• آرایشگاه مدیس
  • تقی زاده

آمادگی در برابر زلزله و نکات ضروری که باید بدانید

۶-دي-۱۳۹۶, ۰۲:۳۱ عصر (آخرین تغییر در این ارسال: ۶-دي-۱۳۹۶ ۰۲:۴۸ عصر توسط admin2.)
ارسال: #1
آمادگی در برابر زلزله و نکات ضروری که باید بدانید
راه های زنده ماندن در زلزله پایتخت/ گزارش آموزشی و تصویری از نحوه پناه گرفتن،عکس العمل های حین زلزله و...

تصویر: ./uploads/201712/post_40129_1514372582_9a92ec02c849d032643c0222c78bd061.attach

جامعه > شهری - اگر تهران را یک زلزله 6 ریشتری بلرزاند باید چکار کنیم تا جان سالم به در ببریم؟ با خواندن این مقاله 1000 کلمه ای برای خانواده تان، می توانید یک حادثه را مهار کنید.
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین به نقل از آموزش های مردمی سایت سازمان مدیرت بحران استان تهران، جزییات کامل این آموزش ها به شرح زیر است:

پناه گیری

نقاط امن را بشناسیم: در هنگام وقوع زلزله، ممکن است افراد در شرایط و حالات مختلفی باشند. در ساختمان، اماکن عمومی، فضای باز، در حال خواب یا رانندگی، باید چگونگی پناه گیری در هر یک از این شرایط را بیاموزیم.

1- اگر هنگام زلزله در ساختمان بودیم، هرگز فرار نکنید، زیرا در اکثر مواقع فرار ممکن نیست و حتی احتمال خطر و آسیب را بسیار افزایش می دهد. حفظ خونسردی و آرامش از مهمتری موضوعات است. از سلامت اعضای خانواده اطمینان حاصل کنید. تنها در موارد ضروری از تلفن استفاده کنید. لباس مناسب بپوشید.


 
• اگر در کنار یک میز قرار دارید: ابتدا به محکم و مقاوم بودن میز توجه کنید. برای مثال میزهای شیشه ای، خود خطرآفرین هستند. در زمان پناه گیری می توانیدزیر آن بنشینید و با گرفتن پایه های میز، از حرکت و پرتاب شدن میز و خودتان جلوگیری کنید. • گوشه دیوارهای داخلی: در گوشه دیوارهای داخلی که از مقاومت نسبتا خوبی برخوددارند پناه بگیرید و با باز کردن دو دست، محکم به دیوار بچسبند.


• کنار ستون ها، راهروهای کم عرض: اگر امکان پناه گیری زیر میز و یا گوشه دیوارهای داخلی نبود، کنار ستون ها و یا در راهروهای کم عرض(نه راه پله ها) بنشینید و با دو دست از سر و گردن خود محافظت کنید. از کنار شیشه و آینه ها، اشیاء سنگین، مواد شیمیایی، لوازم قابل اشتعال یا انفجار، قفسه ها، و فایلها دور شوید

• اگر درراه پله بودید: هرگز از آسانسور استفاده نکنید و به سمت بالا یا پایین حرکت نکنید بلکه همانجا بنشینید واز سر و گردن خود محافظت کنید.• اگر کیفی را حمل می کنید می توانید کیف را روی سر بگیرید تا از شدت ضربات کم شود.
• اگر داخل آسانسور هستید: اگر در آسانسور بودید در اولین زمان ممکن از آن پیاده شوید و خارج آن پناه بگیرید.

• اگر هنگام زلزله خواب بودیم و با زلزله بیدار شدیم: در سطح از هوشیاری نیستید که توان حرکت فوری و رسیدن به نقاط امن را داشته باشید؛ پس همانجا بمانید و با استفاده از بالش، پتو و ... از سر، صورت و گردن خود محافظت کنید.

• توجه کنید که ایمن کردن محل خواب و مقاوم سازی وسائل اطراف آن ضروری است. 

• اگر هنگام زلزله در اماکن عمومی بودیم : هرگز به سمت درهای خروج هجوم نبرید. در صورتی که امکان پناه گیری در نقاط امن را داشتید پناه گیری کنید. در غیر این صورت از شیشه های ساختمان فاصله بگیرید و به صورت نشسته از سر و گردن خود محافظت کنید.

• اگر هنگام زلزله در فضای باز بودیم: به این نکته توجه کنید که سقفی بالای سر شما نیست تا خطر آفرین باشد، پس همانجا بمانید و از هر آنچه امکان سقوط دارد، مانند تیرهای برق، کابلها ساختمان های شیشه ای، تابلو های تبلیغاتی و... فاصله بگیرید.

