تالار عرشیا
تالار عرشیا
نحوه پاک کردن انواع لکه ها
۶-فروردين-۱۳۹۱, ۱۲:۳۸ صبح
ارسال: #1
 
نحوه پاک کردن انواع لکه ها
پاک کردن اثر انگشت روی دیوار

در خانه بسیار اتفاق می افتد که جای انگشت بچه ها روی دیوار می ماند.
برای برطرف کردن اثر انگشت بچه و لکه های روی دیوار یک سیب زمینی را نصف کنید و با هر نصف سیب زمینی چندین بار در و پنجره و دیوار بمالید و بعد با یک اسفنج جای لکه را پاک کنید.
( این دستور برای دیوارهای رنگ روغنی و پلاستیکی مفید است.)

نحوه از بین بردن جوهر سیاه بر روی فرش

برای از بین بردن جوهر سیاه بر روی فرش ، مقداری ماست روی محل لکه ریخته و با قاشق ماست را جمع کنید.
چند مرتبه این کار را تکرار کنید، لکه کاملاً از بین می رود.

نحوه بر طرف کردن لکه جوهر

برای پاک کردن لکه جوهر خودکار یا خودنویس از شیر استفاده کنید.
قسمت جوهری شده لباس را حدود پنج دقیقه داخل شیر قرار داده و سپس آن را با آب معمولی بشویید.اثر لکه جوهر کاملاً از بین خواهد رفت.
برای این منظور می توان از شیر ترش شده و یا دوغ نیز استفاده کرد.
گاه برای برطرف شدن کامل اثر لکه، باید این کار چندین بار تکرار شود.

نحوه بر طرف کردن لکه واکس کفش

اگر بر اثر بی احتیاطی مقداری واکس روی فرش یا لباستان مالید ، می توانید ابتدا پنبه ای را خیس کنید و روی آن بکشید.سپس روی پنبه مقدای مایع ظرفشویی بریزید و بر روی لکه بکشید .
بعد از این کار پنبه را آغشته به آب خالص کنید و دوباره روی لکه بکشید تا لکه کاملاً از بین برود.
اگر با این کار لکه از بین نرفت ، مقداری الکل بر روی دستمال ریخته و بر روی لکه بکشید، تا کاملاً تمیز شود.
اگر لباس قابل شستشو باشد، بعد از زدودن لکه، لباس را با پودر لباسشویی و آب نیم گرم کاملاً بشویید.

نحوه پاک کردن لکه سفیده تخم مرغ

لکه سفیده تخم مرغ را هرگز با آب گرم نشویید، زیرا لکه ثابت می ماند .
بلکه برای از بین بردن آن، محل لکه را با آب سرد ، کاملاً بشویید.

نحوه پاک کردن لکه های کاشی

برای پاک کردن لکه های معمولی روی کاشی ها، آنها را با محلول زیر بشویید:
آمونیاک: نصف فنجان
سرکه سفید: نصف فنجان
جوش شیرین: یک چهارم فنجان
آب گرم: حدود چهار لیتر
در صورتی که کاشی ها خیلی کثیف شده اند مقداری جوش شیرین را با وایتکس مخلوط کرده و خمیری را که به دست می آید با استفاده از یک برس یا اسکاچ روی کاشی ها بمالید و پس از چند دقیقه آبکش کنید.

نحوه پاک کردن لکه قیر

برای از بین بردن لکه قیر روی پارچه از بنزین و کره می توان استفاده کرد.

نحوه پاک کردن لکه گل و لای بر روی لباس

کافی است یک عدد سیب زمینی را با چاقو به دو نیم کنید و بر روی لکه بمالید، سپس لباس را در آب سرد بخیسانید و طبق معمول با مواد شوینده شست و شو دهید. در صورتی که لکه همچنان پایدار ماند، دستمال را به الکل آغشته کنید و بر روی لکه بمالید.

نحوه کندن آدامس از مو

بچه ها گاهی با آدامس خود بازی می کنند و آن را به جاهای مختلف مثل مو می چسبانند !
اگر آدامس به موی کودک شما چسبید، می توانید برای کندن آن از دو روش زیر کمک بگیرید:
ـ روش اول: یک تکه یخ را چند بار روی آدامس بکشید تا سفت شود سپس آدامس را از مو جدا کنید.
ـ روش دوم: کمی کرم مرطوب کننده به همان قسمت مو بکشید ، سپس با یک دستمال خشک، مو را چند بار پائین بکشید آدامس از آن جدا خواهد شد.


طریقه پاک کردن لکه خون

لکه خون را با چند روش می توان پاک کرد:
1-اگر لکه خون تازه است و خشک نشده محل لکه را با آب سرد و صابون بشویید.تا بر طرف شود .
2- روی لکه خون را فوراً با خمیری که از مخلوط کردن آ ب سرد و نشاسته ذرت درست کرده اید، بپوشانید و به آرامی کمی مالش دهید و آن را مقابل آفتاب بگذارید تا خشک شود. آفتاب خون را از پارچه خارج کرده و جذب نشاسته می کند. در صورت نیاز این عمل را چند بار تکرار کنید.
3- پارچه خونی را درون مخلوط آب سرد و نمک خیس کنید. آب را آنقدر عوض کنید تا لکه به طور کامل برطرف شود.
4- برای پاک کردن لکه های کوچک خون روی یقه پیراهن های مردانه (در اثر تراشیدن ریش)، کافی است چند قطره آب سرد روی هر لکه بریزید و سپس مقداری پودر نشاسته روی آن بپاشید. وقتی نشاسته خشک شد، پیراهن را بشویید لکه های خون برطرف خواهند شد.

