به نوعروس خوش آمدید


نوعروس اولین و بزرگترین انجمن مخصوص عروس خانم های جوان است که امکان تبادل نظر در مورد مسائل مختلف را فراهم می کند


در صورتی که شهر شما جزو این دسته ها نیست سایر را انتخاب نمایید

تالار عرشیا
تالار عرشیا
ازمایشات قبل از بارداری
۲۹-بهمن-۱۳۹۰, ۰۸:۱۴ عصر
ارسال: #1
     
ازمایشات قبل از بارداری
اصلي‌ترين كاري كه بايد قبل از دادن آزمايش‌هاي مخصوص قبل از بارداري صورت گيرد مشاوره قبل از بارداري است. مشاوره قبل از بارداري براي سلامت مادر و جنين بسيار ضروري و حتي مي‌توان گفت كه الزامي است. زماني كه خانمي قصد بارداري دارد ابتدا بايد از لحاظ وضعيت طبي، خانوادگي و شغلي مورد بررسي قرار گيرد كه در هر كدام از اين موارد به شاخص‌هاي خاصي بايد توجه كرد.
از لحاظ طبي به مواردي مانند داشتن بيماري، مصرف دارويي خاص، آلرژي دارويي و وضعيت جسماني مادر بايد دقت كافي انجام گيرد. از بعد خانوادگي به داشتن بيماري ارثي يا خانوادگي و در نهايت از بعد شغلي به اين‌كه اگر فردي شاغل است در چه محيطي فعاليت مي‌كند، به طور مثال اگر در محيطي باشد كه با مواد شيميايي مانند آفت‌كش‌ها، مواد شوينده و ... در ارتباط است حتما بايد در سه ماه اول بارداري يعني بين هفته 3 تا 8 زماني كه اعضاي بدن جنين تشكيل مي‌شوند به دور از اين محيط‌هاي كاري باشد.

تست‌هاي قبل از بارداري‌

بعد از انجام مشاوره، آزمايشات قبل از بارداري صورت مي‌گيرد. در وهله اول آزمايش كم‌خوني و فقر آهن مخصوصا براي كساني كه قبل از بارداري سابقه عادت ماهانه سنگين و طولاني‌مدت دارند و افرادي كه در سنين پايين و يا بالاي 35 سال قصد بارداري دارند انجام اين آزمايش ضرورت بيشتري دارد. تست پاپ‌ اسمير يا همان تست غربال‌گيري براي بررسي وضعيت دهانه رحم نيز بايد انجام گيرد. يكي ديگر از مهم‌ترين آزمايشات، تست آنتي‌بادي سرخجه است، زيرا سرخجه به دليل عوارضي كه در بر دارد مانند نابينايي و ايجاد ناهنجاري روي سيستم عصبي جنين، حتما زوجي كه قصد بچه‌دار شدن را دارند بايد از لحاظ ايمني سرخجه مورد آزمايش قرار بگيرند تا اگر جواب تست آنها منفي بود، مجدد واكسينه شوند و بعد از سه ماه از گذشت آن باردار شوند، و باز به اين نكته تاكيد مي‌شود كه به دليل عوارض سرخجه زمان بارداري حتما بايد سه ماه بعد از آخرين واكسن زده شده باشد. تست بعدي، هپاتيت‌ B است كه به دليل شايع بودن آن در جامعه ما،‌ بهتر است كه انجام پذيرد و از لحاظ آنتي‌بادي مورد بررسي قرار گيرد تا اگر ميزان آن در بدن ناكافي بود واكسن مجدد تجويز شود. تست سيفليس و ايدز، البته تست ايدز به دليل اين‌كه خوشبختانه در جامعه ما اين بيماري شايع نيست صورت نمي‌گيرد و تنها در جوامعي كه اين بيماري شايع است اين تست را نيز انجام مي‌دهند.

