شهر خود را انتخاب کنید

در صورتی که شهر شما جزو این دسته ها نیست شهر تهران را انتخاب نمایید

سفر و ماه عسلسفر و ماه عسل
  • مگا منو
  • جهيزيهجهيزيه
  • مگا منو
  • سفره عقدسفره عقد
  • مگا منو
  • زیبایی و سلامتیزیبایی و سلامتی
  • مگا منو
  • تشريفاتتشريفات
  • مگا منو
  • تالار عروسیتالار عروسی
  • مگا منو
  • گل فروشیگل فروشی
  • مگا منو
  • مزون عروسمزون عروس
  • مگا منو
  • آتليه عکسآتليه عکس
  • مگا منو
  • آرايشگاه عروسآرايشگاه عروس
  • مگا منو
  • مرکز زیبایی مدیس
  • آرايشگاه شايلي-فاطيما
  • کلينيک زيبايي آنيسا
  • تشريفات کلاسيک
ارسال پاسخ 
چرم دوزی با دست
۲۵-اسفند-۱۳۹۰, ۱۰:۴۰ عصر (آخرین تغییر در این ارسال: ۱۹-دي-۱۳۹۲ ۰۸:۱۲ عصر توسط pikard.)
ارسال: #1

چرم دوزی با دست
اموزش چرم دوزی

دوستای گلم لطفا برای روبراه شدن اوضاع دانشگاه و سربازی و مالی نامزدم و قبول شدن ارشد من توی رشته و دانشگاه مورد علاقه م یه صلوات بفرستین. New2
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در پاسخ
 سپاس شده توسط عسل بانو. ، marziye1987 ، شادی.پ ، مدوسا ، درسا ، bita12 ، bahare71 ، فندق ، raha-71 ، zi zi ، ferenzy ، senorita ، ziba66 ، سمان ، 6522356597simin ، parisa-kz ، zahra.y
۲۵-اسفند-۱۳۹۰, ۱۱:۱۶ عصر (آخرین تغییر در این ارسال: ۲۶-اسفند-۱۳۹۰ ۰۱:۴۴ صبح توسط Dante.)
ارسال: #2

RE: چرم دوزی با دست
خیلی عالی شدن, آفرین دختر با سلیقه New2

چرم هارو از کجا تهیه می کنی؟ اصل هستن یا مصنوعی بیدن؟ New2Big GrinBig Grin

http://PortreArt.ir
اینستاگرام: PortreArt

رونمایی کالکشن پائیزه زیورآلات پرتره, شنبه 10 آبان ساعت 10 شب Heart
انجمن هاي نوعروس / امکانات/ فروشگاه / حراجي / حراج زیورآلات دستساز دانته
مشاهده سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
 سپاس شده توسط سمان ، Nazi ، ana110 ، zahra.y
۲۵-اسفند-۱۳۹۰, ۱۱:۲۳ عصر (آخرین تغییر در این ارسال: ۲۵-اسفند-۱۳۹۰ ۱۱:۲۴ عصر توسط Nazi.)
ارسال: #3

ممنون خانوم گل
اینا چرم مصنوعی هستن ... من از تولیدی های مبل بصورت متری میخرم...

فقط 1 ماهه که این دوره رو شروع کردم... ایشاا.. کارای دیگه ام هم اگه کسی مشتاق بود میذارم..

دوستای گلم لطفا برای روبراه شدن اوضاع دانشگاه و سربازی و مالی نامزدم و قبول شدن ارشد من توی رشته و دانشگاه مورد علاقه م یه صلوات بفرستین. New2
 سپاس شده توسط ana110
۱۰-خرداد-۱۳۹۱, ۰۴:۴۵ عصر (آخرین تغییر در این ارسال: ۱۰-خرداد-۱۳۹۱ ۰۴:۴۹ عصر توسط bita12.)
ارسال: #4

چرم دوزی
الان رفتم تو مود چرم دوزیBig Grin
میخوام یه کیف پول درست کنم .. به زودی البته Big Grin

وسایل مورد نیاز:

۱-تخته:از جنس فایبر گلاس یا پلاستیک فشرده است و برای قرار دادن چرم بر روی آن و سوراخ کردن استفاده میشود.

