• تقی زاده
  • باغ vp

ادویه ها

۵-شهريور-۱۳۹۳, ۱۰:۳۳ صبح
ارسال: #41

RE: ادویه ها
(۳-شهريور-۱۳۹۳ ۰۹:۵۰ صبح)nazgol22 نوشته است:  
(۳۰-آبان-۱۳۹۲ ۰۹:۴۳ صبح)so0o0o0deh نوشته است:  بچه ها پود پاپریکا رو خودمون هم میتونیم درست کنیم،من دیشب گرفتم فلفل دلمه ای رو گذاشتم رو بخاری تا خشک شه،خوب میشه به نظرتون؟

گلم پابریکا فلفل دلمه نیست یه نوع خاص فلفل قرمزه

عزیزم پاپریکا در واقع از همون فلفل دلمه ای قرمز درست میشه

تهیه پودر فلفل پاپریکا در خانه.. شف طیبه
نقل قول
 سپاس شده توسط lilimashi ، Khanom Tala ، pishi68
۵-شهريور-۱۳۹۳, ۱۰:۵۷ صبح (آخرین تغییر در این ارسال: ۵-شهريور-۱۳۹۳ ۱۰:۵۸ صبح توسط nazgol22.)
ارسال: #42

خوب مال مامان من گفتن ار پاکستان اوردن فکنم....بعدم تو ایران ار این مدل هم هست که ماخریدم
ودگه اینکه بالاخره تو جهان هم استفاده میشه واونی تو جهانه مهمه

پاپریکا paprika ادویه ایست که از آسیاب کردن فلفل capsicum annuum خشک شده بدست میاد. فلفل capsicum کَپسیکم میتونه تند یا شیرین باشه که برای رسیدن به این هدف از فلفل تند Chili pepper یا فلفل دلمه ای Bell pepper استفاده میشه. همینطور که میدونید فلفل دلمه ای طعم شیرین و عطر خاصی داره. فلفل دلمه ای قرمز رو امروزه میشه به راحتی از سبزی فروشیها خریداری کرد. این فلفل در خیلی از کشور ها با نام کپسیکم شهرت داره

خوب مال مامان من حتما چیلی بوده

خدایا شکرت
نقل قول
 سپاس شده توسط lilimashi ، زن باران (مهتاب65) ، pishi68
۲۲-مهر-۱۳۹۳, ۰۶:۱۵ عصر
ارسال: #43
یه سوال فوری: ادویه خورشتی همون ادویه21. و اینکه میشه تو چه غذاهایی استفاده کرد؟
نقل قول
 سپاس شده توسط pishi68
  • گروه ژ
  • بهرام بابایی
۲۳-مهر-۱۳۹۳, ۱۲:۰۴ عصر
ارسال: #44

عزیزم من تو همه غذاهام از ادویه خورشتی استفاده میکنم مگه اینکه بخوام یه ادویه ای رو به صورت تک استفاده کنم مثلا برا قیمه خورشتی میزنم به یه کم دارچین
این ادویه 21 که میگی نمیدونم چیه
اما من همیشه به اسم خورشتی از مشهد یا خوانسار میخرم
یه وقتاییم از ادویه کاری برا این کار استفاده میکنم

درخشان ترین تاجی که مردم بر سر می نهند

در آتش کوره ها ساخته شده است .

"چارلی چاپلین"
نقل قول
 سپاس شده توسط عادیلا ، pishi68
۳-آبان-۱۳۹۳, ۰۹:۵۲ عصر
ارسال: #45
بچه ها ادویه لازانیا چیه که باعث میشه انقدر لازانیا خوشمزه بشه ؟
کسی میدونه ؟

دوستي: آذر ٩٣ ❤️
نقل قول
 سپاس شده توسط pishi68
۴-آبان-۱۳۹۳, ۱۲:۰۸ صبح (آخرین تغییر در این ارسال: ۴-آبان-۱۳۹۳ ۱۲:۱۲ صبح توسط پیشو.)
ارسال: #46

یه دوست خوب Heartجواب داده بود Smiling

ادویه پلو : این ادویه برای درست کردن لوبیا پلو و کلاً پلوهای مخلوط
مثل کلم پلو و هویج پلو و گاهی برای قیمه پلو هم به کار میره و بهتره که
آماده از بیرون خریده بشه ولی اگه دسترسی بهش ندارین ترکیبش اینه : گل سرخ یا گل محمدی – زیره- دارچین – زنجبیل – جوز هندی – میخک و هل .

