• تخت جمشید
  • تشریفات آدم و حوا

آزمایشات قبل از بارداری

۲۹-بهمن-۱۳۹۰, ۰۸:۱۴ عصر (آخرین تغییر در این ارسال: ۱۲-دي-۱۳۹۵ ۱۲:۱۳ عصر توسط admin2.)
ارسال: #1
     
آزمایشات قبل از بارداری
اصلی‌ترین کاری که باید قبل از دادن آزمایش‌های مخصوص قبل از بارداری صورت گیرد مشاوره قبل از بارداری است. مشاوره قبل از بارداری برای سلامت مادر و جنین بسیار ضروری و حتی می‌توان گفت که الزامی است. زمانی که خانمی قصد بارداری دارد ابتدا باید از لحاظ وضعیت طبی، خانوادگی و شغلی مورد بررسی قرار گیرد که در هر کدام از این موارد به شاخص‌های خاصی باید توجه کرد.
از لحاظ طبی به مواردی مانند داشتن بیماری، مصرف دارویی خاص، آلرژی دارویی و وضعیت جسمانی مادر باید دقت کافی انجام گیرد. از بعد خانوادگی به داشتن بیماری ارثی یا خانوادگی و در نهایت از بعد شغلی به این‌که اگر فردی شاغل است در چه محیطی فعالیت می‌کند، به طور مثال اگر در محیطی باشد که با مواد شیمیایی مانند آفت‌کش‌ها، مواد شوینده و ... در ارتباط است حتما باید در سه ماه اول بارداری یعنی بین هفته 3 تا 8 زمانی که اعضای بدن جنین تشکیل می‌شوند به دور از این محیط‌های کاری باشد.

تست‌های قبل از بارداری‌

بعد از انجام مشاوره، آزمایشات قبل از بارداری صورت می‌گیرد. در وهله اول آزمایش کم‌خونی و فقر آهن مخصوصا برای کسانی که قبل از بارداری سابقه عادت ماهانه سنگین و طولانی‌مدت دارند و افرادی که در سنین پایین و یا بالای 35 سال قصد بارداری دارند انجام این آزمایش ضرورت بیشتری دارد. تست پاپ‌ اسمیر یا همان تست غربال‌گیری برای بررسی وضعیت دهانه رحم نیز باید انجام گیرد. یکی دیگر از مهم‌ترین آزمایشات، تست آنتی‌بادی سرخجه است، زیرا سرخجه به دلیل عوارضی که در بر دارد مانند نابینایی و ایجاد ناهنجاری روی سیستم عصبی جنین، حتما زوجی که قصد بچه‌دار شدن را دارند باید از لحاظ ایمنی سرخجه مورد آزمایش قرار بگیرند تا اگر جواب تست آنها منفی بود، مجدد واکسینه شوند و بعد از سه ماه از گذشت آن باردار شوند، و باز به این نکته تاکید می‌شود که به دلیل عوارض سرخجه زمان بارداری حتما باید سه ماه بعد از آخرین واکسن زده شده باشد. تست بعدی، هپاتیت‌ B است که به دلیل شایع بودن آن در جامعه ما،‌ بهتر است که انجام پذیرد و از لحاظ آنتی‌بادی مورد بررسی قرار گیرد تا اگر میزان آن در بدن ناکافی بود واکسن مجدد تجویز شود. تست سیفلیس و ایدز، البته تست ایدز به دلیل این‌که خوشبختانه در جامعه ما این بیماری شایع نیست صورت نمی‌گیرد و تنها در جوامعی که این بیماری شایع است این تست را نیز انجام می‌دهند.

عوارض کم‌خونی و واکسن‌های مورد نیاز

اگر به هر علتی این آزمایشات، قبل از بارداری انجام نشد در شروع بارداری با مراجعه به پزشک، انجام این آزمایشات تجویز می‌گردد و مواردی مانند عوارض ناشی از کم‌خونی با تشخیص زودهنگام قابل درمان خواهد بود ولی اگر به موقع درمان نشود مشکلات ناشی از این کم‌‌خونی و فقر آهن هم برای مادر و هم برای جنین پیش خواهد آمد، مانند وزن کم، فقرآهن جنین و برای مادر عوارض حاملگی و زایمان به دلیل کم‌خونی که از قبل داشته است بیشتر خواهد بود، به‌طور مثال فرد در یک زایمان طبیعی در حدود 500 سی سی خون از دست می‌‌دهد، به علت همین خونریزی حین زایمان، دچار کم‌خونی مضاعفی خواهد شد که طبیعتا زمان بهبودی بعد از زایمان و بازگشت مادر به روند زندگی عادی، طولانی‌‌تر خواهد شد.