۲-سنبه:برای سوراخ کردن چرم.برای شروع کار سنبه شماره ۱و۲.۵ کافیه.سنبه شماره ۱ برای دوخت با نخ و ۲.۵ برای دوخت با تریشه و زدن دکمه یا پرچ.

۳-مشته:برای ضربه زدن روی سنبه

۴-خط کش فلزی و گونیا بزرگ:اگه در منزل خط کش فلزی ندارید بهتره خط کش ۳۰ سانتی بخرید.خط کش حتما فلزی باشد چون اندازه هاش هم دقیق تر از سایر خط کش ها است.

۵-مقوای شطرنجی یا کاغذ الگو:برای کشیدن الگوها بهتره از مقوای شطرنجی استفاده کنید.

۶-قیچی مخصوص چرم یا کاتر یا گرزن:اینها همه وسایل برش چرم هستند.من پیشنهاد میدم اگه میخواید کار رو ادامه بدید هم قیچی و هم کاتر تهیه کنید.در ضمن استفاده از قیچی های معمولی برای چیدن چرم هم کار رو برای خودتون سخت میکنه هم باعث میشه بعد از مدتی قیچی خراب بشه.

۷-خودکار ژله ای یا نقره ای:جای این خودکارها به راحتی از روی چرم پاک میشه ولی هرگز از خودکارهای معمولی برای کشیدن روی چرم استفاده نکنید.

۸-چسب:بهترین چسب چسب آهن یا پاتکس یا ۸۸۸۸ است.

۹-کرپ:برای پاک کردن چسب از روی دست و چرم

۱۰-موم:برای کشیدن روی نخ تا تارهای نخ از هم باز نشه و دوخت راحت تر بشه

۱۱-سوزن کوبلن دوزی

۱۲-قلاب شماره ۹:در صورتیکه میخواید دور کار رو قلاب بافی کنید.

۱۳-دستگاه دکمه زن و پرچ زن

۱۴-نخ:۲ نوع نخ داریم.

نخ موم کش
نخ ابریشم

در طول کار از هر ۲ نوع نخ استفاده میکنیم.

۱۵-چرم:۲ نوع چرم در بازار موجود است

طبیعی
مصنوعی

در پست بعدی در مورد چرم بیشتر صحبت میکنیم.

۱۶-آستر:آستر در رنگهای مختلف در بازار موجود است.ما معمولا از آسترهای سوزنی استفاده میکنیم.
رنگ آستر را معمولا متناسب با رنگ چرم انتخاب میکنیم.

ممکنه در طول کار وسایل بیشتری مورد نیاز باشه که بهتون معرفی میکنم.

یه توصیه دوستانه:اگه حتما میخواید هنر چرم دوزی رو ادامه بدید(چه در آموزشگاهها چه در خانه) این وسایل رو تهیه کنید.چون وسایل یه کم زیادند و تا حدی هزینه بر!! و اگه در این کار استفاده نکنید به کار دیگه ای نمیخوره .
انواع چرم

دو نوع چرم در بازار موجود است.

چرم طبیعی
چرم مصنوعی

چرم طبیعی:

چرم طبیعی از پوست حیواناتی مانند بز،گاو،گوسفند،شتر،شترمرغ و .... تهیه میشود.
چرم طبیعی در مقایسه با چرم مصنوعی قیمت بیشتری دارد ولی مسلما ماندگاری و زیبایی آن هم بسیار بیشتر است.واحد اندازه گیری چرم طبیعی پا یا فوت میباشد.هر فوت ۳۰.۴۸×۳۰.۴۸ یعنی حدود هزار سانتیمتر مربع میباشد.
چرم طبیعی پرزدار است،بوی مطبوعی دارد و از سوختن آن بوی موی سوخته به مشام میرسد.

چرم مصنوعی:
چرم مصنوعی به صورت متری و طاقه ای در طرح ها و رنگ های مختلف در بازار به فروش میرسدو قیمت آن نسبت به چرم طبیعی بسیار کمتر است.

پیشنهاد من اینه که در کارهاتون از چرم طبیعی استفاده کنید.چون با توجه به وقتی که برای این هنر صرف میکنید چرم طبیعی ارزش کار رو خیلی بیشتر بالا میبره ولی اگه بخواید میتونید برای شروع کار و تا زمانی که دستتون راه بیفته از چرم مصنوعی استفاده کنید.