نحوه پاک کردن خطوط کاربن از روی نایلون و رو میزی

برای محو کردن این نوع لکه ها آب ژاول را با آب سرد مخلوط کرده روی لکه بمالید .
در صورتی که لکه روی پارچه ای که از الیاف مصنوعی تهیه شده ایجاد شد می توانید با آبلیموی خالص آن را بر طرف نمائید.
برای برطرف کردن لکه روی نایلون نیز می توانید از ابر همراه با پودر شستشو استفاده کنید.

نحوه بر طرف کردن لکه روغن ماشین

تا به حای پیش آمده است که از کنار ماشین عبور کرده باشید و لباس شما سیاه شده باشد برای این منظور روی لکه ها، کره یا روغن،بمالید و بگذارید 12 ساعت بماند. سپس آن را با بنزین پاک کنید و این راه برای لباس های ابریشمی و کتانی است.
برای پارچه های چرمی می توانید مقداری وازلین روی روغن بمالید و بعد از یک ساعت و نیم با تتراکلرورد و کربن پاک کنید سپس با یک تکه پارچه پشمی آن جلا دهید.

نحوه بر طرف کردن لکه های رنگ

برای لکه زدایی رنگ ها باید بدانیم که چندین نوع رنگ داریم و بعداً برای هر نوع از آنها تدبیر خاصی بیندیشیم.
سه نوع رنگ داریم:
1: لکه های مربوط به آبرنگ
2: لکه رنگ پلاستیکی
3: لکه رنگ روغنی.
1: زدودن لکه آبرنگ: زدودن لکه آبرنگ ساده است برای این منظور باید با آب سرد بشویید سپس با آب نیمگرم و پودر رختشویی آنها را تمیز بشویید و آب بکشید و اگر خیلی سمج باشد، پنبه را به گلیسیرین آغشته کنید و روی آن بمالید سپس با آب گرم و پودر رختشویی بشویید و آب بکشید و اگر نتیجه نگرفتید از تربانتین استفاده کنیم.
2: لکه های پلاستیکی: ابتدا اضافی رنگ را بتراشید سپس نفت خام بمالید و با پنبه پاک کنید و سرانجام با آب گرم و صابون بشویید و آبکشی نمایید.
3: لکه های رنگی روغنی: اگر کهنه و خشک است پاک کردن آن تقریباً غیر ممکن است اما در صورتی که هنوز خشک نشده و یا فقط یکی دو روز پیش اتفاق افتاده است باید چنین کرد: از روی هر نوع پارچه اضافه رنگ را لبه ی تیز کار بگیرید بعد پنبه ای را به تربانتین آغشته کنید و روی لکه بمالید سپس با پنبه دیگری پاک کنید این کار را چندین بار تکرار کنید و ته رنگ را نیز با آب گرم و پودر لباسشویی از بین ببرید مسلماً از نتیجه کار راضی خواهید بود.


لکه رنگ روی قالی:

لکه زدایی رنگ روی قالی و موکت مشکل تر است برای پاک کردن آنها باید پنبه را با تربانتین خیس کنید و بر روی لکه بمالید و بعداً با پنبه دیگری پاک کنید تا اینکه لکه از میان برود.


نحوه پاک کردن لکه سس گوجه فرنگی

ابتدا روی سطح لکه را با روش ضربه ای به وسیله پارچه ای دیگر به الکل آغشته کنید، سپس در آب سرد و مواد شوینده بشویید.
اگر لکه روی سطح فرش یا موکت ایجاد شده باشد، ابتدا مقداری فوم ریش تراشی بر روی لکه بریزید و سطح آن را با اسفنج آنقدر مالش دهید تا پاک شود. سپس دستمال دیگری را کمی مرطوب کنید و بر روی لکه بکشید و صبر کنید تا خشک شود.

نحوه پاک کردن لکه رژ لب

شما می توانید با مالیدن خمیر دندان بر روی این نوع لکه و سپس شست و شو، آن را به طور کامل از بین ببرید.
البته پاشیدن اسپری مو نیز برای از بین بردن چنین لکه هایی (پیش از شست وشو) بسیار مفید است.
راهکار دیگر برای این منظور استفاده از الکل است.

نحوه پاک کردن لکه از روی پارچه مبل

لکه نوشابه بر روی مبل :

برای از بین بردن لکه نوشابه می توانید کمی نمک بر روی لکه تازه بپاشید و بعد اسفنجی را خیس نموده روی لکه بکشید و سپس با آب گرم به وسیله اسفنج آبکشی کنید.

اثر سوختگی بر روی مبل :

برای از بین بردن اثر سوختگی یا زردی سیگار حبه قندی را روی لکه بکشید و آنقدر این کار را ادامه دهید تا لکه از بین برود. برای از بین بردن این نوع لکه اسفنجی را به شیر آغشته کنید و روی لکه بمالید .
در صورتی که لکه روی پارچه ای که از الیاف مصنوعی تهیه شده ایجاد شد می توانید با آبلیموی خالص آن را بر طرف نمائید.
چنانچه این لکه پارچه های کرکدار بود ابتدا با کمی شیر خوب لکه را خیس کنید و بعد با پنبه آن را پاک نمائید و در آخر با آب و صابون لکه های حاصل از شیر را بشویید.