 • اگر هنگام زلزله در حال رانندگی بودیم: هرگز تلاش نکنید به راه خود ادامه دهید؛ چرا که دراین حالت علاوه بر کاهش سطح هوشیاری، تسلط شما برخودرو نیز کاهش می یابد. در نتیجه باید خودرو را سمت راست خیابان متوقف کنید و برای اطلاع از اخبار، رادیو را روشن نگاه دارید و منتظر اخبار دقیق تر بمانید. اجازه دهد سمت چپ مسیر عبوری باز باشد تا در صورت لزوم خودروهای امدادی امکان تردد داشته باشند.
2- درصورتی که فرصت کافی برای خروج از محل خطر و رفتن به خارج از ساختمان را داشتید:
در شرایط خاصی ضروری است محل سکونت و یا کار خود را ترک کنید(تخلیه کنید) و تا رسیدن نیروهای امدادی به نقطه امنی بروید. این شرایط اضطراری می تواند یکی از این موارد باشد:

  وقوع زلزله شدید و تخریب بخشی از ساختمان وقوع زلزله خفیف و احتمال وقوع زلزله بزرگ تر

 خطر آتش سوزی یا نشت گاز و مواد سمینکته ها نکته 1. همیشه به یاد داشته باشیم افراد آسیب پذیر مثل کودکان، بیماران و ... در اولویت و توجه کامل از محدوده خطر خارج شوند. نکته 2. اگر از قبل وعده گاهی را برای مراجعه اعضا خانواده تعیین کنیم می توان امیدوار بود که اعضای خانواده پس از زلزله برای یافتن همدیگر به آن نقطه مراجعه کنید.

نکته 3. پیش از ترک ساختمان، ابتدا شریان های حیاتی(گاز و برق و آب) را قطع کنید.


  نکته 4. تهیه کپسول اطفاء حریق و فراگرفتن روش استفاده از آن توسط همه افراد خانواده هم بسیار مهم است.
 نکته 5. در صورت وقوع آتش سوزی سعی در مهار آن کنید. در صورتی که امکان اطفای آتش وجود ندارد، محل را ترک کنید. نکته 6. کیف نجات که از قبل فراهم شده است را همراه خود ببرید.بهتر است "کیف نجات" درمحلی از خانه قرارگیرد که دسترسی واستفاده از آن پس از وقوع بحران، آسان باشد. لازم است همه اعضای خانواده، محل نگهداری کیف نجات را بدانند. همچنین اندازه آن باید مناسب باشد. همچنین تاریخ مصرف داروها و مواد خوراکی یا بهداشتی به روز باشد. و با توجه به شرایط اجتماعی، و وضعیت آب و هوایی هر منطقه تهیه شود.

 محتویات کیف نجات دوبخش است: بخش اول- کیف کمک های اولیه:

 این اقلام عبارتند از: باند، چسب ضدحساسیت، قیچی، گاز استریل، پد استریل، پنس، چسب زخم، بتادین، پنبه استریل، باند سه گوش، پماد ضد التهاب، محلول شستشوی چشمی، قطره عفونت چشمی، قرصهای مسکن و سرماخوردگی و یا هردارویی که مورد نیاز افراد خانواده هستند مثل قرص فشار، قلب، دیابت و کپسول های آنتی بیوتیک، اسپریهای بی حس کننده، کرم دردهای عضلانی، سرم خوراکی، پماد سوختگی، دستکش یکبار مصرف، سوت، نخ، و سوزن بخیه، ژل ضرعفونی. بخش دوم- ابزار و لوازم مورد نیاز:
 • بیسکویت و بطری آب معدنی غذاهای کنسرو یا خشک، خرما، کشمش، شکرو نمک برای حداقل سه روز خانواده
• کپی اسناد و مدارک مهم و مشخصات کلیدی برای شناسایی و درمانی افراد خانواده در مواقع ضروری
• شماره تلفن های ضروری مثل شماره های فامیل، و شماره های شهری و نقشه شهر محل سکونت
• کمی پول نقد
• چراغ قوه و باتری اضافه
• یک رادیو ترانزیستوری به همراه باطری
• لباس گرم و لباس زیر برای افراد خانواده
• پتوی سفری شمع و کبریت الکل جامد
• ناخن گیر، قیچی، چاقو و دربازکن، بیلچه
• حوله کوچک و لوازم بهداشتی دیگر
خمیردندان، صابون، دستمال، کیسه فریزر، بشقاب و قاشق 
 