[*]برای اطلاعات بیشتر در مورد انواع چرم و خصوصیات اونها میتونید در اینترنت جستجو کنید.
کشیدن الگو و انتقال آن روی چرم

ابتدا الگوی مورد نظر رو با توجه به اندازه های داده شده با دقت بر روی مقوای شطرنجی میکشیم.برای کشیدن الگوها دقت کنید و حتی میلی مترها هم رعایت کنید.چون در نتیجه کار تاثیر داره.

نکته مهم برای کشیدن الگو: اگر الگوی شما یک شکل منظم مثل مربع یا مستطیله میتونید با خط کش فلزی اندزه گیری کرده و به راحتی الگو رو بر روی مقوای شطرنجی بکشید ولی اگر شکل الگوی شما نامنظمه باید به صورت قرینه کار کنید.
یعنی ابتدا یک خط عمود در وسط کار بکشید و دقیقا نصف الگو رو با اندازه های مورد نظر بر روی مقوا و در یک طرف خط قرینه بکشید.بعد که نصف الگو کامل شد دور آن را قیچی بزنید و از روی خط قرینه مقوارو تا کنید و نصف دیگر الگو را بکشید.
این قرینه سازی بهتره در مورد جای سنبه ها هم رعایت بشه.
بعد از کشیدن الگو و رفع عیب های اون الگو را از روی مقوا به طور دقیق قیچی کنید.

انتقال الگو بر روی چرم:
الگوی تهیه شده رو روی چرم بذارید و دورتادور اون رو با خودکار ژله ای بکشید.سعی کنید الگو رو طوری روی چرم قرار بدید که چرمتون کمتر دورریز پیدا کنه به خصوص در مورد چرم طبیعی که قیمت اون تقریبا بالاست.
بعد از انتقال الگو بر روی چرم شروع به چیدن یا بریدن چرم با قیچی یا کاتر کنید.

اگه میخواید از کاتر استفاده کنید بهتره زیر کارتون شیشه باشه تا کار برش راحتتر و تمیزتر بشه.
موقع بریدن چرم از داخل خطهای کشیده شده قیچی کنید یعنی بعد از بریده شدن نباید جای خودکارها روی چرم مشخص باشه و قسمت خودکاری باید دورریز بشه.

روش سنبه زدن

چون چرم محکمه و به طور معمول سوزن از داخل اون رد نمیشه برای دوخت کارهای چرمی ابتدا باید دورتادور کار رو سنبه زد و سوراخ کرد.

معمولا برای دوخت با نخ معمولی فاصله سنبه ها از لبه کار نیم سانت و فاصله هر سوراخ از سوراخ قبلی هم نیم سانت در نظر گرفته میشه .این اندازه ها به دلخواه میتونه تغییر کنه ولی نیم سانت استانداردتره.

برای دوخت با نخ تریشه فاصله ها ۷ میلی یا یک سانت در نظر گرفته میشه.

بهتره سنبه ها ابتدا بر روی طرح الگو ایجاد بشه و سپس از الگو به چرم منتقل بشه،این کار برای همون قرینه سازی که در پست قبلی گفتم مناسبتره.

ابتدا باید با خط کش و به طور دقیق با توجه به اندازه های گفته شده،دورتادور کار رو بر روی الگو با خودکار معمولی علامت زد.بعد از پایان کار علامت گذاری،الگو رو روی تخته کار قرار داده و یکی یکی شروع به سوراخ کردن علامت ها با سنبه میکنیم.به اینصورت که سر سنبه رو بر روی علامت قرار میدیم و سنبه را کاملا عمود نگه میداریم و با مشته بر روی سنبه ضربه میزنیم.

و این کار رو ادامه میدیم تا تمام علامت ها سوراخ شود.
حالا چون ما سنبه ها رو ابتدا بر روی الگو زدیم،باید موقع انتقال الگو به چرم و قبل از چیدن چرم،این علامت ها رو با خودکار ژله ای بر روی چرم منتقل کنید.و بعد دوباره عمل سنبه زدن رو روی علامت های خود چرم هم انجام بدید.
ولی همینجور که گفتم اگه قرینه شدن جای سنبه ها زیاد مهم نیست میتونید از همون اول علامت ها و سنبه ها رو روی خود چرم بزنید.