عوارض كم‌خوني و واكسن‌هاي مورد نياز

اگر به هر علتي اين آزمايشات، قبل از بارداري انجام نشد در شروع بارداري با مراجعه به پزشك، انجام اين آزمايشات تجويز مي‌گردد و مواردي مانند عوارض ناشي از كم‌خوني با تشخيص زودهنگام قابل درمان خواهد بود ولي اگر به موقع درمان نشود مشكلات ناشي از اين كم‌‌خوني و فقر آهن هم براي مادر و هم براي جنين پيش خواهد آمد، مانند وزن كم، فقرآهن جنين و براي مادر عوارض حاملگي و زايمان به دليل كم‌خوني كه از قبل داشته است بيشتر خواهد بود، به‌طور مثال فرد در يك زايمان طبيعي در حدود 500 سي سي خون از دست مي‌‌دهد، به علت همين خونريزي حين زايمان، دچار كم‌خوني مضاعفي خواهد شد كه طبيعتا زمان بهبودي بعد از زايمان و بازگشت مادر به روند زندگي عادي، طولاني‌‌تر خواهد شد.

حال اگر زايمان فرد به صورت سزارين انجام گيرد بين 700 سي سي تا يك ليتر خونريزي حين زايمان خواهد داشت كه باز به دليل همين كم‌خوني زمان بهبود و ترميم زخم‌ها به تاخير خواهد افتاد و احتمال بروز عفونت در اين افراد بيشتر است. حالاتي مانند خستگي مزمن و مفرط، كمبود انرژي، ريزش مو و... از ديگر عوارض كم‌خوني و فقر‌ آهن در دوران بارداري است.

در دوره بارداري احتمال استفاده از واكسن ديفتري و كزاز وجود دارد. بدن انسان تا مدت 10 سال از آخرين تزريق دز واكسن ديفتري و كزاز ايمني لازم را دارد.

معمولا خانم‌ها در هنگام ازدواج اين دو واكسن را مي‌زنند و چون كمتر از 10 سال بعد از ازدواج‌شان تصميم به بارداري مي‌گيرند عملا بدن آنها ايمني لازم را دارد و در زمان بارداري نياز به دز يادآوري نيست،‌ اما اگر زمان بارداري خانمي بيشتر از 10 سال بعد از آخرين دز اين دو واكسن باشد مي‌تواند در 6 تا 7 ماهگي دوران حاملگي دز يادآوري ديفتري و كزاز را بزند.

سن مادر

فاكتور بعدي كه بايد مورد توجه باشد سن بارداري مادر است. 2 رده سني زماني كه فرد قصد بارداري‌ دارد از اهميت ويژه‌‌ا‌ي برخوردار است. اول رده‌ سني پايين كه بين 15 تا 19 سال است كه معمولا بارداري در اين دوره سني به طور ناخواسته است. اما به دليل اين كه در اين رده‌ سني خونريزي‌هاي هر دوره از عادت ماهانه سنگين است بنابراين زمينه فقر آهن و كم‌خوني در اين افراد بيشتر از سايرين است و همان‌طور كه گفته شد گرفتن آزمايش كم‌خوني و فقر آهن از جمله موارد مهم براي اين رده سني است. اما طيف دوم حاملگي در سن بالاي 35 سال است. چون حاملگي در سن بالا محسوب مي‌شود به غير از آزمايش‌هاي روتين به دليل امكان بروز عوارض حاملگي بايد در دوران بارداري و زايمان تحت مراقبت و كنترل پزشكي بيشتري قرار گيرند. مهم‌ترين مورد اين است كه اين افراد حتما قبل از بارداري بايد بين 2 تا 3 ماه با تجويز پزشك معالج از قرص اسيدفوليك با دز 5 ميلي‌گرم استفاده نمايند تا از عوارض اين دوره از حاملگي مانند امكان بروز نواقص و ناهنجاري در سيستم عصبي جنين را كم كند، البته خوردن قرص اسيدفوليك به تمامي خانم‌ها 2 تا 3 ماه قبل از بارداري توصيه مي‌گردد.

بارداري قبلي‌

در مورد خانم‌هايي كه سابقه بارداري قبلي دارند به مواردي از اين دست مانند اين كه آيا بارداري خارج از رحم، سابقه سقط جنين، سقط مكرر، حاملگي نابجا يا به طور مرتب از دست دادن حاملگي و اين كه زايمان زودرس داشته‌اند يا نه؟ توجه كرد. به دليل اين كه مثلا خانمي كه زايمان زودرس داشته امكان اين كه دوباره دچار زايمان زودرس شود زياد است.