حال اگر زایمان فرد به صورت سزارین انجام گیرد بین 700 سی سی تا یک لیتر خونریزی حین زایمان خواهد داشت که باز به دلیل همین کم‌خونی زمان بهبود و ترمیم زخم‌ها به تاخیر خواهد افتاد و احتمال بروز عفونت در این افراد بیشتر است. حالاتی مانند خستگی مزمن و مفرط، کمبود انرژی، ریزش مو و... از دیگر عوارض کم‌خونی و فقر‌ آهن در دوران بارداری است.

در دوره بارداری احتمال استفاده از واکسن دیفتری و کزاز وجود دارد. بدن انسان تا مدت 10 سال از آخرین تزریق دز واکسن دیفتری و کزاز ایمنی لازم را دارد.

معمولا خانم‌ها در هنگام ازدواج این دو واکسن را می‌زنند و چون کمتر از 10 سال بعد از ازدواج‌شان تصمیم به بارداری می‌گیرند عملا بدن آنها ایمنی لازم را دارد و در زمان بارداری نیاز به دز یادآوری نیست،‌ اما اگر زمان بارداری خانمی بیشتر از 10 سال بعد از آخرین دز این دو واکسن باشد می‌تواند در 6 تا 7 ماهگی دوران حاملگی دز یادآوری دیفتری و کزاز را بزند.

سن مادر

فاکتور بعدی که باید مورد توجه باشد سن بارداری مادر است. 2 رده سنی زمانی که فرد قصد بارداری‌ دارد از اهمیت ویژه‌‌ا‌ی برخوردار است. اول رده‌ سنی پایین که بین 15 تا 19 سال است که معمولا بارداری در این دوره سنی به طور ناخواسته است. اما به دلیل این که در این رده‌ سنی خونریزی‌های هر دوره از عادت ماهانه سنگین است بنابراین زمینه فقر آهن و کم‌خونی در این افراد بیشتر از سایرین است و همان‌طور که گفته شد گرفتن آزمایش کم‌خونی و فقر آهن از جمله موارد مهم برای این رده سنی است. اما طیف دوم حاملگی در سن بالای 35 سال است. چون حاملگی در سن بالا محسوب می‌شود به غیر از آزمایش‌های روتین به دلیل امکان بروز عوارض حاملگی باید در دوران بارداری و زایمان تحت مراقبت و کنترل پزشکی بیشتری قرار گیرند. مهم‌ترین مورد این است که این افراد حتما قبل از بارداری باید بین 2 تا 3 ماه با تجویز پزشک معالج از قرص اسیدفولیک با دز 5 میلی‌گرم استفاده نمایند تا از عوارض این دوره از حاملگی مانند امکان بروز نواقص و ناهنجاری در سیستم عصبی جنین را کم کند، البته خوردن قرص اسیدفولیک به تمامی خانم‌ها 2 تا 3 ماه قبل از بارداری توصیه می‌گردد.

بارداری قبلی‌

در مورد خانم‌هایی که سابقه بارداری قبلی دارند به مواردی از این دست مانند این که آیا بارداری خارج از رحم، سابقه سقط جنین، سقط مکرر، حاملگی نابجا یا به طور مرتب از دست دادن حاملگی و این که زایمان زودرس داشته‌اند یا نه؟ توجه کرد. به دلیل این که مثلا خانمی که زایمان زودرس داشته امکان این که دوباره دچار زایمان زودرس شود زیاد است.