لکه جوهر بر روی مبل :

اگر لکه مربوط به مرکب سیاه است ابتدا محل را خیس کرده روی آن کمی نمک آشپزخانه بریزید و سپس با پنبه مالش دهید و چنانچه نتیجه نگرفتید مخلوطی از گلیسرین و آمونیاک را روی لکه بمالید و سپس با آب و پودر دستی خوب شست و شو دهید . البته می توانیداز آب ژاول هم استفاده کنید.

لکه خون بر روی مبل :

بهترین چاره برای از بین بردن لکه خون هم این است که مقداری نشاسته را ( به نسبت بزرگی و کوچکی لکه )در آب مخلوط کنید و به هم بزنید تا خمیر نسبتاًغلیظی بدست آید . آنگاه روی لکه خون را با این خمیر بپوشانید و بعد از خشک شدن نشاسته ها ، آنها را بتراشید و با برس محل لکه را پاک کنید.

لکه میوه بر روی مبل :

اگر این لکه بر روی پارچه سفید بود ، کافی است با آب و صابون آن را بشویید . اگر لکه روی پارچه پشمی بود آب اکسیژنه 20% را با چند قطره آمونیاک مخلوط کرده با آن لکه را پاک کنید. اگر لکه روی پارچه های ابریشمی سفید و یا رنگی بود آب و الکل سفید 90% را به نسبت مساوی مخلوط کرده و با آن لکه را محو کنید.

لکه چربی بر روی مبل :

برای از بین بردن لکه چربی قسمت لکه شده را با کمی محلول نمک و الکل بمالید . اگر لکه چربی روی پارچه ابریشمی است با یک برگ کاغذ خشک کن روی قسمت لکه شده را بپوشانید و اتوی داغ را محکم روی آن فشار دهید تا لکه ناپدید شود.
نحوه پاک کردن لکه شمع، مداد شمعی و مدادهای چرب آرایشی
برای این منظور کافی است ابتدا باقی مانده ماده ایجاد کننده را با جسمی نوک تیز به آرامی بردارید. سپس دو تکه دستمال توالت یا کاغذ قهوه ای (مورد استفاده در خشکشویی ها) در دو طرف لکه قرار دهید. سپس اتوی گرم را بر روی یکی از کاغذها در محل لکه فشار دهید. به این ترتیب، چربی موجود در لکه آب می شود و جذب دستمال یا کاغذهای طرفین می شود و لک از بین می رود.
ولی در مورد موکت و فرش پس از برداشتن پارافین سفت شده از روی سطح، تنها یک کاغذ بر روی سطح لکه قرار دهید و اتو بکشید.

نحوه پاک کردن چسب مایع از روی فرش یا موکت

برای از بین بردن لکه چسب، پارچه ای را درون سرکه فرو برده روی لکه چسب بگذارید،بطوریکه کاملا آن را اشباع کند،بزودی چسب سفتی خود را از دست داده و نرم خواهد شدکه به راحتی جدا خواهد شد.
نحوه از بین بردن لکه اتو

نحوه رفع برق اتو روی لباس :

اگر پارچه و لباس شما بر اثر اتو کشیدن برق افتاده پارچه نخى مرطوبى را روى قسمت براق شده قرار دهید و اتو بکشید، تا بخار حاصله برق افتادگى را از میان ببرد.


اثر سوختگی با اتو:

اگر لباس شما بر اثر گرمای زیاد اتو زرد رنگ شده می توانید پیاز را دو نیم کرده و روی پارچه بمالید و بعد آن را داخل آب سرد به مدت چند دقیقه خیس کرده و سپس آن را بشویید. خواهید دید که لکه های زرد برطرف شد.


نحوه از بین بردن لکه اتو بر روی فرش :

همچنین برای از بین بردن لکه اتو بر روی فرش و موکت همانند لباس می توانید یک پیاز را به دو نیم کرده و روی محل لکه بگذارید. بعد آن را با سرد خیس کنید و بشویید.


نحوه از بین بردن لکه چایی بر روی فرش

آیا می دانید لکه چایی که روی فرش رنگ روشن ریخته و همان لحظه پاک نکرده و الان هم خشک شده است را چگونه می توان از بین برد؟
در پاسخ باید گفت : به محض ریخته شدن چای بر روی فرش، آن را با آب سرد و مواد شوینده شست و شو دهید.
اگر امکان شست وشوی سریع آن وجود نداشت، مقداری نمک بر روی سطح لکه بریزید و مدتی صبر کنید تا نمک آن را به خود جذب کند. سپس در صورت فراهم شدن شرایط شست وشو، آن را به روش معمول با آب گرم و مواد شوینده بشویید.
راهکار دیگر این است که سطح لکه را با اسپری مخصوص مو بپوشانید، سپس یک قطعه صابون بر روی سطح لکه بمالید و بعد آن را در آب سرد خیس کنید و بشویید.