شرايط جسماني مادر و بيماري‌هاي‌ ارثي و خانوادگي‌

ازجمله بيماري‌هاي ارثي كه قبل از بارداري بايد مد نظر باشد، ديابت است. اگر خانمي كه قصد بارداري دارد خودش به بيماري ديابت مبتلا باشد، حتما قبل از حاملگي بايد طي آزمايشات مخصوص كنترل ميزان قند كنترل دقيقي از قند داشته باشد. اما اگر فقط سابقه بيماري قند در خانواده دارد در زمان 6 ماهگي از بارداري بايد يك تست تحمل قند را انجام دهد. افرادي كه چاق هستند و وزن بالايي دارند، آنها نيز در همان زمان 6 ماهگي بايد اين تست تحمل قند را انجام دهند.

در مورد خانم‌هايي كه لاغري مفرط دارند نيز توصيه مي‌شود كه در حدود 9 تا 12 كيلو در دوران حاملگي بايد اضافه وزن داشته باشند. در اين صورت بايد در روز بيش از 400 كيلوكالري انرژي مصرف كنند كه مي‌توان در كنار وعده‌هاي غذايي روزانه، مصرف مكمل‌هاي دارويي مانند مكمل‌هاي ويتامينه را توصيه كرد.

مصرف سيگار و عوارض آن‌

مصرف سيگار براي خانم‌ها مخصوصا آنهايي كه قصد بارداري دارند، عوارض جبران‌ناپذيري به همراه دارد. مانند وزن كم جنين، احتمال كنده شدن جفت، خونريزي‌هاي نابهنگام و زودرس و مواردي ديگر را داشته باشد، اما اگر يك ماه قبل از بارداري مصرف سيگار را كنار بگذارند عوارض آن كاملا از بين خواهد رفت.
نقل قول
 سپاس شده توسط وسعت ، atrisa33 ، parastoo_abbaspoor ، nafas22 ، behsom ، آهو مشکی پوش ، Nazy ، پرستیژ ، فروغ بنی ، elnaz90 ، yektaa ، nasibe_603 ، سعیده موشی
۴-مرداد-۱۳۹۱, ۰۳:۲۲ صبح (آخرین تغییر در این ارسال: ۴-مرداد-۱۳۹۱ ۰۳:۲۳ صبح توسط Elahe nazeri.)
ارسال: #2
RE: ازمایشات قبل از بارداری
من سيكار ميكشم اما الان يدفعه باردار شدم وناخواسته انقدر استرس كرفتم كه سيكارم بيشتر شده خيلى خطرناكه؟
من بايد جى كلر كنم؟
نقل قول
 سپاس شده توسط fomira ، فروغ بنی ، nasibe_603
۴-مرداد-۱۳۹۱, ۰۹:۳۹ صبح
ارسال: #3
RE: ازمایشات قبل از بارداری
باید دیگه سیگار نکشی اگه بچتو دوست داری چون داری بهش ضرر میزنی

به درخت نگاه کن...

قبل از اینکه شاخه هایش زیبایی نور را لمس کند

ریشه هایش تاریکی را لمس کرده...

گاه برای رسیدن به نور،باید از تاریکی ها گذر کرد...
نقل قول
 سپاس شده توسط فروغ بنی
۲۱-مرداد-۱۳۹۱, ۰۴:۵۷ عصر
ارسال: #4
RE: ازمایشات قبل از بارداری
دوست من سعی کن هر چه زودتر سیگارتو ترک کنی به بچه پاک و معصومت فکر کن انگیزه پیدا می کنی..
نقل قول
 سپاس شده توسط فروغ بنی
۱۸-مهر-۱۳۹۱, ۱۱:۰۹ صبح
ارسال: #5
RE: ازمایشات قبل از بارداری
بچه ها همه اینارو باید انجام بدیم؟
من رفتم دکتر برام ازمایش نوشته گفتم میخوام باردار شم
اون ازمایش همه اینا هس دیگه؟
همه دکترا این ازمایشارو میگیرن؟
نقل قول
۱۷-آبان-۱۳۹۱, ۰۹:۳۶ صبح
ارسال: #6
RE: ازمایشات قبل از بارداری
سلام
نيازبه كمك دارم
هفته پيش رفتم پيش ماما براي اقدامات پيش از بارداري
نمونه برداري تست پاپ اسمير كرد
بدون جواب ازمايش گفت عفونت داري
بهم قرص وژل مترونيدازول وداكسي ساكلين داد
5روزه ژلواستفاده ميكنم
اما ديشب 1ساعت بعدازاستفاده ژل ديدم لخته هاي قهوه اي و تيكه هاي گوشت ازمن اومد
خيلي ترسيدم
چون 4 شب قبل فقط ترشحات سفيد پنيري بود
ميدونيد دليل لخته هاي گوشتي ديشب من چيه؟
لطفا اگه كسي ميدونه راهنمايي كنه
نقل قول
 سپاس شده توسط فروغ بنی
۲۲-ارديبهشت-۱۳۹۲, ۰۱:۱۳ عصر
ارسال: #7
RE: ازمایشات قبل از بارداری

