• تشریفات پلک
  • موزیک احسان امینی

آموزش قیطان دوزی

۲-اسفند-۱۳۹۳, ۰۸:۳۸ عصر
ارسال: #1
     
آموزش قیطان دوزی
آموزش قیطان دوزی

I hear and I forget

I see and I remember

I do and I understand

Wink
نقل قول
 سپاس شده توسط elma joon ، sohajoon ، elaheh1366 ، nonoo ، Maryam290
۳-اسفند-۱۳۹۳, ۰۳:۳۴ عصر
ارسال: #2
     
RE: آموزش قیطان دوزی

آموزش قیطان دوزی روی کوسن

[تصویر: آموزش قیطان دوزی]

لوازم مورد نیاز:
قیطان در انواع مختلف
سوزن
نخ همرنگ قیطان مصرفی
پارچه ی مخمل
ماهوت ( بر روی پارچه مختلف که دارای ضخامت متوسط باشد می توان کار کرد که معمولاً به رنگ های سبز، زرشکی، مشکی، ارغوانی و سفید مورد استفاده قرار می گیرد)
سوزن درشت یا (قلاب)

روش کار:
1و 2- پارچه را از هر طرف به اندازه ی 6 تا 8 سانت از شکل بزرگ تر ببرید. (برای کوسن) الگو را طبق شکل روی پارچه قرار دهید و شکل را روی پارچه کپی کنید. تمام فواصل مابین دو خط را که روی شکل می باشد را زیگزاک بدوزید. به این شکل ها برای یادگیری بهتر نحوه ی کار توجه کنید.
3- مابین خطوط بعدی هم دوخته می شود.
4- نمونه ی کامل تر را مشاهده کنید.

[تصویر: آموزش قیطان دوزی]

5- قسمت های 3 گوش کار را هم زیگزاگ می زنیم.
6- در نهایت چنین طرح و دوختی خواهید داشت.
7- تار و پود پارچه را کنار زده منفذی به وجود آورید.
8- سر قیطان را از منفذ عبور دهید.
9- در پشت پارچه، قیطان را محکم بدوزید.
10- پیشرفت دوخت در این شکل مشخص است.

[تصویر: آموزش قیطان دوزی]

11- در این مرحله قیطان را به صورت ایستاده و در کنار هم می دوزیم.
12- با نخ و سوزن کوک های کوچکی بزنید.
13- انتهای کار هر جا که قیطان تمام شد قیطان را به پشت پارچه هدایت کنید.
14- آن را محکم کنید. (بدوزید)
15- طریقه ی دوخت قیطان نازک: قیطان را طبق طرح روی پارچه قرار دهید.

[تصویر: آموزش قیطان دوزی]

16- تمام خطوط را زیگزاگ بدوزید.
17- به این شکل توجه کنید.
18- قسمتهای هلالی را هم مانند شکل در جاهای مناسب با خم کردن قیطان بدوزید.
19- در این شکل نحوه ی خم کردن قیطان کاملاً مشخص است.
20- هر جا که می خواهید کار را شروع کنید، تار و پود پارچه را کنار زده منفذی به وجود آورید.
21- قسمتی را که قرار است قیطان روی دایره دوخته شود را هم می دوزیم.
22- در این مرحله به سراغ دوختن دایره ی ردیف بعدی می رویم.
23- چگونگی دوخت را ملاحظه بفرمایید.
24- به سراغ دوخت قسمت های سه گوش می رویم. سر قیطان را از منفذ عبور داده و پشت پارچه محکم بدوزید.
25- با نخ همرنگ قیطان بست هایی بزنید. مطابق شکل قسمت های تیزی 3 گوش را در بیاورید.

[تصویر: آموزش قیطان دوزی]

26- مثلث ها مانند شکل دوخته می شوند.
27- برای دوخت دایره، قیطان را از مرکز کار بیرون بیاورید.
28- قیطان را به صورت ایستاده بدوزید.
29- به نحوه ی دوخت دقت نمایید.
30- دوخت دوایر را مطابق شکل خاتمه دهید. انتهای کار هر جا که قیطان تمام شد قیطان را به پشت پارچه هدایت نموده و آن را محکم نمایید.