پاک کردن لکه های زرد روی یخچال

هنگامی که لکه هایی روی یخچال به رنگ زرد ایجاد شده و با هیچ مایع پاک کننده ای رفع نمی شود در آن هنگام کمی پنبه را به سرکه آغشته کنید و با آن روی لکه های زرد رنگ بکشید. بگذارید کمی بماند بعد با یک ابر تمیز روی آن را بکشید. سریعاً‌ پاک می شود.


پاک کردن لکه آدامس

گاهی اوقات برایتان اتفاق افتاده که آدامسی به لباس شما بچسبد . برای حل این مشکل می توان از راه های زیر استفاده نمود :
1-در مرحله اول می توانید یک تکه یخ روی لکه بگذارید و بعد آدامس سفت شده را بکنید.
2 اگر پارچه شما قابل شستشوست , کمی سفیده تخم مرغ روی آدامس بمالید تا نرم شود و تا جایی که ممکن است آدامس را از روی پارچه بردارید و سپس بشویید.
3- اما اگر پارچه شما قابل شستشو نمی باشد با یک تکه اسفنج ابتدا تراکلرید کربن و سپس آب و صابون بمالید , این عمل را تکرار کنید تا پاک شود .
توجه : باید برای پاک کردن لکه آدامس احتیاط کرد تا پارچه آسیب نبیندو پاره یا سوراخ نشود.

لکه بستني: پارچه لک شده را با محلول آب و مايع لباسشويي خيس کنيد و بعد با پنبه اي آغشته به بنزين روي آن بکشيد و بعد آبکشي کنيد.

لکه آبميوه: اگر اين لکه بر روي پارچه سفيد بود با آب و صابون آن را بشوييد. اما اگر لکه روي پارچه پشمي بود، آب اکسيژنه را با چند قطره آمونياک مخلوط کرده با آن لکه را پاک کنيد. اگر لکه روي پارچه هاي ابريشمي سفيد و يا رنگي بود آب و الکل سفيد 90درصد را به نسبت مساوي مخلوط کرده و با آن لکه را محو کنيد. يا مقداري نمک بر روي لکه بريزيد و سپس آن را 10دقيقه در آب سرد بخوابانيد. پس از آن با آب گرم و پودر رختشويي بشوييد.

لکه ميوه هاي رنگين: لکه ميوه هايي که رنگين هستند (توت فرنگي، آلبالو و...) را مي توان با آب و آمونياک شستشو داد و نيز مي توان مقداري نمک روي لکه ريخته و بعد از مدتي با پودر رختشويي بشوييد و اگر لکه نرفت مي توان از محلول کلر استفاده کرد.


لکه زنگ زدگي: براي پاک کردن لکه زنگ زدگي لکه را 10دقيقه در آب ليموي تازه که به آن نمک زده ايد خيس کنيد سپس لباس را با آب بشوييد.

لکه تمشک: محل لکه را در محلول پودر رختشويي بخيسانيد و اگر شستيد و نرفت مقداري ماست رويش بريزيد. سپس با آب گرم شستشو دهيد.

لکه روي چرم: پنبه اي را با روغن زيتون آغشته نماييد و روي چرم بکشيد و بعد با يک پنبه تميز و نمدار روي چرم را پاک کنيد.

پاک کردن لکه چربي از چرم: براي پاک کردن لکه چربي از روي کاپشن يا چکمه چرمي روي لکه چربي مايع ظرفشويي بماليد و بگذاريد خشک شود و سپس با دستمال آن را جلا دهيد.

لکه شير: براي از بين بردن لکه شير آمونياک را به مقدار زياد رقيق کرده و کمي نمک به آن بيفزاييد و لکه را با اين محلول پاک نماييدو بلافاصله آب بکشيد.

لکه عرق بدن: اگر لباس سفيد است کافيست مقداري محلول آب نمک تهيه کنيد و لکه را مدت يک ساعت در آن قرار دهيد تا پاک شود. براي پاک کردن لکه عرق از يقه لباس ازخمير جوش شيرين وسرکه سفيد کمک بگيريد اين خمير را روي محل مورد نظر بماليد بعد از چند دقيقه شستشو دهيد و براي پاک کردن لکه هاي عرق برسطح لباس مي توانيد از محلول رقيق شده سرکه يا آب ليمو نيز کمک بگيريد.

لکه نوشابه: قشر نازکي از نمک يا پودر تالک (پودر بچه) روي لکه بريزيد و آن را تا يک ساعت بگذاريد بماند سپس با کمي مايع ظرفشويي و آب گرم شستشو دهيد.

پاک کردن لکه تخم مرغ: براي پاک کردن لکه تازه تخم مرغ محل لکه رابا آب سرد بشوييد بعد با آب ولرم وصابون محل لکه راشستشو دهيد و سپس با الکل و محلول رقيق آمونياک اثر لکه را برطرف نماييد.

لکه زرد سيگار: اگر لباس شما در اثر سوختگي يا سيگار زرد شده حبه قندي را روي لکه بکشيد و آنقدر اين کار را ادامه دهيد تا لکه از بين برود و سپس آن را با آب و پودر لباسشويي بشوييد.