بررسی هایی که پیش از بارداری لازم است انجام دهید

شما اغلب با مشاوره گرفتن از گروه مامایی تان،طی مراحل زیر خود را برای برداشتن گام اساسی در زندگی مشترک تان، یعنی "بارداری " آماده خواهید ساخت. بنا براین چکیده ای از آن برای آشنایی شما آمده است.

همیشه می گوییم از هنگامی که تصمیم به بارداری گرفتید مانند یک خانم باردار رفتار نمایید تا احتمال در معرض خطر گرفتن جنین تان را به حداقل برسانید و از بسیاری از مشکلات قابل پیش گیری، جلوگیری به عمل آورید.

1- در باره آمادگی بدنی تان مشاوره نمایید. برای قطع روش های پیشگیری از بارداری و یا انتخاب روشی در این سه ماه مشاوره و برنامه ریزی کنید.

2- داشتن سلامت دهانی مناسب، در دوران بارداری بسیار مهم است. شما باید تلاش نمایید در نخستین زمان ممکن با دندانپزشک تان دیدار و مشاوره نمایید و اقدامات یا درمان های لازم را پیش از باردار شدن آغاز نمایید.

3-مصرف سیگار، الکل و تنباکو :عدم مصرف و یا قطع آن و نیز خودداری از مصرف غیرمستقیم و قرار گرفتن در محیط دود آلود را از پیش از باردار شدن آغاز کنید.

4-احساسات و هیجان ها :داشتن خواب و نیز استراحت به اندازه کافی بسیار اهمیت دارد.کسب مهارت هایی برای کنترل استرس و تنطیم برنامه های زندگی ، بخشی دیگر از این آمادگی ها است .

5-شرایط پیرامون :گاه این شرایط می توانند بر توانایی باردار شدن شما اثر بگذارند و یا دلبند شما را در معرض خطر یا مواد مضر قرار دهند .با شناسایی این خطرات آشنا شوید . مواردی که باید آن ها را کم کنید و یا چیزهایی که پیش از باردار شدن باید از پیرامون خود دور کنید .

6-ورزش و تناسب اندام: فعال و متحرک بودن و داشتن تناسب اندام ، یک بخش کاملا حیاتی و ضروری برای برنامه ریزی بارداری شما است.

برای آگاهی یافتن از نقش ورزش و نیز فعالیت های مجاز و برنامه ریزی برای دوران بارداری به بخش ورزش در دوران بارداری سری بزنید .

7-بررسی های مربوط به وضعیت بیمه و شرایط مالی خانواده :بارداری ، زایمان و بزرگ کردن و پرورش کودک نه تنها نیازمند آمادگی کامل روحی و روانی است (هنگامی که زوج ها احساس نیاز و پذیرش به ثمره ی ازدواج خود پیدا کنند) بلکه به پاره ای شرایط مالی نیز بستگی دارد .هدف از مراقبت های پیش از بارداری و دوران بارداری و پس از آن داشتن فرزند و مادری سالم است.در همین راستا برای دستیابی به این اهداف نیازمند بررسی وضع موجود و برنامه ریزی با امکانات موجودتان هستید.

