• آرایشگاه مدیس
  • تقی زاده

آشپزخانه داری

۱۲-بهمن-۱۳۹۰, ۱۱:۲۹ عصر
ارسال: #1
 
آشپزخانه داری
تمیز کردن سینک استیل
سینک (Sink / ظرفشویی) از جنس استیل است. بهتر است از مواد سفید‌ کننده ی قوی برای تمیز کردن استفاده نکنید؛ زیرا رنگ استیل کدر می‌شود.
جوش‌شیرین برای تمیز کردن سینک‌های استیل عالی عمل می‌کند. این ماده را به عنوان پودر تمیزکننده به کار گیرید.

تمیز کردن سینک آلومینیومی و چینی
برای از بین بردن لکّه‌ها و رسوبات آب روی سینک، پارچه‌ای را به سرکه سفید آغشته کنید و روی سطح را با آن مالش دهید.

ضدّعفونی کردن سینک
نمک، ماده ی طبیعی مناسب برای ضدّعفونی کردن سینک است. برای این منظور نمک خشک را روی سطح آن بپاشید و پس از نیم ساعت بشویید.

برّاق کردن ظروف برنجی
اگر می‌خواهید ظروف برنجی کدر را برّاق کنید، از مخلوط نمک و سرکه بهره بگیرید.

براق کردن ظروف مسی
ظروف مسی را با مالیدن لیموترش برّاق کنید. برای پاک کردن قسمت‌های بسیار کثیف نصف یک لیمو ترش را در نمک فرو ببرید و روی قسمت مورد نظر بمالید.

پاک کردن جرم و گچ‌کتری
یک فنجان سرکه را در کتری بریزید و بجوشانید. سپس با آب سرد به آن شوک وارد کنید تا گچ‌ها چنان که ضخیم شده‌‌اند تکه‌ای ورقه شوند و اگر ضخامت گچ زیاد نباشد، گچ در اثر جوشاندن در سرکه حل خواهد شد و فقط در این مورد کتری را بشویید. برای اینکه بوی سرکه از بین برود چند بار در آن آب بریزید و بجوشانید و مجدداً آب ‌کتری را عوض کنید.

از بین بردن لکّه چای و قهوه از چینی
اگر در ظروف چینی، لکّه ی قهوه یا چای مشاهده می‌کنید. با دستمال مرطوب آغشته به جوش‌شیرین آن را پاک کنید.

برّاق کردن ظروف شیشه‌ای
برای براق کردن لیوان و استکان‌ها توصیه می‌شود آنها را به جای سفید‌کننده در محلول آب و سرکه بخیسانید و سپس بشویید.

برطرف کردن لکّه چای و قهوه از ملامین
با استفاده از جوش‌شیرین لکّه قهوه و چای را از سطح فنجان‌ها و بشقاب‌های ملامین و پلاستیک پاک کنید.

تمیز کردن کارد زنگ زده
یک سیب‌زمینی را نصف کنید و سطح بریده آن را در جوش‌شیرین فرو کنید، سپس تیغه کارد را با آن مالش دهید تا برّاق شود.

تمیز کردن سینی یا ظرف لک شده
مقداری نمک طعام را در آب ‌لیمو حل کنید و روی لک بکشید. سپس پارچه‌ای را به آرد آغشته کنید و روی ظرف بکشید تا جلا و درخشندگی خود را باز یابد.

تمیز کردن لکه‌های درون قابلمه و ماهی تابه
برای زدودن آثار ناخوشایند، می‌توان پوست سیب خوراکی یا ریواس را درون این ظروف ریخت و پخت. حاصل این کار، محو شدن خود به خود لکّه‌ها در حین پخت است. این تدبیر باعث پاک شدن ظرف و بالطبع، بالا رفتن عمر آن و کاهش استهلاک است و موجب می‌شود تا مدت بیشتری قابلیت کار داشته باشد و خانواده ناچار به خرید ظرفی جدید نباشد.