نکته مهم:

از همین ابتدا عادت کنید سنبه رو کاملا عمود نگه دارید تا در مراحل بعدی که لایه های کار زیاد میشه دچار مشکل نشید.

اینم چند مدل کیف پول.. کیف مدارک ... ست که شامل کیف آرایش کیف پول کیف مدارک و کیف دستی هستش
[تصویر: f404a777711.jpg]
[تصویر: f404a777712.jpg]
[تصویر: f404a777713.jpg]
[تصویر: f404a777714.jpg]
[تصویر: f404a777715.jpg]
[تصویر: f404a777716.jpg]
[تصویر: f404a777717.jpg]
بقیه آموزش رو به زودی میذارم..

منبع: مامی سایت
 سپاس شده توسط فندق ، atrisa33 ، maral davoodi ، عسل بانو. ، mahmashregh ، golenargess ، asmata ، حباب ، blue sky ، 6522356597simin ، nahiid ، خوشگل خانم ، bahare71 ، yassamin ، fatima.s ، hana1990 ، ana110 ، Dante ، sara.yi ، zahra.y ، tarlan 66 ، z.hn69
۱۰-خرداد-۱۳۹۱, ۰۹:۲۳ عصر
ارسال: #5

انواع دوخت

۱-دوخت بخیه:بیشتر برای دوخت دور زیپ استفاده میشود. نخ را از سوراخ 2 در می آوریم و برمی گردانیم در سوراخ 1 .و از پشت کار از سوراخ 3 در می آوریم.پشت کار بصورت ساقه دوزی میشود.

[تصویر: 836119b7b41.jpg]
2-دوخت اریب یا کج:ساده ترین و معمولترین دوخت برای دور کار است.در این نوع دوخت یک سوراخ از ابتدا و انتها اضافه می آید.در دوخت دور کار نخ را از زیر کار از سوراخ 1 بیرون می آوریم و با یک دور زدن نخ را ازپشت از سوراخ 2 به جلو می آوریم.پشت کار به صورت خط های صاف و عمود است.
[تصویر: 5d27ecb2831.jpg]

3- دوخت ضربدر:هم در تکه دوزی و هم برای دور کار استفاده میشود.به این صورت که یکبار تا آخر دوخت کج میزنیم و بعد دوباره برمیگردیم و یک سری دوخت اریب روی اریب های قبلی میزنیم تا تبدیل به ضربدر شود.بنابراین سوراخ هایی که اضافه بودند پر میشوند.در نوع دیگر دوخت ضربدر سوراخ ها را یکی در میان پر میکنیم،بنابراین فاصله ضربدر ها بیشتر میشود.
[تصویر: 18c9f8f89c1.jpg]
[تصویر: 18c9f8f89c2.jpg]
4-دوخت دندان موشی:همان دندان موشی ساده است و برای دور کار استفاده میشود.

۵-دوخت رومی:این دوخت بیشتر برای کارهای مردانه استفاده میشود.هم میتوان دور کار و هم برای تکه دوزی استفاده کرد.زمانیکه از این دوخت برای تکه دوزی استفاده شود پشت کار ضربدر میشود.و برای دور کار باید پشت و روی کار شبیه هم شود.
[تصویر: 6e41c31db51.jpg]
از دوخت زنجیره،حصیری و سایر دوخت های تزئینی هم استفاده میشه.

من خودم برای دوخت دور کار ،دوخت رومی و برای تکه دوزی دوخت ضربدر رو ترجیح میدم.

دوستان بعضی از دوختارو بیشتر از این نمیشه توضیح داد.ولی کافیه 2 ردیف روبروی هم سنبه بزنید و دوخت ها رو تمرین کنید تا مثل شکل بشه.زیادم سخت نیست.
 سپاس شده توسط Nazi ، raha-71 ، mahmashregh ، cimcim ، nahiid ، bahare71 ، ana110 ، zahra.y
۱۱-خرداد-۱۳۹۱, ۰۹:۴۶ عصر (آخرین تغییر در این ارسال: ۱۱-خرداد-۱۳۹۱ ۰۹:۴۹ عصر توسط bita12.)
ارسال: #6

[تصویر: 90cc1302721.jpg]
[تصویر: 90cc1302722.jpg]
[تصویر: 90cc1302723.jpg]
[تصویر: 90cc1302724.jpg]

آموزش دوخت جاکارتی یک لته

برای شروع دوخت با چرم از دوخت یک جاکارتی تک لته ساده شروع میکنیم.