برای نمونه این که چه نوع بیمه ای دارید،میزان پوشش آن چگونه است چه بیمارستان هایی با این بیمه قرارداد دارند ، آیا بیمه تکمیلی دارید یا نه ، در صورت زایمان طبیعی و یا رستم زاد و یا بروزمشکلات احتمالی برای شما و یا نوزادتان و نیاز به اقدامات دیگر پزشکی هزینه های جانبی و... درنظر گرفته شود. آگاهی مناسب یکی از راه ها است.مثلا استفاده از بیمارستان های دولتی برای انجام زایمان فیزیولوژیک و یا زایمان در آب و ...

8-مشاوره ژنتیک و انجام آزمایش های مورد نیاز :امکان بررسی های لازم در صورت وجود سابقه بیماری های ژنتیکی در خانواده شما ،خانواده همسرتان و نیز بررسی سندروم داون که امروزه بیشتر کارشناسان و نیز خودم بر این باورم که برای همه مادران باردار باید غربال گری سندرم داون انجام شود وفقط برای مادران بالای 35 سال !

بیماری های ژنتیک مانند: تالاسمی مینور، بیماری سیستیک فیبروزیس ، سیکل سل آنمی ( کم خونی داسی شکل) و ... . پیش از اقدام به باردار شدن ، مورد مشاوره قرار بگیرید و در صورت لزوم ، تدابیر لازم مربوط به آن توسط گروه مامایی به شما ارائه خواهد شد .

9-روش زنـدگی سالـم :پیش از اقدام به بارداری شما باید تصمیم بگیرید که چگونه می خواهیـد از خودتـان در دوران بارداری مراقبت کنید .

روش ها و عادات خوب و متناسب سالمی را برای بارداری تان انتخاب کرده ، هم زمان با تصمیم تان برای اقدام به بارداری ، آن را آغاز کنید تا بارداری سالم تری پیش رو داشته باشید.

10 -مصلحت در این است که همه ی دارو های مصرفی تان ، چه نسخه ای و چه بدون نسخه را در نخستین جلسه مشاوره ی بارداری به همراه داشته باشید و به مشاور گروه مامایی تان نشان دهید تا راهنمایی های لازم انجام شود .این شامل تمام داروها حتی ضد درد ها می شود .

11-موادخوراکی: از جمله تاکیدمی کنم بر آن هایی که حاوی اسید فولیک هستند .پس به فراوانی از سبزی ها و میوه ها در وعده های روزانه تان استفاده کنید بویژه برگ های سبز سبزی ها.

12-چک آپ پیش از بارداری :هر چه شما سالم تر باشید شانس بیشتری برای داشتن نوزادی سالم تر خواهید داشت . بهترین روش آزمایشات و بررسی هایی است که گروه مامایی تان با گرفتن شرح حال ، برای شما درخواست می کند .

1 -ارتباط ها : آیا از نظر روانی آمادگی باردار شدن دارید؟ با فشار ها و استرس ها چگونه کنار خواهید آمد؟بارداری تغییراتی را در روابط درون خانواده و نیز بین خانواده ای ایجاد خواهد کر د. اگر این نخستین فرزندتان باشد و یا خیر ، آمادگی ها و پذیرش هایی را برای دیگر اعضای خانواده پیش می آورد .

14-بررسی مهم دیگری که در دیدار آمادگی و مراقبت های پیش از بارداری توسط گروه مامایی تان انجام می گیرد تعیین BMI و میزان اضافه وزن مجاز در دوران بارداری است .

سخن پایانی
امروزه در کشورمان یک سری آز مایش های پزشکی برای بررسی سلامت

جسمی مورد نیاز است که دست کم باید انجام شود :

آزمایش های پیش از ازدواج شامل :

آزمایش اعتیاد ، اسپرموگرام ، تست سل ، سرخجه

آزمایشVDRL : برای تشخیص سیفلیس

آزمایشCBC : به ویژه برای کشف تالاسمی

آزمایش تعیین گروه خون : BG/RH

آزمایش هایی برای تعیین بیماری های آمیزشی و ایدز و .. می توانید از پزشک

مشاورتان بخواهید تا برای تان درخواست نماید .