فروشگاه تم تولد آوای شادی ،برگزاری جشنی متفاوت مطابق با سلیقه شما
سایت نوزاد، جشن تولد کودک،فروشگاه تم تولد آوای،شادی
انواع سفارشات برای جشن سیسمونی،دندانی فارغالتحصیلی،و سالگرد ازدواج پذیرفته میشود
نقل قول
 سپاس شده توسط zahraa214 ، HiddenBride ، ani ، eli_91 ، sahar paeizi ، negar90 ، درسا ، sanaz jon ، nillgoon ، پونه65 ، mahnaz110 ، aroosak52 ، آیشن ، farnoush ، ماه پیشونی ، sahel58 ، mehrang ، atrina ، mahshid_mari ، pamchal ، مینا75 ، zahrali ، عادله خانم ، yasaman banoo ، nasibe_603 ، خاتون جان
۲۴-مرداد-۱۳۹۱, ۱۲:۱۵ صبح
ارسال: #2
RE: نحوه پاک کردن انواع لکه ها
اينو كه نوشتى عزيزم دهن منو بستى


البته من يه سوال دارم ما توى اسباب كشى مبل همون خيلى كثيف شده كامل سياه شده ( كرمِ روشن بود) ميخوام بدونم چه طورى pakeshoon كنيم
با بخار شور ميشه؟
نقل قول
۲۴-مرداد-۱۳۹۱, ۰۱:۱۹ صبح
ارسال: #3
RE: نحوه پاک کردن انواع لکه ها
چه جوري ميشه لكه خودكار رو ازروي مبل چرم پاك كرد؟

بايد جايي از خوشي ها و و ناخوشي ها گفتNew1
http://mora90.blogfa.com/
نقل قول
۲۹-مرداد-۱۳۹۱, ۰۴:۰۷ عصر
ارسال: #4
     
Heart RE: نحوه پاک کردن انواع لکه ها
Heartپاک کردن لکه ی خودکار از روی جیر یا کیف


پاک کردن لکه خودکار از روی جیر و کیف کار دشواری است, اما میتوانید یک سمباده ی بسیار نرم یا کمی خمیر دندان روی محل مورد نظر بمالید تا لکه پاک شود.

موفق باشیدNew1

ﻣﻦ
ﺳﺮﺷﺎﺭ ﺍﺯ ﮔﻔﺘﻨﻢ
ﻧﻪ ﺍﺯ ﻧﻮﺷﺘﻦ
ﺑﺎﯾﺪ ﮐﻪ ﺍﯾﻨﺠﺎ ﺭﻭﺑﺮﻭﯼ ﻣﻦ ﺑﻨﺸﯿﻨﯽ...

اینجا رو دوست دارم...
نقل قول
 سپاس شده توسط مبينا ، mahnaz110 ، soodabeee1 ، poooran
۲۹-مرداد-۱۳۹۱, ۰۵:۲۷ عصر
ارسال: #5
     
Heart RE: نحوه پاک کردن انواع لکه ها
Heartنخستین گام در پاک کردن سریع لکه ها

بهترین و نخستین گام در پاک کردن هر نوع لکه, شستن سریع آن ها با آب سرد و صابون است.

موفق باشیدNew1

ﻣﻦ
ﺳﺮﺷﺎﺭ ﺍﺯ ﮔﻔﺘﻨﻢ
ﻧﻪ ﺍﺯ ﻧﻮﺷﺘﻦ
ﺑﺎﯾﺪ ﮐﻪ ﺍﯾﻨﺠﺎ ﺭﻭﺑﺮﻭﯼ ﻣﻦ ﺑﻨﺸﯿﻨﯽ...

اینجا رو دوست دارم...
نقل قول
 سپاس شده توسط atrina
۲۹-مرداد-۱۳۹۱, ۰۵:۳۹ عصر
ارسال: #6
 
RE: نحوه پاک کردن انواع لکه ها
(۲۴-مرداد-۱۳۹۱ ۰۱:۱۹ صبح)مبينا نوشته است:  چه جوري ميشه لكه خودكار رو ازروي مبل چرم پاك كرد؟

دوست خوبم مبینا جان

چندین روش برای اینکار وجود دارند. چرم ها در انواع و رنگ های متفاوت موجود هستند، ممکن است روشی برای یک رنگ خوب به کار آید اما برای رنگ دیگر اینگونه نباشد! اگر شما غفلتاً از فرآوردۀ اشتباه برای اینکار استفاده کنید، ممکن است ناخواسته رنگ چرم را از بین ببرید. هریک از روش های زیر نیازمند این هستند که قبل از شروع به کار بر روی ناحیه مورد نظر،در پشت ناحیه مبلمان شما یا در قسمتی که دیده نمی شود آزمایش شوند. این روش های یکسان می توانند بر روی کیف پول چرمی یا هر آنچه که از نوع چرم است استفاده شوند. برخی از لکه برها عبارتند از: الکل ایزوپروفیل، لاک پاک کن ناخن،اسپری مو،عطر یا پاک کنندۀ جادویی!