جاکارتی معمولا برای جادادن کارت های اعتباری استفاده میشه.
سایز کارتهای بانکی در ایران ۵/۵×۵/۸سانت است.همیشه موقع کشیدن الگو به خاطر داشته باشید از هر طرف که قراره دوخت بخوره نیم سانت اضافه برای جای دوخت بذارید.
جاکارتی رو میتونید به صورت افقی یا عمودی طراحی کنید.با توجه به قرار دادن جای دوخت،الگوی جاکارتی افقی به صورت شکل زیر خواهد بود.

[تصویر: 6f03f370b31.jpg]

البته شکل قسمت B رو میتونید با طرح های دلخواه مثلا خطوط منحنی در بیارید.
بعد از اینکه الگو رو روی مقوای شطرنجی کشیدید(قبلا هم گفتم اندازه هاتون خیلی دقیق باشه)،
الگو رو با خوذکار ژله ای روی چرم منتقل کنیدو دور اون رو قیچی بزنید یا با کاتر ببرید.
سپس دور قسمت A رو به طور کامل چسب میزنیم.دقت کنید زیاد چسب نزنید به صورت یک نوار بسیار باریک.چون اینها بعدا به هم دوخته میشند پس نیاز نیست زیاد چسب بزنید.
حالا قسمت B رو روی قسمت A بچسبونید.طوریکه کناره ها دقیقا روی هم مماس بشند.
حالا نوبت سنبه زدنه.علامت ها رو همانطور که قبلا گفتم روی قسمت B دورتادور کار با فاصله نیم سانت بزنید و بعد از اتمام کار هر دولایه رو به طور همزمان با سنبه شماره ۱سنبه بزنید.
بعد از اتمام کار سنبه زدن با نخ موم کش با رنگ متناسب(نیاز نیست حتما نخ با چرم همرنگ باشه ولی رنگ نخ باید به چرم بیاد) شروع به دوختن کار با دوخت دلخواه میکنید.
نکات مهم:
۱-اگر چرم شما مصنوعی است بعد از چیدن چرم و قبل از چسباندن و دوختن، حتما هر ذو لایه را کامل آستر بزنید.به این ترتیب که دور هر قسمت را چسب بزنید(از پشت چرم)و آن را روی آستر بچسبانید.و دور کار را با انگشت بکشید تا چرم کاملا به آستر بچسبد.سپس دورکار را از روی آستر قیچی کنید طوریکه وقتی روی چرم را نگاه میکنید آستر پیدا نباشد و از دور کار بیرون نزده باشد.
۲-هنگام شروع یا پایان دوخت گره نخ نباید از روی کار پیدا باشد.همیشه گره را به طریقی به زیر کار یا آستر انتقال دهید.
۳-برای دوخت کارهای کوچک بهتر است از ابتدا نخ را بزرگ بگیرید تا وسط کار مجبور نشوید گره بزنید و نخ دیگری استفاده کنید.برای دوخت کج دور کار را با نخ اندازه بگیرید و سه برابر اندازه دور کار نخ بردارید.برای دوخت بخیه و رومی ۴ برابر و برای دوخت ضربدر ۶ برابر نخ استفاده میشود.
۴-برای اینکه کارتون از حالت سادگی در بیاد،میتونید روی کار رو با سنبه های تزئینی سنبه بزنید یا تکه دوزی انجام بدید.
 سپاس شده توسط bahare71 ، فندق ، mahmashregh ، blue sky ، خوشگل خانم ، ana110 ، elmira_1375 ، zahra.y
۵-مرداد-۱۳۹۱, ۰۵:۱۹ عصر
ارسال: #7

هزینه اصلی مربوط میشه به خرید چرم و وسایل...
که چرم متری هست و هزینه اش هرجا فرق میکنه.. وسایل هم حدودا زیر 20 تومن شد مال من.