طریقه ی صحیح شستن ظروف چینی
شستن بشقاب‌های چینی پس از صرف شام کاری ملا‌ل‌آور است. ظروف چینی چرب، بسیار لیز و شکننده هستند و لکّه‌های چربی در برخی از موارد پس از شست وشو همچنان باقی می‌مانند.
محفظه ی مخصوص شست وشوی ظروف در آشپزخانه را از آب تمیز پر کنید و چند قاشق غذاخوری سرکه وپودر ظرفشویی درون آن بریزید حالا ظرف‌های چرب را درون محلول خیس کنید. سرکه لکّه چربی را حل می‌کند و بشقاب‌ها شفاف و براق می‌شوند.

تمیز کردن رنده ی چرب
ذرّات ریز مواد رنده شده روی شیارهای آن باقی می‌مانند و به سختی جدا می‌شوند. شستن رنده نیز با کمک ناخن‌ها باعث شکستن و خرد شدن آنها و کنده شدن پوست انگشتان می‌شود. برای جلوگیری از چسبیدن ذرات ریز مواد غذایی به رنده قبل از مصرف آن را چرب کنید.

تمیزکننده ی ظروف
برای صرفه‌جویی در وقت و پولتان یک شوینده ی ارزان و قابل دسترسی را بشناسید؛ چند قاشق غذاخوری سرکه را به همراه ماده ی شوینده در ماشین ظرفشویی بریزید. هنگام شستن ظروف با دست نیز مقداری سرکه به مادّه ی شویند اضافه کنید. سرکه چربی و لکّه را سریع‌تر پاک می‌کند.

براق‌کننده ی ظروف شیشه‌ای
اگر ظروف شیشه‌ای (بلور، کریستال و ...) را در محلول آب و سرکه بخیسانید، به‌خوبی برّاق و تمیز خواهند شد.

تمیز کننده ی قهوه‌جوش و کتری
اگر قهوه‌جوش یا کتری، جرم بسته یا آلوده شده، برای پاک کردن آن لازم نیست به مواد شیمیایی متوسل شوید. کافی است مقدار مساوی سرکه سفید و آب را با هم مخلوط کنید و درون ظرف بریزید و اجازه دهید بجوشد. زمان لازم برای جوشیدن محلول به سختی جرم بستگی دارد. با این شیوه می‌توانید به سادگی از شرّ این رسوبات نجات یابید.

جلا دهنده ی ظروف و سطوح برنجی
برای این کار، با پارچه‌ای آغشته به روغن زیتون سطح مورد نظر را مالش دهید. سپس یک قاشق چای‌خوری نمک را در یک فنجان سرکه سفید حل کنید و به میزان کافی به آن آرد بیفزایید تا حالت خمیری پیدا کند. خمیر را با پارچه‌ای نرم روی سطوح بکشید. سپس وسیله را با آب بشویید و خشک کنید تا برق بیفتد.
این روش را هم امتحان کنید؛ مقداری سرکه خالص را روی سطح ظرف بریزید. نمک را روی آن بپاشید و با پارچه مالش دهید. سپس با آب گرم بشویید و با پارچه خشک کنید تا وسیله جلا یابد.
در این زمینه، خمیر آب‌لیمو و جوش‌شیرین هم مؤثر است؛ اما آن را روی سطوح ظرف بمالید و پنج دقیقه بگذارید بماند. سپس با آب گرم بشویید و با دستمال تمیز خشک کنید تا ظرف نو و براق شود.

تمیزکننده ظروف و وسایل برنزی
اگر وسایلی از جنس برنز در منزل دارید و برای تمیز کردن آنها با مشکل مواجه شده‌اید، نگران نباشید. با تهیه این خمیر از این مشکل رها خواهید شد. یک قاشق چای‌خوری نمک را در یک فنجان سرکه سفید بریزید و به آن آرد کافی بیفزایید تا به صورت خمیر در آید. خمیر را بر سطح مورد نظر بمالید و پانزده دقیقه تا یک ساعت آن را به حال خود رها کنید. سپس با آب گرم و تمیز آن را بشویید و خشک کنید. این فرمول برای تمیز کردن سطوح و ظروفی که از جنس کروم هستند نیز موثر است.