شرایط جسمانی مادر و بیماری‌های‌ ارثی و خانوادگی‌

ازجمله بیماری‌های ارثی که قبل از بارداری باید مد نظر باشد، دیابت است. اگر خانمی که قصد بارداری دارد خودش به بیماری دیابت مبتلا باشد، حتما قبل از حاملگی باید طی آزمایشات مخصوص کنترل میزان قند کنترل دقیقی از قند داشته باشد. اما اگر فقط سابقه بیماری قند در خانواده دارد در زمان 6 ماهگی از بارداری باید یک تست تحمل قند را انجام دهد. افرادی که چاق هستند و وزن بالایی دارند، آنها نیز در همان زمان 6 ماهگی باید این تست تحمل قند را انجام دهند.

در مورد خانم‌هایی که لاغری مفرط دارند نیز توصیه می‌شود که در حدود 9 تا 12 کیلو در دوران حاملگی باید اضافه وزن داشته باشند. در این صورت باید در روز بیش از 400 کیلوکالری انرژی مصرف کنند که می‌توان در کنار وعده‌های غذایی روزانه، مصرف مکمل‌های دارویی مانند مکمل‌های ویتامینه را توصیه کرد.

مصرف سیگار و عوارض آن‌

مصرف سیگار برای خانم‌ها مخصوصا آنهایی که قصد بارداری دارند، عوارض جبران‌ناپذیری به همراه دارد. مانند وزن کم جنین، احتمال کنده شدن جفت، خونریزی‌های نابهنگام و زودرس و مواردی دیگر را داشته باشد، اما اگر یک ماه قبل از بارداری مصرف سیگار را کنار بگذارند عوارض آن کاملا از بین خواهد رفت.
نقل قول
 سپاس شده توسط وسعت ، atrisa33 ، parastoo_abbaspoor ، nafas22 ، behsom ، آهو مشکی پوش ، Nazy ، پرستیژ ، فروغ بنی ، elnaz90 ، yektaa ، nasibe_603 ، سعیده موشی ، Maryam290
۴-مرداد-۱۳۹۱, ۰۳:۲۲ صبح (آخرین تغییر در این ارسال: ۴-مرداد-۱۳۹۱ ۰۳:۲۳ صبح توسط Elahe nazeri.)
ارسال: #2
RE: ازمایشات قبل از بارداری
من سیکار میکشم اما الان یدفعه باردار شدم وناخواسته انقدر استرس کرفتم که سیکارم بیشتر شده خیلى خطرناکه؟

من باید جى کلر کنم؟
نقل قول
 سپاس شده توسط fomira ، فروغ بنی ، nasibe_603 ، Maryam290
۴-مرداد-۱۳۹۱, ۰۹:۳۹ صبح
ارسال: #3
RE: ازمایشات قبل از بارداری
باید دیگه سیگار نکشی اگه بچتو دوست داری چون داری بهش ضرر میزنی

به درخت نگاه کن...

قبل از اینکه شاخه هایش زیبایی نور را لمس کند

ریشه هایش تاریکی را لمس کرده...

گاه برای رسیدن به نور،باید از تاریکی ها گذر کرد...
نقل قول
 سپاس شده توسط فروغ بنی ، Maryam290
۲۱-مرداد-۱۳۹۱, ۰۴:۵۷ عصر
ارسال: #4
RE: ازمایشات قبل از بارداری
دوست من سعی کن هر چه زودتر سیگارتو ترک کنی به بچه پاک و معصومت فکر کن انگیزه پیدا می کنی..
نقل قول
 سپاس شده توسط فروغ بنی ، Maryam290
۱۸-مهر-۱۳۹۱, ۱۱:۰۹ صبح
ارسال: #5
RE: ازمایشات قبل از بارداری
بچه ها همه اینارو باید انجام بدیم؟
من رفتم دکتر برام ازمایش نوشته گفتم میخوام باردار شم
اون ازمایش همه اینا هس دیگه؟
همه دکترا این ازمایشارو میگیرن؟
نقل قول
 سپاس شده توسط Maryam290
۱۷-آبان-۱۳۹۱, ۰۹:۳۶ صبح
ارسال: #6
RE: ازمایشات قبل از بارداری
سلام
نیازبه کمک دارم
هفته پیش رفتم پیش ماما برای اقدامات پیش از بارداری
نمونه برداری تست پاپ اسمیر کرد
بدون جواب ازمایش گفت عفونت داری
بهم قرص وژل مترونیدازول وداکسی ساکلین داد
5روزه ژلواستفاده میکنم
اما دیشب 1ساعت بعدازاستفاده ژل دیدم لخته های قهوه ای و تیکه های گوشت ازمن اومد
خیلی ترسیدم
چون 4 شب قبل فقط ترشحات سفید پنیری بود
میدونید دلیل لخته های گوشتی دیشب من چیه؟
لطفا اگه کسی میدونه راهنمایی کنه
نقل قول
 سپاس شده توسط فروغ بنی ، Maryam290
۲۲-ارديبهشت-۱۳۹۲, ۰۱:۱۳ عصر
ارسال: #7
RE: ازمایشات قبل از بارداری