· قبل از استفاده از محصول لکه بر، ناحیه ای را تست کنید:

بیشتر محصولات لکه برجوهر که شما دربارۀ آنها شنیده اید، شامل الکل ایزوپروفیل می باشند، همانطور که در بالا اشاره شد،ابتدا روش های موردنظر را در نواحی مخفی و دور از نظر مثل پشت مبلمان خود یا زیر کوسن نشیمن امتحان کنید. برخی از چرم ها بعد از استفاده لکه بر، تغییر رنگ خواهند داد! محصول لکه بر را به آهستگی تنها با نرمی و ملایمت روی ناحیۀ مورد نظر جوهری شده بگذارید. سپس بوسیلۀ صابون ملایم ناحیه موردنظر را شستشو دهید و با پارچه کهنه نم دار آن را خشک کنید.

· الکل ایزو پروفیل را امتحان کنید!

ابتدا سعی کنید لکه جوهر را از روی چرم با استفاده از الکل ایزوپروفیل از بین ببرید! اگر شما هیچ نوع الکل ایزوپروفیلی در دسترس ندارید، این محصولات دارای الکل ایزوپروفیل می باشند: لاک پاک کن ناخن و اسپری مو.

فراموش نکنید که ناحیه کوچکی از مبلمان خود که پنهان است را امتحان کنید تا اسیبی به چرم وارد نکنید. بعضی از مردم استفاده از پاک کننده جادوئی را سفارش می کنند! در این مورد هم از تست کردن اولیه آن مطمئن شوید زیرا این می تواند باعث سائیدگی چرم شما شود و خیلی هم ناملایم باشد!

آرامش آن است که بدانیم:در هر گام دستهایمان در دست خداست. Heart
نقل قول
 سپاس شده توسط مبينا
۲۹-مرداد-۱۳۹۱, ۰۵:۴۷ عصر
ارسال: #7
     
Heart RE: نحوه پاک کردن انواع لکه ها
Heartپاک کردن جوهر خودکار

با پارچه ای تمیز, جوهر اضافی روی لکه را پاک کنید؛ سپس با اسفنجی آغشته به محلول آب, صابون و مایع لباسشویی یا ظرفشویی روی محل لکه بمالید آبکشی کنید.
در مورد جوهر قرمز و مشکی از آب ژاول رقیق استفاده کنید, سپس آن را با آب و صابون بشویید.
برای پارچه های غیر رنگی و لکه های خشک شده, از آب اکسیژنه استفاده کنید.

موفق باشیدNew1

ﻣﻦ
ﺳﺮﺷﺎﺭ ﺍﺯ ﮔﻔﺘﻨﻢ
ﻧﻪ ﺍﺯ ﻧﻮﺷﺘﻦ
ﺑﺎﯾﺪ ﮐﻪ ﺍﯾﻨﺠﺎ ﺭﻭﺑﺮﻭﯼ ﻣﻦ ﺑﻨﺸﯿﻨﯽ...

اینجا رو دوست دارم...
نقل قول
 سپاس شده توسط مبينا
۲۹-مرداد-۱۳۹۱, ۰۵:۴۸ عصر
ارسال: #8
 
RE: نحوه پاک کردن انواع لکه ها
از بين بردن لکه ي شمع بر روي کاغذ ديواري:
نکته ي 2- اگر شمع بر روي کاغذ ديواري بچکد اگر کاغذ ديواري غيرقابل شستشو است اول شمع را با کارد از روي ديوار جدا کنيد سپس با يک مداد پاک کن آن را خوب تميز کنيد.
لکه شمع روي وسائل چوبي:
نکته ي 3- مورد بعدي چکيدن شمع روي وسايل چوبي جلا دار است در چنين حالتي شمع را نبايد تراشيد يا سمباده کشيد کافي است قسمت لک شده را به آرامي با آب گرم بشوييد و فوراً با پنبه پاک کنيد.
لکه ي شمع بر روي تابلوهاي نقاشي:
نکته ي4- در اين صورت با تيغه کارد شمع را پاک کنيد، و بعد با آب و صابون و اسفنج و آب نيمه گرم آن را بشوئيد و پاک کنيد سپس يک پارچه ي نخي را به ملايمت روي قسمت شسته شده بکشيد، اثري از لکه باقي نمي ماند.
لکه ي شمع بر روي موازئيک:
نکته ي5- ابتدا کمي سرکه گرم روي لکه بريزيد و بعد با صابون و آب نيم گرم آن را بشوييد و فوراً خشک کنيد.
لکه ي شمع بر روي پارچه:
نکته ي6- براي از بين بردن لکه ي شمع در دو طرف پارچه، کاغذ خشک کن قرار داده و روي آن اتوي داغ بگذاريد. شمع به کاغذ خشک کن مي چسبد و لکه را از بين مي رود.
پاک کردن لکه ي سوختگي سطحي توسط قند:
نکته ي7- زماني که لباس شما بر اثر سوختگي يا سيگار زرد شده زياد نگران نباشيد بلکه با قند بر روي لکه ي زرد رنگ بکشيد و آنقدر اينکار را انجام دهيد تا لکه از بين برود.
لکه ي سفيد ه ي تخم مرغ:
نکته ي9- لکه ي سفيده ي تخم مرغ را هرگز با آب گرم نشوييد، زيرا لکه ثابت مي ماند. بلکه براي از بين بردن آن، محل لکه را با آب سرد، کاملاً بشوييد.
لکه بر روي سفره:
نکته ي10- اگر سفره ي شما بر اثر چربي لک گرفته است و با شستن هم از بين نمي رود، مي توانيد سفره را بعد از شستن در آفتاب روي بند لباس پهن کنيد و يک روز جلوي نور آفتاب بگذاريد. با اينکار نور خورشيد لکه هاي سفره را از بين مي برد.
لکه هاي روي گلدان:
نکته ي17-مي توانيد بعد از شستشوي اوليه مقداري سرکه و نمک غليظ، داخل گلدان ريخته و بگذاريد چند ساعت بماند. بدين صورت جرمها در محلول حل شده و گلدان تميز مي شود.
لکه ي خودکار:
نکته ي18-براي از بين بردن لکه ي خودکار مي توانيد اسفنجي را آغشته به شير کنيد و به محل لکه بماليد، لکه به راحتي از بين مي رود.
لکه ي چسب:
نکته ي19- يک تکه پارچه را آغشته به سرکه کرده و روي چسب بگذاريد، چسب، سفتي خود را از دست داده و از لباس جدا مي شود.
لکه ي روغن:
نکته ي20-براي پاک شدن لکه ي روغن مي توانيد لباس را با پودر ماشين لباسشويي بشوييد. لکه فوراً از بين مي رود.
لکه گيري ظروف چيني:
نکته ي21-ظروف چيني از جمله (استکان، نعلبکي، ليوان و غيره) را داخل ظرف ريخته، آب سرد و مقداري پودر لباسشويي روي آن بريزيد و روي اجاق بگذاريد تا چند دقيقه بجوشد تمام لکه ها از بين مي رود.
لکه ي زنگ زدگي بر روي لباس:
نکته ي22-يک ليمو ترش را دو نيمه کرده و يک نيمه آن را آغشته به نمک کرده، بر روي لکه بماليد. پس از پاک شدن لکه، لباس را با آب بشوييد.
لکه گيري شيشه ها:
نکته ي23- اغلب خانمها زماني که شيشه پاک مي کنند مي بينند که بر روي شيشه لک افتاده است و دائم دو طرف شيشه را پاک مي کنند. براي راحتي کار مي توانيد از اين روش استفاده کنيد: يک طرف شيشه را بطوري عمودي پاک و طرف ديگر شيشه را بطور افقي پاک کنيد، با اين روش خيلي راحت متوجه مي شويد، که لکه کدام طرف شيشه است.

