرین تغییر در این ارسال: ۲۶-مهر-۱۳۹۱ ۰۴:۴۸ عصر توسط baran66.)
ارسال: #10
نمیشه گفت کدوم خوبه کدوم بد

به نظر من ازدواجی که از روی عقل باشه نه از روی احساس دوام بیشتری داره

و ازدواجهای مدرن اگه فقط برای شناخت همدیگه باشه خوبه البته به نظر من خانواده هم تو این امر خیلی مهمه

چیزی که ازدواجهای سنتی داشته

هر روز تو بحثای نو عروس خودتون میبینید چقدر به خاطر خانواده ها با هم مشکل دارند

و ربطی ام به مدرن و سنتی نداره به انتخاب درست ربط داره

باید همه چیزو سنجید بعد انتخاب کرد

منم سنتی ازدواج کردم اوایلش خیلی برام سخت بود اصلا نمیتونستم قبولش کنم

ولی بعد چند ماه دیدم انتخاب پدرم خیلی بهتر از انتخاب خودم بوده

قبل انتخابم منم فکر میکردم مدرن خوبه ولی بعد پشیمون شدم گفتم عقل بهتره

تو این زمونه باید محتاط تر همسر آیندتو انتخاب کنی

3 (12)
 سپاس شده توسط sahar asal ، par par ، aqua ، *ترنم* ، سراب
موضوع بسته شده 

تمامی اظهار نظرهای کاربران صرفا نظرات شخصی آنان بوده و تمامی مسئولیت متوجه اظهار کننده نظر می باشد.

موضوع بسته شده  صفحه قبل صفحه بعد ثبت نام