ادویه آب گوشت : خیلی ها فکر میکنن آبگوشت ادویه ای نداره و بیشتر
ایرانی ها آبگوشت رو با زردچوبه و فلفل و برگ بو درست میکنن در صورتیکه آبگوشت هم ادویه مخصوص خودشو داره و برای همینه که وقتی دیزی بیرون رو میخورین به نظر خیلی خوشمزه میاد چون اونها بهش ادویه مخصوص میزنن : زردچوبه – دارچین- فلفل سیاه – جوز هندی – بادیان – میخک .

ادویه ترشی : ترشی هم ادویه داره و زدن ادویه مخصوص به ترشی باعث میشه که طعم خیلی بهتری پیدا بکنه . این ادویه برای ترشی لیته و ترشی مخلوط و هفت بیجار خیلی عالی میشه : نعنا خشک – گلپر – تخم گشنیز – تخم سیاه دانه – زیره سیاه و سبز – کاری – زردچوبه .

ادویه ترشی بادمجون : گلپر – زردچوبه .

ادویه ماست و خیار : فلفل سیاه , نعنا خشک , ریحان , مرزه , ترخان خشک و پودر گل محمدی .

ادویه فلافل : زیره سبز , کاری , زنجبیل , فلفل قرمز .

ادویه کوکو سبزی : پودر گل محمدی , کاری , دارچین , فلفل سیاه . ( بجای کاری میتونین از کمی شنبلیله خشک و پودر شده استفاده کنین ) .

ادویه هویج پلو و کلم پلو و لوبیا پلو : ادویه پلو و مقداری دارچین اضافی .

ادویه مرغ و ماهی :برای از بین بردن بوی مرغ و ماهی بهترین ادویه
زنجبیل و پودر سیر هست !

ادویه کباب تابه ای : فلفل سیاه , پودر لیمو عمانی , کمی زردچوبه و
سماق . موقع سرو هم میشه دوباره سماق استفاده کرد .

ادویه گوشت : برای طعم دادن به گوشت های خورشی بطور خالص , از جوز هندی استفاده میشه . ( دقت کنید هرگز بیشتر از ۴ گرم جوز هندی استفاده نکنید چون باعث فلج عضلات و توهم میشه ) .

ادویه مرغ : ادویه برای خوراک های مرغ که بصورت گوشت لخم فیله هست و برای تهیه خوراک میخواد تهیه بشه , ادویه کورما و تیکا و گراماسالا هست . این دو ادویه نوعی کاری هستن و چون از مخلوط ۲۰ نوع ادویه با فرمول خاصی تهیه میشن بهتره که آماده خریداری بشن و توی خونه نمیشه درستشون کرد !

ادویه سوپ : سوپ ها ادویه های خاصی دارن که چون خیلی گسترده ست و سلیقه ای , پس بسته به ذائقه شخصی به اونها ادویه میزنن . مثلاً به سوپ جو کمی پودر آویشن میزنن و یا در کل برای همه سوپ ها بهتره یک یا دو عدد برگ بو اضافه کنین و ببینین چقدر خوش طعم و بو میشه که البته موقع سرو باید برشون داشت .

ادویه قیمه پلو : کمی دارچین و زیره سبز و پودر گل محمدی هست . بعضی ها بهش ادویه پلو هم میزنن که سلیقه ای هست .

ادویه خورش قیمه : ادویه خاص خورش قیمه پودر لیمو عمانی و دارچین و کمی پودر گل محمدی هست . بعضی ها بجای گل محمدی از گلاب هم استفاده میکنن که سلیقه ای هست .

ادویه چلوکباب : سماق قرمز و یا سماق قهوه ای . ( فرق این سماق ها اینه که سماق قرمز رنگ دهنده ست و ترشی کمی داره و سماق قهوه ای رنگ دهنده نیست ولی خیلی ترش تره پس نسبت به ذائقه خودتون یکی رو انتخاب کنید . دلیل استفاده از سماق بر روی کباب اینه که وقتی گوشت کباب میشه کمی مواد سمی در گوشت تولید میشه و سماق این سم رو از بین میبره . برای همین با کباب همیشه سماق مصرف میکردن قدیمی ها ) .