اگه بتونی الگوی کیف های مختلف و پیدا کنی که کاری نداره یاد گرفتنش.. بستگی به یادگیریت داره..
من که شخصا چون دانشگاه هم میرفتم فقط الگو رو از مربی میگرفتم و کاراشو تو خونه انجام میدادم.
کار سختی نیست..

سپاس شده توسط mahmashregh ، nahiid ، xSaMiRax ، zahra.y
۵-شهريور-۱۳۹۱, ۰۹:۴۸ عصر
ارسال: #8

بچه ها این کاره دوستمه. من اینو انجام دادم اما متاسفانه یا خوشبختانه بلافاصله بعد از درست کردنش مشتری بردش و من وقت نکردم ازش عکس بگیرم.
[تصویر: 13460050651.jpg]

سپاس شده توسط golenargess ، nahiid ، خوشگل خانم ، ana110 ، zahra.y ، tarlan 66
۷-شهريور-۱۳۹۱, ۱۰:۱۰ صبح
ارسال: #9

این کار مربیمون هست که روز امتحان عملی بعنوان الگو بهمون دادن انجام دادیم!
[تصویر: 13461355641.jpg]
این کیف امتحان که خودم دوختم!
[تصویر: 13461355642.jpg]
[تصویر: 13461355643.jpg]
[تصویر: 13461359561.jpg]
[تصویر: 13461359562.jpg]

سپاس شده توسط asmata ، eli_91 ، مهربانو ، rosy ، nahiid ، hana1990 ، ana110 ، mohadeseh71 ، مهتاب جون ، banooomina ، zahra.y
۲۲-شهريور-۱۳۹۱, ۱۰:۱۱ عصر (آخرین تغییر در این ارسال: ۲۲-شهريور-۱۳۹۱ ۱۱:۲۶ عصر توسط Nazi.)
ارسال: #10

بچه ها من این کیفو تازه واسه ی مامانم دوختم. گفتم به شما هم یادش بدم. Smile

اول این تیکه ها رو باید از روی چرم در بیارید:
1-این تیکه بزرگ کیف که باید دوتا ازش دربیارید.
[تصویر: 13474752681.jpg]
2- سه تا تیکه ی اینجوری که واسه طبله استفاده میشه.
[تصویر: 13474754891.jpg]
3 -اون سه تیکه رو با چرخ اینجوری به هم میدوزید:
[تصویر: 13474764051.jpg]
4- بند کیف رو که به هر اندازه ای دوست دارید درمیارید و از وسط اینجوری به هم میدوزید: دوتا!
[تصویر: 13474766541.jpg]
5-چهار طرف بند ها رو از میله رد میکنید و اینجوری میدوزید. ( البته همه چیز سلیقه هست)
[تصویر: 13474767951.jpg]
6-واسه تزیینش من سه تا برگ پاییزی درآوردم که بالایی از همه کوچیکتره حالا بسته به سلیقه، و چسبوندم روی چرم:
[تصویر: 13474780331.jpg]
7- اینجوری دوختمشون:
[تصویر: 13474783621.jpg]
8-4 تا تیکه چرم رو به اندازه ی اینکه از حلقه ها رد شه و به کیف دوخته شه دربیارید و بچسبونیدشون:
[تصویر: 13474785381.jpg]

[تصویر: 13474792081.jpg]
9- اول باید روی کیف رو تزیین کرد و اگر میخواید روی آسترها زیپ، جیب و ... درست کنید. بعد آسترا رو به داخل چرم بدوزید. بعد بندها رو به کیف بدوزید. تو این مرحله زیپ رو به بالای کیف میدوزیم و سر آخر هم طبله. و اینم نتیجه ی کار:
[تصویر: 13474797201.jpg]

سپاس شده توسط tarannome baran ، ziba66 ، مهسان ، عسل بانو. ، مرمر ، raha-71 ، sd3 ، niloofare abi ، eli_91 ، مهربانو ، miss star ، nahiid ، خوشگل خانم ، royaaaa ، fatima.s ، ana110 ، Paradise bride ، arminaz ، احسانه ، xSaMiRax ، sepideh aero ، یاسی-1 ، sahar85 ، zahra.y ، arts
ارسال پاسخ