• آرایشگاه مدیس
  • آذینرو

آداب غذا خوردن

۱-خرداد-۱۳۹۴, ۱۰:۵۶ صبح
ارسال: #31
RE: آداب غذا خوردن
در مورد نبردن غذا اضافه به خونه من تا حالا غذا مو بر نداشتم. یعنی شده غذامو هم دوس داشته باشم و تو خجالت کامل نخورده باشم اما به نظرم کاره ضایعی میاد بار زدن و بردن .چند وقت پیش با یکی از دوستام بودم می گفت هیچ کس اضافه غذای مونده رو نمی خوره وخیلی بده واسه کلاس حروم کنیم غذارو و این یه دور ریز و اسراف بزرگه و عیبیم نیست .حرفش منطقی بود.الانم اگه جمع غریبه باشن که نه ،اما اگه همو کمی بشناسیم و طرفم اضافه غذارو ببره مثله قبل به نظرم ضایع نیست
نقل قول
 سپاس شده توسط nafas1404 ، مامان گل دخترا ، maryam68 ، mobina-hgh ، sanaz2222 ، من و خودم ، ida ، سمی جووونی ، فاطمه دختر اول ، fahimeh.1369
۱-خرداد-۱۳۹۴, ۱۱:۰۳ صبح
ارسال: #32
ما چه مهمونی خودمونی باشیم چه جاهایی که خیلی رودروایسی داریم باهاشون اضافه ی غذامونو میبریم.اصلا هم کار ضایعی نیست.اصراف اصرافه چرا باید این همه غذایی که براش زحمت کشیده شده رو بریزیم تو سطل زباله.کاری به حرف مردم نداریم.تازه اگه برگذار کننده ی مهمونی هم خودمون باشیم یه تعداد ظرف یک بار مصرف میگیریم میذاریم روی میز تا دیگه کسی خجالت نکشه.خدارو شکر توی خانوادمون این کار داره به یه فرهنگ تبدیل میشه

Smile
نقل قول
 سپاس شده توسط Faara ، مامان گل دخترا ، Hani kocholo ، اشتیاق ، من و خودم ، nazita ، talamala ، فاطمه دختر اول ، fahimeh.1369
۱-خرداد-۱۳۹۴, ۱۱:۴۸ صبح
ارسال: #33
بنظرمن ی چیزایی سخت گیریه همین ک تمیز بخوریم و ب بقیه زل نزنیم و ب کسی گیر ندیم ک بخوره کافیه

خدایا بزرگترین آرزوی من شاید کوچکترین معجزه تو باشه دستمو ول نکن♥
نقل قول
 سپاس شده توسط nafas1404 ، مامان گل دخترا ، شیم شیم ، ida ، فاطمه دختر اول ، TiTi 92 ، fahimeh.1369
  • بهرام بابایی
  • گروه ژ
۴-شهريور-۱۳۹۴, ۰۷:۵۹ عصر (آخرین تغییر در این ارسال: ۴-شهريور-۱۳۹۴ ۰۸:۰۰ عصر توسط mobina-hgh.)
ارسال: #34
این که یکی غذا بکشه برای خودش و زیاد بیاد یه بحثه، اما این که مثلا شام دادی از دیس همه کشیدن و اضافه اومده دیگه تمیزه و دست خورده که نیست میمونه برای خود صاحبخونه، مگر اینکه صاحبخونه صمیمی باشه خودش بکشه برای فردای مهموناش.
اما من دوست ندارم مثلا تو عروسی ها حتی گل رو میز رو هم برمیدارن یا نوشابه ای که نخوردن رو برمیدارن میبرن خونه میگن سهممونه!!