منبع : pixroz.com
نقل قول
 سپاس شده توسط elaheh1366 ، سیندخت ، elma joon ، somiti65 ، سهله ، sadaf daryayi ، مهتاب خاتون ، ملیکا وطن ، pikard ، hengamehh ، Maryam290
۸-اسفند-۱۳۹۳, ۰۴:۱۶ عصر
ارسال: #3
     
RE: آموزش قیطان دوزی
طریقه دوخت قیطان باریک

لوازم مورد نیاز: قیطان-نخ همرنگ قیطان-سوزن مناسب-لای چسب-نخ گلابتون-مروارید طلایی شماره ی چهار

به نخ گلابتون ضخیم که قطر آن بیش از یک میلی متر باشد قیطان می گویند. به دوخت و اتصال نوعی نخ ضخیم به نام قیطان به روی پارچه که طرحی را نشان می دهد قیطان دوزی می گویند. قیطان دارای انواع مختلفی ماند نازک، ضخیم، ساده، تابیده، شکاف دار و روکش دار می باشد. قیطان در رنگ های سبز سیر، زرشکی، مشکی، سفید، طلایی و نقره ای موجود است. برای اتصال نخ قیطان به پارچه از دوخت بست استفاده می شود. در مورد قیطان های باریک از دوخت بست و در مورد قیطان های شکاف دار از دوخت بخیه استفاده می شود. طرح هایی که در قیطان دوزی از آن ها استفاده می شود، گل، بته جقه، نقوش نمادین ، انواع بته جقه ها و طرح های هندسی هستند. این نوع سوزن دوزی را در گذشته روی کیف، ابا، کیسه ی مخصوص دارو، چپق، بخچه، سجاده، تزیین لباس، کوسن ، پرده، رومبلی می دوخته اند. قیطان دوزی بیشتر در نواحی استان تهران، مازندران، سیستان و بلوچستان، آذربایجان شرقی رواج دارد؛ هم اکنون قیطان دوزی با استفاده از چرخ های خیاطی با پایه ی مخصوص قیطان دوزی در استان های خراسان رواج زیادی دارد، زیرا قیطان دوزی با دست احتیاج به زمان زیادی دارد و تولیدات عرضه شده با دست جوابگوی نیاز بازار نمی باشد. پارچه ی مخمل، ماهوت، ساتن، ترمه، جیر یا پارچه های ساده که دارای ضخامتی متوسط باشد، در این کار قابل استفاده هستند.

[تصویر: آموزش قیطان دوزی]

نکته: در صورتی که بخواهید قیطان روی پارچه زیباتر جلوه کند از نخ گلابتون نقره ای و طلایی برای قیطان های طلایی و نقره ای استفاده کنید.

نکته: برای انتقال الگو به روی پارچه ی مخمل(در صورتی که از پارچه ی مخمل استفاده می کنید) باید به این شکل عمل کرد که شکل مورد نظر را روی کاغذ کشیده، الگوی کاغذی را به روی پارچه کوک بزنید. قیطان روی خطوط طرح و روی کاغذ دوخته می شود. پس از دوخت باید کاغذ را پاره و جدا کنید. در مورد پارچه های ظریف تر، بهتر است که قبل از قیطان دوزی، لایی چسبی را به پشت پارچه بچسبانید تا دوخت شکیل تری داشته باشید. توجه داشته باشید که طرف براق لایی چسب، طرف چسبناک آن است. در این کار، پارچه ی کتان استفاده شده است.

مراحل انجام کار: ابتدا طرح مورد نظر را روی پارچه سنجاق کنید.

طرح را کپی کنید.