هم چنین آزمایش هایی برای بیماری های مزمن اکتسابی قابل درمان سود مند

است .هم چنین کلاس های مشاوره و آموزش پیش از ازدواج برگزار می گردد که

می توانید به صورت فردی یا گروهی در آن شرکت نمایید

مطالب این کلاس ها شامل موارد زیر است:

فیزیولوژی و آناتومی دستگاه تناسلی

اهمیت و ضرورت تنظیم خانواده

اهمیت شیردهی و مزایای آن

بیماری های آمیزشی و از جمله ایدز

سرطان (کانسر) های شایع زنان و روش های تشخیص زودرس آن ها

بیماری های ارثی به ویژه تالاسمی

چه احساس قشنگي است حس در آغوش كشيدن موجودي كوچك و دوست داشتني كه فقط در ميان دستان تو امنيت و آرامش را تجربه مي كندHeart
هفته 34
سهیل جون مامان توی دلمه
نقل قول
 سپاس شده توسط عروس پاییز-مریم ، آهو مشکی پوش ، tara60 ، پرستیژ ، aidabanoo ، nanaz
۱۷-دي-۱۳۹۲, ۱۱:۳۹ عصر
ارسال: #8
RE: ازمایشات قبل از بارداری
آزمایش کاریوتایپ جای مشاوره ژنتیک را نمی‌گیرد
سوءاستفاده از ترس معلولیت ژنتیکی
سمیه قنبری
فرهنگی که می‌گوید «عقد دخترعمو پسرعمو تو آسمون بسته شده»، مروج ازدواج‌های فامیلی است و نتیجه آن برای خانواده، تولد فرزندانی با انواع معلولیت‌های ذهنی، جسمی حرکتی، ناشنوایی و نابینایی است. این فرهنگ که مدتی کمرنگ شده بود اما دوباره با این توجیه که جامعه چندان قابل اعتماد نیست، پرطرفدار شده است. هر چند حاصل این ازدواج‌ها افزایش تعداد معلولان در جامعه است اما این روزها برای بسیاری از پزشکان و آزمایشگاه‌های ژنتیک، به تجارتی پرسود و منفعت تبدیل شده که از این بی‌اطلاعی نهایت سوءاستفاده را به دلیل نظارت ضعف نهادهای مربوطه می‌برند؛ یعنی به جای انجام مشاوره و آزمایش ژنتیک ازدواج، به غلط، آزمایشِ بی‌فایده «کاریوتایپ» انجام می‌شود.
یاسر و الهام یکی از صدها و شاید هزاران زوجی هستند که حاصل ازدواج فامیلی‌شان، تولد دو فرزند معلول است. داشتن دو فرزند معلول ذهنی گذر آنها را به یکی از مراکز مشاوره ژنتیک سازمان بهزیستی انداخته است. اگر آنها قبل از ازدواج یا دست‌کم، قبل از تصمیم به بچه‌دارشدن به این مرکز سر زده بودند، احتمالا امروز هر کجای دیگری بودند به جز مرکز مشاوره ژنتیک بهزیستی.
بتول آزاده، پزشک متخصص و مشاوره ژنتیک می‌گوید: «روزانه تعداد زیادی از مراجعات مرکز را زوج‌هایی تشکیل می‌دهند که قبل از ازدواج یا قبل از بارداری مشاوره ژنتیک را انجام نداده و متاسفانه دارای فرزند معلول هستند؛ معلولانی که درصد قابل توجهی از آنها حاصل ازدواج فامیلی‌ هستند.»
آزاده معتقد است با توجه به افزایش آمار ازدواج‌های فامیلی در کشور، لازم است تا درخصوص بروز معلولیت‌های حاصل از ازدواج‌های فامیلی اطلاع‌رسانی درست شود. این پزشک متخصص ژنتیک با بیان اینکه آگاهی کم جامعه و زوج‌های جوان درخصوص بیماری‌های ژنتیک یکی از علت‌های اصلی بالابودن درصد معلولیت در کشور است، می‌گوید: «متاسفانه بسیاری از پزشکان و مراکز آزمایشگاهی هم، برای سود و منفعت مالی و به دلیل ضعف نظارت یا وجود رابطه‌های خاص، از این بی‌اطلاعی سوءاستفاده