جلا دهنده ظروف و وسایل مسی
پاک کردن وسایل مسی گاهی دردسر ساز است. در این زمینه، مخلوط سرکه و نمک به یاری شما می‌آید. کافی است وسیله را به همراه یک قاشق غذاخوری نمک، یک فنجان سرکه سفید و مقداری آب به مدت چند ساعت در ظرفی بجوشانید. سپس آن را با محلول صابون و آب داغ بشویید و در نهایت آب بکشید و خشک کنید.
شیوه دیگر این است که یک قاشق چای‌خوری نمک را در یک فنجان سرکه سفید حل کنید و به آن آرد بیفزایید تا حالتی خمیری بیابد. خمیر را روی سطوح ظرف بمالید و پانزده دقیقه تا یک ساعت آن را کنار بگذارید سپس با آب گرم ظرف مسی را بشویید و با پارچه نرم و تمیز آن را خشک تا براق شود.

جلا دادن ظروف آلومینیومی
برای زدودن لکّه‌های نشسته بر سطح داخلی ظروف آلومینیومی، کافی است ظرف را از آب داغ پر کنید و به ازای هر لیتر آب، دو قاشق خمیر مایه به آن بیفزایید. سپس ده دقیقه، محلول درون ظرف را بجوشانید تا لک‌ها آرام آرام محو شوند. در پایان، ظرف را به شیوه معمول بشویید و خشک کنید.

گذاشتن عکس بدون سانسور مجاز نبوده و پيگرد دارد.
نقل قول
 سپاس شده توسط وسعت ، Rahele ، Nazi ، faezeh ، samira- s.m ، مهربانو ، zahraa214 ، eglantine ، Shaghayegh ، aroose mehr ، asal banoo ، zi zi ، paraztoo ، manoamin ، yardelia ، مروئه ، zibaye ziba ، shooka ، fifi ، نفس64 ، yac ، gole sorkh ، jama ، Sarvenaz naz ، Mina_s ، عروس اتش ، hedyeh ، Leila-b ، *Panah* ، zahraban00 ، aida.a ، nafis ، lidaaa ، محی ، سارا-جون ، -آسانا- ، nonoo ، خانم میم ، baran_oghyanos ، Mrs.Ariana ، Cinderella4 ، nasibe_603 ، ریان ، sad1000 ، جویبار ، sara_63 ، a66818 ، بی پروا ، shirin_banoo ، soorati6925
۱۳-بهمن-۱۳۹۰, ۰۱:۱۱ صبح
ارسال: #2
RE: آشپزخانه داری
مرسی شادی جون . نکات آموزنده ای بودن .
واسه تمیز کردن کاشی و سرامیک آشپزخونه من دو راه توپ دارم !!! اولی نوشابه ی مشکیه ! دستمال کتونی رو به نوشابه آغشته کنین و روی لکها بکشین و بذارین چند دقیقه بمونه. بعد با دستمال زبر یا اسکاج ظرف شویی تمیزش کنین و در نهایت با پارچه ی تمیز خشکش کنین. حسابی برق می افته !
دومی هم این دستمال های با الیاف نانو . همونایی که معروف شدن به دستمال جادویی . اصلا هم شوینده نمیخواد! فقط آب اسپری کنین روی دیوار و بعد یک دقیقه با دسمال نانو بکشین روش . نتیجه باور نکردنیه ........
نقل قول
 سپاس شده توسط شادی.پ ، Nazi ، golenaz ، nafis ، saharpouyan ، -آسانا- ، nonoo ، Cinderella4 ، nasibe_603 ، a66818 ، MOONAEE
۱۲-ارديبهشت-۱۳۹۱, ۰۶:۵۸ عصر
ارسال: #3
RE: آشپزخانه داری
دوست جونا یه سوال! من دیروز تو مایکروفر مامان جونم غذا درست کردم! یه کم بو گرفته و یه کوچولو کثیف شده! متاسفانه برنامه شست و شو نداره!! چیکار کنم؟؟؟؟ Sad