ادویه ایتالیایی : این یک ادویه بسیار عالی برای درست کردن پاستا ,
پیتزا , لازانیا و ماکارونی هست که البته به مایه اونها میزنن : پونه ،
ریحان ، رُزماری , آویشن , فلفل قرمز , مرزنجوش که همه اینها باید خشک و پودر شده باشه !

از وبِ آشپزی از دل وجان

Angel
نقل قول
 سپاس شده توسط ژاکلین ، پریساا ، Samiraeii.soltani ، mam.mam ، همیلا-69 ، Parissa ، pishi68 ، نسیم گل
۴-آبان-۱۳۹۳, ۱۲:۴۷ عصر (آخرین تغییر در این ارسال: ۴-آبان-۱۳۹۳ ۱۲:۴۷ عصر توسط ژاکلین.)
ارسال: #47
(۳-آبان-۱۳۹۳ ۱۱:۵۹ عصر)lilimashi نوشته است:  ژاکلین جان باید روش نوشته باشه
اما قسمت اعظمش : آویشن و پودر پیاز و کمی سیر و موسیره
و به علاوه کمی پنیر و تخم گیشنیز

آره خانومی روشو نگاه کردم اینا رو نوشته : آویشن ، جوز ، نمک ، سیر ، پیاز ، فلفل سیاه ، فلفل قرمز

New1

دوستي: آذر ٩٣ ❤️
نقل قول
 سپاس شده توسط lilimashi ، pishi68
۲-آذر-۱۳۹۳, ۱۱:۳۲ صبح
ارسال: #48
ادویه گراماسالا واسه کبابا و خورشتها عالیه

الحمد الله رب العالمین
خدا بردیا رو به من و همسرم بخشید
نقل قول
 سپاس شده توسط Parissa ، زمرد_شوشو ، pishi68
۴-آذر-۱۳۹۳, ۰۲:۴۷ عصر
ارسال: #49
گرام در زبان هندی به معنی گرم میباشد...
گرام ماسالا یعنی مخلوط ادویه جات گرم...
ترکیبش هم در هر جایی از هند متفاوته... مثل کاری!
به طور کلی, هندی ها, ادویه جات را قبل از استفاده, بو میدهند.
یا اصطلاحا " روست " میکنند... یعنی برشته میکنند.
این کار باعث قوی تر شدن طعم ادویه ها و خروج کامل طعم آنها
از دانه ی ادویه میشود...

اکنون, اینک الحال, آرزوهایم محقق میشود...
نقل قول
 سپاس شده توسط زمرد_شوشو ، مژگان1991 ، *elay* ، pishi68
۶-دي-۱۳۹۳, ۰۹:۳۵ عصر
ارسال: #50

(۶-دي-۱۳۹۳ ۰۴:۱۲ عصر)mma نوشته است:  کسی میدونه ادویه زعفرانی و ادویه مخصوص در چه غذاهایی استفاده میشه؟؟؟Huh

(۱۹-آذر-۱۳۹۳ ۰۹:۴۴ عصر)farnaaz نوشته است:  این ادویه رو کجا می شه تهیه کرد

از عطاری ها میشه تهیه کرد

عزیزم اینا طعمشون خیلی فرق نمیکنه
من اکثرا از این ادویه ها استفاده میکنم
ادویه زعفرونی هم همونه فقط یه درصد ناچیزی زعفرونم داره خخخخخخخخخخخ
اصل طعمشون یکیه اما خب زعفرونیش خوشمزه تره به طبع

درخشان ترین تاجی که مردم بر سر می نهند

در آتش کوره ها ساخته شده است .

"چارلی چاپلین"
نقل قول
 سپاس شده توسط pishi68
ارسال پاسخ

تمامی اظهار نظرهای کاربران صرفا نظرات شخصی آنان بوده و تمامی مسئولیت متوجه اظهار کننده نظر می باشد.

ارسال پاسخ صفحه قبل صفحه بعد ثبت نام