می‌کنند.» حاصل این تجارت، تولد یک فرد معلول، تباه‌شدن یک زندگی و واردکردن هزینه‌های فراوان به خانواده و دولت، برای نگهداری از فرد معلول است. آزاده درخصوص سوء‌استفاده برخی از پزشکان و آزمایشگاه‌ها می‌گوید: «در حال حاضر به اشتباه، آزمایش کاریوتایپ به‌عنوان آزمایش ژنتیک برای ازدواج‌های فامیلی در جامعه و حتی از طریق رسانه ملی در میزگرد‌های تخصصی یا سریال‌های تلویزیونی تبلیغ می‌شود.»
آزمایش کاریوتایپ در واقع آزمایشی است که در آن تعداد کروموزوم‌ها که جایگاه استقرار ژن‌ها هستند، شمارش می‌شود و اگر فرد دچار اختلالات عددی کروموزومی باشد، از طریق این آزمایش قابل تشخیص است. اما به هیچ‌عنوان نمی‌توان از طریق آزمایش کاریوتایپ، اختلالات را که در سطح ژن‌ها وجود دارد، تشخیص داد. همین اختلالات ژنتیکی هستند که سبب بروز معلولیت در ازدواج‌های فامیلی می‌شوند. این مساله تا جایی روشن است که حتی در برگه آزمایش کاریوتایپ به انگلیسی و گاهی به فارسی نوشته شده است: «این آزمایش اختلالات ژنتیکی را نشان نمی‌دهد.»با این وجود، بسیاری از پزشکان به دلیل آگاهی‌نداشتن یا سود شخصی، انجام آزمایش کاریوتایپ را به زوج‌های جوانی که با یکدیگر نسبت فامیلی دارند، توصیه می‌کنند و آزمایشگاه بدون توضیح به مراجعه‌کننده درخصوص اینکه این آزمایش قادر نیست مشکلات ژنتیکی احتمالی را که ممکن است فرزند با آن متولد شود پیش‌بینی کند، با دریافت هزینه‌ای بالا انجام می‌دهند و برگه آزمایشی را پس از دو ماه که روی آن نوشته شده «تعداد کروموزوم 46 xx و تعداد کروموزم 46 yx» به مراجعه‌کننده تحویل می‌دهد؛ در صورتی که این کاملا طبیعی است که یک مرد و یک زن سالم دارای 46 کروموزوم xy و 46 کروموزم xx باشد. این موضوع حتی از روی شکل ظاهری افراد جامعه هم قابل مشاهده و تشخیص است. یک نوع از اختلالات عددی کروموزومی که سبب بروز معلولیت می‌شود، داشتن یک کروموزوم بیشتر است؛ یعنی فرد به جای 46 کروموزوم، دارای 47 کروموزوم باشد. این دسته افراد، مبتلا به «سندرم داون» هستند که شکل ظاهری آنها یکسان است؛ سر نسبتا گرد، قد کوتاه، انگشتان پهن و زبان نسبتا بزرگ.
زوجی که اقدام به انجام آزمایش کاریوتایپ کرده و آزمایشگاه تعداد کروموزوم آن را شمارش می‌کند و عدد 46 xx را برای خانم یا 46 xy را برای آقا اعلام می‌کند، با این اطمینان غلط که فرزند آنها معلول نخواهد شد، بچه‌دار می‌شوند.
آزاده با بیان اینکه انجام آزمایش کاریوتایپ در مواقعی لازم و توصیه می‌شود، می‌گوید: «مشکل مشاوره ژنتیک با این آزمایش از آنجا شروع می‌شود که متاسفانه بسیاری از پزشکان، بدون اطلاع این آزمایش را به‌عنوان آزمایش ژنتیک ازدواج فامیلی و به جای انجام مشاوره ژنتیک به زوجین توصیه می‌کنند و زوجین با انجام این آزمایش ازدواج، اقدام به بچه‌دارشدن می‌کنند در صورتی که احتمال معلولیت فرزندانشان بسیار بالاست.»