فایل‌های ضمیمه
.jpg  2015_8_26_10_56_15.png.jpg (اندازه: 9.45 KB / دانلودها: 1)

یکدیگر را تشویق کنید ، بالا ببرید و تقویت کنید . چرا که وقتی یک نفر انرژی مثبت را دریافت کند ، همه ما آن را احساس می کنیم .
شما میتوانید از طریق ایمیل زیر با بنده در ارتباط باشید.
admin@nowAroos.com

 
نقل قول
 سپاس شده توسط Rosee ، sushi ، shiknodecor ، Homa1992
۶-دي-۱۳۹۶, ۰۲:۳۷ عصر
ارسال: #2
 
RE: آمادگی در برابر زلزله و نکات ضروری که باید بدانید
سلام.
مکان های تخلیه امن شهرداری:
http://www.tehran.ir/Default.aspx?tabid=401

سعی کنید وقتی زلزله اومد اینجاها اسکان پیدا کنید... رفتن توی جاده و صف پمپ بنزین و... فقط ترافیک و احتمال تصادف و مشکل شدن امداد رسانی ایجاد می کنه...

عکس از وسایل لازم در کیف امداد و نجات:
تصویر: ./uploads/201712/post_96435_1514372806_cea4afcb3915ee8a36c90100573ce86e.attach

عکس درست از شیوه ی پناه گرفتن:
تصویر: ./uploads/201712/post_96435_1514372819_ffe9bb9f9365a8e75b98857d9e3e1b68.attach


فایل‌های ضمیمه
.jpg  photo_۲۰۱۷-۱۲-۲۱_۰۱-۰۵-۴۷.jpg (اندازه: 194.53 KB / دانلودها: 0)
.jpg  photo_۲۰۱۷-۱۲-۲۱_۰۰-۱۹-۲۴.jpg (اندازه: 200.99 KB / دانلودها: 0)

نادانی در ندانستن نیست...
در مقاومت مقابل #دانستن است...
در مطلق انگاشتن دانسته هاست...
نقل قول
 سپاس شده توسط بارون*
۶-دي-۱۳۹۶, ۰۳:۰۴ عصر
ارسال: #3
       
RE: آمادگی در برابر زلزله و نکات ضروری که باید بدانید
 تصویر: ./uploads/201712/post_91469_1514374447_08ce2a84b1bac6462223e53fa4db532c.attach


فایل‌های ضمیمه
.jpg  photo_2017-12-26_19-17-32.jpg (اندازه: 279.89 KB / دانلودها: 2)

هراسم نیست از آدمها , خدا صبح ها , در خانه ام آواز میخواند تصویر: /images/smilies/new/lub.png
نقل قول
 سپاس شده توسط زندگی سالم ، Homa1992
  • گروه ژ
۶-دي-۱۳۹۶, ۰۴:۲۲ عصر
ارسال: #4
   
RE: آمادگی در برابر زلزله و نکات ضروری که باید بدانید
اینا دو تا لینک برای خرید دستگاه قطع اتوماتیک شیر گاز در موقع زلزله

http://tarazenergy.com/product/%D8%B4%DB...%A7%D8%B2/

https://buildingplus.ir/product/%D8%B4%D...%D9%87-02/

سالم تغذيه كن ، سالم زندگى كن
عروس آینده ...
نقل قول
۶-دي-۱۳۹۶, ۱۰:۱۰ عصر
ارسال: #5
RE: آمادگی در برابر زلزله و نکات ضروری که باید بدانید
چه تاپیک خوبی من که دیشب از ترس داشتم سکته میکردم هر دو دفعه هم فقط پوشیدیمو زدیم بیرون و به هیچی هم فکر نکردیم
نقل قول
۶-دي-۱۳۹۶, ۱۱:۳۳ عصر
ارسال: #6
RE: آمادگی در برابر زلزله و نکات ضروری که باید بدانید
من یه جایی خوندم که پله ها جزو اولین نقاطی هستن که میریزن برای همین موقع زلزله به سمت راه پله ندوید بلکه توی خود خونه جای مناسب پناه بگیرید.
البته مطمئن نیستم چقدر این حرف درسته و قابل اعتماد
 
نقل قول
۱۰-دي-۱۳۹۶, ۱۲:۲۷ عصر (آخرین تغییر در این ارسال: ۱۰-دي-۱۳۹۶ ۱۲:۳۲ عصر توسط parmin.ab.)
ارسال: #7
       