بفرماييد "شامپاين" !!
در گويش اصفهانى يعنى بفرماييد طبقه پايين براى صرف شام Big Grin
نقل قول
 سپاس شده توسط a66818
  • گروه ژ
۱۲-ارديبهشت-۱۳۹۱, ۰۷:۲۰ عصر
ارسال: #4
 
RE: آشپزخانه داری
مثلا چه بویی؟

گذاشتن عکس بدون سانسور مجاز نبوده و پيگرد دارد.
نقل قول
 سپاس شده توسط a66818
۱۲-ارديبهشت-۱۳۹۱, ۰۷:۵۲ عصر
ارسال: #5
RE: آشپزخانه داری
به همتون می گم دستمال نانو بخرین
من از صبح تا شب دستمه خیلی هم باهاش حال می کنم،یخچال و وسایلام که سیلوره و با همین دستمال می کشم
برق می افته

"من از روییدن خار بر سر دیوار دانستم/که ناکس،کس نمی گردد بدین بالانشینی ها"
نقل قول
 سپاس شده توسط zi zi ، عروس اتش ، golenaz ، Sweet92 ، Cinderella4 ، a66818 ، MOONAEE
۱۲-ارديبهشت-۱۳۹۱, ۰۹:۱۷ عصر
ارسال: #6
RE: آشپزخانه داری
آره ه ه ه ه ه این دستمال نانوها واقعا عصای دست منه.حلال همه چیه.فقط هم آب میخواد.شوینده هم نیاز نیست که بوشون تو تنفس آدم بره.
نقل قول
 سپاس شده توسط Rahele ، مهگل ، -آسانا- ، Sweet92 ، a66818
۱۲-ارديبهشت-۱۳۹۱, ۱۰:۳۷ عصر
ارسال: #7
RE: آشپزخانه داری
دستمال نانو رو تا حالا استفاده نمی کردم! ظاهرا خیلی جالبه که همه اینقدر باهاش حال می کنن Cool
نقل قول
 سپاس شده توسط مهگل ، nonoo ، a66818
۱۳-ارديبهشت-۱۳۹۱, ۰۵:۳۲ عصر
ارسال: #8
RE: آشپزخانه داری
توش ماهی گریل کردم! یه کوچولو بو ماهی گرفته! Sad

بفرماييد "شامپاين" !!
در گويش اصفهانى يعنى بفرماييد طبقه پايين براى صرف شام Big Grin
نقل قول
 سپاس شده توسط a66818
۱۳-ارديبهشت-۱۳۹۱, ۰۵:۴۸ عصر
ارسال: #9
     
RE: آشپزخانه داری
گلم لیمو ترش رو نصف کن ابشو بگیر تو استکانی ظرفی بزار تو ماکرو بعد روشن کن چند ثانی باشه بو شو میگیره
نقل قول
 سپاس شده توسط rosy ، آلاله 2 ، saharpouyan ، Dante ، ریان ، MOONAEE
۱۱-تير-۱۳۹۱, ۱۰:۵۶ صبح
ارسال: #10
RE: آشپزخانه داری
سلام دوستان.
من یه مشکلی دارم تو استفاده از پلوپزم.پلوپزم بلک اند دکره.داخلش تفلونه اما همیشه پلو توش می چسبه و قالبی در نمیاد.نمی دونم شاید من طرز کارشو بلد نیستم می تونید کمکم کنید؟ کسی این مارک پلوپزو داره ؟

حرف بی ربطی است که مرد گریه نمیکند...
گاهی
آنقدر بغض داری
که فقط باید مـــــــــرد باشی
تا بتونی گریه کنی!

Crying
نقل قول
ارسال پاسخ

تمامی اظهار نظرهای کاربران صرفا نظرات شخصی آنان بوده و تمامی مسئولیت متوجه اظهار کننده نظر می باشد.
ارسال پاسخ صفحه قبل صفحه بعد ثبت نام