آرامش آن است که بدانیم:در هر گام دستهایمان در دست خداست. Heart
نقل قول
 سپاس شده توسط پونه65 ، mahnaz110 ، aroosak52
۲۹-مرداد-۱۳۹۱, ۰۶:۴۵ عصر
ارسال: #9
     
Heart RE: نحوه پاک کردن انواع لکه ها
Heartنحوه از بین بردن لکه آهک روی شیر آب

از به وجود آمدن آهک روی شیر آب جلوگیری کنید. برای این کار آب لیمو را روی شیر آب بچکانید و اجازه دهید به مدت یک شب بماند. سپس آن را با یک دستمال مرطوب پاک کنید.

ﻣﻦ
ﺳﺮﺷﺎﺭ ﺍﺯ ﮔﻔﺘﻨﻢ
ﻧﻪ ﺍﺯ ﻧﻮﺷﺘﻦ
ﺑﺎﯾﺪ ﮐﻪ ﺍﯾﻨﺠﺎ ﺭﻭﺑﺮﻭﯼ ﻣﻦ ﺑﻨﺸﯿﻨﯽ...

اینجا رو دوست دارم...
نقل قول
 سپاس شده توسط mahnaz110 ، atrina ، saharpouyan
۲۹-مرداد-۱۳۹۱, ۰۶:۴۷ عصر
ارسال: #10
 
RE: نحوه پاک کردن انواع لکه ها
تميز کردن ظرفي که درغذا سوخته است
نکته ي26-اگر غذا به ته قابلمه چسبيده هرگز کارد، قاشق يا کفگير فلزي براي پاک کردن آن بکار نبريد. کافي است آنرا از آب گرم پر کنيد و يک مشت نمک نيز به آن اضافه کنيد. اگر غذاي خيلي محکم به قابلمه چسبيده است مقداري سرکه در آن بريزيد و بجوشانيد تا کاملاً پاک شود.
برطرف کردن بوي پياز از کارد
نکته ي27-اگر کارد شما بوي پياز مي دهد با کارد هويج را حلقه حلقه ببريد. با اينکار بوي پياز از بين مي رود.
تميز کردن قوري استيل:
نکته ي28-اگر قوري شما جرم گرفته بود، قوري را پر از آب کرده مقداري آبليمو در آن ريخته و روي اجاق بگذاريد. تا بجوشد قوري شما کاملاً تميز مي شود.
شستن فلاسک چاي:
نکته ي29-ابتدا تفاله هاي چاي را از فلاسک خالي کنيد، سپس مقداري آب گرم در فلاسک ريخته، کمي مايع ظرفشويي به آن اضافه نموده و يک اسکاج نرم داخل فلاسک انداخته در آن را ببنديد و خوب تکان دهيد، تا تميز شود و بعد با آب گرم خوب شستشو دهيد.
پاک کردن ظروف آلومينيومي:
نکته ي30-براي پاک کردن اين ظروف مي توانيد از سرکه استفاده کنيد: چند قاشق سرکه ي داغ داخل ظروف بريزيد. ظروف شما کاملاً نو و درخشان مي شود.
شستن بشقابها:
نکته ي31-قبل از اينکه شروع به شستن بشقابها کنيد، آنها را درون ظرف بزرگتري قرار دهيد و درون آنرا آب بريزيد. سپس چند قاشق سرکه به آب اضافه کنيد. چند دقيقه اي صبر کنيد سرکه تمام چربيها را بخود مي گيرد، سپس بشقابها را بشوييد.
شستن ظروف بلوري:
نکته ي32-براي شستن ظروف بلوري به اين صورت عمل کنيد: در کف گودي ظرفشويي يک حوله پهن کنيد تا اگر ظروف بلوري از دستتان ليز خورد لب پر نشود.