بررسی هایی که پیش از بارداری لازم است انجام دهید

شما اغلب با مشاوره گرفتن از گروه مامایی تان،طی مراحل زیر خود را برای برداشتن گام اساسی در زندگی مشترک تان، یعنی "بارداری " آماده خواهید ساخت. بنا براین چکیده ای از آن برای آشنایی شما آمده است.

همیشه می گوییم از هنگامی که تصمیم به بارداری گرفتید مانند یک خانم باردار رفتار نمایید تا احتمال در معرض خطر گرفتن جنین تان را به حداقل برسانید و از بسیاری از مشکلات قابل پیش گیری، جلوگیری به عمل آورید.

1- در باره آمادگی بدنی تان مشاوره نمایید. برای قطع روش های پیشگیری از بارداری و یا انتخاب روشی در این سه ماه مشاوره و برنامه ریزی کنید.

2- داشتن سلامت دهانی مناسب، در دوران بارداری بسیار مهم است. شما باید تلاش نمایید در نخستین زمان ممکن با دندانپزشک تان دیدار و مشاوره نمایید و اقدامات یا درمان های لازم را پیش از باردار شدن آغاز نمایید.

3-مصرف سیگار، الکل و تنباکو :عدم مصرف و یا قطع آن و نیز خودداری از مصرف غیرمستقیم و قرار گرفتن در محیط دود آلود را از پیش از باردار شدن آغاز کنید.

4-احساسات و هیجان ها :داشتن خواب و نیز استراحت به اندازه کافی بسیار اهمیت دارد.کسب مهارت هایی برای کنترل استرس و تنطیم برنامه های زندگی ، بخشی دیگر از این آمادگی ها است .

5-شرایط پیرامون :گاه این شرایط می توانند بر توانایی باردار شدن شما اثر بگذارند و یا دلبند شما را در معرض خطر یا مواد مضر قرار دهند .با شناسایی این خطرات آشنا شوید . مواردی که باید آن ها را کم کنید و یا چیزهایی که پیش از باردار شدن باید از پیرامون خود دور کنید .

6-ورزش و تناسب اندام: فعال و متحرک بودن و داشتن تناسب اندام ، یک بخش کاملا حیاتی و ضروری برای برنامه ریزی بارداری شما است.

برای آگاهی یافتن از نقش ورزش و نیز فعالیت های مجاز و برنامه ریزی برای دوران بارداری به بخش ورزش در دوران بارداری سری بزنید .

7-بررسی های مربوط به وضعیت بیمه و شرایط مالی خانواده :بارداری ، زایمان و بزرگ کردن و پرورش کودک نه تنها نیازمند آمادگی کامل روحی و روانی است (هنگامی که زوج ها احساس نیاز و پذیرش به ثمره ی ازدواج خود پیدا کنند) بلکه به پاره ای شرایط مالی نیز بستگی دارد .هدف از مراقبت های پیش از بارداری و دوران بارداری و پس از آن داشتن فرزند و مادری سالم است.در همین راستا برای دستیابی به این اهداف نیازمند بررسی وضع موجود و برنامه ریزی با امکانات موجودتان هستید.

برای نمونه این که چه نوع بیمه ای دارید،میزان پوشش آن چگونه است چه بیمارستان هایی با این بیمه قرارداد دارند ، آیا بیمه تکمیلی دارید یا نه ، در صورت زایمان طبیعی و یا رستم زاد و یا بروزمشکلات احتمالی برای شما و یا نوزادتان و نیاز به اقدامات دیگر پزشکی هزینه های جانبی و... درنظر گرفته شود. آگاهی مناسب یکی از راه ها است.مثلا استفاده از بیمارستان های دولتی برای انجام زایمان فیزیولوژیک و یا زایمان در آب و ...