تمام گل و برگ ها را با نخ گلابتون، دوخت زیگ زاگ انجام دهید. این تصاویر، چگونگی دوخت زیگ زاگ را به شما نشان می دهد. انتهای نخ را در پشت کار محکم کنید. پس از انتقال طرح به کمک دوخت زیگ زاگ بر روی پارچه، از نقطه شروع دوخت تار و پود پارچه را کنار بزنید تا منافذی به وجود آید؛ سپس سر قیطان را از منافذ به پشت پارچه انتقال دهید و سر قیطان را گره زده و محکم کنید. سوزن مناسبی را برداشته تا با دوخت بست، قیطان را به پارچه متصل کنید. دوخت ها باید نزدیک به هم و منظم باشند تا قیطان کاملاً روی پارچه ی زمینه بخوابد و سپس از انتهای کار یا هر جا که قیطان تمام شد منافذ را باز نموده و قیطان را به پشت پارچه هدایت کنید و آن را محکم کنید. دوختن چندین مروارید بر روی کار، به زیبایی آن می افزاید. برای مرکز گل می توانید هفت دانه مروارید در سوزن بیندازید. یکی از مرواریدها در مرکز و شش تای دیگر به حالت چرخشی در اطراف قرار می گیرند. با عبور دادن سوزن از مرواریدها، آن ها را روی پارچه ثابت کنید.

منبع: نشریه ترمه شماره 18
نقل قول
 سپاس شده توسط elma joon ، sadaf daryayi ، pikard ، Maryam290
  • خرید اقساطی
  • آرته
۱۱-اسفند-۱۳۹۳, ۰۶:۰۰ عصر
ارسال: #4
     
RE: آموزش قیطان دوزی
قیطان دوزی

[تصویر: آموزش قیطان دوزی]

قیطان رشته ای است که از ابریشم می بافند. به دوخت و اتصال نوعی نخ ضخیم به نام قیطان بر روی پارچه که معمولا نیز طرحی را می نمایاند قیطان دوزی می گویند. برای تنوع آن از قیطانهای الوان استفاده می شود که این کار در مناطق خاصی بیشتر رواج دارند ولی در بعضی از مناطق رنگ قیطان و پارچه یکنواخت می باشند.

قیطان دارای انواع گوناگونی نظیر: نازک ، ضخیم ، ساده ، تابیده ، شکافدار ، روکشدار ، قلابدار یا تزئینی و . . . می باشد. قیطاندوزی هم اکنون در بیشتر نواحی استانهای خراسان ، مازندران ، سیستان و بلوچستان ، تهران و آذربایجان شرقی رواج دارد.

قیطان دوزی در روزگار گذشته کاملاً رونق داشته و به ویژه در تهیه جهیزیه عروس از آن استفاده کاملی می‌شده است و زنان هنرمند و دختران دم بخت با ابریشم‌های رنگارنگ در تزیین حاشیه‌های بقچه، تاقچه‌پوش، جای نماز، سوزنی، وری‌پوش و مانند آنها بهره می‌گرفتند. و یراق‌های پهن و باریک نیز که از رشته‌های (گلابتون) تهیه می‌گردید و به عنوان حاشیه یا مغزی در جلو شلوارزنانه، یل، کمرچین، سلیته و هدبند انها به کار می‌رفت و نیز دور تا دور لباس‌های مردانه و زنانه به گونه جالبی قیطان‌دوزی می‌شد و به ویژه دور یقه، آستین، کمر و جلوی سینه سردارها، قباها،لباده‌های جوانان که با این گونه قیطان‌ها و نوارها تزیین می‌‌یافت شکل زیبا و جالبی پیدا می‌کرد و امروه این هنر بر روی لباس کاربرد کمتری دارد.

[تصویر: آموزش قیطان دوزی]

منبع:seeiran.ir
نقل قول
 سپاس شده توسط elma joon ، sadaf daryayi ، elaheh1366 ، lovely princess ، زمرد_شوشو ، Maryam290
۱۷-آذر-۱۳۹۶, ۱۱:۵۳ عصر
ارسال: #5
RE: آموزش قیطان دوزی
ببخشید قیطان چیه ؟


ایکس بادی
 
نقل قول
 سپاس شده توسط Maryam290
ارسال پاسخ

تمامی اظهار نظرهای کاربران صرفا نظرات شخصی آنان بوده و تمامی مسئولیت متوجه اظهار کننده نظر می باشد.
ارسال پاسخ صفحه قبل صفحه بعد ثبت نام