یکی از آداب غذا خوردن اینه که آدم یادش باشه قاشق خودش فقط برای خودش چندش آور نیست، دستمالش همینطور و گاها دستش! من بارها پیش اومده با این مسائل به مشکل برخوردم. طرف ترشی رو با قاشق خودش برمیداره بمنم بفرما میزنه! تو تالارها همه با قاشقشون دسر یا سالاد میکشن تو ظرفشون بعد میگن دهنی که نکردیم! در مورد دستمال، طرف خیلی تمیز یه دستمال دستشه و دهانش رو با اون پاک میکنه، خوب آفرین!، بعد مثلا خورشتی چیزی میچکه رو سفره با همون دستمال خودش پاک میکنه و خوشحاله که نذاشته سفره لکه بگیره. بعدی اینکه با نوک ناخنش سعی می کنه باقیمونده غذا رو از دندونش جدا کنه، سیرترشی رو پوست میکنه بعد با اون دستش نوشابه یا آب مبریزه آدم رغبت نمیکنه دیگه به پارچ و کفگیر و .. دست بزنه! جایی مهمون بودم ماهی داشتن. من یه تیکه ماهی برداشتم با چنگال داشتم گوشتش رو جدا میکردم از تیغ..یک دفعه مشتی از ماهی تکه شده اومد توبشقابم! بالا رو نگاه کردم دیدم صاحبخونه داره انگشتاش رو با بذاق مبارک دهان تمیز میکنه! گفت عزیزم غذات سرد میشه تا اونجوری بخوای تمیز کنی ماهیت رو، من برات تمیز کردم.....مسلمان نشنود کافر نبیند، یعنی چه شبی بود! از رو محبت یه کارایی میکردن......آخر ههم بهت میگن تو خیلی حسسسسساسی، اینجوری بهت سخت میگذره

خدای من...با ارزش ترین داشته من تو بودی...نذار از دستت بدم ...
نقل قول
 سپاس شده توسط kameliazed ، azinia25 ، samira mz ، هلیاناز ، ida ، گشتا ، پریسااا ، mahya .kh ، talamala
۴-شهريور-۱۳۹۴, ۰۸:۲۲ عصر
ارسال: #35
بچه ها یکی از مورد آداب غذا خوردن که به نظرم باید خیلی روش کار بشه فرهنگ سلف سرویسه. به ویژه تو عروسیا. من خیلی وقتا میرم عروسی میبینم ساعت 1 شب که شام میدن خیلیا هم برنج سفید میگیرن هم باقله پلو هم جوجه هم کباب هم ژله هم سالاد حلوا ترشی زیتون....... خلاصه هر چی سرو بشه میگیرن!!! این چه کاریه مگه از سال قحط اومدیم؟ تو عروسی ما بعد تمون شدن عروسی کارکنان تالار میزها رو نشون خواهرم دادن و گفتن این بشقابای پر رو که دست نخورده چکار کنیم؟ بریزیم دور؟ واقعا خیلی ناراحت شدم. این یه مورد که شاید به نوعی آداب غذا خوردن به شمار بیاد و هنوز تو فرهنگ ما زیاد جا نیافته رو دوست داشتم بگم
نقل قول
 سپاس شده توسط paarsis ، سحرافشاری ، sanaz2222 ، زیبای زیبا ، ماهرخ تبریزی ، feri feri ، یار پنهان ، azinia25 ، ida ، Alina ، mar0am ، گشتا ، پریسااا ، mahya .kh ، skyisup92
۴-شهريور-۱۳۹۴, ۰۸:۳۴ عصر
ارسال: #36
واى دقیقاً راست میگى!! من یه عروسى رفتم حدوداً ٣ هفته پیش - قبل از اینکه همه غذا بکشن رفته بودن سر میز دسر !!! یعنى انقدر اون قسمت دسر و کیک شلوغ بود که حد نداشت ... به نظرم خیلى کار بیکلاسیه -چون ممکنن بعد از اینکه غذا خوردیم دیگه میل به دسر نداشته باشیم و الکى فقط اسراف کردیم -

"هر اتفاق بدى يه اتفاق خوبه..." Angel
نقل قول
 سپاس شده توسط زیبای زیبا ، Yum Yummy!!
۵-شهريور-۱۳۹۴, ۰۸:۴۹ صبح (آخرین تغییر در این ارسال: ۵-شهريور-۱۳۹۴ ۰۸:۵۰ صبح توسط Yum Yummy!!.)
ارسال: #37
(۴-شهريور-۱۳۹۴ ۰۸:۳۴ عصر)sanaz2222 نوشته است:  واى دقیقاً راست میگى!! من یه عروسى رفتم حدوداً ٣ هفته پیش - قبل از اینکه همه غذا بکشن رفته بودن سر میز دسر !!! یعنى انقدر اون قسمت دسر و کیک شلوغ بود که حد نداشت ... به نظرم خیلى کار بیکلاسیه -چون ممکنن بعد از اینکه غذا خوردیم دیگه میل به دسر نداشته باشیم و الکى فقط اسراف کردیم -