8-مشاوره ژنتیک و انجام آزمایش های مورد نیاز :امکان بررسی های لازم در صورت وجود سابقه بیماری های ژنتیکی در خانواده شما ،خانواده همسرتان و نیز بررسی سندروم داون که امروزه بیشتر کارشناسان و نیز خودم بر این باورم که برای همه مادران باردار باید غربال گری سندرم داون انجام شود وفقط برای مادران بالای 35 سال !

بیماری های ژنتیک مانند: تالاسمی مینور، بیماری سیستیک فیبروزیس ، سیکل سل آنمی ( کم خونی داسی شکل) و ... . پیش از اقدام به باردار شدن ، مورد مشاوره قرار بگیرید و در صورت لزوم ، تدابیر لازم مربوط به آن توسط گروه مامایی به شما ارائه خواهد شد .

9-روش زنـدگی سالـم :پیش از اقدام به بارداری شما باید تصمیم بگیرید که چگونه می خواهیـد از خودتـان در دوران بارداری مراقبت کنید .

روش ها و عادات خوب و متناسب سالمی را برای بارداری تان انتخاب کرده ، هم زمان با تصمیم تان برای اقدام به بارداری ، آن را آغاز کنید تا بارداری سالم تری پیش رو داشته باشید.

10 -مصلحت در این است که همه ی دارو های مصرفی تان ، چه نسخه ای و چه بدون نسخه را در نخستین جلسه مشاوره ی بارداری به همراه داشته باشید و به مشاور گروه مامایی تان نشان دهید تا راهنمایی های لازم انجام شود .این شامل تمام داروها حتی ضد درد ها می شود .

11-موادخوراکی: از جمله تاکیدمی کنم بر آن هایی که حاوی اسید فولیک هستند .پس به فراوانی از سبزی ها و میوه ها در وعده های روزانه تان استفاده کنید بویژه برگ های سبز سبزی ها.

12-چک آپ پیش از بارداری :هر چه شما سالم تر باشید شانس بیشتری برای داشتن نوزادی سالم تر خواهید داشت . بهترین روش آزمایشات و بررسی هایی است که گروه مامایی تان با گرفتن شرح حال ، برای شما درخواست می کند .

1 -ارتباط ها : آیا از نظر روانی آمادگی باردار شدن دارید؟ با فشار ها و استرس ها چگونه کنار خواهید آمد؟بارداری تغییراتی را در روابط درون خانواده و نیز بین خانواده ای ایجاد خواهد کر د. اگر این نخستین فرزندتان باشد و یا خیر ، آمادگی ها و پذیرش هایی را برای دیگر اعضای خانواده پیش می آورد .

14-بررسی مهم دیگری که در دیدار آمادگی و مراقبت های پیش از بارداری توسط گروه مامایی تان انجام می گیرد تعیین BMI و میزان اضافه وزن مجاز در دوران بارداری است .

سخن پایانی
امروزه در کشورمان یک سری آز مایش های پزشکی برای بررسی سلامت

جسمی مورد نیاز است که دست کم باید انجام شود :

آزمایش های پیش از ازدواج شامل :

آزمایش اعتیاد ، اسپرموگرام ، تست سل ، سرخجه

آزمایشVDRL : برای تشخیص سیفلیس

آزمایشCBC : به ویژه برای کشف تالاسمی

آزمایش تعیین گروه خون : BG/RH

آزمایش هایی برای تعیین بیماری های آمیزشی و ایدز و .. می توانید از پزشک

مشاورتان بخواهید تا برای تان درخواست نماید .