این متخصص مشاوره ژنتیک، بدترین بخش قصه را زمانی می‌داند که پزشک با توجه به اینکه می‌داند مراجعه‌کننده‌اش حداقل یک یا دو فرزند معلول دارد، برای احتمال پیش‌بینی و پیشگیری از تولد فرزند معلول دیگر، والدین را به انجام آزمایش کاریوتایپ توصیه می‌کند؛ آزمایشی که نتیجه آن نهایتا این خواهد بود که زوجین از نظر کروموزومی‌ دارای 44 کروموزوم غیرجنسی و دو کروموزوم جنسی (xx و xy) هستند و هیچ کمکی به احتمال بروز اختلالات ژنتیکی در بارداری بعدی ندارد.
پیشنهاد دکتر آزاده به یاسر و الهام و همه زوج‌هایی که قصد ازدواج یا بچه‌دارشدن دارند، این است که قبل از هر تصمیم به‌خصوص زوج‌هایی که دارای نسبت فامیلی هستند، با صرف کمترین هزینه به یکی از مراکز خصوصی یا دولتی مشاوره ژنتیک سری بزنند چرا که تنها راه‌حل جلوگیری از تولد فرزند معلول، انجام مشاوره ژنتیک است. او می‌گوید: «در مشاوره ژنتیک، ابتدا از مراجعه‌کنندگان شرح حال گرفته می‌شود. البته این شرح حال درخصوص همه افراد فامیل و بررسی ازدواج‌های فامیلی و نسبت‌های آنها است. در مرحله دوم، افراد معلول فامیل و والدین آنها شناسایی می‌شوند و شجره‌نامه خانواده ترسیم می‌شود. سپس بررسی ژنی و آزمایشگاهی روی بیماری فرد مورد نظر انجام و جهش آن بررسی می‌شود. در نهایت، بررسی می‌شود که آیا مراجعه‌کنندگان می‌توانند ناقل ژن معیوب شناسایی‌شده باشند یا نه.» اگر زوجین ناقل بودند، در گام نخست، تلاش می‌شود از ازدواج منصرف شوند. در صورتی که ازدواج اتفاق بیفتد، از نظر بروز بیماری ژن شناسایی‌شده با انجام آزمایش‌های قبل و حین بارداری، تحت مراقبت قرار می‌گیرند و اگر نتیجه آزمایش نشان داد که جنین مبتلا به ژن معیوب است، مادر برای انجام سقط درخصوص معلولیت‌هایی که مجوز سقط آنها از طریق مراجع قضایی و علما صادر شده است، به پزشکی قانونی معرفی و با سقط جنین از تولد یک فرد معلول جلوگیری می‌شود.
با این توضیحات، مشخص است که انجام آزمایش کاریوتایپ در تشخیص بروز بیماری‌های ژنتیکی هیچ نقشی ندارد. عقدی که بر اساس یک باور غلط فرهنگی در آسمان‌ها بسته شده، اگر روی زمین و قبل از انجام آن زوجین اقدام به مشاوره ژنتیک نکنند، به احتمال بسیار زیاد برای خانواده‌هایی چون یاسر و الهام، نتیجه‌اش نه یک زندگی شاد بلکه داشتن فرزند یا فرزندانی معلول خواهد بود.
لینک خبر : http://sharghdaily.ir/?News_Id=29441

قناعت جلوه آرزوهای کوچک و گاه تجلی روحی بزرگ است .
اما ما باید بلند پرواز کنیم .
نقل قول
 سپاس شده توسط پرستیژ ، 2593 ، Wild Rose ، هاله ، فروغ بنی ، یکی یکدونه
۲۸-دي-۱۳۹۲, ۱۰:۳۰ صبح
ارسال: #9
RE: ازمایشات قبل از بارداری
من چكاپ دادم كه شامل اينا بود: آهن و كراتينين و قند و اوره و گروه خوني و RH و ايدز و هپاتيت سي و بي و تيروئيد و سرخجه كه با دفترچه تامين اجتماعي شد125 هزار تومن.

خدا با من است و همه چيز نيكوست...
نقل قول
 سپاس شده توسط هاله ، negar66 ، فروغ بنی
۱۲-بهمن-۱۳۹۲, ۰۱:۵۶ عصر
ارسال: #10
RE: ازمایشات قبل از بارداری
خانوما کسی بوده که پرولاکتینش بالا لاشه؟؟

لطفا در مسابقه ی لبخند برتر عکس های پسرم را صفحه 11 , 13 ببینید
نقل قول