RE: آمادگی در برابر زلزله و نکات ضروری که باید بدانید
علی بیت اللهی دبیر کارگروه ملی زلزله با بیان اینکه وقوع این زمین لرزه ها نشان دهنده زنده بودن طبیعت است و اطلاعات ارزشمندی از آنها به دست می‌آید افزود،آنچه در وقوع زلزله مردم را تهدید می‌کند خانه هایی با ایمنی پایین است

بیت اللهی با بیان اینکه زلزله 4.2 ریشتری 5 دی ماه، پس لرزه زلزله 5.2 ریشتری ملارد بوده، ادامه داد پس از وقوع زمین لرزه با قدرت 5.2 ریشتر شاهد پس لرزه های خفیفی در این منطقه بودیم و این در حالی است که باید پس لرزه ای به بزرگی 4 ریشتر هم رخ می‌داد، بنابرین زلزله 4.2 ریشتری 5 دی ماه پس لرزه بوده و نشان دهنده طی روند طبیعی پس لرزه ها است


زلزله 4.2 ریشتری دقیقا رو گسل زلزله 5.2 ریشتری هفته گذشته رخ داد و کانون آن هم در شهر ملارد بود. وی همچنین با تاکید بر اینکه هیچ علامتی بر فعال شدن گسل های تهران مشاهده نشده، ادامه داد نا‌آرامی هایی در غرب تهران پس از زلزله های ملارد دیده شده، اما بدین معنی نیست که این زمین لرزه ها می‌توانند گسل های تهران را تحت تاثیر قرار دهند.

55 کیلومتر مربع از شهر تهران در حریم گسل های اصلی قرار دارد و گسل های کوچک و متوسط هم از شهر تهران عبور می‌کنند اما این گسل ها نمی‌توانند عامل وقوع زلزله های بزرگ در تهران باشند. البته گسل هایی هم در اطراف تهران و مثلا در فاصله 10 کیلومتری این شهر قرار دارند که اگر زلزله ای با بزرگی 7.5 ریشتر داشته باشند آثار آن روی تهران هم تاثیر می‌گذارد

گسل نیاوران در شمال شرق تهران به گسل شمال تهران متصل می‌شود، همچنین گسل شمال ری که متشکل از دو گسل شمال و جنوب ری از محدوده شهر تهران عبور می‌کند، شاخه هایی از گسل قصر فیروزه هم وارد تهران می‌شود گسل پردیسان هم که گسل جوان تهران است و هنوز نقشه گسلی آن به صورت کامل و دقیق تهیه نشده است. خطرناک ترین نقطه تهران هنگام زلزله شمال شرق تهران استخطرناک ترین نقطه تهران هنگام زلزله، شمال شرق تهران در نزدیکی ورامین است، زیرا گسل های مشا و گسل شمال تهران در این نقطه با هم تلاقی پیدا می‌کنند و گره گسلی ایجاد کرده اند. این منطقه بسیار خطرناک است چرا که فعال شدن این گسل ها در این منطقه می‌تواند موجب وقوع زلزله های بسیار خطرناک شود، قطعا زلزله های بسیار بزرگ در همین منطقه به وجود می‌آید

منطقه هجدک کرمان هم در یک گره گسلی قرار گرفته و به همین علت شاهد وقوع زلزله های متعدد در این منطقه هستیم، اما نکته بسیار مهم این است که ممکن بود این زلزله ها، در یک زلزله بسیار بزرگ و خطرناک خود را نشان دهد، این زلزله های کوچک در این منطقه موجب تخلیه تدریجی انرژی شده و خوشبختانه شاهد زلزله بزرگتری نبودیم.

گرمای این روزهای تهران هیچ ارتباطی با فعال شدن گسل های تهران ندارد، در وقوع زلزله لایه های سنگی به ضخامت 20 کیلومتر در طول 50 کیلومتر شکسته می‌شوند و به طور قطع این شکست به نیروی بسیار زیادی نیاز دارد؛ این گرما هرگز نمی‌تواند باعث این شکست ها شود

اینکه گفته شده این گرما در اثر فعال شدن گسل های تهران است به هیچ عنوان یک گفته علمی نیست و البته مردم در این شرایط دوست دارند تمام حوادث را به زلزله ربط دهند. اما علت گرمای زمین تغییر شرایط اقلیمی است و ارتباطی به زلزله ندارد

هراسم نیست از آدمها , خدا صبح ها , در خانه ام آواز میخواند تصویر: /images/smilies/new/lub.png
نقل قول
۱۱-دي-۱۳۹۶, ۰۱:۱۳ عصر
ارسال: #8
RE: آمادگی در برابر زلزله و نکات ضروری که باید بدانید
بچه ها حتما این مثلث حیات رو ببینید اصلا نبابد زیر چارچوب وایسید یا زیر میز
 

خدایا عاشقتمتصویر: images/smilies/heart.gif
نقل قول
 سپاس شده توسط marcopolo
۱۱-دي-۱۳۹۶, ۰۱:۲۲ عصر
ارسال: #9
     
RE: آمادگی در برابر زلزله و نکات ضروری که باید بدانید
اره بهترین جا همون مثلث حیات هست که توی زلزله کرمانشاه هم نشون داد توی یه عکس فقط اگه مثلا اونجا وایمیستادی اکی بود

اپلیکشن بیکیوت (Becute) 

برای دانلود به بازار و گوگل پلی مراجعه کنید .