ممکنه نه عزیزم بگو صد در صد اسرافه. تو عروسی ما فقط یک نفر رو دیدم که گزینشی عمل کرد همه ماشالا از اول رو جارو کردن تا آخر!!!! جالب اینجاست که بعضیا همه رو تو یه بشقاب هم میذارن. عه عه عه ژله کنار سالاد و جوجه..... خیلی وقتها هم نمیخورن.. بدتر از اون چیزی که من تو عروسیم دیدم خیلیا واسه بچه مثلا 5 ساله هم همینقدر غذا میگیرن. بعدم همشو ول میکن رو میز نوشابه رو بر میدارن میرن. انگار که نوشابه گنج نایابه!! یا اکسیر سلامتیه!!! ایشالا که درست بشیم
نقل قول
 سپاس شده توسط paarsis ، azinia25 ، sanaz2222 ، پریسااا
۵-شهريور-۱۳۹۴, ۱۱:۴۵ صبح
ارسال: #38
یه نکته ای که من توی یه مهمونی دیدم این بود
ناهار روز عاشورا بود که صاحبخونه یه عده رو ناهار وعده گرفته بود
حدودیکساعت قبل اینکه غذا رو بکشن سفره رو پهن کردن تو یه اتاق
صاحبخونه خیلی تاکید میکرد اونایی که دارن کارمیکنند خیلی اروم کنار سفره راه برن و کسی از روی سفره اون ور نپره
اصلا هم نمیذاشت بچه بره اون اتاق تا وقت ناهار
وقتی ازش علتشو پرسیدم گفت
ماوقتی راه میریم کلی گرد و غبار و پرز فرش و لباس تو هواپخش میشه و میشینه روی سفره و بشقابا
دیدم به چه نکته ای توجه کرده
من خودم بعضی جاها دیدم که توی بشقابم پرزای ریز بوده
یه کاری هم که میشه کرد اینه که اگه قراره از قبل سفره پهن بشه
روشو کلا یه پارچه تمیز بندازن تا همه چی تمیز بمونه
نقل قول
 سپاس شده توسط mobina-hgh ، هلیاناز ، sanaz2222 ، گشتا
۵-شهريور-۱۳۹۴, ۰۳:۴۲ عصر
ارسال: #39
عزیزم ما وقتی سفره افطار و اینا داریم که خیلی زودتر پهن میشه و مدام قراره بالا سرش راه برن،بشقاب و لیوان ها رو برعکس میذاریم، بقیه چیزام که روش سلفونه. حالا نمیدونم شاید اگر برای یه اون طرفی این چیدمان رو بکنیم بگن این چه جورشه و بی احترامی کرده! اما دقیقا به دلیلی که شما گفتی لازم دیدیم این کار رو بکنیم که هرکس نشست پای سفره مجبور نشه با کف دست پرز بشقاب و با فوت پرز لیوان رو ببره.

خدای من...با ارزش ترین داشته من تو بودی...نذار از دستت بدم ...
نقل قول
 سپاس شده توسط naz goli ، هلیاناز ، sanaz2222 ، گشتا
۵-شهريور-۱۳۹۴, ۰۴:۰۵ عصر (آخرین تغییر در این ارسال: ۵-شهريور-۱۳۹۴ ۰۴:۰۵ عصر توسط terme 67.)
ارسال: #40
بعضی رفتارا خیلی سوسول هست

حالا بیاین منو بخورین3 (12)

خدا بيا امضا منو بنويس. ميخوام چيزاي خوب بنويسي.
اسممون رفت توی شناسنامه همدیگه.
کار همسرم جور شد. الهی شکر
کارهای دانشگاهی انجام میدم.بهم خصوصی پیام بدین
نقل قول
 سپاس شده توسط مامان گل دخترا ، شیم شیم ، sanaz2222 ، lovestar ، (*ســارا*)
ارسال پاسخ

تمامی اظهار نظرهای کاربران صرفا نظرات شخصی آنان بوده و تمامی مسئولیت متوجه اظهار کننده نظر می باشد.

ارسال پاسخ صفحه قبل صفحه بعد ثبت نام