هم چنین آزمایش هایی برای بیماری های مزمن اکتسابی قابل درمان سود مند

است .هم چنین کلاس های مشاوره و آموزش پیش از ازدواج برگزار می گردد که

می توانید به صورت فردی یا گروهی در آن شرکت نمایید

مطالب این کلاس ها شامل موارد زیر است:

فیزیولوژی و آناتومی دستگاه تناسلی

اهمیت و ضرورت تنظیم خانواده

اهمیت شیردهی و مزایای آن

بیماری های آمیزشی و از جمله ایدز

سرطان (کانسر) های شایع زنان و روش های تشخیص زودرس آن ها

بیماری های ارثی به ویژه تالاسمی

چه احساس قشنگي است حس در آغوش كشيدن موجودي كوچك و دوست داشتني كه فقط در ميان دستان تو امنيت و آرامش را تجربه مي كندHeart
هفته 34
سهیل جون مامان توی دلمه
نقل قول
 سپاس شده توسط عروس پاییز-مریم ، آهو مشکی پوش ، tara60 ، پرستیژ ، aidabanoo ، nanaz ، Maryam290 ، اتيشپاره
۱۷-دي-۱۳۹۲, ۱۱:۳۹ عصر
ارسال: #8
RE: ازمایشات قبل از بارداری
آزمایش کاریوتایپ جای مشاوره ژنتیک را نمی‌گیرد
سوءاستفاده از ترس معلولیت ژنتیکی
سمیه قنبری
فرهنگی که می‌گوید «عقد دخترعمو پسرعمو تو آسمون بسته شده»، مروج ازدواج‌های فامیلی است و نتیجه آن برای خانواده، تولد فرزندانی با انواع معلولیت‌های ذهنی، جسمی حرکتی، ناشنوایی و نابینایی است. این فرهنگ که مدتی کمرنگ شده بود اما دوباره با این توجیه که جامعه چندان قابل اعتماد نیست، پرطرفدار شده است. هر چند حاصل این ازدواج‌ها افزایش تعداد معلولان در جامعه است اما این روزها برای بسیاری از پزشکان و آزمایشگاه‌های ژنتیک، به تجارتی پرسود و منفعت تبدیل شده که از این بی‌اطلاعی نهایت سوءاستفاده را به دلیل نظارت ضعف نهادهای مربوطه می‌برند؛ یعنی به جای انجام مشاوره و آزمایش ژنتیک ازدواج، به غلط، آزمایشِ بی‌فایده «کاریوتایپ» انجام می‌شود.
یاسر و الهام یکی از صدها و شاید هزاران زوجی هستند که حاصل ازدواج فامیلی‌شان، تولد دو فرزند معلول است. داشتن دو فرزند معلول ذهنی گذر آنها را به یکی از مراکز مشاوره ژنتیک سازمان بهزیستی انداخته است. اگر آنها قبل از ازدواج یا دست‌کم، قبل از تصمیم به بچه‌دارشدن به این مرکز سر زده بودند، احتمالا امروز هر کجای دیگری بودند به جز مرکز مشاوره ژنتیک بهزیستی.
بتول آزاده، پزشک متخصص و مشاوره ژنتیک می‌گوید: «روزانه تعداد زیادی از مراجعات مرکز را زوج‌هایی تشکیل می‌دهند که قبل از ازدواج یا قبل از بارداری مشاوره ژنتیک را انجام نداده و متاسفانه دارای فرزند معلول هستند؛ معلولانی که درصد قابل توجهی از آنها حاصل ازدواج فامیلی‌ هستند.»
آزاده معتقد است با توجه به افزایش آمار ازدواج‌های فامیلی در کشور، لازم است تا درخصوص بروز معلولیت‌های حاصل از ازدواج‌های فامیلی اطلاع‌رسانی درست شود. این پزشک متخصص ژنتیک با بیان اینکه آگاهی کم جامعه و زوج‌های جوان درخصوص بیماری‌های ژنتیک یکی از علت‌های اصلی بالابودن درصد معلولیت در کشور است، می‌گوید: «متاسفانه بسیاری از پزشکان و مراکز آزمایشگاهی هم، برای سود و منفعت مالی و به دلیل ضعف نظارت یا وجود رابطه‌های خاص، از این بی‌اطلاعی سوءاستفاده می‌کنند.» حاصل این تجارت، تولد یک فرد معلول، تباه‌شدن یک زندگی و واردکردن هزینه‌های فراوان به خانواده و دولت، برای نگهداری از فرد معلول است. آزاده درخصوص سوء‌استفاده برخی از پزشکان و آزمایشگاه‌ها می‌گوید: «در حال حاضر به اشتباه، آزمایش کاریوتایپ به‌عنوان آزمایش ژنتیک برای ازدواج‌های فامیلی در جامعه و حتی از طریق رسانه ملی در میزگرد‌های تخصصی یا سریال‌های تلویزیونی تبلیغ می‌شود.»
آزمایش کاریوتایپ در واقع آزمایشی است که در آن تعداد کروموزوم‌ها که جایگاه استقرار ژن‌ها هستند، شمارش می‌شود و اگر فرد دچار اختلالات عددی کروموزومی باشد، از طریق این آزمایش قابل تشخیص است. اما به هیچ‌عنوان نمی‌توان از طریق آزمایش کاریوتایپ، اختلالات را که در سطح ژن‌ها وجود دارد، تشخیص داد. همین اختلالات ژنتیکی هستند که سبب بروز معلولیت در ازدواج‌های فامیلی می‌شوند. این مساله تا جایی روشن است که حتی در برگه آزمایش کاریوتایپ به انگلیسی و گاهی به فارسی نوشته شده است: «این آزمایش اختلالات ژنتیکی را نشان نمی‌دهد.»