اپلیکشن بیکیوت ویژه آرایشگران بر روی سیب آپ قرار گرفت .

بیکیوت سامانه ارتباط آنلاین شما و آرایشگاههای زنانه است .
نقل قول
۱۲-دي-۱۳۹۶, ۱۲:۳۷ عصر (آخرین تغییر در این ارسال: ۱۲-دي-۱۳۹۶ ۱۲:۳۹ عصر توسط Saba.sadeghi.)
ارسال: #10
RE: آمادگی در برابر زلزله و نکات ضروری که باید بدانید
ارتباط میان وقوع زمین لرزه و زمان وقوعچرا زلزله شب اتفاق می افتد: اگر برای بررسی زمین لزره ها نگاهی به علم زمین شناسی بیندازیم خواهیم دید که زلزله تابعی از نسبت گرانشی میزان انرژی ذخیره شده در سطح گسل یک منطقه به میزان مقاومت آن صفحه می باشد. زمان وقوع زلزله زمانی تغییر می نماید که در فشار وارده بر میدان تنش یا میزان مقاومت سطح گسل تغییر یابد. پدیده های مختلفی نیز می تواند در زمان اتفاق افتادن زلزله موثر باشد که متعدد می باشند.از جمله پدیده های متعدد می توان به وقوع زلزله های دیگر در صفحات مشترک زمینی، حرکت توده های مایع ماگمایی در اعماق زمین، نیروی گرانش میان ماه و خورشید و یا حتی میان سیارات با هم و … اشاره کرد. بسیاری از زلزله شناسان دلیل به وقوع پیوستن زلزله های ایران در شب را اثر جاذبه ی گرانشی در میان ماه و خورشید اعلام می دارند و از گذشته تاکنون نیز بسیاری از محققین و دانشمندان علوم زمین شناسی و توپوگرافی پروژه های بسیاری را برای بررسی آن در دست اقدام داشته اند.اثر کششی ماه و خورشید به منظور تحریک زمین لرزه های دستگاهی ایران و حتی تمام مناطق زلزله خیز جهان در بازه ی سال های ۱۳۶۹ تا ۱۳۸۷ مورد بررسی قرار گرفته و در آخر بعد از گذشت مراحل مختلف و انجام آزمایشات متعدد به نتایج جذابی دست یافتند. نتایج بدست آمده از این بررسی ها را در کنار هم قرار داده و به این نتیجه رسیدند که زمان وقوع زلزله ها در ایران به هیچ وجه اتفاقی نبوده و دلیلی کاملا علمی دارند و تابعی از فشار گرانشی میان ماه و خورشید می باشد.اگر کمی بخواهیم به مطالعات گذشته باز گردیم خواهیم دید که اکثر زلزله ها در فصل بهار اتفاق می افتادند و برخی از زلزله ها نیز در زمان انقلاب زمستانی رخ می دادند و دلیل آن نیز این بود که در این زمان ها میزان جاذبه ی میان ماه و زمین و خورشید نسبت به یکدیگر زیاد می باشد و به همین خاطر نیز تعداد زلزله هایی که رخ می دادند بالا بوده است و اکنون نیز دلیل بسیاری از زمین لرزه های ایران که در شب رخ می دهند همین امر می باشند و اصلا به صورت اتفاقی نیست.

(۱۱-دي-۱۳۹۶ ۰۱:۱۳ عصر)'Kimiya.goli' نوشته است:  بچه ها حتما این مثلث حیات رو ببینید اصلا نبابد زیر چارچوب وایسید یا زیر میز
 

 

اره حتما و اینو به اطرافیانتون اطلاع بدین
خدا اون روزو نیارهتصویر: images/smilies/angel.gif


 
نقل قول
ارسال پاسخ

تمامی اظهار نظرهای کاربران صرفا نظرات شخصی آنان بوده و تمامی مسئولیت متوجه اظهار کننده نظر می باشد.
ارسال پاسخ صفحه قبل صفحه بعد ثبت نام