شستشوي لباس و پارچه

شستن لباسهاي استرج و کشي:
نکته ي 33-در نظر داشته باشيد که هرگز اين لباسها را پس از شستن روي طناب آويزان نکنيد زيرا سرازير شدن آب، باعث کش آمدن لباس مي شود و زيبائي خود را از دست مي دهد. به همين منظور هميشه بعد از شستن، آنها را در سبد گذاشته بگذاريد تا خشک شود با اينکار هيچ صدمه اي به لباس شما وارد نمي شود.
شستن ملافه :
نکته ي 34-براي اينکه ملافه هاي شما تميز شود و در ضمن به تار و پود پارچه آسيب نرسد از مواد پاک کننده استفاده نکنيد. بلکه به جاي اين کار ملافه ها را داخل ماشين لباسشويي بريزيد. و مقداري پودر صابون و يا تکه اي از صابون رنده شده را به آن اضافه کنيد. بعد از 15 دقيقه شستن، مي بينيد که ملافه ها بسيار تميز شده اند بدون اينکه لکه اي داشته باشند.
مشکل شستن دستمال آشپزخانه:
نکته ي 35-به دليل کوچک بودن دستمال هاي آشپزخانه شستن آنها مشکل مي باشد. براي رفع اين مشکل يک کيسه بدوزيد. تمام دستمالها را داخل کيسه بريزيد و دهانه ي آن را با کش جمع کنيد و کيسه را داخل ماشين لباسشويي بيندازيد، با اينکار مشکلتان حل خواهد شد.
شستن لباس با نوشابه:
نکته ي 36-اگر لباس هاي شما بسيار کثيف شدند، مي توانيد از نوشابه گازدار کمک بگيريد. به اين صورت که يک شيشه نوشابه را همراه با پودر لباسشويي روي لباس هاي کثيف بريزيد و بطور معمولي آن را بشوييد. خواهيد ديد که لباس ها چقدر تميز مي شوند.
شستن لباسهايي که اپل دارند:
نکته ي 37-همانطور که مي دانيد وقتي لباسهاي داراي اپل را داخل ماشين لباسشويي مي اندازيم، اپل آنها از بين مي رود. براي جلوگيري از اينکار از چند روش مي توانيد کمک بگيريد:
1-اپل ها را با سنجاق به لباس وصل کنيد، و در موقع شستن اپل را از لباس جدا کنيد و بعد اپل ها را به لباس وصل کنيد.
2-مي توانيد از چسب هايي که در بازار هستند و براي بستن کفشها هم از آن استفاده مي شود کمک بگيريد. به اينصورت که يک طرف چسب را به لباس و طرف ديگر را به اپل بدوزيد تا در موقع شستن اپل را براحتي از لباس جدا کنيد.
3-مي توانيد هر کدام از اپل ها را داخل پلاستيک کرده و خيلي محکم گره بزنيد و بعد لباس را داخل لباسشويي بيندازيد، با اينکار اپل ها سالم مي مانند.
نظافت پرده ي حمام:
نکته ي 38-پرده ي حمام را روي يک سطح صاف پهن کنيد، با اسفنج آغشته آب و صابون دو طرف آن را تميز کنيد. سپس با آب گرم بشوييد و
آنرا در آفتاب خشک کنيد. در ضمن در نظر داشته باشيد که پرده ي حمام را لوله نکنيد و آنرا براي آبگيري فشار ندهيد.
پاک شدن يقه بلوز مردانه:
نکته ي 39-براي پاک کردن يقه بلوز مردانه از مايع ظرفشويي استفاده کنيد.
تميز کردن اسنفج:
نکته ي 40-براي نو کردن اسنفج آنرا يک شب داخل آب نمک و يا محلول آب و جوش شيرين بگذاريد کاملاً تميز مي شود.
آويزان کردن لباس بر روي طناب لباس:
نکته ي 41-براي اينکه کمتر احتياج به اتو داشته باشيد مي توانيد از چوب لباسي استفاده کنيد. چوب لباسي را در داخل لباس قرار دهيد، به همان صورتي که مي خواهيد لباس را داخل کمد قرار دهيد و حالا چوب لباسي را به طناب آويزان کنيد. با اين روش هم حجم کمتري مي گيرد و هم کمتر احتياج به اتو پيدا مي کند. يا اين که لباس ها را از يقه به طناب با گيره آويزان کنيد.

آرامش آن است که بدانیم:در هر گام دستهایمان در دست خداست. Heart
نقل قول
 سپاس شده توسط nillgoon ، پونه65 ، mahnaz110 ، aroosak52 ، atrina ، sara_mb