با این وجود، بسیاری از پزشکان به دلیل آگاهی‌نداشتن یا سود شخصی، انجام آزمایش کاریوتایپ را به زوج‌های جوانی که با یکدیگر نسبت فامیلی دارند، توصیه می‌کنند و آزمایشگاه بدون توضیح به مراجعه‌کننده درخصوص اینکه این آزمایش قادر نیست مشکلات ژنتیکی احتمالی را که ممکن است فرزند با آن متولد شود پیش‌بینی کند، با دریافت هزینه‌ای بالا انجام می‌دهند و برگه آزمایشی را پس از دو ماه که روی آن نوشته شده «تعداد کروموزوم 46 xx و تعداد کروموزم 46 yx» به مراجعه‌کننده تحویل می‌دهد؛ در صورتی که این کاملا طبیعی است که یک مرد و یک زن سالم دارای 46 کروموزوم xy و 46 کروموزم xx باشد. این موضوع حتی از روی شکل ظاهری افراد جامعه هم قابل مشاهده و تشخیص است. یک نوع از اختلالات عددی کروموزومی که سبب بروز معلولیت می‌شود، داشتن یک کروموزوم بیشتر است؛ یعنی فرد به جای 46 کروموزوم، دارای 47 کروموزوم باشد. این دسته افراد، مبتلا به «سندرم داون» هستند که شکل ظاهری آنها یکسان است؛ سر نسبتا گرد، قد کوتاه، انگشتان پهن و زبان نسبتا بزرگ.
زوجی که اقدام به انجام آزمایش کاریوتایپ کرده و آزمایشگاه تعداد کروموزوم آن را شمارش می‌کند و عدد 46 xx را برای خانم یا 46 xy را برای آقا اعلام می‌کند، با این اطمینان غلط که فرزند آنها معلول نخواهد شد، بچه‌دار می‌شوند.
آزاده با بیان اینکه انجام آزمایش کاریوتایپ در مواقعی لازم و توصیه می‌شود، می‌گوید: «مشکل مشاوره ژنتیک با این آزمایش از آنجا شروع می‌شود که متاسفانه بسیاری از پزشکان، بدون اطلاع این آزمایش را به‌عنوان آزمایش ژنتیک ازدواج فامیلی و به جای انجام مشاوره ژنتیک به زوجین توصیه می‌کنند و زوجین با انجام این آزمایش ازدواج، اقدام به بچه‌دارشدن می‌کنند در صورتی که احتمال معلولیت فرزندانشان بسیار بالاست.»
این متخصص مشاوره ژنتیک، بدترین بخش قصه را زمانی می‌داند که پزشک با توجه به اینکه می‌داند مراجعه‌کننده‌اش حداقل یک یا دو فرزند معلول دارد، برای احتمال پیش‌بینی و پیشگیری از تولد فرزند معلول دیگر، والدین را به انجام آزمایش کاریوتایپ توصیه می‌کند؛ آزمایشی که نتیجه آن نهایتا این خواهد بود که زوجین از نظر کروموزومی‌ دارای 44 کروموزوم غیرجنسی و دو کروموزوم جنسی (xx و xy) هستند و هیچ کمکی به احتمال بروز اختلالات ژنتیکی در بارداری بعدی ندارد.
پیشنهاد دکتر آزاده به یاسر و الهام و همه زوج‌هایی که قصد ازدواج یا بچه‌دارشدن دارند، این است که قبل از هر تصمیم به‌خصوص زوج‌هایی که دارای نسبت فامیلی هستند، با صرف کمترین هزینه به یکی از مراکز خصوصی یا دولتی مشاوره ژنتیک سری بزنند چرا که تنها راه‌حل جلوگیری از تولد فرزند معلول، انجام مشاوره ژنتیک است. او می‌گوید: «در مشاوره ژنتیک، ابتدا از مراجعه‌کنندگان شرح حال گرفته می‌شود. البته این شرح حال درخصوص همه افراد فامیل و بررسی ازدواج‌های فامیلی و نسبت‌های آنها است. در مرحله دوم، افراد معلول فامیل و والدین آنها شناسایی می‌شوند و شجره‌نامه خانواده ترسیم می‌شود. سپس بررسی ژنی و آزمایشگاهی روی بیماری فرد مورد نظر انجام و جهش آن بررسی می‌شود. در نهایت، بررسی می‌شود که آیا مراجعه‌کنندگان می‌توانند ناقل ژن معیوب شناسایی‌شده باشند یا نه.» اگر زوجین ناقل بودند، در گام نخست، تلاش می‌شود از ازدواج منصرف شوند. در صورتی که ازدواج اتفاق بیفتد، از نظر بروز بیماری ژن شناسایی‌شده با انجام آزمایش‌های قبل و حین بارداری، تحت مراقبت قرار می‌گیرند و اگر نتیجه آزمایش نشان داد که جنین مبتلا به ژن معیوب است، مادر برای انجام سقط درخصوص معلولیت‌هایی که مجوز سقط آنها از طریق مراجع قضایی و علما صادر شده است، به پزشکی قانونی معرفی و با سقط جنین از تولد یک فرد معلول جلوگیری می‌شود.
با این توضیحات، مشخص است که انجام آزمایش کاریوتایپ در تشخیص بروز بیماری‌های ژنتیکی هیچ نقشی ندارد. عقدی که بر اساس یک باور غلط فرهنگی در آسمان‌ها بسته شده، اگر روی زمین و قبل از انجام آن زوجین اقدام به مشاوره ژنتیک نکنند، به احتمال بسیار زیاد برای خانواده‌هایی چون یاسر و الهام، نتیجه‌اش نه یک زندگی شاد بلکه داشتن فرزند یا فرزندانی معلول خواهد بود.
لینک خبر : http://sharghdaily.ir/?News_Id=29441

قناعت جلوه آرزوهای کوچک و گاه تجلی روحی بزرگ است .
اما ما باید بلند پرواز کنیم .
نقل قول
 سپاس شده توسط پرستیژ ، 2593 ، Wild Rose ، هاله ، فروغ بنی ، یکی یکدونه ، Maryam290
۲۸-دي-۱۳۹۲, ۱۰:۳۰ صبح
ارسال: #9
RE: ازمایشات قبل از بارداری
من چکاپ دادم که شامل اینا بود: آهن و کراتینین و قند و اوره و گروه خونی و RH و ایدز و هپاتیت سی و بی و تیروئید و سرخجه که با دفترچه تامین اجتماعی شد125 هزار تومن.

خدا با من است و همه چيز نيكوست...
نقل قول
 سپاس شده توسط هاله ، negar66 ، فروغ بنی ، Maryam290
۱۲-بهمن-۱۳۹۲, ۰۱:۵۶ عصر
ارسال: #10
RE: ازمایشات قبل از بارداری
خانوما کسی بوده که پرولاکتینش بالا لاشه؟؟

لطفا در مسابقه ی لبخند برتر عکس های پسرم را صفحه 11 , 13 ببینید
نقل قول
 سپاس شده توسط Maryam290
ارسال پاسخ

تمامی اظهار نظرهای کاربران صرفا نظرات شخصی آنان بوده و تمامی مسئولیت متوجه اظهار کننده نظر می باشد.
ارسال پاسخ صفحه قبل صفحه بعد ثبت نام